Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3541

Příspěvek od Beho »

Na CN je pro EAA některými členy doporučováno použít pro SCT C6/C8 2 reduktory ohniska 0,63 "v serii", čímž se docílí redukce cca 0,4.
Toto řešení by mohlo údajně nahrazovat nedostupné reduktory 0,4, 0,33...Jaký je názor na toto řešení zdejších zkušenějších kolegů ?
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3542

Příspěvek od Pavebo »

Četl jsem, nemaje dva 0,63x reduktory tak jsem použil 0,33x + 0,63x a po použití oba vrátil zpět do šuplíku - výsledek je opravdová bída. Ale kdoví, třeba bude použití dvou 0,63x reduktorů pro hodně malý čip průchozí…

Edit: zkoušel jsem to na Meade 10” SCT, kde mi 0,63x reduktor chodil vcelku dobře až někam k F/5,4. Přičemž reduktor 0,33x od Meadů vždy nestál ani za letmý pohled. Zřejmě tu zkoušku výrazně ovlivnil. Nicméně, pro SCT dalekohledy dodává Starizona reduktor Night Owl 0,4x, což by snad mělo být lepší řešení (průměr pole by měl být do 16 mm). Tento rok snad vypustí do světa i variantu pro Edge HD.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3543

Příspěvek od astar »

Reduktor pro SCT je navržen tak, aby zkracoval a i korigoval sklenutí a astigmatismus. Pokud dám dva takové za sebou, tak první to srovná a druhý to pak překoriguje. Možná to trochu vyhoví jen kolem osy, ale i o tom bych pochyboval. Nesprávnou polohou se bude měnit sférická vada .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3544

Příspěvek od Beho »

Pavebo : Jakým připojením reduktoru 0,63 k SCT C6 se docílí f/5,4 místo f/6,3 ? A děkuji za praktickou informaci k variantě z CN.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3545

Příspěvek od Pavebo »

Pokud se nepletu, standardní backfocus u 0,63x reduktoru je cca 125 mm. Experimentoval jsem s prodloužením backfocusu a dostal jsem se k vyšší světelnosti, měl jsem za to, že k F/5,4 ale tady u fotky A21 jsem se snad dokonce dostal k F/4,7 (pokud jsem se teda nesplet…). Je to už dávno, co jsem to podnikal, už si nepamatuju jestli jsem měl reduktor za meadovským mikrofocuserem nebo naopak jsem mikrofocuser dal až za reduktor, což umožňuje zaostřit s delším backfocusem.

A21: https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 591430.jpg
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3546

Příspěvek od Yarkho »

astar píše:Reduktor pro SCT je navržen tak, aby zkracoval a i korigoval sklenutí a astigmatismus. Pokud dám dva takové za sebou, tak první to srovná a druhý to pak překoriguje. Možná to trochu vyhoví jen kolem osy, ale i o tom bych pochyboval. Nesprávnou polohou se bude měnit sférická vada .
Presne.
Ale možno pokiaľ niekomu nevadí menšie pole a ani rôzne aberácie, tak na to môže byť stále ochotný sa pozerať.

Osobne ale nejak nevidím výhodu takéhoto "systému" oproti RASA.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3547

Příspěvek od MilAN »

Pokud píšeme o MeadeSCT, je potřeba si uvědomit, že ten původní reduktor/korektor nefunguje pro Meade ACF, kde je potřeba jen reduktor. Ta 0,63x je vhodná jak na klasické Celestrony , tak na klasické Meade ( ty se ale už minimálně 15 roků nevyrábějí / neprodávají).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3548

Příspěvek od Pavebo »

Sice je reduktor 0,63x určen pro SCT dalekohledy, ale v dřevních dobách svého focení s Meade ACF 10” jsem ho používal s celkem obstojným výsledkem. Dnes je samozřejmě pro ACF dalekohledy bezkonkurenční Lepus 0,62x. Laicky mám za to, že pro ACF dalekohledy musí být nejen reduktor, ale díky tomu, že systém nemá pole úplně rovné jako majÍ Celestrony Edge Hd, i korektor, aby to dal trochu do figury…vede mě k tomu i to, že mě Dean ze Starizony jasně nedoporučil připravovaný Night Owl 0,4x pro Edge Hd, právě pro to, že ACF není aplanatický.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3549

Příspěvek od MMys »

Nojo, ale na malý senzor Atika ty rozdíly mezi jednotlivými korektory skoro nepoznáš. Chleba se začne lámat až u větších senzorů. APS už je průšvih.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3550

Příspěvek od Pavebo »

Je jasné, že velké čipy ukážou v okrajových partiích větší odchylku od ideální roviny. Atik se svými 11 mm a ASI183 se 16 mm se dá snadněji vyladit, to je taky důvod proč se netrápím s větším čipem.
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3551

Příspěvek od zdenal19 »

Zdravím Vás - měl bych na Vás prosbu, jako profíky pokud bych s tím otravoval tak nemusíte odpovídat. Jedná se o několikrát omývané téma zde na fóru a to je Dobson a astrofoto či videosekvence. Nechci se teď bavit o tom jestli jde na Dobsonu fotit snímky, už to je zde milionkrát zmiňované, že na klasickém Dobsonu bez pohonu a Poncetovy plošiny to prostě nejde hlavně Deep sky objekty naprosto bez šance, ale i planety jsou problém, ale jen částečně Měsíc ,nebo Slunce za patřičné ochranné fólie třeba od Baaderu. Můj dotaz je na videosekvence planet Jupiter, Saturn, Mars přes zrcadlovku foťák na klasickém Dobsonu a pak dané obrázky z videosekvence složit v daných programech např. Registax, Autostakkert aj. pomocných. Jak zpracovat to není předmětem dotazu. U této videosekvenci je možno použít kvalitní Barlow kvůli lepšímu zvětšení, ale problém je, že planeta logicky velmi rychle utíká ze zorného pole. Takže tento pokus je nesmírně problematický. Ta prosba na Vás - nevím jestli to vůbec jde je možno zde uveřejnit od někoho zpracované snímky v daných programech tomu určených z videosekvence planet prováděné na klasické Dobsonově montáži bez plnohodnotného pohonu s jemnými pohyby v obou osách a bez Poncetovy plošiny. Záznam videosekvence by byl prováděn přes foťák zrcadlovku ať se senzorem FF či APS-C. Myslím si, že by to mnoha začátečníkům astro pozorovatelům udělat rozhled, jaké maximum lze z klasického Dobsona dosáhnout co se týká tématu o Astrofoto, poněvadž Dobson bez pohonu a plošiny opravdu k tomu není vůbec vhodný. Pokud je to možné zveřejnit. Pokud ne neberte můj příspěvek na vědomí. Mě, jako laika by mě to zajímalo. Děkuji.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3552

Příspěvek od aston »

Ja fotim s dobsonom bez pohonu a plosiny, akurat nie cez zrkadlovku ale s planetarnou kamerkou. Ak by ta to zaujimalo, tak si klikni na moj profil a je tam moznost vyhladat moje prispevky. Neni ich mnoho, zacal som iba na jar.
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3553

Příspěvek od zdenal19 »

Aston24 - mockrát díky za informaci. Viděl jsem Tvoje snímky Jupitera moc pěkné, na to, že je to klasický Dobson, klobouk dolů. Kameru nemám, zatím nemám v úmyslu ji kupovat, nejdříve musím mít dost hodin odpozorováno zatím bych se nazval svátečním pozorovatelem jednou za čas. Včera jsem zrovna pozoroval svým Dobsonem od 20.30 hod hodin sice z balkonu, planety J+S na začátku super, ikdyž byly nízko, později kolem 23 hodiny, jsem to však zabalil, už nebyly vidět tolik detaily, začal se rosit sekundár. Rosnici nemám. Navíc druhý den do práce. Pro mě je důležité, že to nějak jde s tím klasickým Dobsonem myslím ty videa a následně zpracované snímky, jak to budu někdy dělat to už je jen na mě samotném. Už jsem našel i nějaké to video na YT ohledně tohoto tématu.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3554

Příspěvek od Beho »

Mám kameru qhy5III485, s kterou se učím fotit planety. Na Astrobinu jsem viděl fotografie DSO touto kamerou
https://www.astrobin.com/jq9asd/?nc=ano ... 1624312254
Bylo to ale focené Newtonem 750/150, já mám SCT C6.

Má smysl to zkusit a koupit reduktor celestron 0,63, nebo lze očekávat nějaký technický/optický problém ?
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3555

Příspěvek od vaclavII »

Fotografovat SCT s reduktorem 0.63x s malou planetární barevnou kamerou jde. Pouze na úzkopásmové fotografování tato kamera nebude vhodná z důvodu, že není chlazená a šum senzoru nedovolí delší exposici než cca 60 sec/snímek. Vhodný je požít na snížení světelného smogu CLS filtr - na galaxie https://www.firstlightoptics.com/optolo ... ilter.html i mlhoviny.
Na úzkopásmové fotografování mlhovin je důležité mít chlazenou monochromatickou kameru. Pokud se použije barevná chlazená kamera na mlhoviny lze použít duo band filtr https://optcorp.com/products/optolong-l ... e-filter-2 nebo nějaký podobný filtr od jiného výrobce.
Odpovědět