Přenosný dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Přenosný dalekohled

#61

Příspěvek od Stanislavxyz »

Artur Dent: Přečti si tohle vlákno, je to tu probíráno už mockrát. Vždy jde o poměr cena/výkon/hmotnost (resp. celková přenositelnost, takže i třeba velikost). Do 5000,- toho moc nebude, vyhlížel bych nějaký slušnější spektiv v bazaru. (Koupil jsem Hermese od Meopty za 4000,- a je sice již dávno překonaný, nicméně oproti spektivům v podobných cenách je pořád solidní). Stativ bych doporučil spíš větší- mě přijde pohodlí při pozorování velmi důležité a po celodením pochodu s batohem se pak válet po zemi u "pidi stativu" je otrava. O tom že do zenitu se skoro nepodívám se nebavím...

Malé MAKy jsem měl dva jednoho od Celestronu a druhého od Votrexu a moc bych je nedoporučil. Ten Cel. byl vysloveně špatný (při max. zv. téměř nešlo zaostřit) a ani třikrát dražší Vortex nebyl žádný dělo. Ten starej Hermes Od Meopty by je strčil do kapsy oba (ovšem má barevnou vadu, pochopitelně). Navíc MAKy mají malé zorné pole. Tedy- MAKa spíš většího a kvalitnějšího (dražšího) a ten zas není do batohu...

Radil bych proto také nějaký spektiv (pozorovací dalekohled), zalomený okulár 45°. Je poměrně lehký, kompaktní, ODOLNÝ, má správně orientovaný obraz (vhodné i na terestrické pozorování), žádné příslušenství. Prostě spektiv je dělaný na nošení v batohu. A nešel bych po velkém zv. -méně je někdy více- radši kvalitnější obraz při menším zv. Ostatně do přírody jedu za tmavou oblohou, pod tmavou oblohou se pozorují hlavně DSO, na spoustu DSO není potřeba kdoví jak velké zvětšení. Pochopitelně solidní spektiv není levný...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Přenosný dalekohled

#62

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ze všech možných spektivů mají bezkonkurenční poměr cena/výkon tyto tři :


http://www.supra-dalekohledy.cz/monokul ... 18565.html

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -7943.html

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... blick.html

Ten první ukazuje opravdu velmi pěkně a je i s brašnou. Celestron je zřejmě bez brašny - výhodnější se jeví jeho verze pod značkou TS, která je nejen s brašnou, ale dají se levně dokoupit relativně kvalitní monofokální okuláry se 62° polem ( nevýhodou zoomu je malé pole při malém zvětšení )

Doplnění :

Dozjistil jsem, že závit M35 pro uchycení okulárů, kterým jsou vybaveny spektivy od TS, mají i spektivy Celestron Ultima s achromat.objektivy ( s ED objektivy - řada Regal -  mají klasický výstup 1,25" ). Na tento závit je uzpůsoben i velmi kvalitní zoom Baader Hyper., který nejenže kreslí velmi pěkně, ale jeho pole je 50°až 68° :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ---2-.html
Uživatelský avatar
Artur Dent
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 03. 2014, 12:53

Přenosný dalekohled

#63

Příspěvek od Artur Dent »

Díky moc všem za radu  :) Jen pro upřesnění - chci to jen na noční pozorování, ve dne se kochám tím, na co mi stačí zrak  :)

Regulus: No to je teda darda - za dvojnásobek je jenom trubka + 2 okuláry, hranol, montáž a jsem na trojnásobku až čtyřnásobku  :'( Ale musím říct, že mě to opravdu zaujalo. Ten stolní stativ je schopný "ustát" i to vyšší zvětšení? Jaká je případná využitelnost na focení (myslím ten dalekohled, ne ten stolní stativ  :D)? Ne že by to pro mě bylo nějak aktuální, jen tak pro zajímavost...

vla / Stanislav / SIRIUS: Musím říct, že spektiv byl můj favorit. Cena je lákavá, líbí se mi rozumná hmotnost, kompaktnost a odolnost. Pokud jde o stativ, vysoký stativ je náchylnější na chvění. A pevnější vyšší stativ znamená i vyšší hmotnost a větší rozměr. Mluvím opravdu o tom, že si nesu na víkend jídlo, spaní a nějaký ty náhradní trenky a teprve potom na to musim někam přidělat dalekohled  :)
Reakci na menšího maksutova jsem tak nějak očekával a tuhle možnost pouštim z hlavy (stejně jako pidi dobsonka)...

Teď by mě ještě zajímalo, jestli mi ten Scopos za ty hříšný peníze dokáže nabídnout opravdu o tolik víc než achromatický pozorovací dalekohled za 5-6 tisíc??? :-?

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Přenosný dalekohled

#64

Příspěvek od Artaban »

Teď by mě ještě zajímalo, jestli mi ten Scopos za ty hříšný peníze dokáže nabídnout opravdu o tolik víc než achromatický pozorovací dalekohled za 5-6 tisíc???
Tady není jednoduchá odpověď.  U menších průměrů bude rozdíl malej a záleží, co bude častěji v okuláru. Jestli DSO, nebo planety.  U menších zvětšeních bude trošku lepší 80mm F6 achromát. Jak poroste zvětšení, tak začne zase trochu vyhrávat 66ED.
66 ED zvládne zvětšení kolem 120x snad až 150x, když bude dost světla. To achromát 80/F6 bude končit někde u 1D tedy 80x.
Možná rozhodne hmotnost. Hodně věcí v báglu bude taky pro synka Ani jeden z těchto dalekohledů neumožní velký zážitek, jako velký hvězdářsky dalekohled, ale oba ukážou hodně objektů. Pod slušnou oblohou se z nich dá vymáčknout docela dost.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#65

Příspěvek od Regulus »

Regulus: No to je teda darda - za dvojnásobek je jenom trubka + 2 okuláry, hranol, montáž a jsem na trojnásobku až čtyřnásobku   Ale musím říct, že mě to opravdu zaujalo. Ten stolní stativ je schopný "ustát" i to vyšší zvětšení? Jaká je případná využitelnost na focení (myslím ten dalekohled, ne ten stolní stativ  )? Ne že by to pro mě bylo nějak aktuální, jen tak pro zajímavost...A tak 4násobek ne (např. stativ tisícovka, dva okuláry tisícky dvě, zrcátko tisícovka) ale chápu že jsou to další finance navíc k něčemu co už je za limitem. Ty vytipované spektivy budou asi taky dobrá volba. Ten zbytek popsal Artaban, žádným spektivem jsem se snad ještě nedíval takže líp na to neodpovím. Stativek ustojí kolem 50ky určitě, víc jsem myslím nezkoušel, ale myslím že by to šlo. Tam je spíše omezení okolo zenitu (horší manipulace a vyvážení). No a co se týká focení, určitě by šlo najít něco na netu, jinák kdysi jsem si udělal malý test (tubus toho ED+tělo zrcadlovky Canonu):

http://www.astro.cz/galerie/d/64232-1/I ... +EDcka.JPG
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Přenosný dalekohled

#66

Příspěvek od Stanislavxyz »

bylo by fajn, kdyby to mělo větší zvětšení než ten můj triedr – chtěl bych lepší koukání na měsíc a snad planety (možnost vidět nejjasnější DSO by byl příjemný bonus).
Ještě bych se vrátil- vidět jasnější DSO nebude příjemný bonus, ale dost možná hlavní náplň pozorování. Na tmavé obloze jich průměrný spektiv ukáže dost. Měsíc je snad pěkný v každém dalekohledu, u palnet ale nečekej zázraky- Jupiter dva pásy, Saturn prstenec, Venuše fáze, dál už jen kotouček, Uran a Neptun nejspíš ani ten ne... Takže spíš než na planety doporučuju spektivem koukat na Messiery :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artur Dent
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 03. 2014, 12:53

Přenosný dalekohled

#67

Příspěvek od Artur Dent »

Artaban: No věci pro synka ano, ale zase toho neujdem tolik, takže těžší bágl zvládnu, spíš je problém se skladností věcí...

Regulus: Ještě jednou díky, nasadil jsi mi brouka... Jen ty prachy - jaký obrovský zrcadlo by za to mohlo být... ;D

Stanislav: No upřímě - předpokládám, že malej z DSO v těchhle malých dalekohledech možná odvázanej nebude, nějakej obláček bez detailů ho asi brzy omrzí, že se kouká na sto tisíc let starý světlo ho asi taky nedojme, protože takový číslo nezná
Myslim, že Měsíc a Saturn s prstencem bude bavit určitě víc. Koneckonců mě fascinace Měsícem nepřešla dodnes (no co taky jinýho s triedrem). Takže tohle spíš mluví pro Scopos...

No nic, díky všem. Myslím, že jsem dostal dobré rady a nějak se s tím poperu (předpokládám, že budu nucet překonávat neodbytné puzení koupit Scopos) :D
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Přenosný dalekohled

#68

Příspěvek od Ulkesh »

DSO nie sú úplne bez detailov ani v malých ďalekohľadoch. Aj pre ne sa nájde pár vďačných objektov: najmä M42 a mnoho otvorených hviezdokôp a možno aj M27, či napríklad M82 ako pekná tenká cigara a nie len ako neurčité čosi rozmazané - samozrejme nie je toho dokopy až tak veľa, aby sa to za rok nezunovalo... no a tých sotva badateľných škvrniek sú tucty a tucty, ale niekedy sú aj v pekných skupinkách - napríklad dvojičky galaxií, či niekedy až trojice otvorených hviezdokôp v jednom zornom poli. A na slušne tmavej oblohe je fajn brázdiť mliečnu cestu a objavovať tmavé hmloviny striedané mračnami hviezd.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Přenosný dalekohled

#69

Příspěvek od vla »

Samozřejmě můžeš mít i spektiv s ED optikou, cena ovšem začíná tam co scopos, radili jsme v požadované cenové relaci. Obraz v ED je ovšem řádově kvalitnější než v achromátech, byť dobře vybraných. I proto jsem doporučoval návštěvu Supry, mají tam několik modelů od každého typu, takže je co porovnávat a z čeho vybírat. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Přenosný dalekohled

#70

Příspěvek od Lamid »

Ja som zacinal s tymto:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3530.html

Davam to do pozornosti ako spodnu hranicu. Je tak do 1xD, 1,5xD tak na Mesiac, zo stativom hodne trpezlivosti, ale mam ho rad, ked niekam idem beriem zo sebou.

Dost sa pouziva aj malokuk:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3502.html

Len na trip asi nie AZ-3, ale nieaky fotostativ.

Horna hranica a stred je uvedeny v predchadzajucich prispevkoch. Vsetko je o prioritach - 70 eur alebo 400.
Uživatelský avatar
pitíčko
Příspěvky: 82
Registrován: 26. 01. 2013, 12:21

Přenosný dalekohled

#71

Příspěvek od pitíčko »

...z me kratke zkusenosti jsem na vikendovych dovolenych naprosto spokojen s klasickym triedrem. Pokud je treba, jde dat take na stativ pro pripadne zamereni na objekty pro pozorovani s vice lidmi. A vyuzije se i pro denni pozorovani.
Dobson 254/1200 | FirstScope 76/300 | Trieder MEOPTA 10x50
TeleVue Nagler 13mm, TS HR Planetary 6mm, MEADE Super Plossl 26mm MC
EQ 3-2 v rekonstrukci, Canon 30Dm, SONY NEX 5n + pár manuálních objektivů
Uživatelský avatar
RobertD
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2014, 15:42

Přenosný dalekohled

#72

Příspěvek od RobertD »

Tak ako Lamid som aj ja začínal s TravelScope-om 70 :), aj keď statív nie je až tak pevný, som s ním spokojný. S pôvodným statívom som pozoroval asi 2 roky, potom som si kúpil stabilnejší foto statív (ten je už ale menej prenosný).

Taktiež mám skúsenosť s Lidl spektívom Auriol 20-60x60, ktorý som kúpil na cestovanie (keď sa náhodou nezmestí 70-ka :)) Pozoroval som s ním napr. čias. zatmenie Mesiaca 25.4.2013 v Nemecku, Jupiter, Saturn... DSO som myslím neskúšal.

70-ka teraz slúži ako cestovný a spektív zvyknem niekedy nosiť na túry.  
Celestron AstroMaster 130/650
Celestron SkyMaster 20x80
Celestron TravelScope 70/400
BRESSER 10x50
Canon EOS 1000D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Přenosný dalekohled

#73

Příspěvek od Artaban »

To Lamid, pitíčko, RobertD: Myslím, že Artur Dent potřebuje trochu kvalitnější dalekohlídek, než TravelScope 70, malokuk 80mm a už vůbec né triedr. Tyhle spíš hračky a hledáčky, jsou určený na malá zvětšení a tak nezvládnou ani ta základní pozorování v dostatečné kvalitě. Když už musí být malej dalekohled, tak by měl aspoň dobře ukazovat. Taky by měl mít lepší provedení.
Jestli cena nebude překážkou, tak bych se přimlouval za ED66. Jasně, není zrovna nejlevnější, ale nabízí hodně možností. Zatím co rozdíl v dosahu DSO 66ED vs 80mm Achromát je nevelký, tak na planetách a Měsíci je rozdíl docela znát. No a provedení je bytelný a pěkný. Kvalitní OV a taky brašna, která ochrání dalekohled. Stačí si to prohlídnout a je jasný, že to je víc, než jen hračka. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3560.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Přenosný dalekohled

#74

Příspěvek od Regulus »

Na ten Travelscope jsem neslyšel nic dobrého, to bych opravdu jako levnější variantu šel do toho spektivu, těch které doporučil Sirius bych se nebál  :) No a triedr kolega má a chtěl právě něco na větší zvětšení a s trošku větším sběrem světla, takže triedr bych mu už nedoporučoval  :)
Jestli cena nebude překážkou, tak bych se přimlouval za ED66.Ještě dodatek, dá se sehnat i levněji (zkušenosti nemám ale vypadá to že obchod je ověřen dle Heureky):
http://www.stativy.com/dalekohled-baade ... -apo-p1205
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
pitíčko
Příspěvky: 82
Registrován: 26. 01. 2013, 12:21

Přenosný dalekohled

#75

Příspěvek od pitíčko »

mě fascinace Měsícem nepřešla dodnes (no co taky jinýho s triedrem)
To je jasný, trieder je jen na Měsíc, ehm...možná by stálo projít si pár témat, kde se píše o objektech pozorovatelných triedrem. Některé dokáží vyrazit dech! Opravdu. Aktuálně namátkou M42, M45, M31.
Dobson 254/1200 | FirstScope 76/300 | Trieder MEOPTA 10x50
TeleVue Nagler 13mm, TS HR Planetary 6mm, MEADE Super Plossl 26mm MC
EQ 3-2 v rekonstrukci, Canon 30Dm, SONY NEX 5n + pár manuálních objektivů
Odpovědět