Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
T.omas
Příspěvky: 20
Registrován: 08. 01. 2021, 11:00
Bydliště: Libčeves
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3391

Příspěvek od T.omas »

MMys píše:To si to zde nemůžeš přečíst alespoň 1-2 stránky zpět ?

Dobsonem (respektive jakýmkoli dalekohledem bez pohonu, který sleduje objekt) se žádné DSO fotit prostě nedají. Na to je potřeba dalekohled na paralaktické (EQ) montáži.

O pár příspěvků níž jsem linkoval jeden svůj dokument, tak znova: http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
Přiznám se, že tvůj odkaz ještě nemám dočtený. Ale DOBSON 8 má stejný typ montáže, jako můj DOBSON 6. Tudíž by taky nebylo možné s ním fotit. Ale podle zdroje na youtube který ti sem pod text dám, to lze. Jak jsem říkal, jsem teprve začátečník a nerozumím tomu, proč by s tím fotil, když by to nešlo. Koukni na to a vysvětli mi, proč to tedy zkouší. Netvrdím, že ti nevěřím.. jen to prostě nechápu.

https://www.youtube.com/watch?v=b1E3K9rU9A4
Dobson 250/1200
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3392

Příspěvek od gunaroid »

T.omas: dá se fotit dírkovým objektivem hokejový zápas? Ale jo, s určitými lehkými omezeními :D

BTW autor v tom tebou odkazovaném videu sám říká, že kdo chce fotit DSO, má se poohlédnout po něčem jiném - poslouchal jsi to vůbec?
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3393

Příspěvek od MMys »

Já nevím co na tom Youtube vidíš za snímky DSO. Já tam vidím jen Měsíc, Saturn (obecně půjdou jasné planety, tak jak vidíš na tom displeji, v primárním ohnisku budou mrňavé), jasné jádro mlhoviny M42 a další jasné hvězdy procházející zorným polem nehybného dobsona (ale na hvězdách není co fotit). A přesně to co tam vidíš, je vše co tím dobsonem půjde vyfotit, nic více. Z DSO fakt pouze nejjasnější jádro M42, a stejně už za sekundovou expozici bude rozmazané o 15 úhlových vteřin (což ale na tom displeji není poznat, ale na monitoru už jo), žádný jiný DSO tam nebude ani v náznaku, protože jeho vyfocení vyžaduje desítky sekund až desítky minut expozice. A to jde jen s montáží s pohonem.

Jo, a zapomněl ukázat že jde fotit Slunce. Přes filtr pochopitelně, jinak bude po foťáku.

Než budeš kupovat, tak studuj, a hodně studuj a rozmýšlej, co vlastně chceš, nebo koupíš blbost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
T.omas
Příspěvky: 20
Registrován: 08. 01. 2021, 11:00
Bydliště: Libčeves
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3394

Příspěvek od T.omas »

Já si toho jsem vědom. Foťák ale už mám. Fotím s Canonem 760 D. Pokud si časem koupím i dalekohled na focení, tak si stejně tu redukci budu muset pořídit. Tudíž i když udělám jeden snímek měsíce a pak to odložím, nic se nestane. Budu pozorovat vesmír a vytáhnu tu to zase jak budu mít dalekohled k focení. Tak už se mi to prosím nesnažte vymluvit a pomozte mi s tou redukcí.
Dobson 250/1200
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3395

Příspěvek od peta62 »

Zkusil bych nejprve primarni fokus, tedy dalekohled misto fotoobjektivu, afokalni bych nechal na pozdeji. Podrobnejsi vysvetleni je tady. T-krouzek ( T-ring ) je treba na oboji, na prime focus potom uz jen adapter jako treba tento.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
T.omas
Příspěvky: 20
Registrován: 08. 01. 2021, 11:00
Bydliště: Libčeves
Věk: 36

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3396

Příspěvek od T.omas »

peta62 píše:Zkusil bych nejprve primarni fokus, tedy dalekohled misto fotoobjektivu, afokalni bych nechal na pozdeji. Podrobnejsi vysvetleni je tady. T-krouzek ( T-ring ) je treba na oboji, na prime focus potom uz jen adapter jako treba tento.

Super. Tohle jsem potřeboval. Díky moc :)
Dobson 250/1200
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3397

Příspěvek od Yarkho »

Pozor, uvádzaná redukcia je z T2 (M42x0,75) na astronomický 1,25" štandard (napr. na pripojenie zenitového hranolu od Baader-a).

Pri použití zrkadlovky si bude treba ujasniť minimálne:
- typ bajonetu
- okulárový výťah ďalekohľadu (2" a pod.)

a potom kúpiť vhodný tubusok do okulárového výťahu
+ redukciu na príslušný bajonet, napr. tento alebo tento,

a u Dobsona (Newtonov všeobecne) sa uistiť, že obrazová rovina / primárne ohnisko je možné vysunúť dostatočne tak, aby sa fotoaparát dal zaostriť(okuláre, ktoré sa vsúvajú do okulárového výťahu, môžu mať obrazovú rovinu / poľnú clonu o dosť hlbšie).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

SkyWatcher 300 f/4 alebo f/5 pre vlastné observatórium?

#3398

Příspěvek od matogolf »

Zdravím,

vlastním SkyWatcher 150/750 newtona na EQ3 bez GoTo a plánujem si vytvoriť/vybudovať "observatórium" na dome. Dom je v dedine, ktorá nie je blízko mesta a keďže je na konci dediny, tma je vcelku dobrá. Plánujem mať toto pozorovacie miesto vo výške strechy tak, aby mi nezavadzal dom a teda mal som výhľad 360° alebo skoro 360°. Teleskop bude pri priaznivom počasí ponechaný na danom mieste celé dni/týždne. Bude vhodne zakrytý a chránený pred dažďom či snehom pevnou konštrukciou (ešte neviem ako presne to bude urobené ale to by nemal byť problém). Napr. ak bude spln/zlé počasie tak 2 týždne bude schovaný tubus v dome, ak bude jasno, tak aj celý týždeň možno dva bude namontovaný na montáži a bude sa len ráno zakrývať...

Niekoľko rokov fotím s terajším newtonom 150/750 s klasickou zrkadlovkou Nikon, APS-C (crop) senzor. Hlavne sa snažím fotiť Deep-Sky objekty. Hmloviny, galaxie hviezdokopy a pod. Nafotil som celý Messierov katalóg ale kvalita až na pár najväčších/najsvetelnejších objektov nie je nič extra (možno pre niekoho by to bolo dostačujúce ale pre mňa nie) a som obmedzený ako aj technikou teleskopu, zrkadlovky, tak aj presným polárnym nastavením teleskopu. Keď ho ťahám hore dole na záhradu a potom ho musím čo najpresnejšie nastaviť a pod. Niekedy sa podarí lepšie niekedy horšie a preto by som chcel vytvoriť jedno miesto kde budem mať montáž nastavenú dokonale/čo najpresnejšie (a bez pohybu a zbytočného presúvania).

Takže moje otázky. Chcem investovať do nového teleskopu + zrkadlovky. Chcem hlavne fotiť Deep-Sky objekty.

Zrkadlovku si kúpim Canon kvôli software podpore. Aby som mohol automatizovať fotenie. Plánujem to mať časom čo najviac automatizované, možno aj prepojené so Stellariom a podobne. Ešte neviem či APS-C (crop) alebo Full-Frame, ale to si viem potom pozrieť napríklad v tomto toole: https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ a rozhodnem sa aj na základe ceny fotoaparátu...

Montáž si myslím že SkyWatcher EQ6 s GoTo je samozrejme asi najlepšia voľba. Predpokladám, že pre tuhosť radšej investovať do EQ6 ako EQ5. Ešte neviem či využiť tripod montáže alebo zabetónovať stĺpik napevno a nasadiť na to montáž. Teoreticky na začiatok tripod a časom to viem dorobiť...

A hlavná otázka tubus. Neviem sa rozhodnúť. SkyWatcher newton 300/1500 teda f/5 svetelnosť. Tento je celkom pochopiteľný pre mňa keďže mám tiež f/5 len menší. Existuje ale aj Quattro séria 300/1200 teda f/4. f/4 je lepší pre kratšie uzávierky čo je atraktívne pri fotení.
Na oficiálnej stránke SkyWatcher.com už ale nie je tubus Quattro 300/1200. Neviem či sa prestal vyrábať ale sú obchody kde sa ešte dá kúpiť.

1. podľa toho čo som čítal, pri f/5 je coma corrector fajn ale ten istý pri f/4 už nestačí a je potrebné kúpiť oveľa drahší a robustnejší aby boli fotky fajn. Vie niekto ako veľký problém to je?
2. taktiež som čítal, že kolminácia je vraj o dosť ťažšia pri f/4 ako pri f/5. Neviem čo presne to znamená. Je to veľký problém? Keď mám obyčajný laserový kolminátor tak to dám bez problémov alebo potrebujem ešte niečo naviac?
3. je to naozaj až taký rozdiel f/4 vs f/5 pri fotení? Mám v celku tmavú oblohu. Odhadom je to Bortle 3 alebo 4. Teda viem robiť vcelku fajn uzávierky a nie je to boj o každú sekundu aj keď samozrejme je výhodnejšie mať rovnakú fotku za 1 min (f/4) ako za cca 1,5 min (f/5).
4. nemal som tú česť pracovať s výťahom Linear Power (f/4 tubus). Je naozaj lepší ako Crayford (f/5)?

Ďakujem za odpovede na tento román. Ak ma ešte niečo napadne, tak doplním otázku neskôr.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3399

Příspěvek od nou »

EQ6-R je dobra montaz a mozem doporucit. Ale urcite na nu nedavat viac ako 200 Newtona. Mozno 250 ak bude dalekohlad dobre kryty pred vetrom ale tam uz vacsiu svetelnost. S EQ3 asi ne-pointujes ale s poinstaciou nie je az tak kriticka presnost polarneho ustanovenia. Ustanovenie cez polarny hladacik je viac nez dostatocne a zaberie tak minutu.

Dvojpalcove koma korektory vedia dobre vykreslit len APS-C senzor. Na full frame treba uz 3"

1. Koma koretory byvaju praveze navrhovane skor na f/4 a pri f/5 uz koriguju horsie. Dlhsi a robustnejsi treba pretoze kratke dvojprvkove korektory nedokazu vykorigovat komu dostatocne. Treba aspon GPU, ES HR a podobne 4 prvkove.
2. No napriklad presnost zaostrenia ktoru je potrebne dodrzat pre max ostre hviezdy klesa s druhou mocninou F cisla. Myslim ze presnost kolimacie bude na tom podobne.
3. No vyjadril si si to sam ze rozdiel medzi f/4 a f/5 je 1,56 nasobny. Dost velky vplym ale ma aj dlzka tubusu lebo hmoty zrkadla a kamery tvoria potom o dost mensiu paku.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3400

Příspěvek od matogolf »

Zaujímavé, okej rozumiem vďaka. A teda aká montáž by sa hodila k 300-vke? Alebo radšej ísť po menšom tubuse?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3401

Příspěvek od MMys »

K 300-ce ? Já bych to viděl alespoň na EQ8. Nic menšího nemá reálný smysl.

Sice znám člověka, co měl na EQ6-ce 300-ku, ale bylo to totálně zahranou, okolo stavěl větrolam, měl prodlouženou závažovou tyč a naloženou hromadu protizávaží, a celé se to klepalo jak ratlík :-) Pro masochisty dobrá věc, ale jinak bych tomu vyhnul jak čert kříži. Mimochodem, už to má dávno na EQ8-čce ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3402

Příspěvek od astar »

Já mám EQ6 a 250/1000 a už je to skoro za hranou . Stačí poryv mírně nad 2m/s už to vidím. Vyjíždím , tak když trochu víc fouká , tak stavím plachty jako větrolam .Když je vítr větší nad 10m/s, tak ani nevyjíždím, nemělo by to cenu. Zkusil jsem a větrolam to nezvlád a plachty jsem honil po louce :D :D .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3403

Příspěvek od nou »

No tento karbonovy tubus ma 19kg. EQ6-R ma uvadzanu nosnost 20kg. Lenze pre fotenie sa odporuca polovica. Moja UNC 200 ma 7,4kg a ked priratam kameru guide scope a ine veci okolo tak aj na tych 10kg som.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3404

Příspěvek od MMys »

Nojo, jenomže je rozdíl třeba 20kg 50cm dlouhý SCT, který ta EQ6-ka ještě celkem rozumně unese, ne že by to byl zázrak, ale použít to půjde. Ale 1.5m dlouhý tubus s velkými hmotami na nejnevhodnějším místě (konce tubusu nejdál od osy rotace) je z pohledu setrvačných momentů vražedná kombinace.
Zapomeň na to. Tohle už stejně musí optimálně do kopule. A aby to udrželo běžný slabý vítr v terénu nebo otevřené odsunuté střeše, musí ta montáž být neskutečně robustní. Jinak to bude rozklepané a hvězdy velké knedlíky, takže rozlišení snímku bude stejné ne-li horší než z daleko menšího 150-200mm dalekohledu, který se tak klepat nebude.

Věř mi, mám to všecko za sebou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3405

Příspěvek od MilAN »

Já mám na AZ EQ6 13 kg SCT, tubus má cca 55 cm a celé to je v kopuli. Ta AZ EQ6 má kratší dekl. osu k dalekohledu, a celkově je robustnější než klasická EQ6. Takže jako celek to je velmi kompaktní, rozhodující hmoty jsou velmi blízko os. A i když to je v kopuli, stačí při ne nijak divokém větru namontovat na tubus 40 cm lehkou rosnici ( stále jsme uvnitř kopule ), tak na výsledku (jak pointaci, tak i snímku) se to naprosto zřetelně projeví.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět