Skladování zrcadlového dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Janči D
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 11. 2011, 17:48

Skladování zrcadlového dalekohledu

#31

Příspěvek od Janči D »

Zdravím, chcel by som sa spýtať k tomu skladovaniu. Vadí ak je ďalekohľad na mieste kde viac kolíše teplota (den/noc)? A teda materiál viac pracuje. Alebo je vhodné ho mať na mieste so stálou teplotou?
Dobson SW 200/1200
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Skladování zrcadlového dalekohledu

#32

Příspěvek od Artaban »

Jan JD: Nevadí. Lepší je skladovat dalekohled v chladnějším prostředí pro rychlejší temperaci na noční pozorování.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Janči D
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 11. 2011, 17:48

Skladování zrcadlového dalekohledu

#33

Příspěvek od Janči D »

Artaban: vďaka za odpoveď. Presne kvôli tomu dvôvodu ho mám tam. Ja len či náhodou Ale je to uzavreté miesto, nepráši sa tam a teplotný rozdiel je tak 5-10 °C (predsa len večer sa vonku rýchlejšie ochladí).
Dobson SW 200/1200
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Skladování zrcadlového dalekohledu

#34

Příspěvek od Rekmarik »

vďaka za odpoveď. Presne kvôli tomu dvôvodu ho mám tam. Ja len či náhodou Smiley Ale je to uzavreté miesto, nepráši sa tam a teplotný rozdiel je tak 5-10 °C (predsa len večer sa vonku rýchlejšie ochladí).

To místo co popisuješ mi připadá téměř ideální pro skladování dalekohledu -
Samozřejmě že pro dalekohled by bylo nejlepší, kdyby byl v uzavřeném prostoru bez prachu a bez kolísání teplot a taky aby s ním nikdo nehýbal a nikdo nemanipuloval s krytkama a nejlépe aby s ním nikdo nepozoroval - to pak vydrží fakt hodně dlouho :)

Ale v noci zvláště teď na podzim teplota venku během pozorování může kolísat hodně večer 18st. a nad ránem 5st .. takto jsem to nedávno pozoroval u nás na Vysočině .. když se pozoruje, tak prostě se nevyhneš vlhkosti a kolísání teplot, já bych se toho taky nebál .. zvláště pokud ta teplota kolísá pozvolna a máš zadeklováno - aby tam nelezli pavouci a tak podobně .. :)
Uživatelský avatar
Janči D
Příspěvky: 10
Registrován: 10. 11. 2011, 17:48

Skladování zrcadlového dalekohledu

#35

Příspěvek od Janči D »

Rekmarik:
ďalekohľad je samozrejme zadeklovaný a zdola som dal igelit. Hore je ešte trochu zakrytý zloženou záclonou. Tou zakrývam otvor pri temperovaní nech tam niečo nenalieta, keď je bez dozoru. A zároveň môže prúdiť aj vzduch, keďže nie je taká hustá ako látka :)

To miesto je v podstate taká drevená prístavba vedľa garáže. A teplota kolíše podľa toho či je tam otvorené okienko a ako často sa tam chodí. Ďalekohľad aj tak dám von cca hodinu pred pozorovaním (podľa teplôt). Len musím asi nájsť iné pozorovacie miesto, lebo posledné pozorovania bol seeing dosť zlý. Možno to je aj tým ako si spomínal tú zmenu teplôt. Navyše bývam v doline a keď už slnko zapadne tak na kopec ešte svieti a vzduch je rôzne ohriaty. Ale to je už mimo tému.
Dobson SW 200/1200
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Skladování zrcadlového dalekohledu

#36

Příspěvek od Rekmarik »

ďalekohľad je samozrejme zadeklovaný a zdola som dal igelit. Hore je ešte trochu zakrytý zloženou záclonou. Tou zakrývam otvor pri temperovaní nech tam niečo nenalieta, keď je bez dozoru. A zároveň môže prúdiť aj vzduch, keďže nie je taká hustá ako látka Smiley

podle mě naprosto ideální místo, pokud se pozoruje často a dalekohled je "v provozu"

pokud by bylo delší dobu škaredě nebo se nepozorovalo, pak je na zvážení jestli nepřesunout dalekohled jinam, respektive neuchránit ho před mrazy (rozmrzání a zamrzání) pokud u Vás jsou .. jako například v zimě v noci 15-20st. pod nulou a přes den díky sluníčku v takové budce může být i přes 10st nad nulou.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Skladování zrcadlového dalekohledu

#37

Příspěvek od Artaban »

pokud u Vás jsou .. jako například v zimě v noci 15-20st. pod nulou a přes den díky sluníčku v takové budce může být i přes 10st nad nulou.
Takové kolísání teplot není velký problém. Dřevěná přístavba je hodně podobná (co se teplot týče) běžné amatérské hvězdárně. Proto není nutné dávat dalekohled někam jinam. Temperace bude probíhat v klidu. Před pozorováním je dobré otevřít okno, dveře a pak bude stačit vyndat asi hodinu před pozorováním dalekohled ven. Určitě lepší, než doma v teple.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Martin M.
Příspěvky: 68
Registrován: 14. 01. 2012, 15:53

Skladování zrcadlového dalekohledu

#38

Příspěvek od Martin M. »

Zdravím

Mám dotaz na tému skladovanie newtona. Ako je najlepšie ho uskladňovať ? Čo môže dôjsť pri zlom skladovaní ? Ako by sa nemal rozhodne skladovať ?

Za zodpovedenie otázok vopred dakujem
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Skladování zrcadlového dalekohledu

#39

Příspěvek od KDan »

Zdravím

Mám dotaz na tému skladovanie newtona. Ako je najlepšie ho uskladňovať ? Čo môže dôjsť pri zlom skladovaní ? Ako by sa nemal rozhodne skladovať ?

Za zodpovedenie otázok vopred dakujem
Martine, když si toto nepříliš dlouhé vlákno jen trochu pozorně přečteš, najdeš v něm odpovědi na všechny tři Tebou položené otázky.
Martin M.
Příspěvky: 68
Registrován: 14. 01. 2012, 15:53

Skladování zrcadlového dalekohledu

#40

Příspěvek od Martin M. »

KDan , toto vlákno som nevedel nájsť na fóre tak som vytvoril novú tému, tá bola presunutá sem a teda aj zodpovedanie mojích otázok bolo vyššie ...

Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Skladování zrcadlového dalekohledu

#41

Příspěvek od Mash »

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli vadí když je tubus dobsonu při skladovaní pořád umístěn na té dřevěné bedínce tj. ve stejné pozici jako při pozorování, akorát s povolenímy rukojeťmi.
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Skladování zrcadlového dalekohledu

#42

Příspěvek od Rekmarik »

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli vadí když je tubus dobsonu při skladovaní pořád umístěn na té dřevěné bedínce tj. ve stejné pozici jako při pozorování, akorát s povolenímy rukojeťmi.

Nevadí to ... je to optimální ve svislé poloze zrcadlem dolů.
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Skladování zrcadlového dalekohledu

#43

Příspěvek od Mash »

Dik, to jsem rad, uz takhle budu mit problem najit misto kde ho skladovat. Jeste kdybych mel hledat misto pro bedynku.
Asi se holt budu muset prestehovat. ;)
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Dodo2607
Příspěvky: 9
Registrován: 10. 01. 2015, 21:16

Skladování zrcadlového dalekohledu

#44

Příspěvek od Dodo2607 »

Zdravím. Mám jednu otázku ... do akej polohy umiestniť ďalekohlad po pozorovaní ... keď je zrkadlo ešte orosené ... prípadne čistiť zrkadlo keď mi po uschnutí na ňom zostali bodky od kvapiek ? je ich dosť takých malých ...
DOBSON SkyWatcher 200/1200, BRESSER SkyLux 70/900
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Skladování zrcadlového dalekohledu

#45

Příspěvek od Cztwerec »

Já si myslím, že je dobré to nechat být, tady v tom čištění je někdy méně právě více. Pokud to není vyloženě špinavé... Jinak já dalekohled nechávám svisle.
Lectorem iustus...
Odpovědět