Skladování zrcadlového dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Skladování zrcadlového dalekohledu

#16

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Přidány příspěvky z jiných témat.
Moderátor
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Skladování zrcadlového dalekohledu

#17

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Preferuji polohu se zrcadlem dole. Mimochodem - před chvílí jsem si dodělal stolík.

Návrh:


Finální podoba:
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Skladování zrcadlového dalekohledu

#18

Příspěvek od biker.fm »

Tomasi, dobra myslenka a nasledne provedeni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Skladování zrcadlového dalekohledu

#19

Příspěvek od statis »

Já jsem měl 10 let takový malý zrcadlový dalekohled na paralaktické montáži. Skladoval jsem ho tak, že jsem ho prostě hodil do kouta i s montáží. Nikdy se mu nic nestalo, ukazoval pořád stejně dobře při každém zvětšení, i tom největším.

Vaše obavy jsou podle mě přehnané. Nedal bych za to sice ruku do ohně, ale podle mě jsou všechny dalekohledy stavěny tak, aby vydržely běžné uživatelské zacházení. Nevyžadují, aby se s nimi zacházelo jako ve vatičce, i když to se samozřejmě může a nic tím nezkazíte.

Statis
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Skladování zrcadlového dalekohledu

#20

Příspěvek od MilAN »

Pokud jde o malé zrcadlo, tak tam samozřejmě ty síly jsou malé a moc na tom nezáleží. U větších to je ale už jiné. Není potřeba s tím zase zacházet v rukavičkách, ale ta měření v testu ukazují naprosto přesvědčivě, jak a k jakým deformacím během doby dochází. Záleží samozřejmě na velikosti zrcadel. Proto malá zrcadla také bývají na nejjednodušší podložce, do 15 - 20 cm na 3 bodech a s rostoucím rozměrem výrazně roste potřebná tlouštka zrcadla a i počet podpěrných bodů. Kdyby nebyl žádný problém, nebyla by to taková věda s uložením zrcadel ( teď ale nemyslím ta malá zrcátka )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Skladování zrcadlového dalekohledu

#21

Příspěvek od daghtus »

Mozno je to hlupa otazka, ale ako viskozitu skla riesia na supervelkych zrkadlach? Stale sa to nejako robotizovane pohybuje, aj ked je kopula zavreta? Na tieto nase amaterske vyciny to je asi jedno, ale pri vedeckom vyskume to moze riadne zavarit, ak by sa zrkadlo zdeformovalo.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Skladování zrcadlového dalekohledu

#22

Příspěvek od Karell »

Domnívám se, že je posílají po nějaké době na přebroušení a přeleštění. Nevzpomenu si, u stavby kterého teleskopu jsem to viděl, ale tam to bylo už součástí rozpočtu při stavbě celé observatoře. Nechytejte mě případně za slovo, fakt si nejsem na 100% jistý, ale možná to bylo v případě LBT ( Large Binocular Telescope ) .
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Skladování zrcadlového dalekohledu

#23

Příspěvek od Artaban »

Mozno je to hlupa otazka, ale ako viskozitu skla riesia na supervelkych zrkadlach? Stale sa to nejako robotizovane pohybuje, aj ked je kopula zavreta?Ta zrcadla jsou celkem tenká, aby rychle reagovala na tlak podpěr. Těch je hodně a když se nepozoruje, tak tvar zrcadla udrží. Na netu je dost info. Já jsem dal to základní.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Adaptivn%C3%AD_optika
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Skladování zrcadlového dalekohledu

#24

Příspěvek od michal.b »

Je nekde popis toho mereni ze ktereho vychazi ta prezentace na POSEC? Snazil jsem se na netu najit nejake podobne mereni a zavislosti, ale nikde nic, zda se ze tohle je docela unikatni experiment.
Tusim ze k tomu uz nekdo vyjadroval, ale zaboha to nemuzu najit.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Skladování zrcadlového dalekohledu

#25

Příspěvek od daghtus »

Ta zrcadla jsou celkem tenká, aby rychle reagovala na tlak podpěr. Těch je hodně a když se nepozoruje, tak tvar zrcadla udrží. Na netu je dost info. Já jsem dal to základní.
Ale adaptivna optika neriesi deformaciu zrkadla vplyvom gravitacie, len vyuziva umyselnu ciastkovu deformaciu zrkadla na korekciu seeingu a pod. Predpokladam, ze aj tenke zrkadlo bude trpiet viskozitou.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Skladování zrcadlového dalekohledu

#26

Příspěvek od michal.b »

Adaptivni optika nepracuje s primarnim zrcadlem, ale az s nejakym dalsim (mensim). Primar udrzuje v pozadovanem tvaru aktivni optika.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Skladování zrcadlového dalekohledu

#27

Příspěvek od Habl »

Jen na doplnění...
Obě verze jsou možné. Velké dalekohledy sbírají světlo na plochu primárního zrcadla. V systému s adaptivní optikou poměrně tenké zrcadlo podepřeno mnoha akutátory elektronicky řízených počítačem >> Very Large Telescope v Chile.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Skladování zrcadlového dalekohledu

#28

Příspěvek od MMys »

Ale ty aktuátory, co podpírají primární zrcadlo, opravdu nejsou součástí ADAPTIVNÍ OPTIKY, nýbrž AKTIVNÍ OPTIKY. Vždyť už to psal michal.b. Aktuátory primárního zrcadla nejsou schopné řešit deformace vlnoplochy atmosférou, na to jsou hmoty primárního zrcadla moc velké, nešlo by asi dosáhnout potřebné frekvence korekcí. Adaptivní optika je relizovaná pomocí relativně malého (v řádu maximálně jednotek až desítek cm) tenkého zrcátka. Oba systémy se obvykle nasazují společně, ale každý dělá něco jiného.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Skladování zrcadlového dalekohledu

#29

Příspěvek od MilAN »

Je nekde popis toho mereni ze ktereho vychazi ta prezentace na POSEC? .Měřil to Zdenek, takže určitě na dodaz odpoví. Škoda , že u těch presentací není nahrán zvuk té přednášky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Skladování zrcadlového dalekohledu

#30

Příspěvek od Habl »

Díky, už jsem si to našel a omlouvám se michalu.b
Reference J.Kleczek - Velká encyklopedie vesmíru.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět