Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Velké astronomické binokuláry

#661

Příspěvek od M_V »

Čo sa týka skutočného rozlíšenia tak to je v binare rovnaké ako v mono, pretože svetelné zväzky prechádzajúce tubusmi navzájom neinteragujú, takže difrakčný obrazec sa nezmení. Keby to tak fungovalo, tak by stačilo priložiť Dobson k refraktoru a hneď by mal človek v rozlíšení 300 mm refrák :D

Ale vnímaná ostrosť a kontrast, tak to je samozrejme iná vec. Ja osobne mám, na rozdiel od Artabana, pocit, že obomi očami vidím aj bez ďalekohľadu ostrejšie ako každým zvlášť. Takže by som príčinu hľadal skôr tu ako v zmene skutočného rozlíšenia.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#662

Příspěvek od Artaban »

M_V píše:Ja osobne mám, na rozdiel od Artabana, pocit, že obomi očami vidím aj bez ďalekohľadu ostrejšie ako každým zvlášť.
Já ale opak neříkám. Taky právě proto používám binohlavu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Velké astronomické binokuláry

#663

Příspěvek od M_V »

Artaban píše:Já ale opak neříkám. Taky právě proto používám binohlavu.
Ja som to myslel vrátane rozlíšenia ako reakciu na túto časť
Artaban píše:Jako příklad se asi dá použít to, že pokud by náš mozek pracoval tak, že by dokázal využít dvě oči na lepší rozlišení, tak by se to muselo ukázat i bez dalekohledu. Když si jedno oko zacloníme, tak pořád vidíme to samé, co dvěma očima. Nedochází k poklesu a pak naopak k nárustu rozlišení. V binaru to bude platit stejně.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#664

Příspěvek od Artaban »

Myslel jsem jen rozlišení dvou bodů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#665

Příspěvek od Psion »

Nevím, zda jsme diskutovali tenhle pěkný kousek. Pokud to má tyhle skla tak to musí být hodně dobrý, apochromatic (FCD100 / FK-61 triplet) objectives

https://www.oberwerk.eu/shop/en/xl/52-bt-127xl-sd.html
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-09-28 v 9.57.21.png
Snímek obrazovky 2020-09-28 v 9.57.21.png (291.15 KiB) Zobrazeno 1398 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#666

Příspěvek od Beda »

dovolím si citovat ze stránek uživatele Rekmarika na související téma o fyziologii vidění :
Binokulární vidění - koordinace obou očí a zfůzování/projekce obrazů ze sítnic do jednoho - při vnímání různých obrazů každým okem může docházet k několika způsobům binokulárního vidění - simultánní vnímání (sumace obou obrazů) fůze (spojení obou obrazů) stereopse (korekce obrazu).
Stereoskopické vidění - vnímání prostoru a jeho hloubky díky projekci obrazu na korespondující body obou sítnic, respektive fixace obrazu do identického místa obou sítnic pomocí stáčení osy bulbů - všechny body které korespondují, tvoří tzv. horopter. Předměty které se zobrazují v pásu před a za horopterem spadají do Panumovy oblasti (již disparátní místa z hlediska projekce na sítnici) Zde se vymezuje oblast jemného hloubkového vidění, za panumovou oblastí (víc jak 15-20´) se předměty zobrazí již dvojitě.
Při pozorování vesmíru dalekohledy není možné využít popisované jevy jako relativní velikost, lineární perspektivu, změny barvy ani (U transitů Jupiterových měsíců můžeme sledovat překrytí, a pohyby stínu) paralaxu. Nevzniká ani hloubkový stereoskopický efekt. Nicméně binokulární pozorování a zapojení obou očí je z hlediska zážitku a prostorového pocitu významné.

http://www.astropozorovani.rekmarik.cz/ ... zraku.html
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#667

Příspěvek od Achernar »

Artaban píše:To větší rozlišení by chtělo dobře odpozorovat.
Zkutečnou větší rozlišovací schopnost by chtělo zkoušet na dvojhvězdách. K AD 800 jsou okuláry na max. zvětšení 80x, takže nějak tam nacpat kratší okuláry, co dají asi 110- 120x aby se využil průměr objektivu by bylo dobré. A potom to porovnat jednak v mono pohledu a třeba i s dalekohledem 70-80mm.
Je nějaký konkrétní příklad v rozdílu mono vs bino?
My jsme původní okuláry neměli, používali jsme všelijaké, většinou tedy jen na čtyřicetinásobné zvětšení. Měli jsme i kratší právě na 120x, ale ty jsme nikdy neměli dva stejné, takže v tak velkých zvětšení jsme to nezkoušeli. Přesněji řečeno pro tak velká zvětšení jsme používali jen jeden tubus. Krom toho konstrukce toho dalekohledu by v takovém zvětšení asi už dosáhla svých limitů, nebo je spíš přesáhla. Zjevný přínos jsem viděl hlavně na mlhovinách a slabý hvězdách, tam prostě bylo zřetelné, že hvězdička, kterou jsem jedním okem viděl jen periferně nebo chvilkami, byla v obou vidět zřetelně po celou dobu. Další výrazný rozdíl byl při pozorování transitu Jupiterových měsíčku. Zatímco při pohledu jedním okem měsíček před planetou vidět nebyl, nebo rychle zmizel, v obou najednou byl vidět podstatně déle a podstatně lépe; totéž platilo o detailech na planetách. Naposledy jsem ten dalekohled seriosně používal při pozorování transitu venuše, protože tehdy – myslím teď ten první transit – jsem ještě svůj stávající velký refraktor neměl.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Velké astronomické binokuláry

#668

Příspěvek od M_V »

Artaban píše:Myslel jsem jen rozlišení dvou bodů.
Ja práve tiež, myslím, že rozlíšenie zraku je proste lepšie keď človek použije obe oči. Na dvojhviezdach pri vysokom zväčšení to samozrejme nie je podstatné, pretože Airyho disk bude dosť veľký na to aby zrak nebol limitujúcim faktorom. Ale pri nižšom zväčšení (<1D) sa podľa mňa môže stať, že v bine bude dvojhviezda rozložená ale pri mono pohľade nie.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#669

Příspěvek od Artaban »

M_V: Myslím, že v tom případě bude záležet na jasnosti hvězd. Pokud budou obě hvězdy přibližně stejně a né moc jasné. Když budou zároveň na hranici rozlišení, tak dvě oči budou výhoda. Podobně jako v případě méně kontrastního dvojitého detailu na planetě ( jak jsem už psal např. na Jupiteru). Když bude ale dvojhvězda dostatečně jasná, tak výhoda v binu nebude velká. Možná žádná. Je tu ještě drobnost. Při mono pohledu jak se jedno oko díky svalům zavírá, tak to trochu může ovlivňovat pohled otevřeným okem. Proto někdo používá krytku na oko. Je to drobnost, ale když se pozoruje dýl, tak to může být až namáhavé.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#670

Příspěvek od MilAN »

Při mono pozorování, je-li druhé oko otevřené, je výsledek znatelně lepší . Je otázkou , jak je to s pozorováním detailů, ale i zde bych přisuzoval největší vliv očím a zpracování obrazu v mozku. A nezaměňoval bych viditelnost detailů s rozlišovací schopností
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#671

Příspěvek od Achernar »

Ano, rozhodně se vyplácí mit obě oči otevřené.Buď jen zakrýt rukou a nebo ve tmě není mnohdy potřeba ani to. Viditelnost detailů to jednoznačně zlepšuje, často až neuvěřitelně.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#672

Příspěvek od Praxus »

Tak jsem konečně dobastlil nové šachty pro 1.25" okuláry pro moje TZkčko , nacpal jsem tam 2x 11mm 82° takže nějakých 25.5x a kouká to pěkně .
Bohužel vzhledem k počasí zkoušeno jen ve dne .
Co mě ale dost udivuje že to bino nemá CA ,z čeho to má skla :shock: ? Zkoušel jsem i plosla 6mm a i když už je obraz trochu tmavší a začíná se rozjíždět , tak není patrná žádná CA , žádný barevný halo.
Koukal jsem přes den na listí na stromech a nic nejde vidět ani při zvětšení 46x , ještě jsem tam mohl dát 2x barlow ,ale na to jsem zapomněl.
Třeba moje 102 f5 achro má už okolo 25x jasně patrnou fialovou vadu , když koukám ve dne na listí na stromech ...tady nic a to by TZK měl mít světelnost 3.5 .
Ale rozhodně ho musím někam ještě poslat vyčistit , na hranolech jdou vidět šmouhy a přední čočky zevnitř jsou taky docela dost zašlé .
Nevíte kdo to dělá a na kolik to vyjde ?
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#673

Příspěvek od Psion »

Těžko hádat, jakou máš verzi, dělaly se již před II sv. válkou. Vyráběly se v Rusku, Polsku i u nás. Optika měla nádech do žluta, zvláště ruské verze, naše měly slabší nádech. To zbarvení má za následek dobrého odstranění barevné vady v oblasti modrofialového spektra a působí podobně jako Baader Fringe Killer. Minimálně válečné verze objektivů měly 275 mm ohnisko, tedy velmi světelné dalekohledy (dnes už se to nevidí). Moc servisů na binokuláry není a když někoho najdete je totálně přetížený, protože poptávka po historických dalekohledech je velká, ale kupující tomu vůbec nerozumí, takže to chtějí hned servisovat. Já jsem si na svém Zeiss 25x100 WWII udělal raději servis sám.

http://www.jadam.cz/, http://servisoptiky.cz/, http://www.mikroskop.cz/dalekohledy
Naposledy upravil(a) Psion dne 07. 10. 2020, 09:39, celkem upraveno 2 x.
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#674

Příspěvek od Praxus »

Výroba bude Československo , nejsem teď doma je tam myslím rok 56 , komplet vojenské přejímky ČSLA - ohnisko je 280mm . A máš pravdu obraz je velmi mírně do žluta , to by mohlo být ono , proč tam není vidět modrá nebo fialová vada. S orig. okuláry je to pokoukání paráda zorné pole 7 stupnů , strašně rád mám ten pohled. Jsem zvědaví ( jak budou podmínky ) až kouknu těma 11/82° - zorné pole by to mělo mít cca 3.2° při 25x . Ještě koupit 2x UHC filtry ;)
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#675

Příspěvek od Beda »

na servis jsem našel v poznámkách ještě dvě adresy:
1. opravy triedrů: pan Polanský, Jaroměř okr. Náchod , tel.: 605444525
2. opravy a servis dalekohledů a puškohledů: Vladimír Václavík, Zahradní 1127/25, Lipník nad Bečvou I-Město, tel. 774594411
TZK vynikaly dobře korigovanou optikou a k redukci barevné vady se dovnitř dávaly žluté filtry, jak už zmínil Psion ! Zázraky v optice se neděly ani dříve... ;)
S nákupem dalších okulárů bych počkal, až jak dopadne cenová kalkulace na vyčištění a seřízení !
Pro později narozené: TZK = Tele-Zritel Komandýra :)
Odpovědět