První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Omeek
Příspěvky: 3
Registrován: 02. 05. 2021, 19:30
Věk: 33

Re: První pozorování

#331

Příspěvek od Omeek »

Zdravím hvězdáři!

Tak sem přidávám první dojmy po pár pozorováních mezi 2-4 ranní.
První dvě noci sem nenašel vůbec nic na nebi to jsem byl dost zklamaný, protože jsem v okulárech viděl jen tečky hvězd (kromě Měsíce) tak jsem se trochu hecnul nastudoval si oblohu, naučil pár souhvězdí v kterých můžu něco najít a šup včera večer jsem viděl M31 čuměl jsem na to snad půl hodiny, ikdyž to byl jen malý flíček :D Dneska se mi podařily 2 cíle a to M57 byl rozeznatelný prstenec a M71 vypadala spíš jako mlhovina jak mi to nešlo doostřit. Jako triedr jsem doma našel v šuplíku starý Nikon 8x21 6,3° dost mi pomohl k vyhledání posledních 3 objektů.

Takže teď potřebuju udělat trošku upgrade abych ty cíle viděl v lepší kvalitě, začínám být hladový :D mám v plánu nový okulár Baader MORPHEUS 76° 12,5mm, který chci v budoucnu používat na novém Dobsonu 305/1500 tak rovnou koupím kvalitnější okulár než potom prodávat starý a znova kupovat nový..

Začnu zatím s okulárem co mi dá na DSO 80x zvětšení na 130/1000 EQ3 (4mm,20mm) snad unese toho Morpheuse :D Naučím se vyhledávat cíle a souhvězdí a potom bych přešel časem na Dobsna 12" tak bych měl na DSO 120x zvětšení plus základní okuláry 60x a 150x.

Díky za rady a tipy jestli to mám dobře vymyšlené, popřípadě jestli se dá s 40.000kč lépe vynaložit v pozorování DSO.
Bresser 130/1000 spica EQ3
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1477
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#332

Příspěvek od Yarkho »

Mieriš vysoko a dovolím si tvrdiť, že dobre.

Morpheusy sú výborné okuláry a zvolená stratégia nakoniec patrí k najlacnejším :) Pokiaľ si poňho pôjdeš osobne do predajne, odporúčam vyskúšať ergonómiu. Teda vybaliť, pozrieť sa cez okulár aj naprázdno - ako na ňom sedí oko (platí obecne).

Dobson 12" je slušné vedro na svetlo. Jediné, čo by mohlo odradiť, je prenášanie na väčšie vzdialenosti (môže to byť už "dvojosobový" ďalekohľad). Inak sa rozpočet asi lepšie využiť nedá.

Vitaj, kolega astronóm.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
zalud.vaclav
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 05. 2021, 11:02
Bydliště: Most
Věk: 46

Re: Prosba - zprovoznění Sky-Watcher 10″ 254/1200 EQ-6R PRO (SynScan)

#333

Příspěvek od zalud.vaclav »

díky za příspěvky:
- planety vyhledávám "ručně"
- opravdu jsme se dívali na jupiter a saturn
- všechna pozorování jsme dělali v době kdy byli planety nejblíže zemi
či-li moje dotazy přetrvávají:
- ani náhodou ty planety nevidím tak dobře je bylo uvedeno v odkazech
- máme okular Hyperion 5 a 8 + distanční kroužky
- pořád nechápu jak pracovat Syn Scan (zaměření polárky) - polárku bez problému najdu
Je tu někde na fóru nějaká možnost jak vyhledat zkušeného pozorovatele v naší blízkosti (Most), který by nám osobně pomohl?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První pozorování

#334

Příspěvek od MilAN »

Tak určitě jste planety nepozorovali, když byly nejblíže. To teprve za zhruba 2 měsíce nastane nastane. není možné, aby v tvém dalekohledu byly planety větší nebo menší, než vychází z rozměrů té optiky. V tom určitě nehledej problém. Dej tam okulár F8 mm, při tom zvětšení už musí být planety O.K., tohle zvětšení snese i špatná atmosféry. Vyzkoušej to hlavně na Měsíci, tam nejspíš poznáš, pokud by byl nějaký problém. A pak si dalekohled namiř na jasnou hvězdu, dej ji doprostřed okuláru a rozostří okulárovým výtahem vpřed i vzad. Výsledný obraz by měl být kruhový, s tmavým kruhem , umístěný na ose = uprostřed. Pokud ne , je potřeba kolimovat dalekohled
Netuším, co může být nejasné na ustavení montáže. Pokud vidíš Polárku, namíříš na ni celou montáž tak, abys ji viděl v polárním hledáčku
V hledáčku se zobrazujeto osnova - může mít i jinou podobu, podstatná je ta kružnice uprostřed :Obrázek.
To je dráha , po níž by se měla během dne pohybovat Polárka, Kde na té kružnici má být v době , kdy ustavuješ dalekohled, ti řekne hned při startu ručka montáže. Přečteš si hodnotu Polaris position ( nebo Clock) Pokud ti to píše např. 4 hodiny, představíš si při pohledu do polárního hledáčku jako by na té malé kružnici byl 12ti hodinový ciferník. A tam, kde na něm jsou 4 hodiny, to je poloha, do které pomocí nastavovacích šroubů výšky a azimutu montáže dotlačíš Polárku. Můžeš to dělat složitěji, sofistikovaněji ,s pomocí elektroniky a pod., ale princip je tentýž, zrovna tak jako výsledek, jehož přesnost bohatě vyhovuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#335

Příspěvek od Artaban »

zalud.vaclav : Nějaké rady jsi dostal a zdá se, že to nepomohlo. Můžeš tedy popsat jakým zvětšením planety pozoruješ a co jsi vlastně viděl? Jsou teď nízko a proto jejich obraz zhoršuje chvění vzduchu ( seeing) víc než až budou jednou zase vysoko. Je možný, že co vidíš je proto právě v pořádku. Taky záleží v jakých odkazech. Někteří prodejci můžou udávat trochu zavádějící informace, aby se jim líp dalekohled prodal.
Pozorování planet může být hodně zajímavé a detaily můžou překvapit. Někdy za nepříznivých podmínek a špatným zvětšením a nedostačenou temperací můžou naopak hodně zklamat. Proto pozorování lepších detailů může být pro někoho výzva.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosba - zprovoznění Sky-Watcher 10″ 254/1200 EQ-6R PRO (SynScan)

#336

Příspěvek od hades »

zalud.vaclav píše:Je tu někde na fóru nějaká možnost jak vyhledat zkušeného pozorovatele v naší blízkosti (Most), který by nám osobně pomohl?
Ano, je to Mapa uživatelů
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: První pozorování

#337

Příspěvek od dablik »

Souhlas s Hades-em. V Moste a v okoli je dost kolegu. Nebo si proste udelas vylet o kousek dal. Za tu zkusenost to asi stoji.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
max
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 06. 2021, 02:32

Lokace na pozorování

#338

Příspěvek od max »

Zdravím lidi.
Já jsem tu nejmladší začátečník a chtěl bych poprosit radu, kam bych mohl se dat zkusit fotit hvězdy. Jedna se o první pokusy a hledám nejbližší k Praze možné místo. Přečetl jsem články a materiály týkající se focení hvězd v Česku ale konkrétní nabídky lokací kromě velkých známých reservací jsem nenalezl. Opravdu musím do Manětínu nebo někam do hranici, nebo jsou vhodné varianty vedle taky?

Děkuju!!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2250
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lokace na pozorování

#339

Příspěvek od peta62 »

U zdejsich fotek je temer vzdy uvedeno misto foceni. Podival bych se tam, ale daval pozor i na pouzite filtry.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Lokace na pozorování

#340

Příspěvek od Bill »

max píše:hledám nejbližší k Praze možné místo
Jsou tady 2 vlákna
- Astronomická setkání: viewforum.php?f=46
- Pozorovací stanoviště: viewforum.php?f=31

V obou se dají najít i vlákna pro okolí Prahy, třeba:
viewtopic.php?f=46&t=22000
viewtopic.php?f=46&t=3837
viewtopic.php?f=31&t=1507
viewtopic.php?f=31&t=28645

Stačí pohledat :-)
M:736 750 113
max
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 06. 2021, 02:32

Re: Lokace na pozorování

#341

Příspěvek od max »

Bill píše:
max píše:hledám nejbližší k Praze možné místo
V obou se dají najít i vlákna pro okolí Prahy, třeba:
viewtopic.php?f=46&t=22000
viewtopic.php?f=46&t=3837
viewtopic.php?f=31&t=1507
viewtopic.php?f=31&t=28645
Děkuju moc! Až budu mít čas ihned jedu tam zkušovat oblohu.
Kikidixi
Příspěvky: 134
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: První pozorování

#342

Příspěvek od Kikidixi »

Zdravím Všechny. No ani nevím, jestli to tu psát, když jsem v celku nic nenašel. :roll: Ale co už. Moje první zkušenost s noční oblohou co jsem si začal psát do sešitu nějaké postřehy jsou takové. Pozorovací čas 0:00-3:00, 19.6.Ostrava, okraj městské části, výhled balkón J-JZ.N150/750. Pozorování Měsíce, takové toulání po terminátoru . Krásné útvary kráterů Pitatus, Tycho, Plato na okraji Mare Imbrium. Zjišťuji, že latina se mi pamatuje lépe než čeština (divné). Zaujal mě vystouplý kráter Eratosthenes a jeho vrhajicí stín mezi Apeninami a vyčnívajícím kouskem Karpat z terminátoru. Stáří Měsíce tipuji cca 10 dní. Parádní pohled. Použil jsem zvetš. 150x skvělý pak i 190x taky žrádlo, chtělo by to možná i větší do budoucna 250x.Tady jsem se zasekl a snažil se vykoukat co nejvíc - úplně jsem ztratil pojem o čase :lol: Měsíc už pomalu zapadal za stromy naproti. Po 2 hodinách jsem si dal pauzu a čekal až se Herkules trošku pootočí je vysoko(vadí mi stříška balkónu) Pokukoval jsem pohledem po obloze, ať si oči spočnou a opakoval si souhvězdí. Vidím okem i Vlasy Bereniky. Šmejdím okem v Her a zdá se mi, že jsem zahlídl M13. Zamířím hledáčkem pak dám 75x a je tam. Dám Es 112x 82° je to takový mlhavy flíček. Bočním pohledem si zdá, že vidím hvězdy na okraji. Zkusil jsem 150x bylo to moc, tak jsem se vrátil na112x a snažil se vykoukat maximum-nepovedlo se. Možná se neumím koukat a tím pádem vidět něco trochu více, nebo mělo vliv i počasí ale bylo jasno. Temperace byla 2hodiny.Seeing ještě nepoznám. Chtěl jsem zkusit ještě M92 ale tak jsem se zažral do M13 že už se pomalu začala obloha prosvetlovat. Škoda že se nepovedlo více,snad to přibývajícími zkušenostmi přijde. Zklamání se nekonalo, a ač jsem odkázaný na balkón a čekání na pootočení oblohy zážitek to byl parádní. Až situace dovolí mažu fofrem aspoň za město. Ač jsem člověk, který se dokáže v práci pořádně nasr.t,tady u dalekohledu jsem maximálně vyklidneny. Je to těžký relax a naplňuje mě to a hlavně baví poznávat nebe, dalekohled a i trochu sebe. Díky
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Jirkaracice
Příspěvky: 11
Registrován: 25. 05. 2021, 12:28
Bydliště: Polná
Věk: 33

Re: První pozorování

#343

Příspěvek od Jirkaracice »

Já mažu vždycky cca 5km od nejbližšího městečka a 10km od krajského města a ani tak to není ještě ideál. Nicméně dnes v noci ty pozorovací podmínky nebyly nejlepší a vzduch se do 1:30 dost vlnil, pak se to zlepšilo, bohužel máme červen a svítání nastává hodně brzy... To hledání se ti s každým pozorováním o dost zlepší a rychlost vyhledávání objektů a vyhledávání jejich detailů půjde mnohem lépe. Když sem vzal poprvé dalekohled na kopec tak sem krom Jupiteru a Saturnu našel leda Měsíc ;)
Celestron xlt 120, CG4 + 1,25" motorové ostření
Sony NEX-5
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1477
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#344

Příspěvek od Yarkho »

Kikidixi: Pozorovanie M13, ako ho popisuješ, zodpovedá 150mm ďalekohľadu, v niečím sťažených podmienkach. Priemer teoreticky M13 rozloží na hviezdy aspoň na kraji, ale na dobrú viditeľnosť treba tmavšiu oblohu, a to vrátane transparencie atmosféry. Tá je v týchto dňoch problematická, občas sa potuluje vysoká oblačnosť, je peľ a/alebo prach v atmosfére. Sú z toho krásne západy Slnka, ale nie úplne DSO :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#345

Příspěvek od Psion »

APM bino 120 rozloží M13 až do středu při zv. 135x. na tmavé obloze.
Odpovědět