První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#286

Příspěvek od Artaban »

Feon píše:Potom som ale náhodou narazil na Albireo (beta) v súhvezdí "Labuť" a tam sa "wow" efekt dostavil :shock: Sú od seba ďalej alebo bol lepší seeing ale farebný kontrast sa mi zdal ďaleko výraznejší.
Tady není co řešit. Dvojhvězda Albireo má rozdělení 34" a Izar jen 2,9" Na Albireo stačí triedr a na Izar je třeba hvězdářský dalekohled s větším zvětšením. Navíc hlavní složka má 2,7mag. a ta slabší 5,1mag. Lépe se pozoruji dvojhvězdy, které mají podobnou vizuální svítivost. Najdi si např. Pí Orla, kde hlavní složka má 6,3 a slabší 6,8mag. Rozdělení 1,4". Vhodné zvětšení od asi 150x a větší. Na této dvojhvězdě a několika podobných třeba zkouším kvalitiu seeingu. No a na vhodných dvojhvězdách se taky testuje dobře dalekohled.
200mm Newton by měl dobře rozdělit dvojhvězdy kolem 1" - 0,8".
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#287

Příspěvek od Yarkho »

Som rád, že nový okulár dobre slúži :)

Krásna dvojhviezda je aj Rasalgethi (s farebným kontrastom). Potom Algieba a Porrima (gamma Leo, gamma Vir), pomerne jasné.

Izar ide rozlíšiť aj v 5" SCT, 66mm apo ho už podľa očakávania nedalo. V SCT sedela slabšia zložka v Airyho krúžku silnejšej zložky. Jedna vec je poznať teoretickú rozlišovaciu schopnosť ďalekohľadu (Rayleigh, Dawes, ...), druhá vidieť to na vlastné oči. A potom pri rovnakom zväčšení pozorovať detaily na Mesiaci.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#288

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:Izar ide rozlíšiť aj v 5" SCT, 66mm apo ho už podľa očakávania nedalo.
Sice nemám APO 66mm, ale teoreticky by Izar rozlišit měl. Jaké jsi měl zvětšení?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#289

Příspěvek od Yarkho »

125x, s 3.2mm vykruzkovanym Hyperionom. Kdesi som cital, ze je potrebne mat spon 76mm aperturu. Myslim, ze to ma do cinenia s relativnou jasnostou zloziek - jedna je slabsia, takze standardne Rayleighovo kriterium nejde pouzit, ale neprepocitaval som to.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#290

Příspěvek od Artaban »

Větší rozdíl v mag. má určitě vliv na rozlišení dvojhvězd. Tady bude tedy třeba max velké zvětšení asi těch 140x a kvalitní seeing. Ale možná to je v tomto případě už opravdu málo pravděopobné.
Já třeba rozliším refráčkem AD 800, který má objektiv 56mm Epsilon Lyry. Sice tady mají složky podobnou mag. ale zase mám zvětšení jen 80x , takže taky zapeklitá situace :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: První pozorování

#291

Příspěvek od LukasNestak »

Kamaráti mi stále hovoria nech im už niečo ukážem cez ďalekohľad, ale doteraz som myslel že cez moj SW 250/1000 uvidím akurát tak iba silnú kómu.
Kamoš astrokukač mi poradil nech to skúsim aj cez neho. Prípadne ak by bola silná kóma tak sa dá použiť aj korektor.
Máte niekto skúsenosti s pozorovaním cez komakorektor, ak ano tak ako to zostrojiť "poloha korektoru + vzdialenosť korektor a okulár".
Korektor mám tento "velmi biedny pre astrofoto pri F4, preto by som ho rád skúsil pre vizuál":
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html

Ak mi trochu poradíte + napíšete že to má zmysel, tak sa pustím do výroby Dobsonovej montáže.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První pozorování

#292

Příspěvek od MilAN »

Pokud je komakorektor bídný na foto, tak na vizuál nemá žádnou cenu. Sníží rozlišovací schopnost přístroje. Bez komakorektoru sice přístroj trpí komou, její velikost roste se vzdáleností od osy, ale na ose je parabolické zrcadlo bez vad. Laciná komakorektor sníží komu na okrajích , ale zhorší kresbu na ose.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kovrc
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 02. 2020, 10:52

Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#293

Příspěvek od kovrc »

Ahoj,

jsem tu nový a s astronomií teprve začínám. Vždycky mě to k tomu táhlo, mám rád fyziku scifi apod. Začínal jsem s triedrem bez stativu, takže toho opravdu nešlo moc vidět, ale pořád o dost víc než holýma očima.

Tak jsem se plácnul přes kapsu a pořídil zde na fóru staršího newtona f/5 200mm od GSO. A začal jsem hned s galaxiemi. První noc moc úspěch nebyl, když jsem se snažil pozorovat Leo triplet při skoro úplňku, ale něco jsem tam bočním viděním zahlédl. Až při druhém, když nebyl měsíc jsem toho viděl fakt dost - celý Leo triplet (jen u NGC 3628 nebyl moc vidět ten prašný pás) a pak ještě další galaxie ve Lvu.

Včera (20.4) jsem se poprvé zaměřil na Pannu a jako paráda, našel jsem toho hodně, i Sombrero M104. Pak ve Vlasech Bereniky "Černé oko". Sice klasicky bez detailů, ale šlo vidět, že je galaxie o dost jiná než třeba v Leo tripletu.

A pak se stalo něco co mě nechalo na chvíli v šoku. Vůbec jsem to nečekal. V Panně jsem našel NGC 4636 (mag 9.6) a pak jsem šel na další blízkou NGC 4643 (magnituda kolem 10 podle Stellaria). Jak jsem na ni najížděl tak bylo jasně vidět, že je o dost míň vidět než třeba NGC 4636 nebo ty v Leo tripletu, které mají kolem 9. A jak jsem na ni najel, tak v jednu chvíli se na tak 1s obrovsky zjasnila (tak na mag 7 tipnu, o dost víc jasnější než ty 9ky, skoro bych až řekl že byly vidět nějaké detaily, ale to mohla být taky fantazie). A ne nebyl to třeba odlesk okuláru nebo v tubusu, to už poznám. Prostě naráz jakoby úplně vystoupla. Zvětšení 100x. Opilý jsem fakt nebyl :D

Pozoruju na malé vesnici u Brna, na přelomu většího a menšího zněčištění. Končí zde i pouliční osvětlení. Máme bílé LEDky, takže to moc do oblohy nezáří, ale zase se to odráží od země (no byl bych radši za staré sodíkovky asi). Měsíc nebyl vůbec vidět. Obloha nebyla černá, spíš do modra až světle modra. Bez mraků. Zkolimováno mám podle kolimačního okuláru s dírkou dobře. Zrcadlo je jakžtakž čisté (když na něj posvítím tak vidím prachové částice, ale poškrábané není nebo s nějakýma velkýma nečistotama). Zamlžené nebylo. Okulár Plössl 10 a 23mm (čisté, žádné šmouhy poškrábání apod., závity začerněné). Zrcadlo bylo teplotně vyrovnané (celý večer venku).

Tak se chci zeptat, jestli jste už něco podobného někdy zažili? Může to být např. na chvíli lepší transparentností oblohy? Nebo uvolněním nějakých vysokých mraků v atmosféře (jet streamy nebo co já vím)? Nebo nějakou adaptací oka, kterou jsem ještě nezažil? Nebo tím "špinavým" zrcadlem (co jsem se dočetl tak by to mělo být ok i s těma prachovýma částicema) a trefením super čistého místa? Nic víc už mě nenapadá. Prostě tak jak to svítilo tu 1s bych si představoval, že bych chtěl pozorovat pořád, proto se ptám jak toho docílit :) A jen pro porovnání jsem kulovku M53 viděl jen jako rozmazanou šmouhu, takže nevím jestli třeba není něco špatně s mou sestavou nebo ji mám fakt takhle v 200mm vidět (zvětšení 50x i 100x). Jako určitě ještě nedokážu přesně určit jak jsou na tom podmínky a jejich vliv.

Zrcadlo zkusím vyčistit, tím nic nezkazím. Zkusím taky zajet někam "do divočiny", kde bude pořádná tma. Ale abych zase nehonil duchy a dozvím se tu, že to bylo například tou transparentností. Díky předem za všechny podněty.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#294

Příspěvek od Michal1 »

Nic vnějšího běžně tento efekt nedělá. Příčinu bych hledal v tobě. Zřejmě jsi narazil na citlivější místo svého oka. Nauč se ho využívat cíleně! Vůbec se mi zdá, že máš na pozorování talent. Já jsem napoprvé měl problémy najít mnohem jasnější galaxie. Vytrvej, čím víc získáváš zkušenosti, tím víc uvidíš! Hranice pozorovacích možností jsou opravdu daleko!
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#295

Příspěvek od wizard_Kysi »

A určitě nečisti zrcadlo, to je zbytečné pokud na něm máš jen trochu prachu..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#296

Příspěvek od Alamrob »

Ahoj, poslal jsem SZ (soukromou zprávu ;) ), protože jsme skoro sousedi, je mezi náma jen zbytek dolu Julius ;) .
Uživatelský avatar
kovrc
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 02. 2020, 10:52

Re: Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#297

Příspěvek od kovrc »

Michal1 píše:Nic vnějšího běžně tento efekt nedělá. Příčinu bych hledal v tobě. Zřejmě jsi narazil na citlivější místo svého oka. Nauč se ho využívat cíleně! Vůbec se mi zdá, že máš na pozorování talent. Já jsem napoprvé měl problémy najít mnohem jasnější galaxie. Vytrvej, čím víc získáváš zkušenosti, tím víc uvidíš! Hranice pozorovacích možností jsou opravdu daleko!
O tom citlivějším místě jsem něco slyšel, ale myslel jsem, že to bude lepší třeba o 10% ne o 100% jako v tomto případě. No mám se určitě ještě co učit.
Jo zjišťuju, že každy den vidím o něco malinko víc, asi si mozek musí i dost zvyknout.

Díky moc za povzbuzení :)
Uživatelský avatar
kovrc
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 02. 2020, 10:52

Re: Zjasnění galaxie při vizuálním pozorování

#298

Příspěvek od kovrc »

wizard_Kysi píše:A určitě nečisti zrcadlo, to je zbytečné pokud na něm máš jen trochu prachu..
Asi jo ale pořád to ve mě cuká. Si říkám že i ta troška prachu může mít negativní vliv na rozlišení :)
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: První pozorování

#299

Příspěvek od PetrŠ »

Spíše bych řekl, žes odhalil tajemství bočního vidění. Tam se tenhle flash efekt občas objevuje.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
kovrc
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 02. 2020, 10:52

Re: První pozorování

#300

Příspěvek od kovrc »

PetrŠ píše:Spíše bych řekl, žes odhalil tajemství bočního vidění. Tam se tenhle flash efekt občas objevuje.
Díky. Zdá se, že o tom něco víš. Čistě náhodou nějaký článek, jak to třeba trénovat nemáš?
Odpovědět