Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#16

Příspěvek od MMys »

Ono jde právě o to, že tímto dalekohledem nechci fotit - nicméně chci využívat montáž tohoto dalekohledu pro focení - byť jen pomocí objektivů k mé DSLR. Proto Dobson (a obecne AZ montáž) v mém případě nepřichází v úvahu (abych kupoval Dobson na vizuální pozorování a k tomu ještě paralaktickou montáž na focení...na to nemám prostory).
Ale většina SCT je také na azimutální montáži, to je právě ta kompaktní varianta (nemusíš nic montovat, tahat protizávaží, skládat to) Prostě jen posadíš vidlici na nohy a je to.

Jistě, jsou i SCT posazené na paralaktice, jestli myslíš toto řešení. Ale tohle řešení už je skoro stejně rozměrné jako 200-ka dobson. Ne-li neskladnější. 200-ka dobson se dělá i jako flex-tube, tedy skládací, a to si dovolím tvrdit vyjde rozměrově menší, než ten SCT na EQ montáži s nohami a protizávažími.

A pokud si pořídíš 200-ku dobsona + nějakou minimontáž na foto přes DSLR + objektiv či malý refraktor, tak už to vyjde prakticky nastejno (ne-li levněji), jako SCT na EQ montáži. A hlavu montáže rozměrově typu EQ5 schováš do kufříku, včetně jednoho závaží, a nohy už vždycky někam strčíš. To se mi až nechce věřit, že by se tahle kombinace nedala uskladnit. Bydlím stejně jako ty v paneláku, taky to musím za tmou vozit, a to mám těch krámů tak 3x tolik než plánuješ. Ono se vždycky nějaké místo najde, jen se musí chtít  ;) Jdeš na to špatně, nejdřív ten krám musíš koupit, a pak ho někam umístit. Když nejdřív budeš zkoumat, kam ho umístit, tak nic nekoupíš  ;D

Ale konec vtípků, ještě uvažuj na tímhle, dva systémy (koukání + foto) mají jednu nepřekonatelnou výhodu, s dobsonem se můžeš dívat, zatímco ti foťák na malé montáži fotí oblohu. Se samotným tubusem SCT toho moc nenakoukáš, když si na montáž dáš foťák. A tak tam budeš hodiny trčet a čekat, než se ti to nafotí (místo pozorování). Kor když musíš za tmou jezdit.

To jen aby to nebylo tak přímočaré a měl jsi o čem přemýšlet.
Realita je taková, že pokud tě astronomie chytne, tak stejně nikdy nezůstane u jedné "trubky".
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#17

Příspěvek od vla »

Chceš fotit objektivy a DSLR, takže zřejmě fotovýbavu máš. Po dlouholetých zkušenostech a obměnách výbavy, což opravdu není levné, bych koupil astrotrac k zrcadlovce a za zbytek klidně bazarový newton dobson 200-250mm. Nakonec to asi stejně přesáhne 30 tis. kč, ale asi ne nezbytně nutně a určitě ne hned.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#18

Příspěvek od daghtus »

Okuláry Panoptik 35mm nebo Baader Asph.36mm už viditelně vinětují. Problém u Naglerů s 82° v tomto případě začíná už u 26mm.

Chalan rozprava o rozpocte do 30k a my tu riesime Panoptiky a Naglery. ::)
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#19

Příspěvek od Lukemon »

Chalan rozprava o rozpocte do 30k a my tu riesime Panoptiky a Naglery.Ne,to je jen vyskoušený příklad kdy širokoúhlý okuláry s dlouhým ohniskem na DSO již vinětují u SCT,stejně tak budou vinětovat levné dlouhoohniskové širokáče :).
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#20

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Vážení,
ta SCT 8" má ohniskovou plochu o křivosti okolo 180-190 mm konkávní k předmětu. Navíc koma činí co milimetr od osy,to dalších 10 mikronů prodloužení obrazu hvězdy.
Pokud se do takového přístroje nacpou okuláry, určené pro Newtona s rovinnou ohniskovou plochou, co asi v takovém systému bude vidět. Nebo fotit na rovinný detektor bez narovnání zorného pole.
Tenhle optický návrh nestačil na větší detektory s menšími pixely a dostal výrobce SCT v polovině 90. let do problémů. Řešením byly aplanatické verze SCT. Ty ale asi neseženete za 30 000 Kč.
Pokud člověk tenhle obor má rád,určitě si najde způsob,jak si místo svůj dalekohled doma prosadí.
Taky zcela jistě vím,že tu ŕada lidiček měla po pár nocí v ložnici nejen svou drahou půlku, ale i vysněné APO. Nebo se mýlím?

Zdraví J.S.


Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#21

Příspěvek od Tulen »

Pokračujte, pokračujte, řeším stejné dilema jako zakladatel diskuse, jen si chci ještě navíc občas něco zdokumentovat Atikem 16IC :-/
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#22

Příspěvek od MMys »

Taky zcela jistě vím,že tu ŕada lidiček měla po pár nocí v ložnici nejen svou drahou půlku, ale i vysněné APO. Nebo se mýlím?

Skládací 400-ka parkuje vedle manželčiny postele ve složeném stavu permanentně, v koutě za skříní stojí bedna s VC-200L (zrcadlem dolů pochopitelně), na té bedně stojí ještě newton 185/610, v druhém koutě za dveřmi stojí bedna s EQ6 a nohy a vrch skříně okupují 4 hliníkové kufříky s potřebným vercajkem (okuláry, kamery, refraktor atd..)

A pak že to v paneláku nejde ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#23

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Taky jsem se mnohopkrát setkal s názorem, že ženské jsou pěkně vysazené na toto povolání nebo zálibu. V noci se má spát nebo se věnovat jim a rozhodně ne lítat po všech čertech někde na mýtině a koukat či fotit s nějakou trubou. A druhý den být jako mátoha a sedět u PC a hrát si s fotkami.

J.S.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#24

Příspěvek od mitovka »

J.S.: trafil si klinec po hlavičke...

Aj preto mám rád planéty pred opozíciou - stačí si privstať v dobe kedy už manželka dávno spí.

Čo sa týka topicu, chcelo by to viac vidieť do mischu-ovej situácie. Ak si predstavím seba že sa presťahujem do panelákového bytu, a budem mať k dispozícii len balkón alebo možnosť niekde veci vytiahnuť autom, tak by asi SCT bolo jediným riešením, pretože newton v pre mňa rozumnej svetelnsti a priemere dákych 8-12´´ (ku ktorým sa raz dúfam dostanem) je už opacha ktorú by som asi ani do auta ani na balkón nedal.

Ak však budem mať dvor, prípadne pozorovateľnu, neriešim iné ako newton. Čo najvačší.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#25

Příspěvek od mischu »

Ak si predstavím seba že sa presťahujem do panelákového bytu, a budem mať k dispozícii len balkón alebo možnosť niekde veci vytiahnuť autom, tak by asi SCT bolo jediným riešením, pretože newton v pre mňa rozumnej svetelnsti a priemere dákych 8-12´´
Moje situace je přesně taková - mám k dispozici buď panelákovou lodžii nebo vzít auto a vyrazit někam ven. Vzhledem k tomu, že si myslím, že na pozorování z balkonu mi bohatě stačí ten Newton 114/910, který mám teď. Počítal jsem, že ten 8-palec bych měl vysloveně na pozorování mimo město.
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#26

Příspěvek od Damillo »

to mitovka: To máš sice pravdu, že si pak stačí ráno přivstat, jenže když má manželka večer moc energie, tak se pak ani moc nechce. A už vůbec, když jdeš ráno do práce :-D

Místo se dá udělat prakticky kdekoliv, já mám nohy montáže pod gaučem, hlavu montáže v kufru vedle PC a SCT v bedně na tom kufru. Stačilo jen posunout stůl i s PC cca 70cm od zdi. Takže místo se vždycky najde. Důležité spíš je pamatovat si, kde co je.

8" SCT nemám, ale pokud bych do něj šel, našetřil bych si na to EDGE. Jednak je to aplanát a je to kompatibilní - napsal jsem to správně, Konihlave? - se systemem FASTAR. Jasně, mischu to chce na pozorování mimo město, ale když už ta možnost je, proč nevyužít možnosti fotografování. Ale to už je asi OT.
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#27

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Ještě jednu radu.
Pokud skladujete svého zrcadlového miláčka delší dobu, snažte se o to, aby zrcadlo nebylo skladováno na boku. Když už by to nešlo, tak čas od času tubus otáčejte o 180 stupňů. Jinak by se Vám primár mohl nenávratně zbortit.
J.S.

Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#28

Příspěvek od jozopovazan »

dotrepal som domov 250 dobsna a manzelka sa potesila ze to zabalili do skrine. (taka je to velka krabica). Uz druhy den spolu s dobsonom spavame na balkone, v tomto pocasi je to dost tazke. Ja spim zrkadlom dole a dobson som este nevybalil.

na obrazku to vyzeralo mensie.

sorry za off ale ked tu uz bola rec o manzelkach a priestore na byvanie.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#29

Příspěvek od MilAN »



Moje situace je přesně taková - mám k dispozici buď  panelákovou lodžii nebo vzít auto a vyrazit někam ven. Vzhledem k tomu, že si myslím, že na pozorování z balkonu mi bohatě stačí ten Newton 114/910, který mám teď. Počítal jsem, že ten 8-palec bych měl vysloveně na pozorování mimo město.Potom padá ale hlavní důvod pro SCT : byl by výhodný pro pozorování z balkonu, kde nejde použít větší Newton.   Do terénu na vizuální  pozorování bych doporučil určitě Dobson, a to největší takový, který lze převážet i uskladnit. 8" zabere zrovna tolik místa jako 8" SCT na paralaktice, možná o trochu více proti varianta na AZ montáži. Bude to ale výrazně lacinější, navíc  kvalitnější. Newton není při transportu o nic víc zranitelnější než SCT, navíc při jakémkoliv "úrazu" vznikne u SCT asi větší škoda
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Schmidt-Cassegrain vs. Newton?

#30

Příspěvek od Konihlav »

Pokud skladujete svého zrcadlového miláčka delší dobu, snažte se o to, aby zrcadlo nebylo skladováno na boku. Když už by tonešlo, tak čas od času tubus otáčejte o 180 stupňů.
mam dotaz:
- jak definovat vyraz "delsi dobu"?
- na krabici od C11 SCT ve ktere dalekohled skladuji (jak jsem koupil), je na hornim viku krabice napis TOP, tak nevim co si o tom mam myslet - preci i prodejce mel ten dalekohled urcite nekolik mesicu na sklade a mel ho tak jak ho posilaji z fabriky v krabici... cemu tim pomuzu, ze to ted nahle zmenim (styl skladovani) a jaky (zda-li) ma vliv zpusob predchoziho skladovani vyse popsaneho?
- v cem je vlastne problem? unava materialu?

diky

jo a kdyz bych mel SCT zrcadlem dolu, tak mi bude "stat" na zadni koncovce/resp. reduktoru ??? neni to jeste horsi zpusob skladovani? nebo bych mel komplet zadni casti vymontovat?

Damillo: jo je to dobre :-)
Odpovědět