Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#46

Příspěvek od peta62 »

Marťas : to je dobry postreh od gunaroid, ja vedel ze se nekdo znaly ozve, mne EOS Clip vubec nenapadl. Muzete do Supry zavolat, pan Zahajsky Vam urcite vse vysvetli a poradi.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#47

Příspěvek od Marťas »

Aboj Milane, bylo mi doporučeno zkusit jiné vlákno, právě například pro začátečníky. Co se týče filtru světelného znečištění. Bydlím ve městě a jediný prostředek mám kolo, tak jsem si říkal, že když to bude fungovat na mléčnou dráhu, mohlo by to fungovat na noční oblohu obecně. Kromě asi mlhovin.
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#48

Příspěvek od mordy »

kkaarr píše:Kdyby někdo hledal opravdu ekonomickou variantu, tak po vyzkoušení jsem si cca za 500 objednal na Aliku UHC SVBONY, došel dokonce za dva tydny.
https://star-hunter.ru/en/svbony-uhc-review/
Zde jej někdo nechal testovat v Lumiconu
https://www.cloudynights.com/topic/5829 ... uhc-flter/
Nemám praktické srovnání s Astronomik E, ale osobně jsem (cena/výkon) spokojen. Tady na fóru jej už taky někdo zmiňoval, stačí pohledat.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Tyto testy jsem viděl, SvBony UHC filtr jsem koupil na ebay a bohužel nemůžu spokojenost potvrdit. Připadá mi, že filtr má špatnou propustnost v oknech, rozhodně nemá deklarovaných 90+% a připadá mi, že nesedí ani deklarované frekvence a strmost hran. V "hlavním" zelenomodrém UHC okně má propustnost cca 75% a tragické je to červené okno, tam má podle mého odhadu propustnost tak 30%... A to bych ještě definoval tak, že těch cca 30% to pustí všude, takže to má maxima/minima +-20-30% od střední hodnoty. Máme tady ještě takové ty krásně oranžové sodíkové výbojky (nízkotlaké?) ve veřejném osvětlení, které svítí skoro na jedné frekvenci. To je asi nejjednodušší úkol pro UHC filtr... jenže jsou skrz něj vidět nijak zvlášť dotčeně.

Když budu chtít být hodný, možná jim líta kvalita výroby, možná na ebay prodávají to, co jim neprošlo kontrolou kvality. Některé věci mají dobré, ale tento filtr mi osobně přijde jako bouda na zákazníka a ten graf si stáhli někde u jiného výrobce z internetu. Ostatně za ty peníze se asi jiný výsledek nedá čekat. Nejsem odborník, takže berte moje závěry s rezervou, každopádně za sebe nemůžu doporučit

Obrázek spektrum - SvBony UHC filtr
Na obrázku je průchod bílého světla rozloženého hranolem přes filtr. Nahoře je původní spektrum za hranolem, dole je spektrum po průchodu filtrem. Uznávám, že to není žádné průkazné měření na spektrometru, ale mně to připadá jako zelený filtr s nějakým povlakem, který imituje interferenční fitr.

Protože metoda testu je opravdu primitivní, můžu ji podpořit jen tak, že jsem dělal porovnávací snímek H-a + SII filtru a tam vychází propustnost přesně ve výrobcem deklarovaném okně cca 90% a všimněte si rozdílu v ostrosti hran.
Obrázek (spektrum - Ha + Sii filtr)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#49

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: tragické je to červené okno, tam má podle mého odhadu propustnost tak 30%...
Tak vzhledem k tomu, že oko při nočním vidění neí citlivé v oblasti H-alfa, tak je celkem jedno, jakou to tam má propustnost. Jakou bys tam očekával u UHC filtru ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#50

Příspěvek od mordy »

Máš pravdu v tom, že na vizuál nepřítomnost červeného pásma nevadí. Jsou kvalitní UHC filtry, které červené pásmo vůbec nemají (třeba Lumicon).

Problém je v tom, že očekávám, že skutečná charakteristika bude odpovídat výrobcem udávané. Tento filtr by měl být spíš takový úzkopásmovější CLS, což zmiňují i recenze a za tím účelem jsem ho kupoval. Chtěl jsem ho použít na foto, tam je zcela nepoužitelný. Na vizuál by to možná šlo, ale vychází mi, že filtr i v propustném pásmu nepropouští cca 25% světla. Převedl jsem spektrum do čb a porovnal jas spektra před a za filtrem. Navíc mi přijde, že šířka pásma je velká na to, aby mohl dobře fungovat. O číslech je těžké se bavit, to co jsem prováděl, je jenom hrubá orientační zkouška.

Porovnám ho výhledově s něčím lepším. Samotného mě zajímá, jak se kvalitní filtr bude lišit od tohohle laciného. Zklamal mě docela dost, protože kladných recenzí na netu je poměrně hodně... nedovedu si to vysvětlit. Buď mám smůlu na špatný kus nebo SVBony zvládá nadměrně dobře propagaci. U mě se jednoznačně potvrdilo levně koupený, dvakrát koupený. Chci varovat ostatní zájemce, kteří jedou spíše rozpočtově, že mně se tento filtr neosvědčil.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#51

Příspěvek od MilAN »

Ale vůbec nemáš pravdu v tom, že UHC Lumicon nepropuští H-alfu
A UHC filtr jako takový není dedikován na foto- a právě proto není podstatné - kolik a jak propouští v H-alfa.
UHC filtr je vizuální - a tak je to u všech značek a je definován propustným pásmem H-beta a OIII a silnou blokací vlnových délek , podílejících se na vizuálním pozorování.
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#52

Příspěvek od mordy »

U Lumiconu jsem vycházel z tohoto, kde ta červená část vůbec není zanesená (dá se obrázek nějak zmenšit?): Obrázek .

UHC filtry se jako fotografické filtry pro zvýšení kontrastu recenzují a prodejci je jako vhodné pro fotopoužití doporučují, pokud možno doplněné líbivými obrázky. Zrovna u toho Lumiconu prodejce udává, že je vhodný pro fotografické použití. O definici se přít nechci. Už se to probíralo. Jestli můžeš uvést vhodné filtry na světelné znečištění pro fotografii, já si zobecňovat netroufám. Možností je mnoho a záleží na tom, co od toho kdo očekává a kolik je ochoten investovat. Já jsem nečekal moc, ale můj konkrétní kus Svbony UHC mě nepřesvědčil, abych ho používal na foto ani na vizuál.

Do budoucna chci zkusit Optolong L-PRO, což je zase něco trochu jiného. Budu moct porovnat, případně se podělím o svoji sedláckou hranolovou zkoušku. Cenově trochu ode zdi ke zdi.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#53

Příspěvek od vla »

Pokud bys toužil po UHC s propustností H-alfa, Lumicon takové jeden čas vyráběl. Mám ho, takže určitě nejsem sám, možná zkusit pořes bazar, třeba se někdo ozve.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#54

Příspěvek od mordy »

Děkuju za informaci. Teď chci zkusit ten L-PRO, který by měl být nejméně problematický z hlediska barevného podání. Pro mě je cílem najít vhodný filtr pro odstranění světelného znečištění na fotkách. Lumicon mi přišel, že bude výborný pro vizuál, ale jak už tu padlo, na foto mi nepřijde určený. Jestli ho tak někdo používá a má s ním dobré zkušenosti, třeba se podělí.

Když se vrátím k tomu Svbony UHC, zkoušel jsem ho v dalekohledu SW150P a nepozoroval jsem zlepšení. Problém by v celkovém ztmavnutí. Možná na větším průměru objektivu by to fungovalo, ale nedává mi moc smysl dávat nejlevnější filtr na drahý dalekohled. Na levný dalekohled levný filtr, proč to nezkusit. Pak jsem si dělal fototesty na různých zdrojích světla. Obešel jsem si jeden večer místa se sodíkovými žlutými výbojkami, bílými výbojkami (rtuť nebo halogen, těžko říct) a led. Díval jsem se skrz filtr, fotil jsem si lampu s okolím, jako referenci jsem měl Měsíc v úplňku. Skutečně mě to nepřesvědčilo, přišlo mi, že všechny zdroje tmavnou za filtrem velmi podobně. Zatím jsem mohl srovnávat chování jen s H-a+Sii filtrem (červený) a tam je to naprosto striktní - co není barevně v propustném pásmu, to je za filtrem naprosto černé a tak by to podle mě mělo fungovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#55

Příspěvek od MilAN »

Hledat univerzální filtr asi nedává příliš smysl.
Výsledek je vždy kombinace několika paramerů . Spektrální pásma propustnosti daného filtru, spektrální citlivost fotografické ho čipu, propustnost daného filtru, propustnost filtru před čipem, propustnost filtů v Bayerově masce u barevných kamer, spektrum fotografovaného objektu, spektrum a intenzita světelného znečištění v daném místě, druh optiky
Takže je i pak jasné, že jiným filtrem budu fotit komety, jiným galaxie, jiným emisní mlhoviny, jiným asteroidy, družice a pod. Jinak budu fotit v místech bez světelného znešičtění, jinak achromatem , jinak OCS kamerou...
K rozhodnutí potřebuji ověřené charakteristiky filtrů, ověřenou spektrání charakteristiku čipu i dalekohledu a znalost fyzikálních vlastností záření fotografovaných objektů.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 01. 2021, 13:08, celkem upraveno 2 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#56

Příspěvek od mordy »

Dává nějaký filtr smysl proti světelnému znečištění na "bílé" zdroje - galaxie apod pro běžnou nebo upravenou DSLR?

U emistních vodíkových mlhovin mi to přijde jednodušší, možná proto, že jsem to ještě pořádně nezkusil :) Mám konvertovaný NEX od prosince a ještě jsem ho vzhledem k počasí nevytáhl. Neupravená DSLR bohužel vzhledem k malé citlivosti v červené neukázala skoro nic, mlhoviny se topí v světle pozadí. Zkoušel jsem celkem neúspěšně Rosettu, Srdce, vše možné v Orionu. Jakžtakž se dařily mlhoviny v Labuti (Severní Amerika, Pelikán). Tipl bych si, že tam mělo pozitivní vliv, že Labuť byla vysoko na obloze. Ostatní zmíněné mlhoviny byly blíž k obzoru, kde je obloha více nasvícená zespoda.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#57

Příspěvek od nou »

Pri galaxiach a inych objektoch ktore ziaria v celom spektre sa pouzivaly urcite filtre ktore potlacovali emisne ciary sodiku kedze velka cast osetlenia bola zabezpecene prave sodikovimi vybojkami ktore ziarili prave v tej klasickej oranzovej farbe. V dnesnej dobe sa ale coraz viac pouzivaju ledkove svetla takze tie filtre stracaju ucinnost.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#58

Příspěvek od mordy »

Považoval jsem za vhodné filtry proti sodíkovým a rtuťovým čarám CLS nebo UHC.

LED zdroje se naštěstí pro nás nešíří tak rychle. Je potřeba je instalovat na zcela nové sloupy a je to velká investice. Účinnost vysokotlaké sodíkovky je tuším srovnatelná, díky modernější konstrukci svítidla bude LED asi o něco účinnější. Cena LED osvětlení je díky potřebě hustšího rozmístění vyšší. LED mají jiné směrové charakteristiky než klasická výbojka, potřebují nižší sloupy blíže u sebe. Nové zdroje jsou konstruované s větším ohledem na účinnost a světelné znečištění, takže to snad nebude tak tragické. Nejhorší jsou do boku vyklopené LED z různých dvorů a dvorečků.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Re: Filtry - měsíční, mlhovinové, sluneční, ...

#59

Příspěvek od Medved »

No, u nás vyměnili jen lampy na stávajících sloupech. Výrobci jsou pružní. Nedopadlo to nejhůř. Měl jsem obavy, ale boční rozptyl minimální a horní rozptyl nula. Svítí víceméně tam kam mají - tj. dolů, už jen proto, že nemají pitomý vypouklý kryt. A je pravda, že nejhorší jsou dvorky s nejrůznějšími zdroji záření, nejlépe celonočně rozžatými. Jedna permanentně svítící zahrada je naštěstí dost daleko. Momentálně nejvíc vadí led reklamní nápis na hotelohospodě (zavřené :-( ) Sorry za ot patřící spíše do světelného znečištění.
Jinak u filtrů jsem, již v astronomii poučen oním dvakrát placeným, rovnou skončil u dražších a renomovaných značek, takže celkem plní očekávání (vizual, CLS, UHC, O III, Astronomik, Lumicon a asi i od Baader ). Nejlepší filtr je stejně pořádná tma (s filtrem :-) ), ale za ní se moc nedostanu...
Toš tak na světě...
Odpovědět