První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#256

Příspěvek od Axamith »

Včera jsem se vymanil z návalu pracovních povinností a sám sebe přesvědčil, že dobson není nábytek, ale přístroj na koukání po okolním vesmíru. Hodinku jsem ho nechal stabilizovat a koukal. No, spíše se o to snažil. Obdivuji astronomy z řad průkopníků, jak s tehdejším vybavením a znalostmi objevovali vesmír. Já mám oproti nim neporovnatelně lepší vybavení a hlavně informace, vím kde jaký objekt hledat a stejně ho často nenajdu. Oni toto neměli a našli. Upřímně smekám.
  Když necháváte teplotně stabilizovat zrcadlo, necháváte tubus otevřený nebo zavřený? Já nechal zavřený, zrcadlo vodorovně ( tubus svisle ) a asi hodinu ho nechal pěkně vymrznout.
P.S. večer před 19 hod. se mi poštěstilo pozorovat přelet ISS s odpojeným raketoplánem. V té chvíli jsem netušil, co to bylo, zjistil jsem to až ráno na webu  :).
Uživatelský avatar
capcar
Příspěvky: 117
Registrován: 19. 04. 2010, 10:06

První pozorování

#257

Příspěvek od capcar »

zdar, ja nechavam ten tubus asi tak v 45 stupnovom sklone na hodinu a pol. (nezavadzia mu ten velky dreveny podstavec a trosku viac ho "prefukne" tak asi sa vytemperuje o trosku skor, ale zase neviem ci sa po kuskoch tak za 2 az 3 mesiace malinko nerozkolimujetym ze sa s nim trochu pohybuje a tak - ale po urcitej dobe sa rozkolimuje aj tak takze je to vlastne jedno)

Ako si nasiel ISS??? - to sa mne este nepodarilo...zda sa mi ze v stellariu nie je...
EDIT: a mam verziu 0.10.2 - plne aktualizovanu a ten tubus mam zatvoreny, kade co po dvore lieta a posledne co mi chyba je jeden liter bocianieho vykalu na mojom krasnom zrkadle... :)
sky-watcher 300 plnotubus, paracorr, uhc lumicon, panoptic 24, nagler 13, Explore Scientific 6,7 a 4,7 a kolimator...plossl hnusne setaky....
Uživatelský avatar
blekoton
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 08. 2010, 15:20

První pozorování

#258

Příspěvek od blekoton »

ve stellariu je na to addon ktery kdyz nahodis tak tam budes mit i druzice. sosnes ho primo z nastaveni aplikace nebo tam nekde.
SW 254/1200 Dobson, NEQ6 Pro, okulary SP 25, 10, Hyperion 21, 13, 8, 5, komakorektor ATC CCF 5A , achromát 80/400, Canon 500D, ALCCD5(QHY5), UHC Lumicon
Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 27
Registrován: 29. 09. 2010, 10:08

První pozorování

#259

Příspěvek od Axamith »


Ako si nasiel ISS??? - to sa mne este nepodarilo...zda sa mi ze v stellariu nie je...
Já prostě šel pro manželku po odpolední ( 18.45 - 19.00 ) a viděl dva pohybující se body stejnou rychlostí kousek od sebe od západu k východu, evidentně byly velmi vysoko. Vůbec mě nenapadlo, co to je. Až na netu jsem narazil na komentáře k tomuto jevu a došlo mi, že jsem viděl to co jiní komentovali.
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

První pozorování

#260

Příspěvek od cartas »

ve stellariu je na to addon ktery kdyz nahodis tak tam budes mit i druzice
a pak ten satelit jde vyhledat pres F3?  Mne to totiz ISS nenajde (ackoli v konfiguraci toho modulu uveden je...)
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
blekoton
Příspěvky: 36
Registrován: 03. 08. 2010, 15:20

První pozorování

#261

Příspěvek od blekoton »

tak to si nejsem jist ale myslim ze to nejde. ale muzes si casy vyhledat zde http://www.heavens-above.com/
a ve stellariu budes vedet pozici kam namirit rouru kdybys to chtel zachytit dobsonem nebo nasnimat.
SW 254/1200 Dobson, NEQ6 Pro, okulary SP 25, 10, Hyperion 21, 13, 8, 5, komakorektor ATC CCF 5A , achromát 80/400, Canon 500D, ALCCD5(QHY5), UHC Lumicon
Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 53
Registrován: 19. 01. 2011, 20:54

První pozorování

#262

Příspěvek od texi »

Ahoj,ve Stellariu ,verze 10.6.1, najedu kurzorem na spodní lištu a dále na šestou ikonu zprava-aktivuji Satellite hints -a začnou se vykreslovat oběžné dráhy i s názvy satelitů-pro kontrolu-dnešní datum,čas 19.20hod-zobrazí se bíle dráha přeletu ISS(Zarya).
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

První pozorování

#263

Příspěvek od jezevec »

jezevec: toto je silně rozkolimovaný dalekohled.Ja som si tiez myslel, ale podla kolimatora to bolo v tom terciku vychylene len o jednu tu kruznicu. Mozno nebol uplne v osi ten fotak. Uvidime.
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

První pozorování

#264

Příspěvek od cartas »

Ahoj,ve Stellariu ,verze 10.6.1, najedu kurzorem na spodní lištu a dále na šestou ikonu zprava-aktivuji Satellite hints -a začnou se vykreslovat oběžné dráhy i s názvy satelitů-pro kontrolu-dnešní datum,čas 19.20hod-zobrazí se bíle dráha přeletu ISS(Zarya).
Díky, nějak jsem si nevšiml té ikony k aktivaci SatelliteHints. Pokud to aktivuji, už funguje i klasické vyhledávání pomocí F3.
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
JSTER
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 03. 2011, 19:05

První pozorování

#265

Příspěvek od JSTER »

Pokud někdo ikonu pro sledování družic na spodní liště STELLARIA, je zapotřebí otevřít v levé liště Nastavení (F2), přejít na kartu zásuvné moduly a zvýraznit Satellites.Pak zaškrtnout "Načti při startu. Při opětovném spuštění STELLARIA bude ikona pro sledování družic na svém místě.
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#266

Příspěvek od Feon »

Tak sa mi podarilo otestovat noveho SW Newtona 203/1200 na Dosonovej montazi. Tyzden odpocival poskladany v interieri, az som to predvcerom nevydrzal a mal prvy pokus o sledovanie mesiaca cez zavojovu oblacnost. Vysledok ma napriek katastrofalnej viditelnosti nadchol.
Vcera sa uz na chvilku vyjasnilo a sledovanie mesiaca bolo fantasticke (vynechal som dokonca prve dve tretiny SK-USA, kym sa zatiahlo :oops: ). Uz si asi navzdy budem pamatat "More nektaru" a trojicu kraterov Catharina, Cyrilus a najma Theophilus s vyraznym stredovým masivom s nedalekým prechádzajúcim terminatorom. Sledoval som sadovými okulármi SP 25 a 10 mm.
Medzi tým som ešte skúsil pohľadať Mars, slnko už bolo za obzorom ale presvetlenie oblohy značné. Nakoniec vykuklo suhvezdie Blizenci, pomocou ktoreho som nasiel aj zapadajuci Mars. So zvacsenim 120x som videl len malu bodku, s cervenym nadychom (ak som si nenamyslal), absolutne bez detailov, navyse sa seeing zacal dost zhorsovat.
Myslel som si, ze ako bonus bude posledna tretina hokeja, potom som este vybavil nejake pracovne veci a okolo polnoci zalahol. Ked ma prisiel 4:15 zobudit pes, ze by potreboval ist von, nebol som v najlepsej nalade, ale ked som zbadal na juhu na presvetlenej oblohe Jupiter, bezal som po Dobika a napriek nevytemperovanemu zrkadlu som zazil opatovne ohromenie. Cakal som nieco podobne ako Mars, ale uz pozamerani v hladaciku som si vsimol podobnu velkost ako pri Marse 120x, takze ked som nazrel do okularu tusil som, ze to bude parada. Jupiter a jeho tri mesiace (este som nestihol pozriet ktore). Na Jupiteri som identifikoval jeden pas (na severnej pologuli blizko rovnika) a tmavsiu oblast na juznom pole. Ako uplny zaciatocnik som toto necakal, pre vas mozno bezne zazitky, ale pre mna uplne presiahnute ocakavania :D
Celkom sme si s Dobikom sadli, prekvapilo ma ako rychlo som nabehol na sposob posunu, hladania, vymienania okularov a pod.
Stale sa pripravujem na DSO, hore uvedene boli prve pokusy pri premenlivej oblohe poslednych dni, takze DSO ma stale este cakaju. Opat sa ma na tyzden zatiahnut, tak mam aspon cas pripravit sa.
Co by ste teda v tomto case (polovica maja) z DSO ako zaciatocnikovi odporucali. Pozeral som že sa často spomínajú objekty v Andromede a v Orione, myslim ale, ze obe suhvezdia su v tomto obdobi tesne nad horizontom a presvetlene vychadzajucim alebo zapadajucim slnkom. Mate tip na nieco ine, co by sa dalo pohladat?
Ake zvacsenie (okular) na planety a mesiac? Viem o pravidle - len vynimocne viac ako 2D, ale na co sa este pri vybere sustredit....
Pri popise, popripade kresbe, sledovanych objektov je zvykom kreslit a opisovat tak ako vidim (t.j. sever dole)? alebo tak ako je to v skutocnosti?
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#267

Příspěvek od Artaban »

Feon: Vypadá, že tě to chytlo a přeju ať to vydrží ;)
Pokud budeš chtít udělat kresbu, tak jí udělej tak, jak jí vidíš v dalekohledu a pak jen označ dvě světové strany. Pro inspiraci http://planety.g6.cz/?page_id=122
Mars je zatím hodně daleko a tak nemá cenu ho ani pozorovat.
Z DSO je hodně objektů, které můžeš za dobrých podmínek pozorovat. Zatím hledej ty do asi 9 mag. Např. M3, M13, M57, M44, M51, M81, M82 a dalších asi 30 objektů. Časem přidáš ty slabší. http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/blizenci.php
Feon píše:Ake zvacsenie (okular) na planety a mesiac? Viem o pravidle - len vynimocne viac ako 2D, ale na co sa este pri vybere sustredit...
Tvůj dalekohled už umožňuje použít velká zvětšení, které se za dobrých podmínek dají použít. Ty jsou většinou špatné a tak zvětšení 2D (400x) téměř nebude třeba. Max na hodně těsné dvojhvězdy asi 2x-4x ročně.
Asi nejčastější zvětšení na planety dosáhneš okulárem s ohniskem 7 a 5mm. Okulár 4mm už nebude moc používán a když ano, tak spíš na Měsíc.
Okuláry s ohniskem asi 9mm a delším, jsou pak vhodné na DSO. Pokud budeš tedy chtít něco na planety a Měsíc, tak nejdříve pátrej ( ptej se ) po okulárech s ohniskem 8 až 5mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#268

Příspěvek od Feon »

Artaban: vdaka za tipy na DSO, zoznam mam urobeny a teraz prechadzam na co sa mam tesit ;) vyzera to naozaj dobre, len pockat na pocasicko.
Zatial som pozoroval len zo zahrady v blizkosti verejneho osvetlenia, ale uz mam vyhliadnuty flek vo vinohradoch mimo priamu viditelnost okolitych sidiel.
Zacnem aj s prieskumom okularov, ale podla toho co pises, by zatial na DSO ten 10mm postacoval.
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#269

Příspěvek od Yarkho »

Ja bych skôr radil pri krátkoohniskových okulároch byť opatrnejší. Kým 7-8mm je v pohode a využije sa často, u 5" SCT s ohniskovou vzdialenosťou 1250mm som za rok pozorovania 5mm okulár využil podstatne menej krát - zväčšenia nad 200x vyžadujú výborné podmienky (seeing na úrovni 1 oblúkovej sekundy a menej).

Prajem veľa krásnych zážitkov s ďalekohľadom, najmä pri nadchádzajúcom pozorovaní Jupitera :)
Prikladám k tomu tento link:
https://www.skyandtelescope.com/observi ... -red-spot/
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#270

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:Ja bych skôr radil pri krátkoohniskových okulároch byť opatrnejší.
To já jsem opatrný, když třeba řídím auto. Co se týče okulárů, tak potřebuju nějakou řadu okulárů, která umožní využít výkon dalekohledu v různém seeingu. Neumím si představit, že bych z opatrnosti měl zvětšení jen kolem 170x a dost. Pokud jde o naprostého začátečníka, tak jde jen o to, aby nějakou dobu pozoroval seťákama a poznal je a z této zkušenosti vzejde potřeba na jiná zvětšení. Taky je tak čas si určit, v jaké asi cenové hladině nové okuláry budou.
Radu nespěchat a radši koupit jeden, ale kvalitnější okulár a pak v klidu šetřit případně na další dávám hodně často.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět