Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Velké astronomické binokuláry

#691

Příspěvek od M_V »

Samotné 2" zrkadlo je rúra dlhá asi 140 mm keď sa započíta aj 2" nos čo sa zasúva do výťahu. A treba to spočítať spolu s tým predĺžením.

Ďalšia vec je, že tá vzdialenosť výstupnej pupily čo je udávaná ako 20 mm určite nebude od vrchu okuláru ale od zapusteného stred výstupnej šošovky. Ak by bolo zorné pole 90° (s tým sa to dobre počíta) tak by rozmer výstupnej šošovky musel byť 40 mm (čo podľa tých fotiek je jasne menej) aby to vyšlo 20 mm od jej vrchného okraja. Proste použitie tohoto okulára do bina nevidím moc reálne.

Mimochodom, to APM UFF 30 mm, čo som vyššie spomínal, má podobné skutočné pole ako 21 mm 100° okuláre. Takže by to bola možnosť ak by si netrval na zdanlivom poli 80° a viac.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#692

Příspěvek od MilAN »

Když to někdo neumí na CN změřit , tak se neshodnou :) . Takže to je údaj na h.... . Tak ho snad ani nešiř . Není nic jednoduššího, jak to změřit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#693

Příspěvek od Beny »

Praxus: Ve vzdálenosti 320 mm od objektivu 100mm F/5 budeš potřebovat zrcátko o průměru cca 55mm, pokud teda nechceš, aby ti vinětoval i Jupiter.
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#694

Příspěvek od Praxus »

Když si nakreslím kužel ohniska 100 f/5 tak ve vzdálenosti 320 od objektivu je průměr 37 mm ?! Je ,ale pravda že f/5 ať už jakýkoli průměr objektivu má moc krátký a tlustý kužel , na takový věci by bylo lepší f/7 .Největší problém by byl sehnat vůbec tak krátký 2" výtah ,aby se nemusela řezat trubka OTa….. :( ideálně tak tělo výtahu délka 40-50 mm , nevím vůbec jestli se něco takového dělá . Na newtony jsem viděl krátké výtahy ,ale ty mají čtvercovou základnu …..
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#695

Příspěvek od Beny »

To je právě ten problém, že si nakreslíš kužel, teda spíš trojúhelník. Ve skutečnosti se paprsky nesbíhají v jednom bodě, to platí jenom pro hvězdu, ale mají určitou plošku. Velikost té plošky je závislá na použitém okuláru, ale pohybuje se od dvaceti do třiceti milimetrů. Musíš si nakreslit rovnoramenný lichoběžník a né trojúhelník. Velikost té plošky vypočítáš 0,0174 x ohnisko okuláru x stupně. Příklad Plossl 25mm 50° ... je 21,8 mm. Čím širokoúhlejší okulár, a delší ohnisko, tím větší je pozorovací ploška v ohniskové rovině.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#696

Příspěvek od Beda »

To je všechno hezké, ale praktické konstrukce jsou diametrálně odlišné. Markus Ludes ( APM Telescopes) před časem přiznal, že jejich velké binokuláry nevinětují v obrazové rovině pouze na několika málo mm kolem optické osy. Možná téhle poznámky dodnes trochu lituje ;) . Do chodu paprsků umístěné hranoly a nedokonalá kresba objektivů mimo osu, jsou ty hlavní limitující faktory. Výrobní náklady na větší hranoly, nebo lépe zobrazující objektivy by byly neúnosné. Viz na př. původní ( dnes již vintage) binokulár s 88 mm trojčlenným objektivem. Konstruktéři si tam "vypomohli" částečným jednostranným ořezáním obrazového pole na penta hranolu. Co se korekce chromatické vady týká, to nebyl ani semi apochromát. Triplet sloužil hlavně k dosažení většího obrazového pole ve fokální rovině. Uvádím jen jako příklad, dnes jsou ke koupi novější konstrukce.
Přílohy
Apogee, TS, semi apo 88mm, 90grad.jpg
Apogee, TS, semi apo 88mm, 90grad.jpg (8.71 KiB) Zobrazeno 1857 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#697

Příspěvek od MilAN »

Já si myslí, že pokud se tu objevují nápady jako : průměr 10 nebo 150 mm, světelnost 1:5,, okuláry 100°, maximálně 82°, tak lze jen doporučit začít si něco nastudovat o optice, pak začít počítat ( zvětšení, velikost pole , průměr výstupní pupily ...) pak se připravit na to, že pokud to budu chtít vyrábět z komerčních součástek, tak toho 1/2 budu m,set upravit a ve výsledku budu mít přístroj sice vlastní, zato dražší a s horšími prametery, než bych od přístroje čekal. Protože ti výrobci vědí, že už jsou v té cenové hladině s parametry na doraz či už za hranou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#698

Příspěvek od Beny »

Beda: S tou vinětací máte naprostou pravdu, ale není to problém jenom velkých binokulárů, tento něšvar se nám rozmohl i u obyčejných refraktorů :D . Abych to trochu upřesnil, stavím binokulár hodný názvu tohoto vlákna ze dvou SW 150/750 v duchu co nejlehčí, nejjednoduší, šíroké zorné pole, malé zvětšení, možnost použití dvoupalcových okulárů s dvouzrcadlovým systémem. Už jsem hotov z 90ti procent, pokud se zadaří, tak bych se chtěl zůčastnit na jarním MHV. Ale abych se vrátil k té vinětaci, při provádění výpočtů a měření jsem zjistil, že dvoupalcový okulárový výtah, pro refraktory F/5 je absolutně nedostačující a při použití dvoupalcového diagonálu opravdu nevinětují snad jen planety. Kdo nevěří, ať si to změří :) .
Praxus: Je tu ještě jedna věc, pokud použiješ to zrcátko upnutím do OV, tak musíš počítat průměr začátku trubice OV, a né průměr zrcátka. Ty paprsky ti ořeže ta trubice, zrcátko je až na druhém místě.
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velké astronomické binokuláry

#699

Příspěvek od butka »

Přesně. Před dvěma lety jsem postavil binokulár z dalekohledů SW120/1000. Soustava s posunutým objektivem. Trubka 2" OV bez zkrácení vinětuje i při použití zrcátka 1,25". Pro zkrácený spodní tubus jsem použil výtah Crayford z Newtona a zrcátko 2".
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#700

Příspěvek od Beny »

Zkrácením tubusu OV, se řeší problém vinětace jen částečně. Samozřejmě je to nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější, ale nevyřeší ho úplně, a navíc vnáší další problém, krátký rozsah ostření, který se projevuje o to víc, o co delší je ohnisková vzdálenost objektivu. Takže řešením, který odstraní všechny neduhy vinětace, je nahrazení stávajícího dvoupalcováho OV jiným třípalcovým OV, to ale samozřejmě prodražuje celý projekt.
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#701

Příspěvek od Praxus »

Beny píše:Beda: S tou vinětací máte naprostou pravdu, ale není to problém jenom velkých binokulárů, tento něšvar se nám rozmohl i u obyčejných refraktorů :D . Abych to trochu upřesnil, stavím binokulár hodný názvu tohoto vlákna ze dvou SW 150/750 v duchu co nejlehčí, nejjednoduší, šíroké zorné pole, malé zvětšení, možnost použití dvoupalcových okulárů s dvouzrcadlovým systémem. Už jsem hotov z 90ti procent, pokud se zadaří, tak bych se chtěl zůčastnit na jarním MHV. Ale abych se vrátil k té vinětaci, při provádění výpočtů a měření jsem zjistil, že dvoupalcový okulárový výtah, pro refraktory F/5 je absolutně nedostačující a při použití dvoupalcového diagonálu opravdu nevinětují snad jen planety. Kdo nevěří, ať si to změří :) .
Praxus: Je tu ještě jedna věc, pokud použiješ to zrcátko upnutím do OV, tak musíš počítat průměr začátku trubice OV, a né průměr zrcátka. Ty paprsky ti ořeže ta trubice, zrcátko je až na druhém místě.
Mám to namalované 1:1 .S tou trubicí na zrcátku ,počítám že by se musela zkrátit.Stejně tak jsem počítal , že kdybych stavěl 3 zrcátkový systém tak bych musel zkrátit všechny tubusky na minimum.... Jenže jsem to měl vypočítané jako špičatý kužel , a jak Beny dobře napsal on to špičatý kužel není .
Ale když si to nakreslím s plochou na konci 20-30mm , tak mě to vychází že třeba sw 102/500 musí vinětovat i tak ,jak je z výroby , to stejné 150/750 .Což ty taky i píšeš a nepřímo potvrzuješ . Takže když bych nahradil původní dlouhý výtah co nejkratším a dal ho na stejné místo , tak se vinětace nemůže převi změnit ne , bude pořád stejná ... trubka je pořád stejný vnitřní průměr 50.8 ? Vstupní otvor výtahu je pořád na stejném místě .A pokud to vinětuje už z výroby tak je jediné řešení opravdu jen 3" výtah


butka píše:Přesně. Před dvěma lety jsem postavil binokulár z dalekohledů SW120/1000. Soustava s posunutým objektivem. Trubka 2" OV bez zkrácení vinětuje i při použití zrcátka 1,25". Pro zkrácený spodní tubus jsem použil výtah Crayford z Newtona a zrcátko 2".
Můžeš poslat prosím odkaz na přesný typ výtahu . Dík
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#702

Příspěvek od Beny »

Praxus: pokud zkrátíš trubku OV, tak se vinětace zlepší, zrcátko je sice na stejném místě, ale musí se víc povytáhnout a tím pádem je začátek trubky OV dál od objektivu a tam už je ten kužel užší.
Jinak tady je odkaz na nejlevnější třípalcový OV který jsem našel, Má ale docela krátký zdvih.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html
Uživatelský avatar
butka
Příspěvky: 80
Registrován: 13. 04. 2008, 15:00

Re: Velké astronomické binokuláry

#703

Příspěvek od butka »

U SW120/1000 jsem zjistil, že clony uvnitř tubusu také vinětují. Tak je dobré si změřit clonu na konci tubusu, vypočítat vinětaci a pak rozhodnout, co dál.
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#704

Příspěvek od Praxus »

Tak 102/500 má clonu v tubusu 170 mm od objektivu a průměr clony je 66mm , když si namaluju ohnisko podle toho , tak je jasné že oni to mají vypočítané přesně jako kužel 102/500 s nulovou plochou na konci , prostě do špice . A věřím že u 120 i 150 mm verze je to úplně stejné .
Takže nemá smysl používat 3" výtah a původní trubky OTA kvůli té cloně , jedině to uříznout hned za clonou ...
A když vezmu co s tím bude práce tak asi nemá cenu se zabývat něčím 4" nebo pod a pokud má cenu to stavěl ,tak už rovnou s 6"-8" objektivy.
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#705

Příspěvek od MilAN »

Pak je ale jasné, že zmizí to, proč se kupují/staví binokuláry = velké pole pro prohlížení oblohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět