Kolimace triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
deepspace
Příspěvky: 128
Registrován: 12. 09. 2012, 08:49

Kolimace triedru

#16

Příspěvek od deepspace »

Zdravim Pánové,

Před nedávnem sem si koupil starý ruský triedr Tento 20x60. Fajn koupě, bohužel dost šilhá :). Našel sem si informaci o kolimaci pomocí excentrických objímek objektivu, bohužel se mi nedaří ani jednu povolit. Má někdo praktickou zkušenost s kolimací tohoto tridru ?. Objímky vypadají jako zalakované barvou a ani po dost razantni snaze se ani nehnou :). Díky za každou radu.

Martin

Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Kolimace triedru

#17

Příspěvek od kesi »

Možná by pomohl SCOPE SERVIS pana Vladimíra Václavíka: http://www.scopeservis.cz/ ;)
Tip na tento servis jsem zjískal nedávno od Honzy OV, tímto mu ještě jednou děkuji.
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kolimace triedru

#18

Příspěvek od Stanislavxyz »

Předem upozorním že nemám 20x60! Ale jinak spoustu sovětských triedrů a na všech se (pokud vím) povolí plastová/kovová objímka objektivu nejlépe rukou, a pod ní je další má dvě drážky a je potřeba si vypilovat klíč (pro ten který průměr obj.), ta se taky povolí a pod ní je podložka s jednou drážkou, tou se pootáčí a kontroluje pohledem na nějaký vzdálený(?) objekt. A dalekohled by měl být na stativu myslim. Má-li někdo další zkušenosti rád se přiučím, tímto způsobem jsem ale dva šilhající triedry zpravil a tak to snad není rada k zahození.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
deepspace
Příspěvky: 128
Registrován: 12. 09. 2012, 08:49

Kolimace triedru

#19

Příspěvek od deepspace »

Díky za odpovědi :),

k objímce jsem se už dostal, ovšem tu druhou drážkovanou ne a ne povolit. Vypadá to že si budu muset vyrobit lepší přípravek.

Martin
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kolimace triedru

#20

Příspěvek od Rekmarik »

Mám jeden dotaz ohledně seřízení triedru CZ 8x30W, který jsem si koupil nedávno na inzerát.

Triedr nelze zaostřit do nekonečna, centrální kolečko ostření se plynule pohybuje až nadoraz, není tedy zadrhnuté ale na jeho konci ostření je zaostřeno přibližně na 80-100metrů.

Zdá se, jakoby celá soustava byla nějak posunuta, opačným směrem lze totiž zaostřit cirka na 2 metry.

Další věc, je rozhozená kolimace - obraz se rozdvojí vertikálně.

Zajímalo by mě, jestli ten problém s ostřením je možno snadno opravit, tedy jestli má cenu dalekohled poslat na seřízení a zkolimování a nebo je v tom nějaký větší zádrhel..

díky za pomoc, přikládám obrázek s šipkama..

je tam vyznačeno kolečko na doraz a následně šipakam místo, kde je ještě vůle v zasunutí části do sebe v rámci ostření ...






Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kolimace triedru

#21

Příspěvek od Stanislavxyz »

No, s CZ triedry moc zkušeností nemám, ale nemůže být třeba přehozená nějaká podložka (na té středové ose, pod tím uchycením okulárů)? Co když sundáš okuláry a zkusíš jeden rukou zasouvat do šachty až na doraz? (Bez nasazení na ten středový trn s tím ostřením.) Když by to tak bylo, stačilo by podložku přendat na správné místo.

Kolimace (správně koincidence, česky třeba souosost) by nemusela být problém, jen zase nevím jak to má CZ udělané- u ruských triedrů (teda u těchto turistických tj. 8x30 a pod.) nejsou červíky pro štelování hranolů, kolimuje se pouze otáčením objektivů v excentrických objímkách, případně podkládáním hranolů (moc nedoporučuji do nich ale rýpat- pouze v krajním případě, kdy nelze uspokojivé koincidence dosáhnout otáčením obj.)

Osobně bych to nikam neposílal a zkusil to řešit sám. To ostření může být nějaká blbost, jak jsem psal výše. A ta koincidence většinou není problém- chce to stativ, vyrobit klíč (stačí trochu opilovat plech vhodné síly- asi 5 min. práce) a obrnit se trpělivostí Dělám to na hvězdu a je potřeba se trošku naučit dobře se do toho dívat- teda alespoň já se musím dost snažit, aby mi mozek (zejména malé odchylky) nesrovnával sám. Jak se to ale člověk naučí, není problém rozeznat i velmi malé odchylky v souososti. (Jenom pak člověk většinou zjistí, že všechny triedry co má doma jsou vlastně - více, či méně - rozhozené a má tak na několik nocí dopředu jasný program...  :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kolimace triedru

#22

Příspěvek od Rekmarik »

Osobně bych to nikam neposílal a zkusil to řešit sám
Ahoj, já nikdy triedr nerozebíral, dokonce nemám asi ani vhodné nástroje na rozebrání (nějaké minišroubováky co doma mám ani moc neseděly do toho centrálního šroubku.
Nejsem si jistej, jestli zrovna na takovém triedru má cenu experimentovat  ... Snad bych mohl alespoň zkusit to ostření jak píšeš .. Na triedru je stopa po nějakém zásahu, ale patrně od profesionála je to slušně zatřeno.

Připadá mi to prostě divné, že to nejde zaostřit a přitom se nejedná o zadrhnutí kolečka .. prostě je na doraz. Že by to původní majitel měl záměrně nastavené na pozorování blízkých předmětů ?
(to už ale nejde zpětně zjistit)
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Kolimace triedru

#23

Příspěvek od hamr »

A jak vypadá druhá strana u objektivů? U novějších dalekohledů lze ohnisko změnit posunem objektivu, který má po obvodu závit. Nebo jak píší výše, jestli tam skutečně na středové osičce není navíc nebo prohozená podložka.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Kolimace triedru

#24

Příspěvek od Rekmarik »

Dalekohled podle všeho nic takového jako posunování objektivu nemá.
Budu ten dalekohled vracet, tyhlety závady byly nevědomky, a prodejce je solidní člověk - takže to dál asi nemá cenu řešit.
Díky ale za pomoc a nápady.
(Příští koupě snad bude bez komplikací :)
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Kolimace triedru

#25

Příspěvek od Honza OV »

To že to nejde zaostřit na nekonečno jde opravit,ale není to tak jednoduché.Kolimace je s tím spojena.Bývá to častá vada u těchto staříků.První se opraví to ostření a poté se provede kolimace.Mohl by jsi to zvládnout i sám.Já bych si troufl.Pan Václavík ze scope servis by to udělal za cca 600kč.At ti to dobře dopadne.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#26

Příspěvek od Hyblos »

Ahoj, mám otázku.

Opravoval jsem si triedr a zkolimoval ho. Triedr byl po pádu na zem. Když se ale do triedru dívám, nesplynou mě obě zorné pole do jednoho kruhu ale dělají "ležatou" osmičku. Obraz je zkolimován, ten je OK. Podle všeho si myslím, že došlo k mechanickému rozosení obou objektivů. Kolimace se provádí na porohranolech. Pant mezi dvěma tubusy jsem neměl rozdělaný, ale myslím že tam nic nevykoukám.

Máte s tím někdo zkušenost, jak dostat ty 2 rozný pole do jednoho :?: :?:

Ještě mě teď napadlo, že pádem došlo k rozhození porogranolů v jednom objektivu. Přilepil jsem je a následně kolimoval. Může posun zorného pole ovlivnit poloha hranolů? Nebo poloha hranolů ovlivní jen kolimaci obrazu a zorné pole zůstává pro oba objektivy stejné?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace triedru

#27

Příspěvek od MilAN »

A co je tedy zkolimováno a jak to poznáš, když ti nesplynou obrazy ? To musí přece být výsledkem kolimace triedru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#28

Příspěvek od Hyblos »

Obrazy splynou (samozřejmě jen uvnitř průniku obou dvou zorných polí), ale zorná pole nesplynou. Kolimací na hranolech docílím jen k posunu obrazu, ale ne k posunu zorného pole. Pokud to není z popisu zřejmé, obrázek v příloze.
Bez názvu.png
Bez názvu.png (10.69 KiB) Zobrazeno 1554 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace triedru

#29

Příspěvek od MilAN »

Přeci to samozřejmě souvisí s polohou hranolů. Nechápu, když píšeš, že jsi přilepil hranoly a pak kolimoval . Čím jsi tedy kolimoval, když jsou přilepené? Ty tam máš nějaké další nastavovací prvky na kolimaci ?
Můžeš nějak popsat, co jsi vlastně dělal - jak a čím ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#30

Příspěvek od Hyblos »

Poraďte někdo kdo má s tímto praktickou zkušenost a ví čím je to způsobené. Teoretické rady mě nezajímají.
Osobně si myslím že je to mechanickým rozhození jednotlivých tubusů. Můj systém se kolimuje na hranolech, ale obraz je OK, takže kolimace os to podle mě není.
Odpovědět