Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: RE: Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3001

Příspěvek od mirkovacik »

iooo píše:Pánové, velmi děkuji za rady a za snahu. Dovolím si ještě položit pár otázek:

1. Co si myslíte o té kameře? Nebylo by lepší ji vyhodit a koupit něco solidnějšího? A pokud ano, co byste doporučili v ceně do 25000? (něco co spolehlivě chodí s INDI ovladači)

2. Proč jsou ty snímky zelenožluté? To je normální?

3. Nebylo by lepší koupit černobílou kameru a filtry? Jaký je v takovém případě postup složení barevného obrazu?
Nic nehadz do kosa. Treba sa naucit fotit s tym, co mas. S tym sa naucis kopu veci a urcite s tym vies nafotit kopu peknych veci. To je jedno, s cim sa to ucis. Zatial najviac rezerv je v know how. Obrázek

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1748
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3002

Příspěvek od nou »

Na prvotny nahlad som pouzil GIMP. Ten mi samozrejme ukazal len ciernobielu stvorcekovanu verziu. Ale potom som to spracoval v SIRIL ktory uz spravil debayer. Ten DSS to hlavne strasne orezal ze sa s tym uz nedalo nic robit.

Ta kamera je nechladena a je teda urcena na planety alebo Mesiac. Na prvotne skusanie a ziskanie skusenosti urcite posluzi. Treba urobit viac snimok a tie potom zlozit do jednej. Tiez experiementovat s gain tak aby objekt nebol preexponovany pri 3-5 minutovej expozicii.

Co sa tyka inej kamery tak ZWO ma v ponuke nejake do tych 25000. Len pozor k ich cenam si treba priratat minimalne 20% DPH. https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... so-cameras Ale fakt by som nekupoval inu kameru to mas cas kym ta nezacne limitovat uz existujuca technika.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3003

Příspěvek od MMys »

Ta kamera funguje úplně normálně. Pokud ten fits je nekalibroavný 5-minutový snímek, nemá smysl zatím pořizovat nic jiného, nedostat ses ani na zlomek možností té kamery. Jinak ta expozice byla zbytečně dlouhá, střed M51 je už přepálený. A nebo snížit zisk.

Musíš se naučit fotit kalibrační snímky, provést správně kalibraci a následný processing. Všechny ty nectnosti z obrazu (šmouhy, hotpixely) zmizí kalibrací. Dokud tohle nebudeš bezchybně umět, ani dražší kamera to nespraví.

Další nedostatek je tvar hvězd. Buď jsi nepointoval (bez toho to asi nepůjde) a nebo je to hrubě neupointované.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3004

Příspěvek od Jirka247 »

Zdravím všechny.
Včera jsem fotil plejády přez APO 140 s reduktorem riccardi a za ním Canon v ohnisku. . Když jsem fotil předevčírem ve stejné sestavě, ale za reduktor ještě přidal Powermate 2" x2 Přijde mi to lepší .

A nějak se mi zdá, že v okrajích mám ty hvězdy nějaké protáhnuté . Čím to může být? Předpokládal jsem, že ten reduktor to pole srovná.
Jinak fotka je ISO 800 čas 0,6 sec
U té druhé fotky focené do CR2 jsem jí zesvětlil a něco se mi odráží z boku, ale podle mne, to mohlo být i rosnicí. Měl jsem jí vytaženou tak 10 centimetrů víc ne.

Děkuji za radu Jirka.
IMG_2181.JPG
IMG_2181.JPG (8.21 KiB) Zobrazeno 1833 x
IMG_2181_1.jpg
IMG_2181_1.jpg (65.28 KiB) Zobrazeno 1833 x
Plejády 30.3 2020.jpg
Plejády 30.3 2020.jpg (218.03 KiB) Zobrazeno 1833 x
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3005

Příspěvek od astar »

Jirko , když je to universální reduktor, jak jsem zjistil z netu , tak nemůže korektně pracovat se všemi APO objektivy . To co ukazuješ , vypadá na křivě nasazený ten korektor, protože je to cca uprostřed pole .To co je v rozích , tak na to reduktor nestačí a někdy to i zhorší . Takhle se to moc nedá určit. Musel bych mít mírně rozostřený snímek (k soustavě)na kotoučky cca 10-15pix a originální Raw. Globálně reduktory nemívají kvalitní korekci pro velké pole , vyjímky jsou ty přímo napočítané pro danou soustavu.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3006

Příspěvek od Jirka247 »

Mám dalekohled APM APO 140 / 980 s větším výtahem než jsem měl mít původně a k tomu doporučovaný přímo od výrobce Super reducter
0,75 x Apochromats Riccardi APM proto mě to překvapilo .

Když jsem měl SW 120/900 a na tom originál reduktor, myslím, že to nedělalo a nebo jsem si toho nevšimnul..

Dneska jsem trochu dotáhnul výtah. Zdálo se mi, že to má trochu vůle . jsou tam na to dva šrouby.
Sestavu jsem přestěhoval na východ tak Dnes skusím měsíc a pak případně nějakou tu hvězdu.

A dám vědět
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3007

Příspěvek od Jirka247 »

Pár včerejších fotek bez úprav. Akorát zmenšeno aby to šlo vložit sem. Mám to uloženo ještě na Google v CR2 snad by to šlo sdílet ještě jsem to nezkoušel.
IMG_2550.JPG
IMG_2550.JPG (621.88 KiB) Zobrazeno 1762 x
IMG_2549.JPG
IMG_2549.JPG (623.02 KiB) Zobrazeno 1762 x
IMG_2545.JPG
IMG_2545.JPG (506.9 KiB) Zobrazeno 1762 x
IMG_2544.JPG
IMG_2544.JPG (508.61 KiB) Zobrazeno 1762 x
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3008

Příspěvek od Jirka247 »

A mám tento reduktor přímo našroubovaný na dalekohled.
IMG_2559.JPG
IMG_2559.JPG (241.28 KiB) Zobrazeno 1753 x
IMG_2557.JPG
IMG_2557.JPG (256.4 KiB) Zobrazeno 1753 x
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3009

Příspěvek od Jirka247 »

Tak to vypadá, že bude vyřešeno. Měl jsem moc dlouhý prodlužovací tubusky za reduktorem . Prostě jsem neřešil jejch délku. a zaostřoval výtahem
Při zkrácení na 16.5 mm se to zlepšilo skoro o 50 % Tak až mi přide ještě kratší, uvidím.
A taky, jsem už trochu při zaostřování slepý :D .
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3010

Příspěvek od iooo »

hades píše:
iooo píše:4. Najde se tu někdo, kdou používá kombinaci Linux/INDI/Kstars/EKOS?
Já to taky používám, odkaz na vlákno, kde se to řeší, už dodal kolega
Díky, vlákno jsem částčně prošel, ale vesměs se týká RPi (podle něj se i jmenuje), HW a nebo problémů rozchození něčeho pod Linuxem. Nic z toho momentálně nepotřebuji, navíc jsem Linuxář :-) Spíš jsem se chtěl zeptat na něco ohledně samotných nastavení v EKOSu. Momentálně mám ještě nevyřešený problém s pointací (je velmi nepřesná). Nicméně jsem nenašel žádné vlákno, věnované právě INDI/KStars/EKOS - z pohledu samotného používání, ne jak to rozběhnout. Nemohlo by se pro toto založit nové vlákno? Nebo je tu tak málo uživatelů této kombinace? Nebo do jakého vlákna takové dotazy patří?

Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24305
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3011

Příspěvek od MilAN »

A proč by se to mělo řešit jinde, než v tom vlákně ? Pokud něco nechodí, je to většinou v instalaci, ne v programech. A máš pravdu, použivatelů toho programu není moc. Ale na druhou stranu, pokud jsou ty programy dobře nainstalovány, tak z hlediska funkčnosti a použití se budou rozdíly hledat asi těžko. Pro WIN to vše řeší ASCOM a většina těch obslužných programů má společné základy , ať běhají pod čímkoliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3012

Příspěvek od biker.fm »

iooo píše:
hades píše:
iooo píše:4. Najde se tu někdo, kdou používá kombinaci Linux/INDI/Kstars/EKOS?
Já to taky používám, odkaz na vlákno, kde se to řeší, už dodal kolega
Díky, vlákno jsem částčně prošel, ale vesměs se týká RPi (podle něj se i jmenuje), HW a nebo problémů rozchození něčeho pod Linuxem. Nic z toho momentálně nepotřebuji, navíc jsem Linuxář :-)
A neni to jedno na jakem HW bezi ten Linux ? Ja to mel ze zacatku na RPi3, ted aktualne Odroid a samozrejme funkcni backup instalaci mam i na NB (tedy tri ruzne HW a na vsech je Linux ;-)).

Predpokladam ze jsi si nacetl informace zde uvedene.
iooo píše:Momentálně mám ještě nevyřešený problém s pointací (je velmi nepřesná).
Pouzivas interni program pro pointaci, PHD2 nebo neco jineho ? A co se vlastne vse skryva za tim "velmi nepresna" ? Jakou mas kameru, pointacni dalekohled, pouzivas ST4 port z kamery do montaze nebo mas jinou variantu ?

Samostatne vlakno pro INDI na Linuxu zde neni, je nas male procento uzivatelu proti tem co maji Windos. Informace vetsinou cerpame z fora nebo z faq.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3013

Příspěvek od hades »

Já bych samostatné vlákno viděl jako dobrý nápad. Klidně ho založte
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3014

Příspěvek od iooo »

biker.fm píše:Predpokladam ze jsi si nacetl informace zde uvedene.
Jasně :)
biker.fm píše:
iooo píše:Momentálně mám ještě nevyřešený problém s pointací (je velmi nepřesná).
Pouzivas interni program pro pointaci, PHD2 nebo neco jineho ? A co se vlastne vse skryva za tim "velmi nepresna" ? Jakou mas kameru, pointacni dalekohled, pouzivas ST4 port z kamery do montaze nebo mas jinou variantu ?
Pro pointaci používám interní engine v EKOSu. Tím "velmi nepřesná" mám na mysli, že nepřesnost se většinou pohybuje nad 2" (to je ještě ucházející pro začátečníka, jako jsem já, ale už to jde znát na tvaru hvězd), občas dokonce vyleze až na 5" (to už je snímek nepoužitelný). Pointační kameru mám tuto: https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... ra-touptek
Používám ST4 port kamery, protože při přepnutí na druhou variantu je pointace ještě mnohem horší.
Tady je odkaz, jak např. vypadala pointace včera, to byla úplná katastrofa:

Jako začátečník bych potřeboval radu, co všechno prověřit a jaká nastavení zkusit změnit. Např. nevím, jestli je v pořádku Guinding rate na výchozí hodnotě 0,5s s montáží EQ5 a jaký je vztah této hodnoty k expozičnímu času pointovací kamery, který je ve výchozím nastavení 1s. Je tam mnohem víc možností a nejsem z nich zrovna chytrý a ani nevím, na co mají vliv.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3015

Příspěvek od biker.fm »

Barevna kamera by se nemela pouzivat pro pointaci, jiz bylo zde na foru vysvetleno proc. Jak jsi mel zaostreny pointer a uchyceni pointeru mas na dalekohledu? Vyfot jak to mas a dej sem obrazek.

Hodnoty nastaveni:
- guiding rate 0.5 mam i ja
- expozicni cas kamery davam vetsinou 2sec

Nenapsal jsi jake mas ohnisko pointacni kamery ...

edit: Jeste jednou koukam na ten tvuj graf, litalo ti to vice v DE ose.
point-graph.jpg
point-graph.jpg (60.12 KiB) Zobrazeno 1522 x
Mohlo by to treba i odpovidat spatnemu vyvazeni, resp. moc velkemu rozvazeni. Ze ti to litalo v RA do cca 2.5, muze to byt i zapricinene seeingem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět