Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4411

Příspěvek od MMys »

Otázko je, co myslíš tím brát ssebou. Pokud převoz autem, a vyndán z něj na místě, tak OK. Průměr 200mm není problém (ať už je to newton na paralaktické nebo dobsonově montáži, nebo SCT). Pokud to opravdu chceš nosit, v nějakém batohu, dál než pár desítek, maximálně dolních stovek metrů, tak to musí být podstatně kompaktnejší sestava. Tedy nějaký menší refraktor, a nejlépe azimutální montáž. Ale bohužel, počet DSO, které tím uvidíš, bude úměrně menší.

Ad koupení pouze jednoho dalekohledu :D K tomu dojde pouze za předpokladu, že tě to nechytne a skončíš. Pokud tě to bavit bude, tak je to spíš nekonečný proces hledání toho, co vyhovuje nejvíc. Většina z nás stejně skončí u více dalekohledů pro různé účely. Žádný univerzální nejlepší totiž neexistuje. Taková typická kombinace:

-Malý refraktorek na stativu nebo AZ montáži pro výlety a občasný pokuk, když není místo
-Astrofotografická sestava na EQ montáži dle chuti a peněženky, pokud tě chytne focení
-Dobson většího průměru než je ta astrofoto sestava, ve kterém je už opravdu něco vidět, aby bylo co dělat na místě, kde ta astrofoto sestava fotí. Jinak je to totiž po nastavení, když u to jede samo, dost velká nuda (tedy když se ni nepo...e :D )

Poslední varianta ta vizuální sestava, bývá často nahrazována menším světelným přístrojem a vysoce citlivou kamerou, tzv. EAA (Electronically Assisted Astronomy), kdy se prostě do dalekohledu nedíváš očima, ale díváš se na displej, na objekty snímané relativně krátkými expozicemi (jednotky až desítky sekund)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4412

Příspěvek od Psion »

Jeden nováček kolega začíná a pojal to trochu jinak. První dalekohled Meade 12" LX200 před 2 měsíci, druhý dalekohled Obsession 500mm dobson včera, prostě žádné troškaření :D
MMys píše:
Poslední varianta ta vizuální sestava, bývá často nahrazována menším světelným přístrojem a vysoce citlivou kamerou, tzv. EAA (Electronically Assisted Astronomy), kdy se prostě do dalekohledu nedíváš očima, ale díváš se na displej, na objekty snímané relativně krátkými expozicemi (jednotky až desítky sekund)
Tohle bude praktikovat nejen on na šíleném zrcadle, ale i já s novým eVscope.
Naposledy upravil(a) Psion dne 15. 10. 2020, 08:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
michaelis
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2020, 22:24
Bydliště: Bratislava

Re: Výber ďalekohľadu pre hobby-pozorovateľa

#4413

Příspěvek od michaelis »

Artaban píše:michaelis: Dobsona nechceš, refrák taky ne tak co třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3749.html Celkem solidní planetární stroj.
Nad MAK-mi som uvažoval, len nad 180 cm sa skoro nevyrábajú a Intes Micro sú cenovo niekde úplne inde. Ja som našiel toto:

Kód: Vybrat vše

https://www.bresser.de/Astronomie/Teleskope/Vixen-VMC200L-Maksutov-Cassegrain-Spiegelteleskop-optischer-Tubus.html
Neviem, či MAKy sú aj na pozorovanie DSO, lebo aj tie by som si rád pozrel za jasnej noci.
Bresser Skylux 70x700
Binokuláry: Delta Optical Taiga 16x80 a sovietsky KOMZ B7x30 Sekunda
Canon EOS 50D
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4414

Příspěvek od Achernar »

Opravdu to chce vyzkoušet. U dso je klíčový faktor průměr objektivu bez ohledu na optický systém.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4415

Příspěvek od peta62 »

michaelis : Tak to preji pevne nervy s temperovanim.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4416

Příspěvek od billy »

to peta62: ten Vixen, napriek tomu, že má v názve Maksutov, je otvorený systém, teda určite lepší z pohľadu temperovania ako SCT.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4417

Příspěvek od peta62 »

billy : Dekuji, uz vidim a ctu. To je hodne neobvykla konfigurace, to by mne zajimalo jak se to kolimuje.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4418

Příspěvek od Nicholas »

MMys píše:Poslední varianta ta vizuální sestava, bývá často nahrazována menším světelným přístrojem a vysoce citlivou kamerou, tzv. EAA (Electronically Assisted Astronomy), kdy se prostě do dalekohledu nedíváš očima, ale díváš se na displej, na objekty snímané relativně krátkými expozicemi (jednotky až desítky sekund)
EAA jsem dosud nějak úplně přehlížel, ale jako mezikrok mezi vizuálním pozorováním a deep-space astrofotografií se zdá být pro moje použití úplně ideální a learning curve tam je minimální oproti astrofotografii, kde to chce jiné vybavení (EQ montáž, autoguiding atd.) a znalosti (obecná fotografie, astro fotografie, zpracování fotek atd.). Food for thought na zimu a příští rok :geek:
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4419

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše:, to by mne zajimalo jak se to kolimuje.
Kolimuje se to špatně, jako všechny katadioptry. A hlavně se to nedoporučuje dělat amatérsky a člověkem, který s tím nemá zkušenosti. Na druhou stranu, kolimace je strašák , o kterém všichni mluví a vůbec netuší, jestli je pořeba ji dělat. Na dobře seřízený takový katadioptr není potřeba sahat a doštelování sekundárem na hvězdách zase není takový problém. Jen nesahat na nic jiného, pak to má 3 stupně volnosti :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4420

Příspěvek od peta62 »

To ano, ale kdyz uz jednou za cas kolimovat treba je, tak se jednotlive katadioptry znacne lisi. A tento by mne na rozdil od SC dost desil.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4421

Příspěvek od MilAN »

Nerozumím tomu, proč- je to naprosto stejné jako u jiných SCT . Kolimuješ sekudár - to jak vypadá a že je složený, na to nemá vliv - tam není co uživatesky kolimovat. I klasický Cassegrain je daleko větší hrůza a bez přípravků to je problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4422

Příspěvek od peta62 »

Mozna kazdy piseme o jine kolimaci, ale tu beznou, uzivatelskou, bez nejakych super presnych laserovych stolic, si na SC delam sam bez pripravku. Zamirim na hvezdu, zvetsim, rozostrim a rukou kolimuji. Jedine dve starosti abych si tou rukou uhnul, jinak mi ovlivni obrazec, a abych nevypadl hvezdou z okularu, pokud hybu hodne.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4423

Příspěvek od MilAN »

Nevím, proč bychom si nerozumněli. Píšeš :
A tento by mne na rozdil od SC dost desil..
Tak ti odpovídám i otázkou proč by tě měl děsit, když ho uživatelsky kolimuješ stejně, jako ostatní SCT - t,j sekundárem.
...
P.S.: a to proč někdo kolilmuje stále a někdo vůbec, by bylo na jinou a delší debatu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4424

Příspěvek od peta62 »

Protoze si myslim, ze bych se k tomu sekundaru daleko hure dostaval a tim i daleko hure reagoval na zmenu.
Kolimuji jen kdyz mam rozhozene difrakcni kruhy. Poprve jsem vlastne SC kolimoval po kdyz uz byl plnolety :D
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
lukypysny
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 10. 2020, 09:38

první dalekohled

#4425

Příspěvek od lukypysny »

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat v jakém smyslu se bere ohnisková vzdálenost u tohohle dalekohledu:

https://www.expondo.cz/uniprodo-telesko ... v-10250362

Myslel jsem si že ohnisková vzdálenost je "délka" tubusu, ale u tohohle dalekohledu se mi nezdá že by měl 1,4 metru.

Děkuji za poznatky. :)
Odpovědět