Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Pomoc s výberom teleskopu

#3361

Příspěvek od armichael »

Nenašiel som za 1250€ ale niečo takéto: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... scope.html
Ostane však na poštovné aj na dobrú handričku na oprašovanie ;-)
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3362

Příspěvek od midars »

Není to v nastavení. Koukněte se na stránky APT poznámka (1) u D3s.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Marek192
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 12. 2020, 23:37

Re: Pomoc s výberom teleskopu

#3363

Příspěvek od Marek192 »

peta62 píše:Na co se hlavne chcete divat, budete s nim cestovat, budete ho nosit, chcete s nim i fotit ?
A cetl jste zde vlakna o vyberu prvniho dalekohledu treba jako zde, kam Vam to admini presunou ?
Chcel by som fotiť deep sky objekty a aby bol kompaktný, menší
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Pomoc s výberom teleskopu

#3364

Příspěvek od majklus »

Pokud je to myšleno jako nákup nových věcí, tak to asi nepůjde. Nejlevnější co mi dává smysl je HEQ + SW ED72 a to vyjde na cca 1450 EUR.
Je to jen dalekohled a montáž. Máš nějakou kameru / foťák na snímání? Jak se bude řešit pointace? Ten dalekohled je totž úplný holobyt, nemá ani hledáček. Taky bude k němu asi potřeba reduktor / rovnač a ten taky není zadarmo...

Pokud je takto omezený rozpočet a chce se fotit, musí se

1) čekat a koupit věci použité třeba tady v bazaru
2) začít montáží a z počátku fotit jen foťákem a k němu nějakým objektivem, který se doma válí
3) postupně teprve došetřit a dokoupit dalekohled, pointer, pointační kamerku, reduktor.... nebo začít s 6" F5 newtonem, ten i s potřebným komakorektorem vyjde o něco levněji (ale ne o moc)
4) číst, studovat, číst, vyzkoušet, studovat, číst, vyzkoušet.... atd

Ale jsou tu o tom nekonečná vlákna a MMYs o tom napsal moc hezký článek. Asi by to mělo být do jednoho z těch vláken přesunuto.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Pomoc s výberom teleskopu

#3365

Příspěvek od Artaban »

Marek192: V tom případě začni tím, že si přečteš tohle http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
romangl
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 12. 2020, 10:58
Bydliště: Uherské Hradiště

BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3366

Příspěvek od romangl »

Zdravím vás pánové. Jsem nováček v astronomii i tady na fóru, takže možná jste už tento problém řešili a pak prosím o navedení. Mám dalekohled Meade ETX 125 a pořídil jsem si k němu i kameru BRESSER Full HD Deep-Sky, včetně softwaru ToupSky, ovladačů ASCOM a kabelů. Měl jsem za to, že pomocí tohoto softwaru budu moci ovládat i dalekohled z pc (notebooku). Kamera je s pc spojena kabelem do USB. Je tam ještě jeden kabel pro ST4, ale pro ten není v dalekohledu odpovídající zdířka. Ani v pc. Firma Meade nebo prodejci dalekohledů nabízejí kabely, ale ty jsou do seriového portu počitače. Vyřešil bych s nimi ovládání dalekohledu a jeho zaostřování, nebo to budu muset dělat jako dosud ručně? Nebo klasicky dělám něco špatně? Děkuji za odpověď.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3367

Příspěvek od dex »

Kamera nemá s ovládáním montáže nic společného, ta posílá jen obrázky.

Sériové konektory jsou správně, montáž komunikuje s počítačem (nebo ručkou) přes sériák.
Pokud počítač sériový konektor, nemá, dá se použít převodník USB - RS232.
Jako třeba https://elsalvador.desertcart.com/produ ... 7-autostar
romangl
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 12. 2020, 10:58
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3368

Příspěvek od romangl »

Děkuji za odpověď. Mám v tom trochu guláš, v kameře je druhá zdířka pro vodící kabel ke spojení s ST4 - jak jsem pochopil, tak to je rozhraní, které ovládá dalekohled a zaměřuje ho na určitý cíl. Jelikož můj dalekohled se také dá zaměřit automaticky, tak jsem myslel, že to je ten guider, ale konec kabelu nikam nepasuje. Rovněž tak u dalekohledu je kabel, který má sice konce, jež se dají do dalekohledu zasunout do zdířky AUX, ale druhý konec zase nikam nepasuje. Takže teď předpokládám, že na kabel z dalekohledu ze zdířky AUX zasunu konektor do seriového portu a pak budu moci dalekohled ovládat z pc. Doufám, že k tomu bude nějaký program a že zas nebudu muset půl roku pátrat jak to zprovoznit a jestli to vůbec jde. Občas si připadám, jako kdybych řešil šifru mistra Leonarda.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3369

Příspěvek od Psion »

dex píše:Kamera nemá s ovládáním montáže nic společného, ta posílá jen obrázky.
Kamera má klasický guider výstup ST-4, tedy se připojuje rovnou k montáži, pokud tedy mluvíme o této kameře. Samozřejmě guider výstup ovládá PC jak u ostatních kamer s ST-4 rozhraním.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3370

Příspěvek od hades »

Ta kamera, pokud má ST-4, se dá použít pro pointaci, anglicky guiding. To je metoda, která se používá při focení objektů hlubokého vesmíru (anglická zkratka DSO) delšími ohnisky (dejme tomu od 300mm výš) pomocí dlouhých expozic (dejme tomu 30s a víc). Taková kamera se vloží do sekundárního dalekohledu, který sleduje hvězdné pole, a pokud se montáž z nějakého důvodu nepohybuje přesně, tak přes speciální aplikaci posílá do montáže korekční povely aby tyto nepřesnosti korigovala. Ve Vašem případě, když ji chcete používat jako primární kameru, nemá tento port žádnou funkci. Snad jsem to vysvětlil srozumitelně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
romangl
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 12. 2020, 10:58
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3371

Příspěvek od romangl »

Ano, je to srozumitelné. V této fázi to opravdu nepotřebuji a aspoň se mohu soustředit na plné využití toho co mám. Děkuji za vysvětlení a poskytnuté rady, bohužel to není dnes normální.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3372

Příspěvek od MilAN »

Montáž ETX není uzpůsobena pro použití autopointace, takže aani nemá ST4 port. Pro ovládání z PC je určen AUX port, spojení s PC potom přes spojovací a převodníkový kabel, dodávaný jajko příslušenství. Může v tom být trochu problém, protože montáže ETX se vyrábějí už dost dlouho , a za tu dobu doznaly značných úprav a u těch starších je problém, že nejsou systémové kabely.- resp. pokusy o propojení jinak často ztroskotaly.
Zůstal bych u ovládání z ručky, na pointaci není dobře připravena ani mechanická část montáže a tak je dobré zůstat u krátkých nepointovaných expozic. Přeci jen není moc možné vyždímat z té techniky to, co v ní není. Na pozorování a i nepointované focení je ale O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: BRESSER Full HD Deep-Sky Camera - možnost ovládání z pc

#3373

Příspěvek od dex »

Doufám, že k tomu bude nějaký program
Meade má software ke stažení samozřejmě tady: https://www.meade.com/category/support/ ... /software/
romangl
Příspěvky: 4
Registrován: 09. 12. 2020, 10:58
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3374

Příspěvek od romangl »

Pánové, moc vám děkuji za vaše odpovědi. Pomohly mi. Škoda, že nejste někde blízko a nemáte kroužek, otevřený začátečníkům. Vaše odpovědi mi daly víc, než půl roku hledání odpovědí na internetu. Jeden z prodejců mi radil právě tuto cestu, ale bohužel většina příspěvků je anglicky nebo nějak jinak a než si to nějak přeložim, nebo vydedukuji, běží mi drahocený čas. Nikdy jsem si nemyslel, že v důchodu budu mít tak málo času, a hlavně, dlouho mi trvá než něco pořádně vstřebám. No dost fňukání, ještě jednou děkuji a přeji vám krásné svátky.
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3375

Příspěvek od zdenal19 »

Předem bych chtěl moc poděkovat všem uživatelům, kteří přispívají svými názory na tohle fórum. Tento rok jsem si pořídil zrcadlovku Binorum 305/1500 na Dobsonově montáži. Některé svoje první pocity jsem zde už psal, přesto s jídlem roste chuť další krok o mnoho náročnější a finančně dosti nákladné je astrofotografie. Samozřejmě, že s tím nezačnu hned, přesto, když pročítám tohle fórum ohledně astrofotografie tak vlastně přemýšlím, jak to může být apod. Moje dotazy ohledně vybavení a zkušeností s astrofotografií budou pro mnoho lidí směšné, pro mě však důležité, abych si udělal správnou představu. Samozřejmě, že jsem zhlédl různé videa na Youtube, přesto několika věcem nerozumím, proto bych se chtěl zeptat zde na tomhle fórum: Mám v plánu někdy si pořídím zrcadlovku Canon například: Canon EOS 6D Mark II, na různých videích jsem viděl, že je potřeba, abych mohl vytvářet snímky tyhle součásti navíc jedná se o kroužek T-Ring dělaný na Canon EOs, pak adaptér například tento Baader Planetarium redukce 1,25″/ T2 (T-adaptér), nebo Redukce Bresser 1,25″ pro připojení fotoaparátu k teleskopu zde mám první dotaz jaký je mezi tím rozdíl a co je pro tento dalekohled Binorum 305/1500 na Dobsonově montáži lepší? Potom bych se chtěl zeptat k čemu slouží Korektor komy Sky-Watcher Coma Corrector 2″ Newton? Je to věc, která je nutná při focení bez které se nejde obejít, tak jako je to třeba u T-Ringu?, nebo je to kvůli tomu, že se tím zkvalitní výsledný snímek? Je to finančně náročnější přesto u mě reálné, než třeba u kamery, která je dražší, jak samotný dalekohled což je úplně jiný level. Zůstávám u zrcadlovky Canon.
Dalším dotazem se chci zeptat pro mě velice důležitý při pořízení snímku z oblohy Měsíce, planet, hvězd, mlhovin apod, zrcadlovka fotoaparát je vlastně náhrada za okulár takže se zde s okulárem nepočítá, nebo se mýlím? Na videu na Youtube tam o tom nebyla zmínka, nebo jsem o tom nic nenašel. Potom bych se chtěl zeptat při tom focení zvětšení základní bývá kolik? Klasicky např. 166x, nebo 220x?
A poslední dotaz jaký je rozdíl mezi fotkami se snímačem Full Frame, nebo APS-C co se týká kvality Full Frame je lepší přesto obyčejný laik pozná rozdíl? To je zatím vše, předem děkuji za nějaké odpovědi, jinak budu dál hledat na internetu různé videa.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Odpovědět