Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2986

Příspěvek od nou »

K tej temperacii mozem povedat ze jedna hodina je naozaj malo ako som sa sam presvedcil. Vylozil 150mm newton von z 15C na 0C a zacal po hodine fotit. Pocas dalsich dvoch hodin mi konzistentne rastlo FWHM a sa rozchadzal difrakcny kriz ako sa to rozostrovalo.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1478
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2987

Příspěvek od Yarkho »

A ja mozem potvrdit, ze situacia s ostrenim sa nezlepsila ani po 6 hodinach (zostala rovnaka).
Navyse na star test-e nebolo po problemoch s temperaciou ani pamiatky uz po 1h, ohybove obrazce boli dostatocne na kolimaciu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2988

Příspěvek od Cztwerec »

Já říkám, že to je podmínkami.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2989

Příspěvek od iooo »

Pánové mnohokrát děkuji za odpovědi.
Jestlipak ty se nedíváš na FITS soubory, které nebyly debayerované? On totiž z té kamery poleze černobílý obraz a až náseldné zpracování to obarví. Když vidím, že chceš používat nebo už používáš Ekos, tak tam je na to v prohlížeči FITS souborů v hlavním menu položka Debayer.


Kéž by to tak bylo :) Bohužel ten obraz je už debayerovaný. Můžete prosím někdo mrknout na následující snímek? Je to nijak neupravovaný snímek z kamery (proveden pouze debayer) - 5min expozice a gain 1000. Když pominu fakt, že tam není ani náznak nějaké barvy, zaráží mě, že celkově má snímek barvu jak "banánovovej koktejl". Mohl by někdo posoudit, jestli je "normální" ta záře vpravo - resp. jestli to není nějaká zásadní vada kamery a nebyl by to důvod k reklamaci? Ta "záře" je více či méně vidět na každém snímku, dokonce jsem ji pozoroval i v live obrazu, jen jsem si jako úplný začátečník nejdřív myslel, jestli to není nějaký odlesk měsíce. Pak jsem ale pochopil, že není, protože je to pořád na stejném místě a dokonce se objevuje i na dark framech.

https://drive.google.com/file/d/1BFNObA ... sp=sharing
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2990

Příspěvek od nou »

Aky model kamery/fotoaparatu to je? Lebo tamten subor je prakticky nepouzitelny. Jadro galaxie je prepalene aj ked je v histograme pouzite tak 10% rozsahu. Takze privisoky gain ktory osekal dynamicky rozsah. Subor bol ulozeny DSS takze ten asi spravil nejaku upravu okrem debayeringu. Mozes nahrat subor tak ako ho vypluje fotoaparat? Ta ziara po okrajoch je asi najskor AMP glow ale je to dost extremne takze ci to nebude nejaky priesak svetla cez hladacik alebo podobne.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2991

Příspěvek od iooo »

nou píše:Aky model kamery/fotoaparatu to je? Lebo tamten subor je prakticky nepouzitelny. Jadro galaxie je prepalene aj ked je v histograme pouzite tak 10% rozsahu. Takze privisoky gain ktory osekal dynamicky rozsah. Subor bol ulozeny DSS takze ten asi spravil nejaku upravu okrem debayeringu. Mozes nahrat subor tak ako ho vypluje fotoaparat? Ta ziara po okrajoch je asi najskor AMP glow ale je to dost extremne takze ci to nebude nejaky priesak svetla cez hladacik alebo podobne.
Je to tato kamera https://www.astroshop.eu/astronomical-c ... or/p,53645 a mám čím dál silnější pocit, že jsem při výběru kamery udělal obrovskou chybu.

Tady je odkaz na FITS:

K té září: není to žádný průnik světla přes hledáček, ta záře tam je i když kameru zapnu doma v obýváku a to i když udělám dlouhou expozici s nasazeným krytem kamery...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2992

Příspěvek od nou »

To uz vyzera pouzitelne a nie taka katastrofa ako ten tif. Je to nechladena kamera takze tam bude vyrazny tepelny sum. Urcite by som ale ubral na gain pretoze jadro galaxie je vyrazne prepalene. Takze urcite znizit gain na polovicu skor na tretinu. Lepsie doporucenie by slo dat keby sa kamera premerala v SharpCap Sensor Analysis https://www.youtube.com/watch?v=AidhxeAJJ3s staci aj vo free verzii.

Ta ziara okolo je urcite AMP glow a teda treba poctivo robit kalibraciu s dark frame. Kedze to ale je nechladena kamera tak bude problem so stabilitou teploty.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2993

Příspěvek od iooo »

nou píše:To uz vyzera pouzitelne a nie taka katastrofa ako ten tif. Je to nechladena kamera takze tam bude vyrazny tepelny sum. Urcite by som ale ubral na gain pretoze jadro galaxie je vyrazne prepalene. Takze urcite znizit gain na polovicu skor na tretinu. Lepsie doporucenie by slo dat keby sa kamera premerala v SharpCap Sensor Analysis https://www.youtube.com/watch?v=AidhxeAJJ3s staci aj vo free verzii.

Ta ziara okolo je urcite AMP glow a teda treba poctivo robit kalibraciu s dark frame. Kedze to ale je nechladena kamera tak bude problem so stabilitou teploty.
Díky za rady. A v jakém SW sis ten FITS prohlížel? A ještě bych se zeptal, jestli ta "záře" přece jen není už moc výrazná? Vidím ji i na živém obraze. Není to už vada na reklamaci? Mám ještě jednu menší kameru od stejného výrobce a za míň než poloviční cenu a žádné takové světlé skvrny v obraze nejsou.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2994

Příspěvek od nou »

Otvoril som to v GIMP 2.10 alebo aj tento http://grytom.g6.cz/fits/
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2995

Příspěvek od iooo »

No ale když to otevřu v GIMPu, tak vidím jenom jeden kanál bez debayeringu, takže černobílý obraz s jemnou mřížkou.
EDIT: A to samé v tom fits prohlížeči, na který jsi poslal link. Jen 1 kanál s mřížkou.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2996

Příspěvek od hades »

To už jsme ti tu vysvětlovali, proč je ten obrázek černobílý.
Zkusil jsem to prohnat debayeringem v PixInsight a výsledný obraz je oproti tomu tifu ostřejší, ale barevný rozdíl tam není žádný.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2997

Příspěvek od nou »

Skusil som to spracovat samozrejme z jedneho snimku to bude mizeria ale nejaka farba tam je.
Přílohy
test.jpg
test.jpg (604.17 KiB) Zobrazeno 2213 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2998

Příspěvek od iooo »

hades píše:To už jsme ti tu vysvětlovali, proč je ten obrázek černobílý.
Pochopil jsem, proč je ten obrázek černobílý. Reagoval jsem na výrok "To uz vyzera pouzitelne a nie taka katastrofa ako ten tif" od nou - že to otevřel v GIMPu. Myslel jsem, že nějak v GIMPu otevřel všechny 3 kanály a složil z nich barevný obraz.
hades píše:Zkusil jsem to prohnat debayeringem v PixInsight a výsledný obraz je oproti tomu tifu ostřejší, ale barevný rozdíl tam není žádný.
Ten tif mi vygeneroval DSS. Čím by to teda mohlo být, že tam není žádná barva? Stejné to bylo i u expozice 10 minut. Je to tím, že ta kamera nepatří do dalekohledu ale do koše? Nebo dělám něco špatně já? Nebo kombinace obojího? :-)
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2999

Příspěvek od iooo »

nou píše:Skusil som to spracovat samozrejme z jedneho snimku to bude mizeria ale nejaka farba tam je.
No nevím, spíš mi to připadá, jako bys zvýraznil modrou. Každopádně moc díky za ochotu se tou hrůzou vůbec zabývat :-)
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3000

Příspěvek od iooo »

Pánové, velmi děkuji za rady a za snahu. Dovolím si ještě položit pár otázek:

1. Co si myslíte o té kameře? Nebylo by lepší ji vyhodit a koupit něco solidnějšího? A pokud ano, co byste doporučili v ceně do 25000? (něco co spolehlivě chodí s INDI ovladači)

2. Proč jsou ty snímky zelenožluté? To je normální?

3. Nebylo by lepší koupit černobílou kameru a filtry? Jaký je v takovém případě postup složení barevného obrazu?
Odpovědět