Mikroskop

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Mikroskop

#1

Příspěvek od vitek.kl »

Nevím, jestli to sem patří, ale říkal jsem si, že když je to hnusné počasí (včera teda výjimka), tak by nebylo špatné vydat se z makrosvěta do mikrosvěta, kde na počasí nesejde. Vždycky žasnu, jaké tu mají něktří přispěvatelé (jako takový Psion nebo Mmys) znalosti z optiky, tak jsem si říkal, že by třeba někdo věděl něco i o tomhle. Přiznám se, že o tom nevím vůbec. Co jsem se zatím díval na net, tak výběr mezi mikroskopy je daleko větší než u těch našich pěti šesti značek astrodalekohledů. Taky vůbec nevím, jakými parametry se řídit. Vycházet jen ze zvětšení bude patrně velmi naivní. Rady jsem na netu hledal marně. Mám představu, že by to měl být hlavně binokulár, i když jsou dražší. Mono pohledy na cokoli mě prostě neberou. Dál bych chtěl dostečnou vzdálenost výstupní pupily. Nesnáším mlácení řasama o okulár. Což ovšem, jak se tak zatím dívám, bude možná problém. Ty okuláry většinou vypadají jako nějaké ortho.
Pro začátek bych měl představu něčeho takového http://www.mikroskopy-optika.cz/product ... el-stm-702,
abych nemusel vyrábět nějaké preparáty.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Mikroskop

#2

Příspěvek od Homer »

Mám dva školní mikroskopy a po zkušenosti s nimi se mi zvětšení vybraného mikroskopu zdá nedostatečné. Určitě by bylo dobré se dostat na stonásobky nikoliv desetinásobky zvětšení. K tomu bych uvažoval o typu umožňujícím fotografii. Ale to je jen můj pohled na věc...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Mikroskop

#3

Příspěvek od Lukina »

Pomerne slusnou sbirku mikroskopu ma ve sve nabidce i Supra.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Mikroskop

#4

Příspěvek od Kami »

Jsou i specializované firmy na mikroskopy. Kdysi jsem jeden objednával od firmy Lambda
http://www.lambda.cz/about.html
Byl to obyčejný mikroskop pro mineralogy,ale paráda. Tuhé kovové provedení.Časem jsem si udělal redukci na okuláry a tak mám velký rozsah zvětšení.
S bino nástavcem by to šlo spasovat též.

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
wolfy

Mikroskop

#5

Příspěvek od wolfy »

Na konci lonskeho roku byl v Lidlu jeden mikroskop v akci
poridil sem si ho a docela spokojenost sice vystupni pupila je docela blizko a bino to nema ale zase je tam kamerka ;)
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop

#6

Příspěvek od KpS »

to vitek.kl: Musím Vás upozornit, že na odkazu, který jste uvedl, je stereomikroskop. Jsou to mikroskopy dva, na každé oko jeden. Jejich osy se sbíhají na tu část preparátu, která je v centru zorného pole. Pozorování s ním je nádhera, protože vidíte stereoskopicky. Je výborný na minerály, hmyz, případně i na jemnou práci pod mikroskopem. Protože má tento mikroskop dva objektivy, pak ty musí být od preparátu dost daleko, jejich ohnisko je poměrně dlouhé a jejich zvětšení malé (2x, 4x, apod.).  Zvětšení mikroskopu je součinem zvětšení objektivu a zvětšení okuláru. Proto maximální možné zvětšení stereomikroskopů bývá pod 100x.

Pokud je třeba větší zvětšení, musí být u mikroskopu objektiv jen jeden. V tomto případě je pozorování oběma očima umožněno binokulárním nástavcem, který svazek paprsků rozdělí na dva o poloviční intenzitě. Pozorování již není stereoskopické, obě oči vidí totéž.
Karel
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Mikroskop

#7

Příspěvek od vitek.kl »

To jsem pochopil. Právě uvažuju. Jestli si koupit ten stereometrický na větší předměty a hmyz. Ale stále víc mě láká klasický mikroskop, ovšem tam ty binokulární jsou momentálně mimo mé možnosti, takže bych se chtěl zeptat, jestli existují monokulární, ke kterým se dá dokoupit časem binohlava?
Zatím jsem se na nějaké mikroskopy díval, ale parametry je vždy jedna věc a skutečný obraz pak věc jiná. Nevím na jaké značky se orientovat atd.
Zatím jsem uvažoval o http://www.binox.cz/skolni-mikroskopy/m ... -biolight/ nebo o tom za 3330 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... skopy.html nebo o klasickém školním Novel XSP 12 nebo ZM 2. Pak ještě Bresser Bio Discoverer, ale ten nemá jemný posuv. U toho Celestronu a Bresseru mám trochu pochybnosti. Pokud je mohu soudit dle triedrů, tak za moc nestojí. Nikon stejné cenové relace (i levnější) je v kvalitě naprosto válcuje. Pak jsou tu ještě nějaké mikroskopy Arsenal. vypadá to, že se na mikroskopy specializuje, ale nevím.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Mikroskop

#8

Příspěvek od KpS »

takže bych se chtěl zeptat, jestli existují monokulární, ke kterým se dá dokoupit časem binohlava?  Trh s mikroskopy nesleduji, ale řekl bych, že u těch lacinějších můžete měnit snad jen okulár a objektiv pouze otočně. Např. binox.cz v příslušenství binohlavy nemá. Kdybych si teď chtěl koupit mikroskop, zašel bych do Vodičkovy a volil z našich klasických Meopťáckých. Tubus byl zakončen kruhovou rybinou s aretací a tam bylo možné uchytit monokulární nástavec jak přímý tak i lomený, nebo binohlavu. Objektivů, okulárů i dalšího příslušenství je pro tyto mikroskopy stále dost. Sem tam se ještě najde i kousek, který jakoby celá ta desetiletí byl jen za vitrínou.
Karel
Uživatelský avatar
miki
Příspěvky: 9
Registrován: 07. 07. 2009, 09:48

Mikroskop

#9

Příspěvek od miki »

Pokiaľ chceš aspoň trochu kvalitný obraz, tak nekupuj Bresser ktorý predávali v Lidli za cca. 2.000 Kč, má hroznú farebnú chybu. Má síce ako bonus tzv. pc-okulár, ale s rozlíšením 240x320 pixelov, teda v podstate k ničomu. Určite by som si vyberal aspoň tak, aby mal mikroskop achromatické objektívy, čo zrejme tento Bressner nemá.
Možno by som skúsil tiež niečo staršie od Meopty, mali sme ich na škole a boli celkom fajn.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Mikroskop

#10

Příspěvek od -karneades- »

Vítku, mám dobrý mikroskop na prodej, leží mi ve skřínce asi dva roky, pořizoval jsem ho z důvodu samodiagnostiky jednoho nepříjemného onemocnění, doktoři nepomohli, tak jsem vzal osud do rukou sám, posloužil na 1000000%-díky němu jsem se naučil připravovat želatinové podloží na petriho misce  :D, je ve své podstatě nový, na ceně by jsme se dohodli, mášli zájem, tak pošli SZ
http://www.webareal.cz/aspex/eshop/14-1 ... x-20-1280x

omlouvám se za toto malé OT

koukám, že tady někdo haní Bressery, tetnto barevnou vadu nemá a rozlišení je také vyšší
Uživatelský avatar
carlos
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 12. 2005, 20:22

Mikroskop

#11

Příspěvek od carlos »

V mikroskopii, podobne jako v astronomii, plati, ze nejdrive je dobre vedet, co chci pozorovat. A tomu pak podridit vyber pristroje. Vetsina mikroskopu, ktere jsou nejcasteji k mani, je konstruovana pro pruhledne preparaty. Pro nepruhledne vzorky jsou urceny konstrukce, ktere maji napr. metalograficke mikroskopy. S mikroskopem pro pruhledne preparaty je sice mozne pozorovat i nepruhledne, ale pouze pri malych zvetsenich. Pri vetsich zvetsenich nastava problem s osvetlenim vzorku. A prave v tomto ohledu se obe konstrukce v principu podstatne lisi.
Stereomikroskop, o kterem tu take byla rec, je tedy urcen predevsim pro nepruhledne preparaty a mala zvetseni.

Ad monokular versus binokular: z vlastni zkusenosti mohu doporucit binokular. Mel jsem moznost pozorovat stereomikroskopem, klasickym i metalografickym mikroskopem a pohled obema ocima, v porovnani s monokularem, je velmi prijemny.

Co se tyka vyberu, volil bych podobnou cestu jako navrhuje KpS: poohlednout se po bazarech (internet, Pazdera,...) po nejake "Meoptacke" klasice s binohlavou. Da se sehnat kvalitni za nevelky peniz a navic je k nemu mozno dokupovat okulary, objektivy a dalsi prislusenstvi podle libosti...

C.
Newton 200/800 a TENTO triedr 10x50
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Mikroskop

#12

Příspěvek od yamaha »

Jakou hloubku ostrosti má stereomikroskop při malých zvětšeních ?
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Mikroskop

#13

Příspěvek od vitek.kl »

Teď už chci klasický na preparáty. Nějaký stereomikroskop na neprůhledné věci si koupím potom. Pouvažuji o nabídce od kolegy. Rozhodl jsem se prodat dalekohledy, takže mi něco vybude.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Mikroskop

#14

Příspěvek od vitek.kl »

Tady jsem našel http://www.webareal.cz/aspex/eshop/14-1 ... ature-960x

Z těch co jsou na obě oči má nejlepší cenu, což ovšem na druhou stranu je podezřelé.

Prostě chce to se podívat. Studovat něco je jedna věc, ale skutečný pohled řekne mnohem víc. Problém je, že se těžko podaří dát jednotlivé přístroje vedle sebe, aby si to člověk mohl porovnat.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Mikroskop

#15

Příspěvek od vitek.kl »

Ještě bych se zeptal, jak je to s okuláry. Je to jako u dalekohledu, že čím menší ohnisková vzdálenost, tím kratší vzdálenost výstupní pupily? Nebo je to naopak? A jaká tak bývá u těch mikroskopů vzdálenost výstupní pupily? Popř. jsou průměry okulárů podobně standardizovány jako u dalekohledů?
Odpovědět