Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Ajax
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 03. 2010, 23:47

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#1

Příspěvek od Ajax »

Zdravim bando ;)
o filtrech sem tu nenasel zadne tema(pokud sem nehledal spatne) tak bych se rad zeptal
Poridil sem si dalekohled sky watcher 150/750 na EQ 2-3 spolu s okulary 25mm 10mm (standartne u vyrobku) a 6mm a 4mm co sem si zvolil sam...koupil se si i nejakou tu literaturu pro zacatecniky...
uvazuju este o dokoupeni filtru nicmene tak nejak netusim jak vubec vybirat a tak se chcu zeptat zkusenejsich...

mesicni filtr - pokud sem nekde cetl spravne jedna se o ztmaveni odrazu slunecniho svetla z mesice a tim vlastne zabranim te poloslepote kdyz odtrhnu oko od dalekohledu
mlhovinovy filtr - ten me zajima asi ze vsech nejvic co to vlastne zpusobi kdyz si to poridim jestli cena odpovida taky vysledne kvalite popr jestli to vubec pro ten muj dalekohled je k necemu a jestli neni zbytecne porizovat neco moc draheho...(jestli to neni jako davat motor z BMW do trabanta)
slunecni filtr - ten mi je zase celkem jasny dovoli mi koukat na slunce bez rizika propaleni diry zkrz hlavu :)
barevne filtry - ty by meli zvysovat kontrast ale maji jeste jina vyuziti?

pokud se v necem pletu rad aby ste me kdokoliv opravili
a moje otazky jsou
- podle ceho vybirat
- po cem byste na mojem miste sahli vy
- a v cem mi jednotlive filtry pomuzou jak je vyuziju...hlavne tedy ty mlhovinove a barevne

predem diky za odpovedi snad to nejsou zbytecne otazky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#2

Příspěvek od dvader »

Ahoj, vítej na AF!

Pro začátek nejsou žádné filtry potřeba. Napozoruj si, co vše tím dalekohledem uvidíš a pak teprve uvažuj o filtrech. Přínosná by pro tebe byla účast na nějakém astrosetkání, kde by sis mohl vyzkoušet, k čemu je jaký dobrý.
Jinou věcí je sluneční filtr. Pokud máš zájem koukat na Slunce, tak si tento filtr pořiď - tzn. vyrobit z Baader folie...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#3

Příspěvek od Lukemon »

Tady u nás určitě toho najdeš spoustu o filtrech:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rd=okulary

Dvader má pravdu a až něco nakoukáš,tak i pořid plnohodnotný filtr na mlhoviny UHC nejlépe Lumicon (cca 3000,-) nebo aspon UHC Astronomik (cca 2800,-),tyto filtry skvěle fungují již od průměru objektivu 80mm.
Na Měsíc doporučuji dvojici polarizačních filtrů,otáčením jednoho z nich si tlumíš jas objektu dle své libosti,sám se je chystám koupit na pozorování planet,z toho i plyne že s barevnými filtry bych na planety počkal,sám jsem v navážkách zda je koupit nebo ne,rozhodující je ovšem klid zemské atmosféry.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Ajax
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 03. 2010, 23:47

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#4

Příspěvek od Ajax »

dalekohled uz mam pulrok moc casu sem na to nemel ale jelikoz sem prisel o praci tak toho casu ted mam vic tak sem zase zacal smejdit po nebi zakladni souhvezdi uz poznam (maly velky vuz, kasiopea, orion, blizenci) pozoroval sem uz jupiter saturn a mars a tak sem zauvazoval o mlhovinach tak bych tedy chtel vedet jestli se daji pozorovat i bez filtru nebo je to nutnost...
to Dvader a kde zjistim kdy a kde se ty setkani konaji?
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#5

Příspěvek od Lukina »

Ano, mlhoviny lze videt i bez filtru. Nevim ale jestli "kousek od Ostravy". Vetsina astrosrazu se diskutuje zde v prislusne sekci fora - Astronomicka setkani.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Ajax
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 03. 2010, 23:47

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#6

Příspěvek od Ajax »

tak jestli to chapu dobre tak ten filtr potlacuje to svetelne znecisteni?
kousek od ostravy = 5-7km vzdusnou carou
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#7

Příspěvek od Lukina »

Filtr propousti vlnovou delku, kteru "zari" ty mlhoviny.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Ajax
Příspěvky: 4
Registrován: 16. 03. 2010, 23:47

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#8

Příspěvek od Ajax »

dobra tak dekuju a pokud byste meli jeste dalsi (pro me) cenne informace ohledne filtru aspon ty vseobecne tak budu jen rad ;)
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#9

Příspěvek od Lukemon »

Ještě přidám že bydlím v oblasti kde světelné znečištění není tak silné jako v okolí velkých měst a jsem rád že ten UHC na mlhoviny mám,protože i tak mě ukáže části mlhovin které bez UHC nevidím,nebo více zvýrazní,další věc je skušenost,na poprvé není vidět všechno hned.

Pravda je taková že mlhoviny jsou opravdu slabé objekty a někoho pohled do dalekohledu může sklamat,ale plnohodnotné UHC potěší,plus když má velký průměr objektivu.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#10

Příspěvek od David Svatoš »

Já popíšu zkušenosti s barevnými filtry..

Šedý neutrální (měsíční) - opravdu pomůže - koukání na Měsíc je mnohem příjemnější, jakýmkoliv průměrem dalekohledu. Pro mě už nutnost.

Modrý - na Jupiteru trošku zlepší kontrast. Někdy mi přišlo že skoro vůbec, ale někdy to fakt pomůže. Nevim proč, ale je to tak.

Oranžový - mám filtr ze starého ruského triedru - na Marsu zvýší kontrast viditelně. Zvýrazní se Albedové útvary a polární čepička je taky víc "odpíchnutá" od okolí..
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#11

Příspěvek od MMys »

tak jestli to chapu dobre tak ten filtr potlacuje to svetelne znecisteni?
kousek od ostravy =  5-7km vzdusnou carou
Takový malý kousek od Ostravy a ještě ke všemu s tou městskou aglomerací na jihu (pokud je poloha na mapce v profilu dobře), to bude dost bída (vlastní zkušenost se stanovištěm 12km od stotisícového Hradce Králové, a ta Ostrava je ještě o dost horší).

UHC filtr pomůže na mlhoviny, pomůže dost, ale přesto v téhle lokalitě zázraky nečekej. Z toho místa bych se zaměřil ze začátku spíš na planety, měsíc, sluníčko přes filtr, případně jasnější planetární mlhoviny, hvězdokupy. Galaxie a mlhoviny opravdu spíš jen ty nejjasnější, a i tak to bude jen slabý odvar toho, co se dá vidět na tmavém místě. Pokud by tě snad ty "mlhavé fleky" chytly, cestování za opravdovou tmou někam do hor se bohužel nevyhneš.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#12

Příspěvek od MicMaa »

to Ajax: tak ako ti Lukemon napisal, v sekcii prislusenstva najdes par tem o filtroch, ale moc tam toho nie je napisane - hlavne o tych farebnych. druhym faktom, ale je, ze moc okolo toho nie je co spekulovat. z farebnych je najpouzivanejsi oranzovy (ale aj ten dost stmavuje - viac ako som cakal) a modry (tiez dost stmavuje) a preto je otazka, ci su vskutku prinosne. na mesiac je polarizacny optimalny, na mars sa mi viac nez oranzovy osvedcila polovica polarizacneho. a UHC - cim drahsi - tym vacsi kontrast (ci aj krajsi pohlad je subjektivny pocit). nutnost filtrov zavisi od mnozstva penazi, ktorymi disponujes. aspon taka je moja skusenost a vedomost z precitaneho.
m.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
Danči
Příspěvky: 9
Registrován: 25. 12. 2009, 19:06

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#13

Příspěvek od Danči »

Tak ja by som ti radil, (ak nemáš) kúp si slnečnú fóliu, je to super- skvele s tým vidno slnko  :D- viem to z vlastných skúseností. Nevýhoda slnečných fólií je , že sú na môj vkus dosť drahé a (neviem či je to pri všetkých) musel som ti to spraviť tú fóliu sám - no - aby som si to mohol "nasadiť" na teleskop  :o

Clestron Poweseeker 60 AZ +20mm okulár +4mm okulár + 3x barlowowa šošovka + zenitový hranol+
nová fólia na pozorovanie slnka.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#14

Příspěvek od miro75 »

Prispejem so svojou trochou. Skúšal som planetárne filtre na Slnko. No a zelený, #56, výrazne zlepšuje viditeľnosť fakulových polí. Bez neho som ich lovil, s ním pohodlne viditeľné. Tento filter sa mi osvedčil aj na Jupiter, a Mesiac. (Slnečný filter SW, SW Magellan 20-Erfle, Plossl 10).


SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#15

Příspěvek od dvader »

Prispejem so svojou trochou. Skúšal som planetárne filtre na Slnko. No a zelený, #56, výrazne zlepšuje viditeľnosť fakulových polí. Bez neho som ich lovil, s ním pohodlne viditeľné. Tento filter sa mi osvedčil aj na Jupiter, a Mesiac. (Slnečný filter SW, SW Magellan 20-Erfle, Plossl 10).


Ano,
to je známá věc - na principu zelené dělá Baader dokonce speciální sluneční filtr na zvýšení kontrastu:
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-b ... -4546.html
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět