Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#166

Příspěvek od nosuh »

biker.fm píše:Zkus priste pro aligment vybrat jine hvezdy. Vyvazeni by melo byt, prevadavani muze zpusobovat problemy. Zkus to bez toho korektoru a pak s nim, vylucovaci metoda ti odpovi na tvou otazku.
To me taky napadlo, ale uz sem byl jetej. Vyzkousim stopro priste..
MilAN píše:Ne, bude to vůlí v převodech.
A jde to kompenzovat bez nutnosti rozborky? V rucce je nejake nastaveni backlash, nicmene zadavaji se tam konkretni hodnoty, který ja neznam..
No kazdopadne sem rad, aspoň za nejakej pokrok ve věci.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#167

Příspěvek od biker.fm »

Napsali jsi, ze pak ti to zacalo fungovat. Co jsi delal jinak nez predtim?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#168

Příspěvek od nosuh »

Prave ze nic, všechno je stejny, jen je ted vice zatez na strane OV, protože je tam pridanej komakorektor, kterej to spolu s ES okularama tahne dolu
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#169

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: A jde to kompenzovat bez nutnosti rozborky?
Je to čistě mechanická záležitost- tam by to mělo být bezproblémové a finální.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#170

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz tentokrat z jineho soudku. KOupil jsem 2 pogumovane magnety na vyvazeni tubusu ve vysce - po pridani komakorektoru a okularu to hodne pada na predek. Co jsem to zkusil, tak je to akorat ( celkem 0,8kg). Jen tedka nevim, jestli jima nemuzu poskodit ten spodni AZ motor v pripade tubusu, miricim smerem k zenitu. Hledal jsem jine reseni, i na TS, ale nejak vhodnou variantu, bez dalsich zasahu do tubusu nebo spodni misy sem nenasel..
https://e-shop.magsy.cz/magnet-feritovy ... upravou-2/
_MG_7109.jpg
_MG_7109.jpg (504.77 KiB) Zobrazeno 2242 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#171

Příspěvek od Lisa »

Magnety používám celkem dlouho a snad bez dopadu na funkčnost :).
Jen u těch magnetických závaží je třeba vyzkoušet, jak to drží za vlhka (či hůře při námraze), kdy to má snahu z tubusu sklouznout.
A je třeba zvážit umístění závaží, aby se tubus kolem zenitu neměl tendenci "překlopit" - takhle máš těžiště asi nad osou tubusu (OV a vše v něm + ještě závaží).
Spíš by ty závaží měly přijít zespodu tubusu do stran (mimo AZ motor). Na netu i tady ve fóru jsou myslím k těm těžištím i obrázky.
Nejlépe asi tady https://www.cloudynights.com/uploads/mo ... 310961.png

12'' vyvažuji kolem 2kg (filtrkolo, el. ostření, těžké ok.), magnetické závaží s neodymy fungovalo, jen je bylo třeba v terénu dobře umístit na tubus, aby AZ motor nebo montáž v zenitu "netrefily".
Nyní používám vytisknutý 3D "systém" pro zavěšení závaží na požadovanou pozici (osazené je to také neodymovými magnety).
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#172

Příspěvek od nosuh »

Tak to museji byt take silne magnety, co pouzivas ty..a na motor to vliv nema..
no ja sem tyhle hodil sem prave proto, ze to pada az ve chvili , kdy je tubus cca 40° nad obzorem nebo min. pokud je vic k zenitu, tak se to nevyvazeni ani moc neprojevi, tak bych je tam mozna ani nedaval. Me slo spis o ten vliv na ten motor a elektroniku dole..
JInak zatim to vypada, ze to moje najizdeni ma nejakou vuli prave ve vysce - najizdi to v podstate porad o 3° vys, nez by melo, kdyz po zarovnani najedu na objekt a sjedu o pul hledacku dolu ve vysce, objekt je na miste i v 9mm okularu..
takze tak..
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#173

Příspěvek od nosuh »

Mam novinky ohledne meho GoTocka.. NA radu Janka ze Supry sem pripojil novejsi rucku, co mi doma trci v bedne z AZEQ6 a hle, vse funguje jak po masle..Udelal jsem vsechno uplne stejne, zarovnani na Vegu a Regulus, jen na hrubo a vsechny objekty najizdely pekne tesne vedle stredu i v okularu 8,8mm ( z=205x). Zkousel jsem objekty po cele obloze, od zapadu, pres kulminujici galaxie v Com a Vir az po zenitove objekty a ojekty v UMa a Dra..
Jeste to vyzkousim priste, ale zacinam si myslet, ze je neco spatne v te puvodni rucce( verze 3)..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
kobykoby
Příspěvky: 41
Registrován: 03. 11. 2019, 08:25
Bydliště: Třebíč

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#174

Příspěvek od kobykoby »

Ahoj,
potřeboval bych prosím poradit s uchycením primáru. Problém je, že při změně těžiště se primár mírně pohybuje a výsledek viz video s laserem. Díval jsem se na fóru, ale nenašel jsem podobně řešený problém u SW 16" s daným úchytem na trnu. Stav uchycení viz další dvě videa, co by mělo být řešením situace?
Nikdy jsem to nerozebíral ani podobnou konstrukci, tak se raději ptám.
Díky moc.
T
https://photos.app.goo.gl/TPpAR4CpybXCr6A56
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#175

Příspěvek od nosuh »

Jako me se kolimace taky hejbe, ale cca tak o 1-1,5cm kolem stredu, kdyz dotahnu pekne aretacni srouby..kolimuju proto v pozici tubusu 45° a nejdriv s celym tubusem parkrat zahejbam ve vejsce od horizontu k zenitu, aby si zrcadlo po transportu vic "sedlo".
Ale tobe se "vykla" i ten drzak na zrcadle samotnym, to mi asi nedela rek bych. V lete chci oplachnout zrcadlo, tak to zjistim :)
Je slozity to rozebrat do toho stavu, jak to mas natoceny? (tzn. zrcadlo s tim ramem, vyjmute z tubusu..)
Naposledy upravil(a) nosuh dne 20. 05. 2020, 16:12, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#176

Příspěvek od Dansemacabre »

Tohle se mi děje i na Explore Scientific 12" ultralightu. Zradlo v uložení spíš volně leží a při náklonu se sune, jediná možnost tam je po obvodu ho vylepit sametkou, aby se zapasovalo na těsno. Pomáhá kolimovat v nakloněné poloze, jak už bylo řečeno.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#177

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, nezkousel nekdo neco podobneho namontovat na flextube? Jde potom normalne zaostrovat - nenajizdi vytah do tech filtru?
https://www.cameraconcepts.com/moonlite ... slide.html
Prehazovani tech filtru me nejak irituje, vzdycky si na nejakej byt minnimalne hrabnu.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#178

Příspěvek od dvader »

nosuh píše:Ahoj, nezkousel nekdo neco podobneho namontovat na flextube? Jde potom normalne zaostrovat - nenajizdi vytah do tech filtru?
https://www.cameraconcepts.com/moonlite ... slide.html
Prehazovani tech filtru me nejak irituje, vzdycky si na nejakej byt minnimalne hrabnu.
Tohle jsem před lety viděl používat na jednom astrosrazu v U.S. u většiny dobsonistů - ale praktickou zkušenost s tím nemám.
Osobně používám 5-ti pozicové manuální filtrové kolo. Nicméně to asi svojí velikostí a hmotností na dobsonu moc šikovné nebude... Zase ale ty filtry jsou schované a nepráší se na ně.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#179

Příspěvek od nosuh »

Me se na tomhle prave libi ze je to schovany v tom tubusu, ale zase to podle me musi stinit obraz..
https://astrocrumb.com/
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#180

Příspěvek od Lisa »

Já bych se obával rosy, tak že bez vyhřívání bych o tom vůbec neuvažoval. Používám ale také filtr. kolo.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Odpovědět