Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#781

Příspěvek od Achernar »

Léta jsem pozoroval binokulárem 56/800. Měli jsme k tomu s kamarádem pouze jedinou dvojici stejných okuláru, ta byla pro zvětšení 40 ×. Pro větší zvětšení jsme používali jenom jeden tubus. A vždycky platilo, že co jsme viděli přitom 40 násobném zvětšení oběma očima snadno, to chtělo při monokulárním pozorování zvětšení větší. Tahle zkušenost navíc vycházela z pozorování úplně stejnými objektivy v týž moment a za týchž podmínek.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#782

Příspěvek od g »

Obvyklým názorem jsou 90° považovány za pohodlnější a vhodnější pro astronomii. Měl jsem jich několik a okrajově jsem trochu litoval koupě 45° lomení. Ovšem díky Berlebach 19c se zdvihem a hlavě 553 se stala z nedostatku výhoda. Do výšky ca 45° je pozorování mnohem pohodlnější a i kolem výšky 50-70 to není špatné. Obrovskou výhodu vidím v tom, že při pozorování nedýchám na hranoly.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 300
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Velké astronomické binokuláry

#783

Příspěvek od BertCZ »

Přátelé, nerad píši na jakékoli fórum negativní příspěvky, ale vzhledem k chuti některých zdejších členů si pořídit velké bino od Oberwerku jsem se rozhodl podělit o osobní zkušenost.
Velké bino BT-127XL - SD jsem si na evropských stránkách Oberwerku objednal někdy v květnu tohoto roku s tím, že jsem měl informaci, že jeden kousek je aktuálně k dispozici. Počátkem června kukátko dorazilo do česka, a týden nebo dva poté jsem i s novou hračkou, pln velkých očekávání, vyrazil do Konojed. Společnost mi dělal Psion, a na našem oblíbeném místě se společně s dalšími "binaři" objevil i Boris.
Nebudu Vás dále napínat, koukat se přes to nedalo, Psion, Boris, i Honza řekli velmi slušně fuj. Poté, co jsme u mne v pracovně s Psionem odhalili hranoly, a spatřili jejich vpravdě čínské provedení a uchycení, bylo jasno. Tak do tohohle fakt hrabat nebudem. Zlatý APM ... Takže do Itálie šel reklamační mail tohoto znění:

Hi Pietro, I tested the telescope with 14 mm eyepieces in the starry sky. At a magnification of 46x it shows a split image of the stars and therefore the tubes have bad alignment. In addition, the objectives have a rather strong coma, the left smaller, the right larger, which causes low contrast and sharpness of the image, especially well visible on the Moon. I have attached a picture of a test on the star Altair. This may be due to a defect in the optics, poor collimation of the individual lenses, or poorly aligned prisms. At 130x magnification, both lenses already show a clear chromatic aberration.
The oberwerk.com website says: ..... All Oberwerk binoculars are thoroughly hand-inspected and collimated before being shipped, following a strict quality assurance checklist..... My telescope didn't come with any certificate. Unlike the photos on the website, my telescope does not have an identification number. The tripod in the photos (oberwerk.com) is equipped with a scale. There is nothing like that on my tripod. Please explain and suggest a solution.

První odpověď samozřejmě obsahovala obvyklé kecy naznačující, že jsem osoba ducha mdlého, pidlovokej, a jak soudruzi v Číně, USA a potažmo v Itálii, dělají svoji práci skvěle, že to snad ani lépe nejde. No, vzhledem k tomu, že mezi mé špatné vlastnosti patří i umíněnost, a špatně maskovaná agresivita, na můj druhý přípis už Ital Pietro reagoval akceptací reklamace.
Bloudění třech balíků (bino, vidlice, stativ) po Itálii už je jiný příběh, a hodí se spíše k hospodskému stolu, když je zataženo, a astronomové se nudí.
Přátelé, obraz si udělejte jaký chcete, k osobním konzultacím na přístí MHV jsem samozřejmě ochten :-)

Každá historka má mít dobrý konec. Tento víkend mi Psion přiveze (jsem o berlích, takže se nade mnou slitoval .....) vyladěné bino 120 od Markuse. Tedy, laděné osobně Psionem, nikoli Markusem, či některým z jeho fašounských optiků. Protože jsem líný, umístím jej na automatickou AZ od iOptronu. Už se těším.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Ares333
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 08. 2021, 17:27

Re: Velké astronomické binokuláry

#784

Příspěvek od Ares333 »

Ahojte, mám jeden amatérský, leč zásadní dotaz🙃

Mám rozpočet kolem 10.000 czk. Rád bych binokulár na vesmír (planety, měsíce, čím více a dal tím lépe 😁), taky občas do přírody. Bylo by fajn, abych nemusel mít vždy stativ, ale že by šel udržet bez třepání opřený třeba o auto apod. A tedy aby nevážil tunu.

Budu moc rád za rady konkrétních modelů (zatím co zde čtu to vypadá na nějaký od HELIOS?)

Děkuji moc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#785

Příspěvek od Psion »

Jo Helios bude asi nejlepší :D
Ares333
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 08. 2021, 17:27

Re: Velké astronomické binokuláry

#786

Příspěvek od Ares333 »

To jo, ale který :D
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#787

Příspěvek od g »

v dané ceně připadá do úvahy triedr 10x50, limitní strop přesáhne 16x70, ale jde o výborný kus.
Bez stativu si kromě letmé přehlídky pozorování představit nedovedu. Na Měsíc a planety se kromě pohledu na zatmění Měsíce nehodí žádný triedr, jsou však skvělé na otevřené hvězdokupy, široká pole a 16x70 ukáže velmi pěkně rozsáhlejší mlhoviny a galaxie min. z Mes.kat.
Do přírody je vhodný max. 10x50 a nezapomenout - Helios nemá centrální ostření.
https://binocularsky.com/binoc_reviews.php
Nejlevnější a slušný binokulár je zde:
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 63847.html
Na procházky nebude, na Měsíc a planety také ne, z ruky už vůbec. Na prohlídky oblohy bude fajn
Pro Měsíc a planety až APO binokuláry - např. APM (a ještě dobře souosené)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Ares333
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 08. 2021, 17:27

Re: Velké astronomické binokuláry

#788

Příspěvek od Ares333 »

Děkuji moc. Už jsem rozhodnut si vybrat jeden z těch dvou:

1. Helios LightQuest 16x70 HR https://binocularsky.com/reviews/LightQuest_16x70.pdf

2. Helios LightQuest 10x50 HR https://binocularsky.com/reviews/LightQuest_10x50.pdf

Z té specifikace co jsem npasal, co by jste mi poradili z těchto dvou? O cenu mi nejde, spíše co je lepší pro amatéra s dětmi (4 a 5 let), někdy budu bez stativu, někdy se stativem, někdy i během dne kouknout do přírody...děkuji moc všem.

ještě doplním, že si pak chci koupit velký teleskop, až mi dostaví barák, tak asi možná spíše teď ty menší? boha to je dilema :lol:
Naposledy upravil(a) Ares333 dne 14. 12. 2021, 11:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#789

Příspěvek od Artaban »

Ten větší pouze se stativem. Na přírodu to je zbytečně velký a spíš nepohodlný. Na astro ale zase docela solidní výkon. 10x50 se dá omezeně i bez stativu, když se o něco opře.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#790

Příspěvek od MilAN »

Není to pro děti v tom věku moc velké ? A pro astro z ruky - jak jim něco ukážeš ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#791

Příspěvek od g »

navíc nutno individuálně zaostřit každé oko zvlášť pro každého pozorovatele, ale to se týká každého triedru/bina
Také děti podle mne neobsáhnou rozteč/zalomení
Za navrženou cenu máš výborný dobson 150/1200 a k tomu Helios Aquila 8.5x32 do přírody.
Pokud chceš pro sebe a určení jsou široké pohledy, tak 16x70 je opravdu vynikající, ale stativ (foto) počítej tak 6 tis.kč
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#792

Příspěvek od Psion »

Ten dotaz Arese je jen takový výstřel do vzduchu, bez nějakého smysluplného rozmýšlení. Pozoroval dalekohledem 130/650, kterým je přece jen něco vidět, rozhodně více než triedrem do ruky, který je fajn tak na základní seznámení oblohou, rozhodně ne na planetární pozorování apod.. Pokud binokulární rozumné pozorování všeho, tak začít něčím levnějším, co má výměnné okuláry a průměr minimálně 70-80 mm.
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 482
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Velké astronomické binokuláry

#793

Příspěvek od Honza OV »

A co takhle koupit dobrý dalekohled na všechno....

https://sport.bazos.cz/inzerat/14554925 ... 5-e-ii.php
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#794

Příspěvek od Cztwerec »

A to pole... krása.
Lectorem iustus...
Ares333
Příspěvky: 15
Registrován: 18. 08. 2021, 17:27

Re: Velké astronomické binokuláry

#795

Příspěvek od Ares333 »

Psal jsem do Supry a HELIOS bude až v dubnu (10x50). Doporučili mi tě to: Delta - model Extere 10x50 ED.

Máte s tím zkušenost? Na zahranicnich recenzí zase chválí tento https://www.expertnadalekohledy.cz/cz/o ... dalekohled . Jsem z toho fakt zmatený.

Děkuji moc
Odpovědět