Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Dobson Flex tube 14 a 16

#31

Příspěvek od Pavebo »

to Psion:

Díky, pokusím se najít nějaký příklad na webu a prubnu to. Já fotil za nocí, kdy byla vlhkost naprosto šílená a tak se muselo po chvilkách sušit. Ale v květnu to bylo relativne dobré, to jsem foukal tak jednou za půl hodiny...

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Flex tube 14 a 16

#32

Příspěvek od MilAN »

Temperace zrcátka se běžně používá. Možná při pozorování planet by mohly být horší zkušenosti. Osobně nepoužívám, mám překližkový plnotubus a mívám celkem minimální problémy. Při zvratech počasí a silné vlhkosti se mi začíná dříve rosit polní čočka Paracorru. Je také pravda,že nemám okulár vyveden oním idiotským šikmým směrem, a tak není zrcátko svým povrchem natočeno stále vzhůru k obloze.
Při pozorování se také snažím v přestávkách pokládat dalekohled vodorovně, aby stále nemířil vzhůru. Rosnice pomáhá, ve větru trochu překáží. A tubus oddeklovávám až těsně před pozorováním, do té doby pouze temperuji primár.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#33

Příspěvek od Psion »

Je také pravda,že nemám  okulár vyveden oním idiotským šikmým směrem, a tak není zrcátko  svým povrchem natočeno stále  vzhůru k obloze.
Náhodou my s Petrem to máme vyřešeno, úprava trvala 10 minut.

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#34

Příspěvek od MMys »

V mém totálně otevřeném ultralightu mám zrcátko do boku, pochopitelně stejně se po určité době začne rosit. Už při výrobě dalekohledu jsem k němu ze zadní strany přilepil odporový drát (prakticky to, co ukazuje Psion). Jakmile začnou první náznaky rosení, stačí zapnout vyřívání (na minimální výkon, na zrcátku to ani není poznat) a je po problému.

Pokud to zapomenu zapnout, a zarosí se hodně, tak na chvilku vysoký výkon, jakmile se odmlží, stáhnu na minimum.

Při slabém temperování není žádný vliv na obraz. Ani na obrazu rozostřené hvězdy není vidět nějaký proud teplého vzduchu od sekundáru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Dobson Flex tube 14 a 16

#35

Příspěvek od Pavebo »

Díky EDIT: všem za zkušenosti! Tohle otočení horního prstence o 1/8 po obvodě jsem udělal již před časema je to z hlediska dostupnosti OV dobré řešení. Ale z hlediska rosení sekundáru to nestačí.
Dneska budu konečně fotit s parracorem a tak se děsně těším...

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobson Flex tube 14 a 16

#36

Příspěvek od michal.b »

Ja na dalekohledy davam vyhrivani s termoregulaci od Astrosystems. Zrcatko je temperovane na teplotu jen o malo vyssi nez je teplota okolniho vzduchu, takze nejsou zadne problemy s termikou ani s deformaci plochy. Za tech par korun to urcite stoji. http://www.astrosystems.biz/dewgrd.htm
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Dobson Flex tube 14 a 16

#37

Příspěvek od zafod »

...díky moc za rady...vršek tubusu jsem pootočil, fakt je to hračka a nainstaluju vyhřívání, ten model co doporučuje michal.b vypadá hodně vychytaně...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#38

Příspěvek od Psion »

Povolíš jenom 8 šroubů na spodní straně horního tubusu, pootočíš o jednu díru po směru hodinových ruček a zašroubuješ šrouby. Naprosto jednoduché. Samozřejmě je potřeba kolimace, nicméně bylo to jenom o kousek, takže to mají celkem přesně udělané.

Má to celkem 3 výhody - okulár je (mimo zenit) v dosahu mých očí (162cm vysoko), zrcátko je více schované před vlhkostí a hledáček je konečně použitelný.
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Dobson Flex tube 14 a 16

#39

Příspěvek od zafod »

...je to opravdu mnohem pohodlnější...kolem 3. ráno se všechny části orosily jako před tím ale sekundár zůstal čistý...byla ale taky daleko nižší vlhkost než ty dvě noci před tím...v kombinaci s vyhříváním to asi bude dobré řešení pro většinu nocí...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#40

Příspěvek od Psion »

Dobson jsem i trochu upravil - za sekundární zrcátko jsem nalepil černou semiš tapetu a překryl tapetou i chromované šrouby. Nebylo by asi špatné dát do tubusu i nějaké clony.

Co se týká samotného pozorování, natočení horního věnce s okuláry se velmi osvědčilo, určitě je nutné vyhřívat sekundár proti mlžení.

GoTo funguje bezproblémů, guiding je na tom hůře, někdy funguje v pohodě i při větších zvětšeních a někdy to zlobí. Nevypozoroval jsem nějak důvod, proč to tak je, zda je to nepřesností SW, nebo montáže. Každopádně se zdá, že při používání funkce PAE se guiding výrazně zlepší.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Dobson Flex tube 14 a 16

#41

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak jsem konečně viděl zblízka 16" od SW. A přátelé teda, já potřebuju něco vysvětlit!

Mě se vždycky všichni snažili namluvit, že zrcadlo jest potřeba uložit v tubusu volně, navíc na co nejvíc bodech, aby si mohlo co nejlíp dělat svoje a být krásná a veselá parabola.

No, zdá se, že soudruzi u SkyWatcheru mají na problém zcela jiný názor - zrcadlo je jakýmsi mystickým způsobem (majitel dalekohledu nesouhlasil s mojí teorií, že tuto mystérii poodhalíme pomocí šroubováku) za svůj střed naprosto na skalní pevno přichyceno ke kusu kovu, který potom vaklá v tubusu podle kolimačních šroubů.

Mujsim říct, že se nemůžu dočkat, než s tou věcí uvidim hvězdu (tohle byla jenom taková "suchá" demonstrace)!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dobson Flex tube 14 a 16

#42

Příspěvek od michal.b »

Pokud se nepletu, tak 400mm SW ma konicke "zebrovane" zrcadlo. Kdyz se s tim pocita uz pri vyrobe, tak se da udelat takovy tvar zrcadla, ktery bude dobre fungovat i pri centralnim uchyceni aniz by se nadmerne prohybalo. Ale klasicka "placata" zrcadla musi fakt byt podeprena na vice bodech.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson Flex tube 14 a 16

#43

Příspěvek od MilAN »

Neviděl bych v tomto zůsobu uchycení žádný problém. Takto jsou běžně uchycena zrcadla u SCT ( v podstatě to při centrálním ostření zrcadlem ani nijak jinak nejde) , jsou s tím dlouhodobé zkušenosti - Meade vyrábí 16" SCT již řadu let. Rovněž teoreticky je tento systém "jednobodového " uchycení i poměrně velkých zrcadel spočítán a vyřešen desítky let.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#44

Příspěvek od MMys »

Ano, viděl jsem to osobně na MHV. Zrcadlo je opravdu kónické, žebrované, uprostřed je jedno žebro ve tvaru mezikruží a v něm otvor, evidentně po odlití vyfrézovaný do přesného válcového tvaru, za který je zevnitř zrcadlo upnuto na držák. Podle mě to bude normálně funkční (viz. odpovědi výše)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Dobson Flex tube 14 a 16

#45

Příspěvek od Psion »

Tenhle způsob uchycení zrcadla neni špatný ale SW to nemá dotažený k dokonalosti a je to trochu vaklózní. Na druhou stranu tam čínští soudruzi udelali díry se závity na 3 ventilátory.
Odpovědět