První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#226

Příspěvek od Sasa3 »

Gratuluji k novemu kousku a prvnimu pozorovani.

S tim prodlouzenim okularoveho vytahu u Orion Optics Newtonu to bude asi standard. To ohnisko maji vytazene hodne ven z tubusu asi kvuli moznosti foceni. Aspon tak to bylo u N150/750. Ten 250/1600 Newton, co mam ted, je na tom jinak - od Orion Optics ma jenom optiku a ohnisko ma vytazene tak akorat, aby slo vizualne pozorovat bez prodluzovani okulatoveho vytahu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

První pozorování

#227

Příspěvek od Lukina »

Po 18hod.pak M42 (jasný střed a jemná ramena)střídavě s M31 (jasný střed a okolo mlžina,M110 ani náznak)Chí a H Persei,M45 a pro nedostatek času pak znovu Měsíc,tentokrát již za tmy a to jsem si užil více.Plato,Copernicus,Rupes Recta a další části byly úžasné. Roll Eyes
Ze jste nevideli M110 se mi nejak nezda, ale budiz. Jinak bych Mesic nechal bud na zacatek nebo na konec pozorovani, kdyz se to strida, vice se rusi adaptace oka na tmu. I kdyz ono kdyz se pozororuje v miste, kde jsou nejake svetelne zdroje, tak se pohledu do nich obcas neubranite.

K tem bodum - je to o tom si na to prijit. Kazdy ma jine potreby, to je jasne.

Lukina
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

První pozorování

#228

Příspěvek od seminko3 »

to Regulus - napíšu SZ.Na Saturn jsem chystal dnes budíka na 1:00 ale venku opar jak hrom.Měl jsem naplánovány taky objekty ve Lvu a Herkulu,ale nešlo to.I Měsíc byl jedna velká mlha. :-[

to Sasa3 - bude to jak píšeš,jen mě to hned na začátku zaskočilo když jsem nedoostřil,ale bliklo mi to docela rychle. ;D

to Lukina - ta M110 zřejmě zanikla ve svitu Měsíce,ktery už dost "řádil"po 18hod.a taky ta obloha na periferii Ostravy není dokolnalá. :(Počítám s výjezdy za tmou na Beskydy.
Vím,že adaptace oka jde vniveč po pokuku na Měsíc,ale byl to první den,tak jsem prostě neodolal zkouknout toho víc. ::)
Díky hoši za vaše reakce. ;)

PS : to slzení zatím řeším kapesníkem.Asi mám citlivější oči na chlad.
Prievan
Příspěvky: 40
Registrován: 19. 01. 2011, 21:12

První pozorování

#229

Příspěvek od Prievan »

No tak vonku je prijemnych -10 Saturna mam uz za sebov este si pockam na mesiac a balim. Inak stale sa mi nedari odpozorovat M33 a M101, ale to bude najskor kvoli tomu oparu ::)
C8-NGT 200/1000
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#230

Příspěvek od Zbych »

Sice to není mé první pozorování, ale s novým přístrojem skoro ano. Tedy bylo by... Jenže v tom "zataženém jasnu" jsem ho ani nevytahoval. Už se nemohu dočkat na skutečné jasno!
Uživatelský avatar
Ptak
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 02. 2011, 10:31

První pozorování

#231

Příspěvek od Ptak »

Tak jsem poprvé na vlastní oko viděl prstenec Saturnu !
On tam fakt je :)
Omlouvám se za své nadšení, ale nedoufal jsem, že spektivem 20-50x50 co mám na srnky to půjde.
Uživatelský avatar
Kikan
Příspěvky: 203
Registrován: 11. 01. 2008, 17:05

První pozorování

#232

Příspěvek od Kikan »

Gratuluji k zážitku!

Dodnes si vzpomínám na nadšení, jaké ve mně vyvolal "objev" Jupiterových měsíců mým vlastnoručně vyrobeným "brýlákem" :D.
"Please do not stare into laser with remaining eye."
EQ-5 GoTo, SW N200/1000, UHC Astronomik Profi, Barlow 2x Ultima 1.25”, Vixen PL32mm, SP-25mm, SP-10mm, SW UWA 6mm
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#233

Příspěvek od Jasnovidec »

O víkendu jsem podlouhé době měl příležitost využít jasné oblohy a poprvé namířit lidláka na M42, oproti pohledu v triedru 16x50 to bylo nejprve docela zklamání, obloha nebyla nic moc, ze severu město(300m), ze východu zbrojovka (100m). Orion v nejtemějším místě oblohy.

Zatím co v triedru M42 krásně zářila od jádra směrem dolu krásně rozmázlá, v lidlskopu při okuláru 20mm nic moc jasného. Rozdíl jsem docenil až po té, co jsem přes sebe a lidlák hodil deku, sice úplně neodstínila záři zbrojovky, ale lepší než nic, mlhovina začala více vystupovat a při použití 12mm a chvíli civění se začala rýsovat lépe struktura, a matně byla vidět i M43. Větší zvětšení mi přišlo, že už nic nepřináší.

NGC 1973 jsem si nevšiml asi ani náznakem.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
hohnzy
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 03. 2011, 14:08

První pozorování

#234

Příspěvek od hohnzy »

Dobrý den,

minulý týden jsem dostal k narozeninám svůj první "velký" dalekohled - Celestron Powerseeker 127 EQ s 20mm a 4mm okulárem a barlow x3. Asi bych si teď po přečtení fóra pro začátečníky vybral jiný, ale darovanému koni na zuby nekoukej a budu prostě koukat tímhle kouskem.

Protože jsem nemocný a musím chodit do práce, tak jsem zatím neměl příležitost dalekohled vyzkoušet někde za Prahou. Snažil jsem se dívat alespoň z otevřeného okna. Začal jsem sledováním horizontu za dne. Pokud mám nasazený okulár 20mm je obraz ostrý (asi tak stejně jako v binokuláru 10x50), bylo slunečno a viděl jsem "tetelení" vzduchu nad střechami apod. Zkusil jsem zaměřit nejvzdálenější bod, který byl trochu v oparu. S 20mm okulárem ok. Když jsem ale okulár vyměnil za 4mm, tak jsem obraz úplně zaostřit nedokázal.

V noci jsem zkoušel prohlídnout alespoň nějakou hvězdu. Když už jsem konečně jednu našel, tak jsem nezaostřil ani s 20mm okulárem. Dostanu se nejlépe k jasněší ale rozostřenější tečce než pouhým okem. Pokud trochu víc rozostřím na obě strany, tak se mi obraz rapidně změní na černého pavouka se sek. zrcadlem, který má kolem sebe takový pulzující energetický štít - jak ze scifi filmu  ;)

Je to tím, že pozoruji z tepla do zimy (i když jsem na dalekohled otevřel na cca 1hod okno)? Nebo je potřeba kolimace? Nebo prostě kvůli tomu, že mám před sebou pražské záření? Nejvíc mi nejde do hlavy, proč nezaostřím s tím 4mm okulárem ani za dne  :(

Ještě k podmínkám, bydlím v Dejvicích v Praze (SZ Prahy) a můj výhled je vlastně přes Prahu od V až po JZ
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

První pozorování

#235

Příspěvek od Andrej »

Podľa mňa hlavný dôvod je v práve v tom, že si pozeral cez otvorené okno. Skús cez zatvorené, bude to určite o niečo lepšie. V noci to bolo o to horšie, že bol rozdiel teplôt ešte väčší ako cez deň, preto si nemohol ani s 20mm zaostriť. Taký je môj názor. V tom, že ďalekohľad nie je skolimovaný, nebude podľa mňa problém
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První pozorování

#236

Příspěvek od Regulus »

Vítej na fóru  :) To se není čemu divit, až budeš moct, tak zkus pozorovat venku a dalekohled si před tím nech tak hoďku (možná stčí míň, nevím) temperovat aby nedocházelo žádným výměnám vzduchu. Z okna se seriózně pozorovat nedá, turbulence neeliminuje ani včasné větrání  ;) Zvláště to platí pro planety nebo Měsíc při větším zvětšení. To že šlo zaostřit s 20mm a nešlo se 4mm okulárem taky není žádná záhada - ve druhém případě je zvětšení mnohem větší, čímž se taky mnohem víc projevilo to proudění...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
hohnzy
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 03. 2011, 14:08

První pozorování

#237

Příspěvek od hohnzy »

Díky za odpovědi.

Už se nemůžu dočkat až budu za teplejšího počasí jezdit na chalupu - samota všude okolo a ty nejbližší chaloupky jsou až za lesem Ale aspoň to zkusit z okna jsem prostě musel :D

Takže to, že v rozostřeném obraze vidím sekundární zrcadlo je v pořádku?
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

První pozorování

#238

Příspěvek od Lesák »

Ano, pokud není dalekohled zaostřený, uvidíš stín sekundáru.
Uživatelský avatar
hohnzy
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 03. 2011, 14:08

První pozorování

#239

Příspěvek od hohnzy »

Protože mám pořád teplotu, zkusil jsem opět svůj nový dalekohled z bytu a konečně jsem něco viděl :)

Podle rady Andreje jsem namířil skrz zavřené okno na Saturn a konečně jsem i zaostřil (určitě to ale půjde ještě líp). Sice jenom s 20mm okulárem, kdy byl saturn asi v okuláru cca 2mm velký, ale i tak jsem rozpoznal prstence :D
Každopádně pro mě velký úspěch, když na obloze vidím okem asi 5 hvězd ;D

4mm okulár je stále nepoužitelný a 20mm s barlow x3 je rozmazané (+mám pocit, že přes okna vidím obraz 2x)

Mimochodem, když obraz rozostřím, tak sekundár je trochu mimo střed. Je to normální?
A ještě mě zajímá, jak to, že přes 20mm okulár je obraz normální a přes 4mm je obraz zrcadlový?
Uživatelský avatar
Anubis
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 02. 2010, 02:24

První pozorování

#240

Příspěvek od Anubis »

120/1200 tak jsem dneska vytahnul ten svuj HOME MADE dobson a zadnej zazrak >:( .... stim 15mm okularem az na par jasnejsich hvezd onicem..budu si muset poridit aspon ten 8mm nebo min
Odpovědět