První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
thought
Příspěvky: 14
Registrován: 27. 12. 2010, 19:21

První pozorování

#196

Příspěvek od thought »

diky za rady, paklize vydrzi jakz-tak pocasko, vecer mrknu znova :

ad1) zkontroluji kolimaci, ale co si zbezne pamatuji tak kdyz zaostruji hvezdu (rozostruji) tak vidim krouzky koncentricky do obouch smeru rozostrovani.

ad2) ano, taham ho ven, ale vetsinou cca tak hodinku pred vlastnim pozorovanim, vytenperovany by mel byt.

ad3) nedokazu asi zatim posoudit jaky byl seeing, z meho laickeho pohledu bych rekl skvely ...... bez dalekohledu jupiter a kolem nej krasne videt, kolem cisto i tma ..... bydlim v Cernosicich na kopci, takze osvetlenou Prahu mam v udoli smer SV, poulicni lampa je dal a ja jsem se odstinil za barak do stinu a tmy, neni to 100% ale zadne prime svetlo.

ad4) Jupiter jsem sledoval cca od 20:00 do 22:00, ruzne s prestavkama a presmerovanim na mlhovinu.

ad5) M42 ... je to je skoda, ale i tak jsem byl nadsen

ad6) kvalitu okularu nedokazu posoudit, me zatim pro ty zacatky vyhovuji 100%. Vidim to co jsem nikdy nevidel, spis jsem to myslel tak zdali neni lepsi k tomu prikopit jeden nejpouzivanejsi v lepsi kvalite, ze by byl Jupik a zbytek ostrejsi a lepe bych videl detail.

Podle toho co pisete, tak si myslim, ze jsem Jupiter sledoval moc velkym zvetsenim 240x + "asi" horsi seeing ..... dnes zkusim mensi zmenseni ... vyzkousim bez Barlow cca 120x a s Barlow 160x, uvidim jake budou zmeny.
Budu zkouset a pak se podelim o zazitky a poznani (ktere uz urcite znate).
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

První pozorování

#197

Příspěvek od Lukemon »

Jupitera je potřeba pozorovat co nejdříve po západu Slunce, pak už klesá k obzoru a tak i kvalita seeingu.
Jedna věc je skušenost v pozorování planet, ale až bude supr seeing tak to poznáš, protože detaily lehce spatříš, pak se naučíš hodnotit seeing a volit správná zvětšení, ano použij menší zvětšení.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
thought
Příspěvky: 14
Registrován: 27. 12. 2010, 19:21

První pozorování

#198

Příspěvek od thought »

Lukemon:
super, dnes na to vlitnu hned ;)
Uživatelský avatar
JamesPRG
Příspěvky: 61
Registrován: 02. 08. 2010, 13:57

První pozorování

#199

Příspěvek od JamesPRG »

Včera se po dlouhé době vyjasnilo i v Praze , a tak jsem neodolal a poprvé vyzkoušel svou novou hračku , SkyWatcher ED 100 . Nejdřív Jupiter, při 100x zvětšení byly skvěle vidět pásy. Dál jsem zkusil M42 v Orionu, byla vidět skvěle, nikdy bych nevěřil , že jí z centra Prahy uvidím tak pěkně, skoro mi vypalovala sítnici .
Meade Light Bridge 10" - Dobson 254/1270,  Meopta AD800 .  Okuláry:  Meade UWA 4,7mm + 6,7mm ,   SWA 28mm + 16mm,  Plossl 9mm
Uživatelský avatar
Passer
Příspěvky: 27
Registrován: 18. 07. 2010, 22:53

První pozorování

#200

Příspěvek od Passer »

Když první pozorování, tak první pozorování...i když jen při dnešním zamračeném nebi do oken protějšího paneláku :)))
Tak už mám taky to svý "zlatý tele"...dnes jsem ho smontoval a běhám kolem něj radostí už celý den...akorát ženě se nějak nelíbí...prej: "a to je jako CO???"...no jsem si udělal radost, no, akorát ještě nevím kam s ním, docela velkej je... :)
Dobson SW 200/1200, setové 25 mm a 10 mm, 7 mm SW Planetary, Triedr 10x50, refraktor 50/540 Zeiss
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#201

Příspěvek od Axamith »

V sobotu se od vánoc snad potřetí trošku ukázalo nebe a dalo se pozorovat. Sešli jsme se u toho celá rodina. Bohužel nás to tak překvapilo, že jsem ani dobsona nevytahoval před dům a sprostě koukali přes okno pokoje. Nejdříve měsíc, byl to v podstatě první objekt, který jsme novým dobsonem (150/1200) pozorovali, takže celá rodina byla unesena, co vše se dá na něm pozorovat. Následně jsem se zaměřil na Jupiter, byly nádherně vidět jeho pruhy, až to bralo dech. Ale přece jen jsem si prošel zklamáním. U Jupitera jsem nebyl schopen pořádně zaostřit, použil jsem okuláry f10 a f25 a pořád jsem měl pocit, že vidím hodně rozmazaně. Okraje jako by byly okousané a v mlze, povrch taky mlžný. Možná to způsobovalo chvění atmosféry nebo pozorování z tepla domova přes okno, nevím. Uprostřed Jupitera jsem viděl tmavou skvrnu, o jejímž původu jsme se neustále přeli. Padly názory, že by to mohl být stín některého z měsíců, nebo "věčná bouře" na planetě samotné ( zkušenější prominou, nevím, jak to správně pojmenovat ). Přes WinStars jsem zjistil, že žádný měsíc není v pozici, aby mohl vrhat stín na planetu a v ještě v tak velké ploše. Jaké bylo ale moje rozčarování, že vlastně na pozadí planety vidím držák optického hranolu dalekohledu. To by snad nemělo být. Na měsíci jsem s tím potíže neměl, až při pohledu"kousek hlouběji do vesmíru". Jak toto vyřešit, poradíte někdo. Jinak ale z pozorování mám dobrý pocit a těším se na další vyjasněnou noc. Plánoval jsem dobsona narychlo přesunout na zahradu, nechat ho teplotně stabilizovat a zkusit M42, M45, ale začalo se opět zatahovat nebe, tak jsem to vzdal.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První pozorování

#202

Příspěvek od Regulus »

U Jupitera jsem nebyl schopen pořádně zaostřitSeriózně pozorovat přes okno nejde, vem dalekohled ven a před pozorováním jej tam nech pořádně vychladit  :) Ani to někdy nepomůže, turbulence v zemské atmosféře uděljí své a zaostřit prostě nejde (zvlášť při větším zvětšení)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#203

Příspěvek od Axamith »

Pozorování přes okno byla nouzovka. U nás už tři týdny leží olověná deka a vůbec jsem nepočítal, že by se mohlo udělat trošku jasno. A tak jsme nouzově využili krátkodobého vyjasnění. Jaká doba je potřeba k vychlazení 150 mm zrcadla. Jednou jsem ho vytáhl ven, nechal cca 1,5 hod. a potom pozoroval, dá-li se tak nazvat koukání někam nahoru bez cíle.
Ano, myslel jsem obrys sekundárního zrcadla a ramen. Ty ramena moc viditelné nebyly, ale obrys zrcadla ano, hodně rozmazaně. Použil jsem okuláry f10 a f25, při obou jsem obrys viděl. Nebo spíše, pokud jsem zaostřil natolik, že byl vidět Jupiter, viděl jsem i zrcadlo. Asi budu muset počkat na další jasnou noc ( doufám, že nebude zase až za 3 týdny ) a při pozorování venku budu vědět více. Doufám, že to způsobilo okno, teplo domova a ne nějaká vada dalekohledu. Jsou uváděné okuláry dostačující, nebo bych měl pořídit i nějaké další?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První pozorování

#204

Příspěvek od Regulus »

Tak nevím, já vidím obrys sekundáru jen když rozostřím, při zaostřeném obrazu jít vidět nemůže. Spíš ale myslím že je to nějaké nedorozumění než vada. Určitě zkus odpozorovat aspoň pár nocí i s tím co máš, ať trochu víš vo co go. Na planety a Měsíc by se pak hodil nějaký okulárek s větším zvětšením, cca f 7-8mm. Ta hodina a půl by měla stačit, řekl bych i míň.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#205

Příspěvek od Axamith »

Počkám si na další jasno a uvidím. To pozorování v papučích byla vyjímka, něco takového nemám v plánu praktikovat. To jasno mě překvapilo nepřipraveného, tak jsem to zkusil. Syn dostal dalekohled k vánocům a v podstatě se ještě nekouknul. Nejspíš pořídím ještě další okulár, aby byl větší výběr. Viděl jsem okuláry s proměnným ohniskem, je to použitelné?
http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher ... 1-25-quot/
http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher ... 1-25-quot/
Ještě by mě zajímalo, jak udržovat optiku dalekohledu, mám na mysli čištění okulárů, filtrů, sekundární zrcadlo.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

První pozorování

#206

Příspěvek od Lukina »

No, pouzitelne to je, ale ma to velka ALE. Uz je kdyz se clovek treba podiva na "velikost" zorneho pole, neco mu to rekne. Dalsi veci je to, ze obraz nebude kvalitni. Proto to zde maji lide tolik ruznych okularu (ohnisek) a nekoupi si jeden zoom.

K cisteni: radeji necistit, kdyz cistit, tak podle vlaken ktera tu jsou nebo podle clanku, ktery vysly v Astropisu!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#207

Příspěvek od Axamith »

Takže je to jako se vším X v jednom. Pořád tápu, tak nevím, co jako další doplňkové vybavení pořídit. Zatím mám základní vybavení, které bylo přibaleno k Dobsonu, tj. okuláry Super 52°, d1,25" f 25(zv. 48x) a f 10(zv. 120x) a pořídil jsem ještě měsíční filtr. A jaké okuláry je vhodné mít k Dobsonu 150/1200? Jak udržovat dohledám na fóru. Mám pocit, že budou zaprášené okuláry nebo sekundární zrcadlo, při pohledu je vidět "něco", co tam nepatří. Pohledem do tubusu na primární zrcadlo je vidět, že to je čisté.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

První pozorování

#208

Příspěvek od Regulus »

Pohledem do tubusu na primární zrcadlo je vidět, že to je čisté.Ono i při nejlepší péči časem bude poznat že tam nějký bordýlek je Ale opravdu se toho netřeba obávat, lepší je nečistit, snad za pár let až to bude neúnosné.
Když už jsi odkázal na ten binox, tak bych bral tento:
http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher ... 1-25-quot/
Jdou pořídit i lepší, záleží kolik je na to financí Ale ze začátku se opravdu dá pozorovat i tou setovou desítkou, nevýhoda je že to není až tak pohodlný okulár (ten v odkazu je na tom v tomto ohledu líp), jinak ok.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

První pozorování

#209

Příspěvek od jezevec »

Tak takto jsem po prvni krat pozoroval slunce :)
Straty zadne ale jeden okular trosku pripeceny ale snad bude fungovat :DD Ciarky su priesvit z druhej strany papiera. :)
Uživatelský avatar
thought
Příspěvky: 14
Registrován: 27. 12. 2010, 19:21

První pozorování

#210

Příspěvek od thought »

ahoj,
tak po case navazuji na svuj problemek s horsi viditelnosti pasu na Jupiku.
Dnes jsem znovu pozoroval jupik a spatrim jeden uzky cerny pasek cca u prostret ale zadne dalsi .... mozna kdyz se hodne soustredim tak bych neco videl ale tezko rici zdali to neni jen predstava. Dnes jsem videl jeho tri mesice pred jupikem krasne ciste ostre tecky a jeden uplne pod jupikem skoro splival s jupikem.
Pri pozorovani mesice, myslim ze krasne ostre, viditelne kratery.

Tak jsem se vratil k bodu ad1) - zaostreni hvezdy :
vzal jsem prostredni hvezdu z tech trech co jsou soucasti orionu (primkove pod sebou) a zacal rozostrovat na jednu a pak druhou stranu - vysledek pri PL25mm :
na obe strany stejny ... zadne krouzky nevidim ... kdyz rozostruji tak to vidim ze zacatku spise jako pavouci sit se menici na podlozku ... u prostred cerne kolecko mozna hodne malinko hozene vlevo, ale doopravdy nepatrne.

Je to dobre ?
Odpovědět