Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#556

Příspěvek od MilAN »

No, já na to mám svoji teorii, proč si s tím mozek poradí, a týká se to i toho seeingu. Při seeingu se obraz nejen vlní , ale i zaostřuje a rozostřuje.
A protože určitě nemáme oba okuláry zaostřeny přesně, je možné si představit to, že jeden je těsně před a druhý za ohniskem. Takže průběh té vlny je v každém oku jiný a mozek si vybírá to ostřejší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#557

Příspěvek od Psion »

Psion píše:....Teď když mám vedle sebe ten bt-125 a APM 100, tak se mi zdá, že v obou dalekohledech stejně světla, to je teda pro Vixen tragický, teď si vzpomínám, že už jsme tohle viděli i na MHV.
Beru zpět, nechal jsem delší adaptaci očí na tmu a ten Vixen dá světla více, je to OK.

Milan: ano i to je možné, s tím rozostřováním, mozek si samozřejmě s námi dost hraje. Prý kdyby mozek neupravoval obraz, bylo by to co leze z očí dost hrozné (což potvrdil kamarád po náročné operaci očí).
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Velké astronomické binokuláry

#558

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ten APM binoš z těch ED APO 140 mm je za 13 tis.€ dost drahý ( je to bez montáže )... Kdyby si to někdo nakoupil celé po kouskách a dal pak do kupy, ušetří 3 tis.€

2 x 2500 € - SD APO 140 mm
2 x 620 € - FTF 3" Focuser
2 x 100 € - redukce z FTF na tubus
1 x 2800 € - EMS UXL2
cca 700 € - platforma pro spojení tubusů ( od AOK )

Celkem : 9940 €

Zručnost je potřeba pro správné zkrácení tubusů. Počítám to tady i proto, že u p.Kohlera ( AOK ) stojí takováto stavebnice zkompletovaná ze dvou Takahashi TSA 120 + FTF výtah - 11.400 € bez DPH. S vidlicovou montáží AOK pak o tisíc € více.
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Velké astronomické binokuláry

#559

Příspěvek od Pavel kraus »

No pri.objednavce 1997 dobsnu 300/1500 od pana drbohlava mi rek ze binohlava vinetuje ztraty svetla atd ? Kdyz chci pozorovat galaxie a mlhoviny mam to nejdriv otestovat a roky koukam dobsnem mono jednim okularem a pri koupi binara omegona 150nigstar ze binohlava je dobra tak na mesic ze ztmavi obraz ! tak ti dso musi s binohlavou sotva videt ? nemam s binohlavou zadne skusenosti ptamse?
Pavel kraus
Příspěvky: 93
Registrován: 01. 10. 2017, 19:59

Re: Velké astronomické binokuláry

#560

Příspěvek od Pavel kraus »

Ma nekdo v planu koupit ten apm 150 ed binar lomeny 90stupnu
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#561

Příspěvek od Psion »

Pochybuju, že to někdo tady koupí, u nás se možná prodá jeden na celou ČR.

Sirius: a nebo koupit 2x SW 150 ED, vykašlat se na EMS UXL a udělat to standardním způsobem nad sebou s různou délkou tubusů a je to za 5000 EUR.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#562

Příspěvek od Beda »

MilAN píše:No, já na to mám svoji teorii, proč si s tím mozek poradí, a týká se to i toho seeingu. Při seeingu se obraz nejen vlní , ale i zaostřuje a rozostřuje.
A protože určitě nemáme oba okuláry zaostřeny přesně, je možné si představit to, že jeden je těsně před a druhý za ohniskem. Takže průběh té vlny je v každém oku jiný a mozek si vybírá to ostřejší.
Tahle diskuze mě připomněla moji práci u P.N.Brandta v Kiepenheuerově ústavu/Freiburg. Brandt vypracoval na téma měření seeingu koncem sedmdesátých let podrobnou disertační práci, včetně návrhu a realizace měřicí aparatury, tzv. "Seeing monitoru". Mohl jsem v té době s ním spolupracovat a účastnit se fotografického testování seeingu a měření se seeing monitorem na Teneriffe.
Také jsme tak trochu mimo pracovní náplň testovali aplikace binokulárního nástavce na 400 mm Newtonu ve srovnání s monokulárním viděním. Všichni zůčastnění testů jednoznačně potvrdili značný nárůst v rozlišení detailů určité vybrané části sluneční skvrny při binokulárním vidění.
V současnosti, kdy jsou k dispozici rychlé CCD kamery a skládací software, je to už jen okrajová záležitost pro pár "nenapravitelných" vizualistů, k nimž se také počítám. Žel, seeing v mém bydlišti mě opakovaně vrhá do hlubokých depresí (a nejen seeing...).
Pokud má někdo v tomto směru lokálně dobré podmínky, doporučuji neztrácet čas a prostředky s malými bino teleskopy. Každý, na binonástavec optimalizovaný Newton nebo Schmidt-cassegrain od 250 mm výše, poskytne i s tím nejobyčejnějším, ale dobře seřízeným binonástavcem a vhodnými okuláry, nesrovnatelně lepší pozorovací výsledky.
Ano, s přibývající aperturou se také uplatňuje proměnná neostrost obrazu, jak zmiňuje MilAn ( blurring - obraz jakoby pumpuje), ale mozek si s tím v binokulárním vidění velmi dobře poradí. Přikládám kopii záznamu ze seeing monitoru, pochází z našich testů na 400 mm Newtonu observatoře Izaňa.
Přílohy
2 komponenty seeingu.JPG
2 komponenty seeingu.JPG (278.43 KiB) Zobrazeno 2866 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#563

Příspěvek od Psion »

Pěkné, díky za info Bedo.

Často jde i o tu přenosnost a použití i při denním pozorování. Ty malé binokuláry 100-125mm jsou pěkné i na noční obloze při 25 násobném zvětšení s až 2,5°zorným polem. Já koukám Zerochromátem 200mm s binohlavou jen na Měsíc, Slunce a planety. S SCT 250-300mm by mě binohlava na DSO nebavila. Ten Fujinon ED 25x150 je sice fajn, ale za ty peníze nesmysl, zrovna tak 2x140mm APO za 10 tis. EUR, to je jak říkáš lepší Newton 300mm s binohlavou. Jenže jak říkám, refra na hvězdách je prostě refra :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#564

Příspěvek od Artaban »

Velký binar na DSO supr, ale dělat to ze dvou delších refráků za účelem pozorování planet mi nepříde moc efektivní a není to vůbec levný.
Asi nejvíc záleží na pozorování podrobností na planetách. Nejlepší, by byl dlouhý Newton o větším průměru 300mm a větší a k tomu kvalitní binohlavu a kvalitní okuláry. Nebo velký Casegrain. Jenže v našich končinách narazíme na problém se seeingem.
Proto do našich podmínek je asi nejvhodnější dobrý refrák 150 až asi 200mm s binem a kvalitní okuláry.
Využít to, znamená mít hodně trénované oko a pozorovat co nejčastěji, aby se vychytal dobrý seeing.
PS: Teď koukám, co napsal Beda a Pepa a to jsme za jedno ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#565

Příspěvek od Beda »

Seeingu bych se , zvláště u binovidění, bych se tolik nebál. I za špatných podmínek je ve větší apertuře vidět víc a hlava si s tím neklidem poradí. Ale bohužel univerzální teleskop neexistuje. Také používám vytuněný a dokonale seřízený binokulární 2x 88 mm od TS na přehledy oblohy s menším zvětšením. Na to je nepostradatelný. Detailní observace s binonástavcem planet,Slunce a Měsíce je ale v mém 10" Meade SCT o něčem jiném.
Nevíte o někom, kdo realizoval modifikaci SCT předsunutím korekční schmidt. desky ? Mám sice již všechny potřebné techn. informace pohromadě, ale pár zkušeností z takové akce by se hodilo. Díky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#566

Příspěvek od Psion »

Tohle s SCT realizoval Zdenek Řehoř, obraz o třídu lepší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#567

Příspěvek od Psion »

SIRIUS_758 píše: Zručnost je potřeba pro správné zkrácení tubusů. Počítám to tady i proto, že u p.Kohlera ( AOK ) stojí takováto stavebnice zkompletovaná ze dvou Takahashi TSA 120 + FTF výtah - 11.400 € bez DPH. S vidlicovou montáží AOK pak o tisíc € více.
Teď jsem tam koukal, ani ten systém složený z refraktorů Kasai Capri 102ED F7 (FPL53 + Lanthanum Doubled Super ED Apochromat) nemusí být za těch 3400 EUR špatný (spíše 4000 EUR).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#568

Příspěvek od Psion »

Až se udělá hezky, porovnám TEC 140 + binohlava a Vixen BT125. Lepší by byl 150mm ale do AR152 nelze dát binohlavu bez násobiče, tak by to nebylo s malým zvětšením, bude to chtít časem zkrátit tubus.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#569

Příspěvek od Beda »

Psion píše:Až se udělá hezky, porovnám TEC 140 + binohlava a Vixen BT125. Lepší by byl 150mm ale do AR152 nelze dát binohlavu bez násobiče, tak by to nebylo s malým zvětšením, bude to chtít časem zkrátit tubus.
tipnul bych si, že to vyjde nastejno, budou-li mít oba teleskopy stejné podmínky a cíl, protože to co máme za očima, si s rozdílnou technikou poradí ;)
Mrknul jsem na ten odkaz na AOK . Při vší úctě k panu Kohlerovi ( je to velmi zkušený pozorovatel, ale především dobrý obchodník ), jeho tvrzení, že dvojitý 4" refraktor se systémem Matsumoto dosahuje na DS výkonu 350 mm dobsona, nebo 180 mm APO refraktoru je čistý marketing... Ale zákony fyziky a optiky jsou neúprosné, s tím ani sebelepší oko, nebo marketing nic nesvede...
Díky za odkaz na Řehoře !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#570

Příspěvek od Psion »

Neni zač. Z článku co jsem překládal vyplývá že bino složený ze 2 refraktorů o nějakém průměru má zhruba jeden a půl násobek dosahu průměru jednoho jeho objektivu, tedy čtyřpalcový bino má zhruba dosah 6 palcového refraktoru. U velkých průměrů to může být i více, pozorovali až dvojnásobek.
Odpovědět