Kolimace triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace triedru

#31

Příspěvek od MilAN »

Je to na 100% v hranolech. Určitě tedy v případě, pokud to před tím bylo O.K. Na dálku ti to prakticky nikdo neseřídí -. Jen bys mohl napsat, co jsi s tím udělal , že píšeš, že je klimace v pořádku a před kolimací jsi zalepil hranoly ( a zřejmě asi špatně - podle výsledku). Netuším, co si ty představuješ pod pojmenmm kolimace- a asi si to nedovede představit nikdo, pokud to nesdělíš. Hranoly umužňují posuv v obou osách i vzájemné natočení = koincidenci obrazů. Kolimace je něco jiného .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Kolimace triedru

#32

Příspěvek od Samuelson »

Nedávno jsem podobnou věc řešil u skymastera, plíšek vyletěl ze svojí pozice, tudíž byl hranol skoro na volno. Jde určitě o polohu hranolů, jednoduše to nemáš perfektně skolimovaný. Ty 2 kruhy se spojí v jeden až na určitou vzálenost, například ten skymaster zaostří teprve na nějakých 20 metrů a při týhle vzdálenosti jsou patrný i při sebelepší kolimaci (poslední větou si nejsem na 100% jistej vycházím z vlastní zkušenosti. Všechny triedry kterejma jsem koukal mi dávají 2 kruhy, když koukám na nejmenší vzdálenost). Nedokonalou kolimaci taky poznáš tak, že se mozek cítí na zlomek vteřiny zhulenej když dalekohled odložíš. Zkus si pohrát s těma hranolama, bude to opravdu jen zlomek milimetru a kruhy by se ti na nějakou normální vzdálenost měly spojit. Jenže nevim jak to chceš udělat když jsi je přilepil :D .
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#33

Příspěvek od Hyblos »

Je pravda že hranoly byly rozhozený. No nic, zkusím to teda znovu rozdělat. Mám oba dva hranoly pod pružinkou, oba dva jsou na jedné destičce. Pak jsou pojištěné lepidlem proti posuvu. A celá ta destička se pak naklání ve dvou osách - kolimace obrazu. Abych se dostal na kolimační šroubky, tak musí jít okuláry dolů, takže je to v domácích podmínkách docela problém. zkusím poposunovat ty hranoly.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#34

Příspěvek od Hyblos »

Tak jsem jednu sestavu hranolů vydoloval. Hlavně že jsem je předtím důsledně zalepil epoxidem. Příště si to napřed zkolimuju a až bude všechno sedět, jako poslední to zalepím. Možná že tuším kde byl problém. Z geometrickýho hlediska by měly být velké plochy hranolů v jedné rovině, a osy na sebe kolmé, a to asi nejsou.(pootočení obrazu, a vyosení pohledu do tubusu). Našel jsem prasklý ten držák hranolů a pružinka jednoho hranolu ho v jedné rovině trochu prohnula. Prasklina je na obrázku uplně dole.
IMG_20201220_195953.jpg
IMG_20201220_195953.jpg (695.06 KiB) Zobrazeno 1867 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace triedru

#35

Příspěvek od MilAN »

A určitě nelepit epoxydem. Ćímkoliv na bázi polyuretanu nebo silikonu, klidně může být i pevnější-tvrdší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#36

Příspěvek od Hyblos »

Silikonu bych se vyhnul. Jednak je hodně pružný a nejsem si jistej jestli při klepnutí udrží hranol na svým místě. Navíc jsem viděl už hodně zaoxidovaných kovů právě od silikonu - uvolňuje octové výpary které jsou na kovech hodně agresivní. Proč ne epoxidem?
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Kolimace triedru

#37

Příspěvek od zuzi »

Pokud máš obavu o octové výpary, stačí vzít neutrální silikon. Výhoda silikonu je ta, že to vždy vyšťourat a nebude to tlačit na optické části, při změně teploty, jako epoxid, který je tvrdý a nepodajny.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace triedru

#38

Příspěvek od MilAN »

Tak existují i jiné silikony než acetátové, a rovněž polyuretany- tím se naprosto běžně sklo na cokoliv lepí. Epoxid se při tvrdnutí nepatrně smrští a při změně teploty vyvolá pnutí mezi nesourodými materiály. V optice se nepoužívá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#39

Příspěvek od Hyblos »

Tak hranoly to není. Všechny jsem rozebral, slepil jsem tu prasklinu, znovu si hranoly seřídil na rotaci obrazu, všechno znovu usazené a pořád se mě zorná pole nepřekrývají. Tak jdu hledat dále. Aspoň jsem si seřídil tu rotaci, poprvé jsem na to zapomněl a neseděla.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Kolimace triedru

#40

Příspěvek od Samuelson »

Mám takový problém se skymasterem. Při změně rozteče se mění jeho kolimace a řekl bych že dost výrazně. Jde nějakým způsobem zjistit, jestli za to může poloha hranolů a nebo excentrická osa? Nebo existuje i jiný možný důvod? Při manipulaci s dalekohledem je znát, že osa je mírně excentrická, ale na CN jsem četl, že dokuď lze měnit IPD tak to nemůže mít na kolimaci žádný vliv, co si o tomhle tvrzení myslíte? Trochu mě to štve, protože optickou kvalitou mě dalekohled mile překvapil.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#41

Příspěvek od Hyblos »

Co se mého dalekohledu týče tak jsem to dal znovu do kupy a porovnal jsem zorná pole s novým kusem a mohu říci, že je to asi totožné. Dokonce v obraze není vidět ani odštíplé hranoly (odštípnuté mušle jsem zatřel černou matnou barvou). A není to vidět ani přesto, že jedna mušle zasahuje do cca 25% obrazu (při pohledu zepředu). Důležité ale bylo, přeházet hranoly tak, aby byly mušle co nejblíže bodu, kde dojde k převrácení obrazu ( v mém případě na držáku hranolů u menší díry průhledu). Hodně mě to překvapilo že i přesto je obraz bez ztráty kvality. Tudíž příčinou neslitých zorných polí byl hranol. Jinak jsem to zalepil zase epoxidem, ne už tak precizně jako předtím, ale ten můj epoxid je taky pružný, takže toho se nebojím. Teď už jen sehnat ten argon.

K dotazu víše - každá osa na pantu je excentrická, proto se kolimuje. Pokud máš zkolimováno na jednu rozteč a pohybem pantu na jinou rozteč očí dojde ke zdvojení obrazu, jedná se o podmíněnou kolimaci - tzn. je zkolimováno pouze na jednu rozteč oči. Ohniska obou čoček směřují sice do jednoho bodu, ale tento bod není totožný s bodem osy "kam kouká pant".

Musíš udělat absolutní kolimaci obou dvou objektivů - ohnisko objektivu musí koukat tam, kam kouká osa pantu. Bohužel takovou kolimaci můžeš udělat jen v pevném a tuhém držáku dalekohledu a za pomoci hledáčku s vláknovým křížem. Jde to, ale musíš už vědět jak na to. Víš jak seřídit na tvém dalekohledu kolimaci? Co máš za typ toho SkyMastera?
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Kolimace triedru

#42

Příspěvek od Samuelson »

Je to 25x70. Ano, když jsem ho přídil byl naprosto nepoužtelnej, dá se říct že levým objektivem jsem koukal skoro za roh. Příčinou byl povolený hranol, přesněji se uvolnil plíšek držící hranol. Každý ze 4 hranolů lze korigovat jedním šroubkem.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#43

Příspěvek od Hyblos »

Jak se kolimuje absolutně je pěkně vidět na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=v1ZS_eDqA-I
Ale stačí když si uděláš přípravek aby jsi zaměřil kam kouká trubka(pant) dalekohledu, a na tento zaměřenej bod (vzdálenost víc jak 5km) musíš s pomocí hledáčku seřídit všechny hranoly.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Kolimace triedru

#44

Příspěvek od Hyblos »

K otázce nepřekrývajících se zorných polí - opravdu je to způsobeno špatnou polohou hranolů - nesymetrické umístění vzhledem k ose tubusu a ose okuláru. Vodorovné hranoly jsem posunul oba dva kousek k ose dalekohledu (levý doprava, pravý doleva) , a nyní je hrana zorného pole perfektně ostrá a obě kružnice se překrývají, dokonce lépe než u nového kusu. Ale musel jsem kvůli tomu mírně odbrousit kovové lůžko hranolu. Jde o to, že osa okuláru nesouhlasila s osou objektivu. Nad každým dalekohledem se ale musíte zamyslet, kam posunovat, podle jeho konstrukce.
Uživatelský avatar
holenda
Příspěvky: 160
Registrován: 08. 09. 2009, 00:04
Bydliště: Košice. SR
Věk: 39

Re: Kolimace triedru

#45

Příspěvek od holenda »

Zdravim. Chcel by som poprosit o radu. Mam doma TS 20x80 triplet este v zaruke kupeny pred vyse rokom (koli komete). Pouzil som ho vtedy iba raz a odlozil. Teraz som ho chcel pouzit na denne pozeranie a vsimol som si rozkolimovanie. Pomocou srubky pod gumou na tele som sa snazil to jemne doladit, obrazy su uz na sebe, ale su vzajomne pootocene o cca 5 stupnov. Da sa to nejak mnou ako pouzivatelom zkolimovat, alebo je to na reklamaciu? Neviem ako sa k tomu na astroshope po vyse roku vyjadria...
SW ED100 + AZ-4; ES UL 305/1524;
ES 68' 24mm; Nagler 11mm, 9mm, 7mm, 5mm; barlow ULTIMA 2x; Lumicon UHC;
Panoptic 19mm, Pentax XF 8.5mm do bina MaxBright;
Cel 15x70; TS20x80
Odpovědět