První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: První pozorování

#301

Příspěvek od PetrŠ »

To se netrénuje, to je fyziologická vlastnost oka, kdy počet tyčinek které jsou citlivé na slabé světlo roste směrem k okrajům. Prostě zjednodušeně, když se díváš přímo na objekt, vnímáš ho středem oka, které je uzpůsobeno k barevnému dennímu vidění ale není tak citlivé. Nejlépe je to vidět když si nastavíš slabý objekt do středu zorného pole, nedíváš se přímo na něj ale třeba o třetinu pole stranou ale snažíš se ho vnímat. Zkus takhle střídat přímé a boční vidění a určitě si všimneš rozdílu.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
kovrc
Příspěvky: 7
Registrován: 24. 02. 2020, 10:52

Re: První pozorování

#302

Příspěvek od kovrc »

PetrŠ píše:To se netrénuje, to je fyziologická vlastnost oka, kdy počet tyčinek které jsou citlivé na slabé světlo roste směrem k okrajům. Prostě zjednodušeně, když se díváš přímo na objekt, vnímáš ho středem oka, které je uzpůsobeno k barevnému dennímu vidění ale není tak citlivé. Nejlépe je to vidět když si nastavíš slabý objekt do středu zorného pole, nedíváš se přímo na něj ale třeba o třetinu pole stranou ale snažíš se ho vnímat. Zkus takhle střídat přímé a boční vidění a určitě si všimneš rozdílu.
Jo tohle normálně dělám. Nebo hýbu trochu dalekohledem popř. objekt "skenuju", že jezdím okem jakoby kolem. Tyčinky jsou ještě citlivější v pohybu. Tohle zjasnění bylo jako by galaxii na chvíli někdo rozsvítil, když jsem na ni pomalu zespodu najížděl ve velkém zvětšení. Snažím se najít nějaký článek co to popisuje. Taky jsem četl že dokonalá adaptace na tmu je až po 90ti minutách. To ale u mě na zahradě, kde není úplně dokonalá tma asi nebude možné + pozoroval jsem v té chvíli asi hodinu. Napadá mě teda, že oko v té chvíli třeba na chviličku zaplo na "vyšší" adaptaci. Fakt nevím co to bylo, snad ne mimozemšťani :D

Edit: Tak jsem se dočetl, že když člověk trefí to správné místo tak je zjasnění až 4 magnitudy, což jsem v podstatě tipnul ! Nej místo je pro pravookého se dívat vpravo a druhé nejlepší je se dívat nahoru (můj případ). Takže teď už jen úkol to místo pokaždé spolehlivě najít :) To skenování apod. až tak moc nezjasňuje, trochu to pomůže to ano. Např. prachový pás bych jinak "nevytušil" třeba u Sombrera, ale s najítím toho "pravého" místa se to nedalo srovnat. No nic budu zkoušet :)
Uživatelský avatar
uwe.t
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 04. 2020, 21:41
Bydliště: Skřivany
Věk: 60

Re: První pozorování

#303

Příspěvek od uwe.t »

Dorazily okuláry ze supry, takže jsem je otestoval ve dne na továrm komínu - cca 300m daleko.
Je to širokoúhlý antares 70/25 a sw 58/6 .
Proti ploslům se kterými jsem kopil dalekohled je to neuvěřitelný pohled takže se těším na tmu s netrpělivým očekáváním,
asi jako pračlověk číhající u ďoury na mamuta.
V půl jedenácté se nebe sice krásně začernilo, bohužel skřivanským sousedům svítěj žárovky i skrz žaluzie a na zahradě je díky tomu slušné světlo, na východě navíc září Hradec Králové, takže s fatalickým pokrčením ramen rozsvěcuji hledáček.
Asi hodinu se jen tak kochám hlubinami vesmíru a pak se pokouším najít něco podle atlasu.
Celkem snadno nacházím M103 a pak chci najít Bodeho galaxii - to nemůže být přece být problém.
V duchu si na oblohu promítám průsečíky hvězd z obou vozejků a draka - NIC.
Brejlím do atlasu- vždy to tady MUSÍ BÝT.
NIC
Ze zoufalství pouštím stelarium v nočním režimu- holt mne to pokazí noční vidění ale co.
Beru triedr.
Ani s jeho pomocí však galaxii nenacházím - celé to trvalo 4 hodiny.
Ale ničeho nelituji- poprvé jsem viděl nebe pořádným objektivem a ne klíčovou dírou a bylo to úžasné.
Jak bude v noci čas, tak se na ní znova s vervou vrhnu. :D
stroj : achromát messier D 102 f9,8
montáž : AZ4
okulary : antares WA70/25, SW WA58/6, setové plossl 10, 15, 25
filtry : baader kontrast booster
triedr D6 6x30 10x50 dekarem spektiv celestron 80
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#304

Příspěvek od Artaban »

uwe.t píše:Jak bude v noci čas, tak se na ní znova s vervou vrhnu.
Jseš jak hladovej pes a to je dobře ;) M81 se trochu hůř někomu hledá, protože okolo zrovna nejsou nějaké jasnější hvězdy, ale to časem dáš, je jasná dost a M82 taky. Tím pádem jí uvidíš taky, budou v jednom zorném poli.
Bez problému najdeš kulovky M13 a taky M3 a určitě i M92. Až vyleze trochu výš Lyra, tak planetárka M57 se taky dobře hledá. Zvětšením 40x jí dobře poznáš a pak jí dej 166x. Jsou to všechno jasné objekty a dáš je dobře a na průměrné obloze.
Než bude velká tma, tak jukni na dvojhvězdu Algieba v souhvězdí Lva. Dobře se hledá i jasná dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře. Je těsnější a hlavní složka moc přesvěcuje béčko, ale zvětšením 166x bys jí měl rozlousknout.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Re: První pozorování

#305

Příspěvek od mateo06 »

Ahoj chci se zeptat jak na obloze najdu M31, M27 a jiné mlhoviny, galaxie a hvezdokupy pozorovatelné dalekohledem 150/1200
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#306

Příspěvek od Artaban »

mateo06 : Pomocí mapy hvězdné oblohy a hledáčku. Hledej s okulárem 25mm. Hlavně jestli máš seřízený hledáček s hlavním dalekohledem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: První pozorování

#307

Příspěvek od Mrakoplaš »

Tak ja dal vcera kupku v herkulovi, moje prvni... radosti na rozdavani... a tesim se na dalsi objekty, napr. kupku v krabovi , ta byla moc nizko a svetlo z vedlejsiho objektu mi to kazilo. Od porizeni pozorovadla jsem neměl prilis stesti na pocasi. :geek:
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#308

Příspěvek od Artaban »

Mrakoplaš píše:a tesim se na dalsi objekty, napr. kupku v krabovi
Tohle jsem vyluštil, jako M1 v souhvězdí Býka, nebo se pletu? :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: První pozorování

#309

Příspěvek od Mrakoplaš »

Artaban píše:mateo06 : Pomocí mapy hvězdné oblohy a hledáčku. Hledej s okulárem 25mm. Hlavně jestli máš seřízený hledáček s hlavním dalekohledem.
Tak to sem se upsal jak blb, mel jsem.napsat M45 a stira skorpion, kde jsem vzal kraba ? napada me jen hvezdicka v klepetu, ale cumim pres aplikace... ptiste 2x zbazim nez neco pisnu, abych nematl vsechny okolo :shock: v Byku znam jen kuratka zatim :lol:
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: První pozorování

#310

Příspěvek od Mrakoplaš »

K bocnimu videni jen pisnu, ze aniz bych tusil, tak to delam intuitivne. Abych neco zahledl, jeste pred tim nez sem si poridil pozorovadlo, tak nekoukam primo na misto, ale trochu bokem... a zahlednu hvezdicku spis. :geek:
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
fiko
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 08. 2020, 09:05
Bydliště: Bytča
Věk: 42

Re: První pozorování

#311

Příspěvek od fiko »

zdravim,chcem sa s vami podelit o moje 1.pozorovanie.Po asi 5 rokoch citani prispevkov a porovnavani a financnych moznosti som si kupil svoj 1.dalekohlad skywatcher 8 dobson.V prvom rade chcem povedat,ze som si nan zvykol za par minut pozorovania.cital som tu,ze si musi clovek trocha zvyknut,ale je to skor strasiak.ked planeta uchodi dolava,teleskop treba posunut doprava,lebo je obraz prevrateny.to je vsetko.teraz k tomu pozorovaniu.po kratkom vytemperovani,pretoze vecer bola teplota priblizne rovnaka vonku aj vnutri som nasmeroval dalekohlad na jasnu hviezdu nad horizont,a skoro som odpadol.bol to jupiter:-)moje prekvapenie bolo obrovske,a od stastia som skoro az vyskal,lebo mam na juhu kopec,takze som myslel,ze planety neuvidim.proste super.uz v hladaciku som videl,ze je to planeta,a bolo pekne vidiet 4 galileove mesiaciky.so setovym okularom 10mm,bolo uz pekne rozoznat jupiter s pasmi na povrchu.uzasne.kusok od neho som potom nasiel saturn.nemohol som sa vynadivat.Doteraz som pozoroval asi 4 krat,lebo pocasie moc nedovolilo.Pri tretom pozorovani som uz videl na jupiteri velku cervenu skvrnu.pri poslednom tien mesiacika na jupiteri.Ale tie dve pozorovania som uz sledoval s dokupenym okularom skywatcher planetary 7mm.Seing bol vzdy dost zly,ale po polnoci sa to zlepsilo,tak uz chvilami bol obraz celkom pekny,ale tak par sekund,ale aj tak to stalo za to.po polnoci vychadza aj mars,tak som pozrel aj ten,ale videl som len oranzovu skvrnu,ale v naznakoch bolo vidiet polarnu ciapku,ale to som skor vytusil,ako vypozoroval.zatial som sa nepokusal najst nijake deepsky objekty,lebo obloha bola dost svetla,a venoval som sa planetam.V buducnosti sa chcem o to pokusit.Som nadseny.vedel som co mozem a ako vidiet vdaka tomuto astroforu,a parkrat som bol u nas vo hvezdarni.Takze suma sumarum-splneny sen.
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: První pozorování

#312

Příspěvek od zdenal19 »

Tak jsem včera konečně našel volný kulatý stůl, na který jsem dal podstavec na dalekohled na Dobsonově montáži. Pozoruji z balkonu a vzhledem k tomu, že mě v pozorování vadí okraj střechy směrem k jihu musel jsem něco vymyslet, abych se dostal při pohledu dalekohledem nad okraj střechy. Jsem úplný začátečník. Dalekohled je těžký, ale i tak jsem byl moc rád, že opravdu stůl pomohl. Na začátku pozoruji planety a včera se mi konečně podařilo s okulárem 9 mm spatřit konečně Jupiter, který předtím jsem nemohl pozorovat a byl jsem moc potěšen. Planeta byla pěkně vidět včetně jeho největších měsíců. To samé platí i o Saturnu, který jsem však už viděl bez toho pomocného stolu. Mám i okulár 4 mm, ale ten jsem ještě nepoužil. Jsem moc rád, že jsem vyřešil tento problém, který mi vadil při pozorování. Přesunovat dalekohled je opravdu dřina a může hrozit poškození. Vzhledem ktomu, že mě baví více pozorovat planety tak jsem spokojen. Samozřejmě vytažení na balkon je cca 5 m a vytažení do výšky stojanu je také těžší, přesto je to mnohem lepší varianta než se s dalekohledem přesunovat někde daleko od domu. Jsem z vesnice a o pulnoci se v pracovní dny se světla zhasínají. Není to tak, jak by mělo, ale lepší než nic. Pokud jde o okuláry mohl bych mít i jiné, ale vzhledem k tomu, že jsem úplný začátečník a učím se pozorovat prozatím výbava stačí výhled mám na celý východ, sever, částečně jih a západ problém je jihozápad na který nevídím obzvlášt pokud jsou objekty nízko nad obzorem. U toho Jupiteru je to na hraně, ale do 20.30 hod ho vidím viz včerejší pozorování. Vzhledem k tomu, že planeta Jupiter se bude blížit více k JZ, tak budou pro mě pozorování této planety za chvíli nedostupné, až možná na jaře, ale nějaký čas ještě mohu pozorovat. Vzhledem k tomu, že jsem takhle viděl planetu Jupiter poprvé byl jsem nadšený, i když po dalším pozorování už mě to tak nepřijde. Je ještě mnoho věcí co budu poznávat během pozorování, jenom mám obavu, abych s dalekohledem někde neťukl apod. Pro začátečníka je to moc velký dalekohled stačil bohatě průměr objektivu 150-200 mm, ale to nevadí musím si zvyknout, snad budu časem spokojený a nadšení vydrží.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: První pozorování

#313

Příspěvek od Fík »

Jeden z mých prvních mých pozorovacích reportů ze 14.2........."Tož…. konečně jasno…úplně….všude. Zítra ráno ve 3.10 budíček, ovšem to se nedá nic dělat, tohle prostě stojí za výjezd do zatím minus deseti. V půl šesté balím a před šestou vyjíždím na nové vytipované místo, odhazuju sníh a parkuju u silničky na louce. Venku v 600metrech ovšem už teploměr krákorá -15°C, nu aspoň otestujeme vyhřívané vložky a novou bundu. Po instalaci bina ovšem nejde nic jiného chvíli dělat, než se kochat pouhým okem.......krásná jiskřivá sněhová noc, na západě se srpek Měsíce chystá do peřin......tohle se fakt neomrzí.....Astronomická noc začíná až po sedmé.... tedy zatím jen krátké pohledy k našemu souputníkovi a na krásku mlhovinu M42 v Orionu -Ori- . Plán je jasný, aspoň dva tři nové, dosud nepozorované cíle. Těsně před sedmou ještě krátký pohled na otevřenku Jesličky M44v Raku -Cnc- a na M45 Plejády v Býku -Tau-. A je to tady, s chutí do toho, půl je hotovo.....prdlajs...na začátek jsem si nevybral dobře....otevřenka M48 v Hydře - Hya- pro začínajícího pozorovatele není úplně jednoduchá, navíc ještě není příliš nad obzorem a v kombinaci s netrpělivostí a ne úplnou tmou to značí jediné....tu nenajdeš. No nic, zamíříme někam k zenitu, do souhvězdí Vozky -Aur- kde se pokusíme o tři profláklé otevřené hvězdokupy..... a začneme M37....pěkně od hvězdy k hvězdičce za pomoci Stellaria.....a.......když jsem ji najednou uviděl....nevím, těžko se to popisuje..... husina všude...jako první jsem si, aniž bych to tušil, vybral z těch tří tu nejhezčí..... to se prostě musí vidět....víc než 80 hvězdiček jak zrnek zářivého písku prakticky v kruhu.....hodně natěsno a v 44x/76° komplet v zorném poli.... i kdyby jen to dnes....byl bych spokojenej.... Povzbuzen postupem a poměrně rychlým najitím skáču podle Stellarka k M36 a poté k M38 - obě krásné otevřenky. NGC2281 na okraji Vozky mezi Menkalinanem a Castorem sice chudší, ale moc hezká.....A znovu se vracím k M37, jak je to najednou lehké.... tady....tuhle dolu ...kousek ještě a je tam.....kruci, vydržel bych na ní koukat hodiny......ani nechci měnit okuláry...zima na prsty, že by hvězdáře nevyhnal....dnes si vystačíme jen se zvětšením 44x......Čas neskutečně letí a já zkouším ještě poměrně známou dvojitou otevřenku Chí a H v Perseovi -Per- ....kousek od Kasiopey.... nacházím ji poměrně snadno.....bodejť ne..... v jednom zorném poli dva chuchvalce diamantů vedle sebe nejde přehlédnout....nádhera, nádhera.....Všechny "cíle" zkontrolovány i pomocí malého bina....jen pro jistotu, že nejsem slepej.... Dalekohled je omrzlej jak mrazíkova berla.....notebook mele taky z posledního....šup ještě rychle kouknout na Plejády..... M31......a znova na tři krasavice ve Vozkovi....a ještě, když už je tma jak v pytli na M42....to je opravdu zážitek kdykoliv a při jakémkoliv zvětšení..... mlhovina rozpíná svoje šedá křídla jako dravec...temný záliv se mu zakusuje do krku a uprostřed toho všeho 4 třpytící se hvězdy trapézu....ach ju.....škoda že musim do peří.....a škoda že je tolik mínus....už chápu, když píšou na fóru.....že 4hodiny utečou jak nic......mě dvě a půl utekly jak dvě minuty...... tak snad zase brzy...... " Jen doplním, že v zenitu na SQM svítilo 20,84
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: První pozorování

#314

Příspěvek od MaG »

Hezký report. Motivační pro začátečníky a čtivý i pro pokročilejší. Máš ideální bino a dobré oblečení :-) Podle popisu je to asi ta noc, jak bylo na Jizerce -14 podle teploměru v autě a -21 podle meteostanice hned vedle (14. 2. - Edit: a kdybych lépe četl, vidím, že je to ona). Foto z té noci:
panorama-v1.jpg
panorama-v1.jpg (751.88 KiB) Zobrazeno 1858 x
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: První pozorování

#315

Příspěvek od Jan77 »

Ve středu 19.5. jsem využil večerního vyjasnění a vyrazil na své celkově čtvrté pozorování s dalekohledem. Jsem ze sídliště, takže to znamená naložit věci do auta a vyrazit do přírody. Našel jsem si pěkné místo na kopci asi 5km za naším městečkem. Musím říct, že jsem si to doslova zamiloval, čert vem, že po návratu většinou nemám kde zaparkovat, stojí to prostě za to. Už i vím(po předchozí zkušenosti) , že dokonce ve druhé půli května je dobré mít po ruce čepici a rukavice, na sobě funkční prádlo a na nohou teplé zimní ponožky. I díky tomu jsem tam tuto zmíněnou noc vydržel od západu Slunce až do třetí hodiny ranní. To už byla teplota na 4°C.Nutno říct, že zhruba hodinu z toho jsem čekal v autě, až přejde oblačnost. Přesto jsem si užíval každý okamžik pod širým nebem, nenechav se zastrašit ani zvuky divoké zvěře vycházející odkudsi ze tmy :D V záři zapadajícího Slunce jsem tak zahlédl Merkur a Venuši, s přibývající tmou vše začal osvětlovat do té doby celkem nenápadný Měsíc. To už byl vidět vysoko nad jihozápadem Mars. Kolem jedné hodiny po půlnoci se od západu směrem k jihovýchodu natáhla šňůra Muskových Starlinků... Z DSO jsem vypátral jen M13 v Herkulu. Po druhé hodině vylezl nad jihovýchodním obzorem Saturn, který jsem stačil skouknout těsně před tím, než ho zakryla oblačnost. Po chvíli kousek od něj vykoukl i Jupiter, který za chvilku taky zmizel za mraky. Vyšlo to nakonec perfektně, stejně bych už musel pomalu končit, abych dojel domů, stihl vynosit věci a předat auto manželce na cestu do práce. Jediným mínusem na jinak krásně prožité noci pak byla doma zapomenutá redukce na 1,25“ okulár, což jsem se pak snažil všemožně bastlit, aby tam okulár "nějak" držel :) To pozitivní na tom je, že teď už ji doma zaručeně nenechám...
Astrofotograf nikdy nebudu, vím, že budu jen koukat, přesto jsem zkusil mobilem zachytit Měsíc při 64x zvětšení.
Obrázek
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Odpovědět