Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Sympho
Příspěvky: 88
Registrován: 23. 09. 2020, 13:03

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3256

Příspěvek od Sympho »

https://dalekohledy.heureka.cz/celestro ... _jEALw_wcB

tuten :) Nebo jsem ještě přemýšlel že bych něco poskládal zde z fora např.:
viewtopic.php?f=33&t=27763
A
viewtopic.php?f=33&t=27715
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3257

Příspěvek od MMys »

Tenhle určitě ne, na tom nevyfotíš nic, kromě měsíce a planet (prachbídně) a co chceš zdokonalovat, když nebudeš mít pořádné vstupní snímky.

Potřebujeě paralaktickou (jinak také nazývanou ekvatoreální, zkratka EQ) nikoli Alt-Azimutální montáž. Dalekohled se musí otáčet kolem šikmé osy mířící k nebeskému pólu (zhruba k Polárce).

Pročti si tenhle článek, co jsem psal kdysi do Astropisu. Tam je to trochu víc vysvětlené, o co při astrofoto jde. Je to sice už pár let, ale platí to pořád (jen ceny se trochu změnily spíš k horšímu)

http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Sympho
Příspěvky: 88
Registrován: 23. 09. 2020, 13:03

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3258

Příspěvek od Sympho »

Vím jaký je v tom rozdíl ;) Proto se zde ptám :) Zajímá mě spíše "praktický" rozdíl než teoretický jelikož jsem s tím celestronem viděl nějaké fotky Galaxií apod a nebylo to až tak "hrozné"

Tudíž spíše zvolit např. zmíněnou kombinaci a to např. Exos-2 a nějaký Newton min 130mm ?
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3259

Příspěvek od Karell »

Pro Sympho: máme tu nové pravidlo, zákaz citace bezprostředně předcházejícího příspěvku, dík za dodržování
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3260

Příspěvek od MilAN »

Sympho píše: Zajímá mě spíše "praktický" rozdíl než teoretický
A nestačí ti k odrazení od koupi uživatelská recenze na tebou odkazované stránce s dalekohledem ,,zvláště, když chceš fotit ?
...Je nutno si zvyknout na nezbytnost nechat dalekohled uklidnit a pak se ho již vůbec nedotýkat. S touto obtíží jsem při volbě, kdy váha hrála velkou roli, počítal; chvění je však větší, než jsem očekával
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3261

Příspěvek od pedrosanchez »

Pěkný den přeji, chtěl bych se zeptat, existuje nějaký servis na newtona, nebo třeba jestli by mi někdo za úplatu zkouknul a upravil několik věcí?
Asi bych se to měl naučit sám, ovšem po přečtení tohoto šíleného návodu mě jímá hrůza:
http://aesobchod.cz/clanky-aes/5_udrzba ... ewton.html
Výpočet offsetu apod fakt nedám. Pán je kutil, viz body 5-8, vrtání dírek do tubusu, Oh my God.

Jde mi o to, mám na fotkách vějířky u hvězd (ukázky takto zmršených hvězd níže). Myslím, že jste mi tu radili, že to je pacičkami, které drží primár, jenže než to rozdělám a plácnu tam nějakou objímku, tak bych měl rád jistotu. Kromě toho newtona tu má kde kdo a packy nikde. Že by si všichni upravovali tubus...?
V čem mám problém:
- vějířky u hvězd (odkazy níže)
- aretační šrouby primáru jsou vysunuty každý v jiné délce, z čehož usuzuji, že možná není osa mého primáru souměrná s osou tubusu
- taky jsem jednou omylem povolil středový šroub sekundáru, pak jej opět utáhl, ale nevím, jestli se mi zrcátko výškově neposunulo
- špinavé primární zrcadlo

Zkrátka nevím, jestli mám okulárový výtah v ose a je kolmý na osu dalekohledu a osu primáru. Zkoušel jsem si vyrobit nějakou tu dírku do krabičky od kinofilmu a hledět do výtahu na ty tři packy primáru atd., ale to mi fakt nejde. Změním trochu úhel oka a rázem vidím jiný obraz a poměr stran. Kromě toho nosím brýle. Zkoušel jsem ty šrouby primáru utáhnout tak, aby koukaly zhruba stejně, ale pak se mi šíleně rozhodil laserový paprsek na sekundáru, zkrátka kolimuji s tím, jak to mám, ale nevím, jestli to je dobře. Přiznám se, že kolimátor jsem nekolimoval. Jen jsem ho tedy kutálel po rovné desce stolu a celkem opisoval na zdi rovnou přímku. Jinak mu důvěřuji (nový laserový kolimátor).

Já bych to rád rozebral, přinejmenším bych si vyčistil primár, který pár let rozhodně čištěný nebyl, ale nevím, jestli to je dobrý nápad, abych se do toho pouštěl. Pokovit zrcadlo? No to už nedám vůbec.

Pro mě by bylo nejsnažší to někam odvézt, nechat si seřídit a zaplatit, ale zase uznávám, že se to asi musím naučit sám. Bude mi to ale dlouho trvat a možná to budu dělat metodou pokus omyl a ještě něco podělám :/

Zde jsou vidět difrakční vějířky, vždy směřují do středu: https://opu.peklo.biz/p/20/09/29/1601389994.png
Pohled na jasnou hvězdu (asi se mi mírně rozbíhají paprsky): https://opu.peklo.biz/p/20/09/29/1601390039.png
Opět vějířky a hnusné hvězdy: https://opu.peklo.biz/p/20/09/29/1601390067.png

Třeba jen neumím ostřit, zpracovávat, pointovat...

Děkuji za případnou zprávu. Zoufalý Pedro.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3262

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych doporučoval na tenhle návod od grajdy zapomenout. Na co výpočet offsetou pomocí soustavy rovnic, když existuje jednoduchý výpoočet.Na druhou stranu, s jakou přesností tam jsi schopen zrcadlo nalepit ? S přesností 1 mm - asi těžko. A při úvaze, že offset ti vyjde na nějakýé 4 mm, myslím, že více není třeba řešit. Ty tam máš sekundár z výroby nalepený, určitě ho nebudeš odlepovat - tak co řešit .
Laserový kolimátor máš, tak proč řešit nějaké Ledky a podobně. Zrovna tak je zbytečné řřešit kolmost OV k tubusu, zrovna tak, kady prochází tubusem osa. Prostě laserovým paprskem musíš trefit střed primáru - ( na něm musí být značka ! )- tím je sekundár seřízenm, a kolimačními šrouby primáru se musí paprsek vrátit do laseru na osu. Tím je seřízeno vše.
Když se podívám na tvoje obrázky, tak mám podezření ani ne tak na packy primáru jako na to, že ti při zaostření leze druhý konec okulárového výtahu do cesty vstupujícím paprskům. Na to se stačí podívat zpředu do tubusu- v žádné poloze bys neměl vidět konec OV před primárem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Boris1990
Příspěvky: 5
Registrován: 16. 08. 2020, 13:23
Bydliště: Zvolen
Věk: 33

Zaciatky sirokouhlej fotografie

#3263

Příspěvek od Boris1990 »

Dobry den.
Po dlhsiom case a pokusoch o fotografovanie mliecnej drahy pomocou DSLR a objektivu 14mm f2.8 / 100f2.8 som sa rozhodol ze si na vianoce doprajem darcek ktory mi umozni dlhsie expozicne casy.Po sledovani roznych fór sa moje oči upreli na dve moznosti kedze nemam rozpocet ktory by presahoval 500€ .
1. Skywatcher star adventurer + statív (moj momentalny ma nosnoat 2.5kg bude pravdepodobne nedostatocny)
2. Lacnejsia eq montaz typu eq3/eq3-2 s pohonom oboch osi
Pocas ucenia sa ovladania atd samozrejme prechod na kvalitnejsiu eq montaz a nieaky teleskop - dlhodoba vizia minimalne 1-2 roky by som pouzival jednu s moznosti uvedenych vyzsie
Co ocakavam? Dlhsie expozicie s mojimi momentalnymi objektivmy 14mm a 100mm ten druhy momentalne nepouzitelny -ohnisko 100mm f2.8 bez trackovania viac menej nepouzitelne.

Dakujem kazdemu ochotnemu za pomoc :)
Rad by som ak niekto ma skusenost s oboma a vedel by ich priamo porovnat...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3264

Příspěvek od MMys »

Pro pedrosanchez: No já jsem zase chtěl napsat, že má na použitý formát senzoru malé sekundární zrcátko. Což je ve finále totéž, obojí způsobí takovéhle vějířky, prostě část kužele svazku je odříznuta je tam difrakce navíc o jednu hranu (ať už zrcátka nebo tubusku).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaciatky sirokouhlej fotografie

#3265

Příspěvek od biker.fm »

Boris1990, ahoj, pouzivam StarAdveture, Canon 6D a s objektivem 100mm jsem fotil i 3 minutove snimky a v pohode (nepointuji). Odpad prakticky nulovy. Podminkou je dobre ustavena montaz a nejaky lepsi tuhy stativ.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3266

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

mám sady expozic s jiným rozlišením obrazu. DSS mi je nechce složit dohromady. Jde to nějak poskládat? Třeba jedné sadě zmenšit rozlišení aby se shodovaly?
Přílohy
sdfsf.PNG
sdfsf.PNG (4.61 KiB) Zobrazeno 919 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3267

Příspěvek od MMys »

Ne , to ti stejně nepůjde zkalibrovat. Podle mě musíš složit data z každého foťáku/kamery zvlášť, a pak zregistrovat a složit ty dva výsledky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3268

Příspěvek od pedrosanchez »

Milan + MMys: Děkuji vám za info. Tedy buďto mi příliš OV zasahuje dovnitř tubusu nebo mám malé sekundární zrcátko vzhledem k OV a zrcadlovce'?
Má to tedy, prosím, nějaké řešení? Zrcadlovku do výtahu většinou zasunu celou, tedy až na doraz vč. připevněného koma korektoru (ATC CCF 5A). Nicméně jsem rád, že se nemusím pouštět do větších akcí.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3269

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš takhle OV na doraz dole, tak určitě jeho druhý konec zasahuje do činného průměru ( na to se stačí podívat z předu do tubusu. Celkem se tomu dá jednoduše pomoc tím, že se primární zrcadlo kolimačními šrouby přiblíží sekundáru. Tím se ale zároveň stává sekundár zase o něco menším než je potřeba a bude trochu víc vinětovat. Tohle je potřeba odzkoušet, jaký kompromis je lepší a co víc znehodnocuje obraz.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3270

Příspěvek od astar »

Jen pro doplnění :
Zastínění při změně polohy zrcadla o 10mm je jen o necelé 2 mm větší , což činí změnu zástinu o 1%. pro pole 1,4°.
Pro polohu zrcátka cca 250mm od f a úhlu 0,7° je potřebná velikost cca 68 mm a pro 230mm pak cca 65mm . Neznám přesnou polohu f , ale odhaduji , že se to bude v tomto rozmezí pohybovat a to pro 200/1000.
Další věc je jestli tak velký posun 10mm umožní šrouby bez potřebné výměny , jsou relativně krátké . Pozor při výměně na možné opření o zrcadlo .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět