Skladování zrcadlového dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4500
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Skladování zrcadlového dalekohledu

#76

Příspěvek od dvader »

Kdybych stavěl hvězdárničku/pozorovatelnu, dělal bych jí rozumně prachotěsnou - přeci jen je v ní hodně vybavení, nejen dalekohled, a nechtěl bych při každém příchodu otírat prach na monitoru…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Skladování zrcadlového dalekohledu

#77

Příspěvek od MilAN »

Ono to je vždycky trochu složitější.
Když bude všechno dost těsné, tak jsou období, kdy se kov rosí. Jediné, jak to trochu eliminovat je netěsnost s nějakou ventilací. Pokud to necháš na přirozené ventilaci, nejde to filtrovat a bude se tam i prášit. V opačném případě nucená řízená ventilace přes prachové filtry, s čidlem vlhkosti.
Kdysi jsem aké trochu přikrýval montáž s dalekohledem plátěným pytlem, ale hlavně, kdy tam vleze prach, je stejně při pozorování.
Podle mne je nutnost ten monitor stejně otírat nebo na něj radši nesvítit :).
Osobně tedy nepoužívám žádný pytel, prostor mám přirozeně větrán a při větší vlhkosti nechávám i pootevřená dvířka do půdního prostoru. Dalekohled jako takový je vždy zadeklován, připojitelné příslušenství uloženo v kufru a to které se nesundává, lze chránit obalem. A čas od času
se použije vysavač nebo vlhký hadr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4500
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Skladování zrcadlového dalekohledu

#78

Příspěvek od dvader »

Tvl, no jo - s tou vlhkostí mne to nenapadlo!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Skladování zrcadlového dalekohledu

#79

Příspěvek od MMys »

Pár zkušenosti:
Prach stejně naleze při provozu, hlavně pyl, když kvetou stromy. Takže dalekohled zakrývat mimo pozorování, a to tak, aby mohl větrat.

Vlhkost je horší problém. Mě se to chová tak, že v noci vlhkost prostě do kopule naleze, a usadí se kde může, i na stěnách kopule, na podlaze... A ráno, když na hvězdárnu zasvítí slunce, se vlhkost odpaří z toho, co se ohřálo. Tím hodně stoupne relativní vlhkost a vykondenzuje se na tom, co se ohřát ještě nestihlo (kovová montáž, závaží, ale i zrcadla v dalekohledu). Odtamtud zmizí až v průběhu dne, až se ohřeje vše a přirozeně se to vyluftuje. Tedy prostor nutně musíš dobře větrat, ať už řízeně nebo neřízeně. Uzavřeným si zaděláš na kumulaci vlhkosti a plíseň. Už jsem ale zažil i dny, kdy se vlhkost držela fakt dlouho (stačí hned druhý den po vlhké pozorovací moci zataženo a mlha, a mizí to jen velmi pomalu, protože vlhkost i venku se blíží 100% a nemá se to již jak odpařovat).

Párkrát za existenci hvězdárničky to bylo večer na fén do tubusu newtona, aby ta rosa z předchozího dne zmizela. Viditělně ten jev zhoršuje i sametka v tubusu. Více drží vlhkost, což je asi jediné její mínus pro použití v dalekohledu. Ale není to tak závažné, aby to bránilo jejímu používání.

Prach tedy osobně řeším tak, že tam prostě 1x až 2x za rok udělám generální úklid :)

Na monitor mám futrál z husté textilie kterým prach neprojde, a zespod je otevřený a celkově volný, aby případně zamlžený monitor vyluftoval. Prachu je pak minimum. A občas ho ometu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět