Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#526

Příspěvek od SIRIUS_758 »

...třeba je tam neodymium a bude to držet festovně ;) Ale i tak - co je sundavací, je ztratitelné..
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#527

Příspěvek od bobek »

Včera jsem měl možnost si asi 20 minut v podnikové prodejně Meopty vyzkoušet MeoPro Air 8x42 (10x42 není skladem). Jedná se opravdu o výborný přístroj. Oproti MeoPro HD 8x32 a 8x42 je opticky i komfortem pohledu o třídu výš.

Měkké stavitelné a na konci zkosené očnice umožňují snadno nastavit rozteč okulárů i pro pozorovatele s očima blízko sebe. Musel jsem mít očnice úplně vysunuté a lehce se jimi dotýkat kořene nosu, protože při bližší poloze očí k okulárům a pohledu mimo osu se na okraji obrazu objevovalo ztmavení. Ale nebyl problém správnou polohu očí najít.

Barevná vada ve středu obrazového pole nebyla viditelná, v poslední třetině u okraje pole už vidět byla a obraz nebyl úplně ostrý, ale např. jednotlivé jehličky ve větvích stromů byly stále rozlišitelné. Barevné podání mi přišlo neutrální. Celkově bych obraz přirovnal k Meostaru B1 10x42 HD, ale vzhledem k nedostatku času jsem je neporovnával současně.

Nasazené krytky na okulárech i objektivech drží pevně, magnety pro krytky objektivů jsou vcelku silné, tak bych se jejich ztráty nebál.
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#528

Příspěvek od ASTEPONE »

Chtěl jsem si po delší době pořídit nový střední triedr na rychlé ruční "zametání" noční oblohy, na procházky po horách a taky i na stativ. Jelikož se sešly najednou nějaké větší peníze, tak jsem byl ochoten investovat do něčeho kvalitního. V jednom týdnu jsem zkoušel osobně a postupně Swarovski 8x42 NL Pure, Swarovski 10x50 EL, Kahles New Helia S 10x42, Leica Ultravid 10x42 HD-Plus, Meopta Meopro B1 plus 12x50 a 15x56, Meopta MeoPro Air 10x42 HD. Nakonec to dopadlo úplně jinak. Koupil jsem za částku připravenou pro prémiový triedr ty triedry 2, jeden pro to rychlé a okamžité zametání oblohy a taky pro moje denní výlety do přírody tj. německý GPO Passion HD 10x50 viz: https://gp-optics.com/product/passion-h ... 8568b84963 a ten druhý vyloženě pro tu noční oblohu a na stativ Fujinon FMTR SX 10x50 viz. https://www.fujifilm.com/cz/en/business ... ocular/fmt.
S oběma jsem spokojený jak ve dne , tak i v noci. Ten GPO má užší zorné pole, než třeba široký Swarovski 8x42 NL Pure, ale je to za polovic než Swarovski a na ten Fujinon jsem si dělal zálusk již roky, akorát pořád nebyly holt finance.
Tak trochu by mně zajímalo jaké má vnitřní složení objektivu, okuláru a toho rovnače pole ten Fujinon FMTR. Sehnal jsem jen obrázek řezu staršího Fujinonu FMTR SX 7x50 a tak ho sem dávám, jestli by někdo ze znalých (třeba Boris?) z té fotografie dovedl něco k tomu říci?
Přílohy
schéma optiky Fujinon FMTR SX 7x50.jpg
schéma optiky Fujinon FMTR SX 7x50.jpg (64.01 KiB) Zobrazeno 2125 x
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#529

Příspěvek od PetrK »

Já na řezu nevidím rovnač pole (flattener), takže to nebude FMTR, ale spíše jen MTR.
Není to moc kvalitní fotka, ale dovolím si okomentovat. Je tam objektiv doublet, dva hranoly Porro a okulár mi připadá jako tři čočky ve dvou skupinách, tedy tipuji reverzní Kellner, nebo nějaká podobná modifikace. Tohle asi nebude ten legendární Fujinon, ale nějaká starší verze.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#530

Příspěvek od ASTEPONE »

PetrK, no nevím s tím rovnačem, i když co to je za hranoly, to mi nepřijde jen jako klasické porro hranoly viz. příklad na obrázku, tam je u toho Fujinonu (na webu, kde jsem sehnal tu fotku to bylo prezentováno jako FMTR) u těch hranolů něco navíc ne?
Nejsem žádný optotechnik, ale jak to tam skutečně vypadá a co je technickou příčinou takového úspěchu Fujinonu FMT/FMTR by mně docela zajímalo. Ona celá firma Fuji je tajemná jak "hrad v Karpatech", aspoň co se týče vnitřní optické konstrukce svých triedrů, prostě nikde nic, žádné schéma, žádné podrobnosti, na rozdíl od jiných.
Ale i tak díky za ochotu podat vysvětlení.
Přílohy
triedr s porro hranoly.jpg
triedr s porro hranoly.jpg (90.11 KiB) Zobrazeno 1996 x
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#531

Příspěvek od dvader »

Obecná odpověď na název tohoto vlákna je vždy “ten dražší”.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#532

Příspěvek od SIRIUS_758 »

ASTEPONE :

Fotografie triedru FUJINON v řezu neukazuje model FMTR, ale pouze MTR. Mezi nimi je právě zásadní rozdíl v tom ( a to platí pro všechny Fujinon modely, rozuměj všech průměrů ), že model FMTR má podstatně lepší okulár, včetně komfortnější výstupní pupily. Ovšem v žádném FMTR triedru není použit očekávaný rovnač pole, tedy samostatný optický člen, který je umístěn mezi výstupní hranol a okulár.
Klasický rovnač pole používá ve svých porro triedrech firma NIKON, kde v obrázku vnitřní stavby je tento člen v podobě silně zakřiveného menisku dobře vidět jako samostatný element mimo vlastní okulár :


NIKON 7x50 IF SP.jpg
NIKON 7x50 IF SP.jpg (113.67 KiB) Zobrazeno 1935 x

Fujinony FMT- svou pověstnou kvalitou tedy vděčí promyšlené konstrukci okuláru, který je 5-ti členný ve 4 skupinách. Vzhledem k tomu, že ve klasické třídě 7x50 najdete de facto všechny zástupce s polem pouze 50°, není zde speciální rovnač ani nutný... V rozměru 10x50 se širokým polem - např. FUJINON FMT- 10x50 se zdánlivým zorným polem 64,6° - je právě obdivuhodné, že výrobce dokázal toto pole výborně vykorigovat i bez speciálního rovnače a dosáhnout v podstatě stejné kvality jako etalon SWAROVISION 10x50 EL. Ovšem větší 70 mm model, který má stejnou stavbu okuláru, už tak dobrý není.
To, že se u FUJINONů od určité doby píše, že obsahují Field-Flattener, je marketingový tah... Tyto triedry se beze změny vyrábí už hodně dlouho, kdy se o rovnačích pole ještě nemluvilo.


FUJINON FMT- 70 mm.jpg
FUJINON FMT- 70 mm.jpg (142.25 KiB) Zobrazeno 1928 x
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#533

Příspěvek od ASTEPONE »

SIRIUS_758

Díky za vysvětlení a za práci s tím spojenou. Hlavně mně nahlodalo to, že přímo v nejnovějším katalogu Fuji jsou u jednotlivých typů triedrů vysvětlující symboly a u řady FMT/FMTR je symbol, kde je doslovně napsáno, že obsahuje čočku zplošťující pole viz. výňatek z katalogu doslovně:

Field flattener lenses:
These lenses provide a sharp view with no
distortion, all the way to the corners.

v překladu mi to dalo:
Čočka zplošťující pole:
Tyto čočky poskytují ostrý pohled, nezkreslený až do rohu/kraje

Tedy podle tvého vysvětlení to mám chápat tak, že specifikovaný Field flattener triedr FMT/FMTR neobsahuje, ale má to jen tak dobře navržené a vyrobené čočky, která dokáží účinně zploštit pole? Sice chápu pojem marketingový tah, ale takhle nás nepřímo tahat za nos v oficiálním katalogu Fuji?
Celý katalog se mi sem nepodařilo připojit, je to velký soubor, ale je na stažení na adrese:
https://www.fujifilm.com/cz/en/consumer/binoculars
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#534

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano,
znám ten oficiální katalog... ;)
Potenciální kupec prostě slyší na to, že ten triedr má rovnač pole a je pak ochoten si za to připlatit... Stejně tak se nachytá na to, že ten binokulár má hranoly ze skla BaK4 a úplně nejvíc je spokojený s tím, že jeho nemalý vynaložený finanční obnos si může ospravedlnit tím, že jeho nový refraktor má ED skla... :D. Jsou to prostě magická slůvka, taháky, jak vás obelstít... Nejsou to úplné nesmysly, ale polopravdy, chcete-li účelově vnucené informace...

Aby měl triedr dobře vykreslené pole, není totiž vůbec nutné, aby měl speciální rovnač pole ( a to nechci tady široce rozebírat, co vlastně se doopravdy pod tímto prvkem skrývá, tedy co ve skutečnosti "rovná"...). Pokud si optický návrhář dá tu práci a navrhne celou soustavu ( zde tedy i s objektivem ) jako optimálně vykorigovaný celek, stačí složitější stavba okuláru ( stejně tak i objektivu - dnes je běžné, že i v triedrech jsou triplety ) k tomu, aby měl k dispozici dostatek optických ploch pro docílení optimální korekce. Z takového triedru když pak vyjmete okulár, že ho použijete v jiném dalekohledu, je vysoce pravděpodobné, že to nebude dobře ukazovat.

V případě klasických binokulárů je v tomto případě pro designéra nejjednodušší, aby onen diskutovaný nedostatek jednoduchého dubletu objektivu kompenzoval tím, že navrhne okulár, který bude mít stejně zakřivené pole - odstraní, nebo aspoň potlačí, tím to, co je nejvíc vidět - tedy astigmatismus a komu. To, že tam zůstane nějaké zkreslení, už moc uživatel neřeší. Proto se v praxi najde dost případů, které toto dokladují - v naší praxi je uvidíte u hojně se vyskytujících klasických Schmidt-Cassegrainů, které mají pole značně sklenuté, ale najdou se okuláry, které svým vlastním takovýmto neduhem se trefí a výsledkem je nečekaně dobře vykreslené pole i mimo osu...

V případě firmy FUJI dovedu pochopit jejich smýšlení v tom duchu, že oni před několika desítkami let odvedly dobrou poctivou práci, mají dobře hodnocené triedry, které jsou teď na trhu upozaďovány moderními binokuláry s vyzdvihovanými rovnači pole. A protože oni přece také "rovnali" to pole, tak začali psát to, co píšou...
Milos78
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2024, 13:04

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#535

Příspěvek od Milos78 »

Pořídil jsem si v týdnu triedr:

https://eshop.meopta.cz/dalekohledy/dal ... a-hd-8x42/

Nejsem odborník, ale přijde mi to jako velice slušný dalekohled za tyto peníze. Kouká se do něho velice pohodlně, barvy jsou věrné, obraz ve středu je ostrý, barevnou vadu najdu ale musím ji hledat. Po mechanické stránce mi dalekohled taky přijde solidní. Nemáte s ním někdo zkušenosti nebo neporivnával jste někdo s jinými triedry podobných parametrů?
Uživatelský avatar
vojtechK
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 05. 2023, 09:23
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Věk: 45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#536

Příspěvek od vojtechK »

Zkušenosti s ním nemám a s jinými jsem ho neporovnával, ale rád bych porovnal. Mám triedr podobné úrovně Celestron Trailseeker ED 8x42. Kdybyste byl někde poblíž (Liberecký kraj), můžeme se někde sejít a porovnat je.
APM 70-45 SD Apo, APM UFF 18 a 10 mm, Celestron Trailseeker 8x42 ED, Celestron Skymaster 25x70, Vanguard Alta+ 264 AP
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#537

Příspěvek od Psion »

Milos78 píše: 14. 04. 2024, 21:44 Pořídil jsem si v týdnu triedr:

https://eshop.meopta.cz/dalekohledy/dal ... a-hd-8x42/

Nejsem odborník, ale přijde mi to jako velice slušný dalekohled za tyto peníze. Kouká se do něho velice pohodlně, barvy jsou věrné, obraz ve středu je ostrý, barevnou vadu najdu ale musím ji hledat. Po mechanické stránce mi dalekohled taky přijde solidní. Nemáte s ním někdo zkušenosti nebo neporivnával jste někdo s jinými triedry podobných parametrů?
Celkem dobře hodnocený dalekohled, (včetně verze 10x42) na Cloudynights nebo Birdforum, v této cenové třídě. Nelze se nepovšimnout, že za pozitivní vlastnost považují někteří uživatelé, že je vyroben v ČR a nikoliv v Číně.
Milos78
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2024, 13:04

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#538

Příspěvek od Milos78 »

No já chtěl dalekohled s fluoridovými skly, vodotěsný, plněný plynem a aby nebyl vyrobený v Číně. To že je vyrobený v ČR a je na něj 10 let záruka mu v mých očích přidalo body, a byla mi hodně sympatická cena. No, takže celkem spokojený 8-)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#539

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nechci nikomu kazit radost, ale co se týče místa výroby dalekohledů a puškohledů Meopta, nezbývá mi než tuto otázku řádně vysvětlit...
Jde také o to, co se v našich končinách skrývá pod slůvkem " Made in Czech...". Bohužel např. i to, že kuře vyroste v Polsku nebo na Ukrajině, maso z něj se doveze do ČR, kde se přebalí a pak se vydává za tuzemskou výrobu. S produkcí Meopty se věc má následovně :

1. Pouze prémiové a nejdražší dalekohledy a puškohledy se zcela od základu vyrábějí v ČR.
2. Součásti levnějších triedrů a puškohledů se vyrábějí na Filipínách a posléze montují v Přerově - a to s jednou výjimkou, kterou je řada binokulárů MeoPro, která se kompletuje v USA...
Milos78
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2024, 13:04

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#540

Příspěvek od Milos78 »

Ale mě to neuráží a už vůbec ne pokud se komponenty vyrábějí na Filipínách a ne v Číně. A jestli jsem správně pochopil tak optické komponenty jsou také z ČR. Dalekohled ukazuje hezky a je krásně zpracovaný, vše chodí hladce…a za ty peníze? Já z něj mám radost
Odpovědět