Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Prorock
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 10. 2018, 17:45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#496

Příspěvek od Prorock »

Tak jsem výběr malého dalekohledu vyřešil monokulárem Vortex solo 8x36

https://www.moty.cz/p/monokularni-kapes ... -solo-8x36

Po dvou dnech intensivního používání musim říct, že vzhledem ke své velikosti přináší veliký užitek. Když ho porovnám se svým letitým porro triedrem Olympus EXPS 1 10x42, který je přibližně 3,5 krát větší, tak ten monokulár má mým hrubým odhadem obraz horší jen o nějakých 30%. Pole u okrajů je méně rozmazané než u Olympusu. Ve středu pole má obraz ostřejší samozřejmě Olympus. Vortex má širší zorný úhel- 7,5 stupně. Přestože má Vortex menší zvětšení, obraz se třese znatelně více - jeho třetinová hmotnost holt přenese snáze chvění rukou. V noci (lampami osvětlené objekty) má navrch Olympus ještě více. Projeví se víc jeho lepší ostrost ale i světelnost. Papírově má vyšší relativní jas Vortex, ale je znát, že jeho optika pohltí více světla. V noci se mi také u monokuláru hledala špatně pozice okuláru, abych viděl čistě celé zorné pole. Když se odmontuje z toho Vortexu plechový klip na opasek, tak se v ruce drží velmi pohodlně. Místo dodávaného popruhu jsem otvorem po šroubu provlékl poutko na zápěstí z nějakého kompaktu. Taktéž pro nošení jsem monokulár dal do látkového váčku na kompakt, vejde se tak krásně do kapsy od bundy. Za denních podmínek z nepodepřené ruky jsou jeho výkony podle mne dobré. Připadá mi, že binokulár se stejnou optikou by přinesl jen malé zlepšení. Pro příležitostné prohlídky přírody, akcí atp je to podle mne dost dobrá volba, protože lze přibalit asi do jakéhokoliv zavazadla nebo dát do kapsy bundy. Delší koukání jedním okem ale není příjemné, a to ani když se oči střídají, alespoň takový pocit jsem měl ze včerejšího asi 40minutového pokoukání z posedu. Když se ruka uklidní, či podepře, přeci jen lituji, že není obraz ještě ostřejší (ikdyž špatný není). Určitě bych si nějakou tu tisícovku připlatil za tu samou konfiguraci s ostřejším obrazem a lepší propustností- a klidně i těžší (pro lepší stabilitu). Jo ještě dvě věci, ostření je dost tuhé-ale bez vůle a zadrhávání. Očnice šla také vysouvat ztuha a vrzalo to, to se ale zlepšilo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#497

Příspěvek od vla »

........Papírově má vyšší relativní jas Vortex, ale je znát, že jeho optika pohltí více světla. ....... A na tohle jsi přišel jak? Ono je dost rozdíl mono a bino koukání a navíc je tam ještě dost velký rozdíl v průměru. Nebo jsi Olympuse zaclonil a koukal jen jedním tubusem? Jinak je to porovnání jen na úrovni individuálního odhadu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Prorock
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 10. 2018, 17:45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#498

Příspěvek od Prorock »

Ted jsem se střídavě koukal jedním okem do Olympusu a pak hned do Vortexu v zateměné místnosti na protější bílou stěnu. Skutečně bych řekl že je Olympus o fous světlejší, ale přístrojově to fakt změřené nemám. Uprostřed pole je Olympus opravdu ostřejší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#499

Příspěvek od Psion »

Ono už samotné "papírové má vyšší jas" je dost zvláštní popis vlastností, netuším z čeho je tak usuzováno, ale papírové bude mít poro větší světelný zisk než ten Vortex.
Prorock
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 10. 2018, 17:45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#500

Příspěvek od Prorock »

Myslel jsem průměr objektivu děleno zvětšení to celé na druhou. Ale nejsem odborník, klidně tyhle příspěvky smažte a já to srovnání upravím.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#501

Příspěvek od Psion »

Uváděné parametry prodejci jako je Relativní světelnost 20,25 a Index stmívání 16,90, je dost velký nesmysl a vychází čistě ze vzorců, který kdovi kdo a kdy sestavil, s optikou to má málo společného.
Prorock
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 10. 2018, 17:45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#502

Příspěvek od Prorock »

Tak ty příspěvky smažte a já napíšu že olympus se jeví světelnější. Nebo je tam ještě nějaký zádrhel?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#503

Příspěvek od Psion »

Termín světelnost se zde používá namísto správného termínu relativní otvor a je dán poměrem ohnisková vzdálenost děleno průměr objektivu. Asi by se dalo napsat, že Olympus má větší světelný zisk.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#504

Příspěvek od MilAN »

Prorock píše:Tak ty příspěvky smažte a já napíšu že olympus se jeví světelnější. Nebo je tam ještě nějaký zádrhel?
Je tam problém. . To, že je něco světelnější ,neznamená, že bude obraz jasnější. Určitě ne u dalekohledu. A světelnost , resp, relativní poměr je stanoven tím zlomkem F/D. A u toho triedru neznáme určitě F, takže takové vyjádření nelze udělat.
Pokud máme vnímat obraz jako světlejší, je potřeba, aby byl větší poměr zlomku D/zvětšení . A zase to nic neříká o světelném zisku přístroje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#505

Příspěvek od hamr »

Má někdo zkušenost s tímhle levnějším triedrem? Já se vždy klonil k té první variantě, páč vrazit do triedru tolik peněz, za které by byl
průměrný až slušný hvězdářský dalekohled mi připadalo jaksi neekonomické (aspoň pro mě průměrně vydělávajícího).

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50503.html

Nedávno jsem si ho koupil a jsem spokojený. Mechanické provedení je slušné, byť jsou tam plastové díly, ale to je asi i
u dražších triedrů. Moc triedrovej nejsem, proto jsem šel do levnějšího kusu a nemám ani zkušenost s koukáním do
něčeho drahého a kvalitního. Jeví se mi to ale celkem OK. Zorné pole je docela velké 116/1000, akorát se liší různé prameny v parametrech,
jestli jsou hranoly opravdu BAK-4? nebo jsou BAK-7? Měl jsem zkušenost se 70mm binokulárem Bresser a Nikonem 7x35 (ten byl super ohledně
pole 163/1000) a víc jsem neměl. Tenhle Delta Optical se mi jeví za tu cenu dobrý. Byl by to asi dobrý triedr pro nenáročné astronomy ;) .

p.s. jo a taky se mi líbí, že je trochu do zelena 8-)
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#506

Příspěvek od Psion »

Na MHV bylo zase spousta zajímavých triedrů. Já jsem tentokrát přivezl zajímavý kousek, německý armádní Zeiss Hensoldt FERO-D16, 8x30. Ceny na eBay se pohybují 8-16 tis. dle stavu. Já jsem kupoval kolem 12 tis., prodejce (sběratel) má těchto dalekohledů celou řadu, umí je výborně vyčistit, odebrat z nich na požádání případně žlutý filtr (laserprotection filter 1064 nm L5), který je v dalekohledu a tím zvýšit prostupnost asi o 10%. Umí odebrat i destičku s gravírováním pro měření vzdálenosti (rangfinder reticle). Porovnával jsem Nikon 8x30 EII s Fero D16, prostupnost je identická, což jsem opravdu nečekal na dalekohled starý 30 let. Na protisvětlo je viditelně háklivější než Nikon a má nižší ostrost obrazu, jinak výborný dalekohled.

Zorné pole 7°
Zdánlivé zorné pole okuláru 56°
Oční relief 14.5 mm
Výstupní pupila 3.8 mm
Váha 0.66 kg

Obrázek
Prorock
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 10. 2018, 17:45

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#507

Příspěvek od Prorock »

Vrtá mi v hlavě si pořídit ještě binokulární dalekohled 8 x 32 mm (eventuelně 9x) v cenové hladině kolem 10 kkc. Chtěl bych za ty peníze co nejlepší optický výkon a kvalitu, ne abych platil zbytečně za značku. Jedná se mi i kompaktnost, proto vylučuji "porro" dalekohledy. Vynašel jsem tyto kandidáty:

-PENTAX AD 9x32 WP
-MEOPTA MeoPro 8x32 HD
-Celestron Granite 9x33 - u nás již nejde koupit, snad na ebay...
-KOWA BD 8x32 XD PROMINAR - byl to můj favorit, ale zaskočilo mne toto https://www.birdforum.net/showthread.php?t=356156
-ZEISS Terra ED 8x32
-ESCHENBACH Trophy D 8x32 ED

Který byste doporučili ? Bude patrný nárůst kvality oproti modelům za cca 5 kkc ? Děkuji.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#508

Příspěvek od SIRIUS_758 »

U té Kowy ( a platí to pro všechny triedry Kowa ) může být problém v určité míře diskomfortu pozorování - prostě tyto triedry nemají tak pohodlný pohled, jako např. Meopty nebo Swarovski. Právě z tohoto pak tu a tam vyplývají nepříjemná rozčarování. Z tohoto důvodu proto doporučuji před koupí rozhodně vyzkoušet... To hodnocení u Poláků ( že je obraz ostrý až do 91% od středu ) je dost přehnané - tato hodnota odpovídá spíš triedrům Swarovision, které jsou v tomto absolutní špička. Ani nejdražší Kowy XD Genesis neoplývají v této disciplíně zrovna nadprůměrnými hodnotami a mají slušnou ostrost tak do 75%.

Z těch vyjmenovaných triedrů bych si v SUPRA vyzkoušel tu Kowu, z toho ostatního bych já osobně nic nedoporučil.. Meopta Meopro má velmi rychlý pokles ostrosti mimo střed, neboli dražší verzi je to na hony vzdálené, Zeissy Terra ani Conquest mne nikdy taky neuchvátily... Celestrony Granit se taky moc nepovedly a není vůbec škoda, že už zmizely z trhu... Z levnějších triedrů s velmi vyrovnanými parametry bych pak doporučil Vixena New Forestu 8x32, což je velmi dobrý triedr teď za slušné peníze, nebo vylepšenou verzi s ED skly Foresta II, který ale bude na místo 320€ za cca 450€. Tento nový jsem ale na živo neviděl...

https://www.vixen-optiken.de/produkte/f ... w-foresta/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#509

Příspěvek od Psion »

Jak píše Boris, dojít do obchodu a vyzkoušet, každý má jiné preference, oči a nároky.
Uživatelský avatar
karelP
Příspěvky: 6
Registrován: 07. 02. 2012, 21:19

Re: Levnější nebo dražší triedr?

#510

Příspěvek od karelP »

ahoj, vzhledem k tomu že něco podobného se chystám taky kupovat, tak bych se chtěl zeptat na tento: http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50373.html
Odpovědět