Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2746

Příspěvek od MMys »

No ono se to ale taky chce podívat, jak blbě to bylo tou mono kamerou foceno. Kromě H-alfy (která je tam skoro zbytečná) je to uplácané z pár hodin 60 sec. expozic. A to není zdaleka optimální.

Ten snímek z barevné kamery je více než 2x delší expoziční čas, a hlavně tam jsou 2,5 a 10minutové expozice a všechny smysluplné (tedy RGB) žádné zbytečné úzkopásmo.

Ale řešíme tady celkem podružné záležitosti. Každá kamera, i relativně stará, s na dnešní dobu příšerným senzorem, dokáže dělat parádní snímky, když se použije správně. Tedy expoziční časy úměrné optice a paramtrům kamery, a hlavně dostatečná doba expozice.

Nehledejte žádnou zázračnou kameru, nemá to cenu. Na většině našeho území ty fotky kazí fotonový šum z oblohy několikanásobně více (i o řád), než vlastní šum kamery.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2747

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

v jakém programu skládáte foto měsíce? mám několik fotek ze zatmění a představa je taková, že je složím, stejně jako u DSO a výsledný obraz poté doladím v pixi, nebo PS.

DSS se to nelíbí, na fotkách nejsou vidět hvězdy. Na fóru jsem našel, že planety se zpracovávají v Registaxu, nebo autostakert, ale přijde mi, že se tam pracuje pouze s videem, půjde něco udělat i s fotkami?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2748

Příspěvek od KpS »

Na plochu Autostakkert lze přetáhnout obsah celého adresáře.
Karel
riske
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 01. 2019, 13:16

GoTo montaz pro panoramaticke foceni Mlecne drahy.

#2749

Příspěvek od riske »

Fotim hlavne sirokouhle a docela casto fotim panoramaticke fotografie nocni oblohy. Rad bych fotil zakladnimi objektivy (35 mm, 50 mm) a fotit velke panorama s temito ohnisky je vazne horor. Napadlo mne jestli bych si pomohl s GoTo montazi.
Chci se zeptat jestli existuje dostupna montaz ktera by sla ovladat pomoci UARTu. Kde bych posilal primo souradnice RA, DE. Mohl bych si pak napsat script ktery by ovladal montaz i DSLR a automaticky bych nasbiral data na pozadovane panorama.
Montaz by mnela byt dimenzovana na bezne fotoobjektivy do 400 mm. Bylo by fajn kdyby unesla i dalekohled na nenarocne fotografovani Mesice, Slunce a vecsich komet.

Jako vedlejsi projekt mne napadlo, jestli by dana montaz sla pouzit pro primani signalu z metereologickych druzic (treba NOAA18). Myslite ze bych na to mohl pouzit treba Stellarium Satelites plugin?

Doporucili by jste mi neco (montaz i dalekohled). Predstavuju si cenu kolem 25 000 CZK za montaz. Dalekohled bych kupoval pozdeji a rozpocet nemam jeste stanoveny…
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: GoTo montaz pro panoramaticke foceni Mlecne drahy.

#2750

Příspěvek od vla »

Trošku mě není jasné proč pro tyto docela hodně širokoúhlé objektivy toužíš po go-to montáži. Na to by měla stačit jakákoli ustavená montáž i bez go-to, focená pole mi přijdou tak velká, že pokud máš aspoň minimální představu jaké objekty fotit musíš jejich polohu trefit od oka. Co očekáváš, že by ti go-to přineslo za výhody?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
riske
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 01. 2019, 13:16

Re: GoTo montaz pro panoramaticke foceni Mlecne drahy.

#2751

Příspěvek od riske »

Zatím jsem fotil jenom s AstroTracem a navazovat snímky jen naslepo je fakt peklo. Chápu ze s normální montáži je to mnohem jednodušší ale prostě se mi nechce. S GoTo bych mněl všechno nafocené na jedno tlačítko. Navyše bych nemusel zůstat jen u 50 mm mohl bych dělat panorama i třeba se 400 mm... Dále bych si mohl na noc připravit pozorovací plán pro nafoceni různých objektu a ráno bych si zase už jen vyzvedl data. A hodně mně zajímá jestli by bylo možné trackovat i ty družice...
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2752

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

co může být za problém když mi Windows 10 najednou u 196 ks z poslední várky 200 ks fotek (všechny stejný formát CR2) začal hlásit, že mi chybí kodeky? Zkoušel jsem stáhnout nějaký Canon kodek, ale nezabralo. Děje se to pouze u lightů, darky ze stejné várky bere OK, veškeré fotky v totožném formátu dřív bral taky OK.

Díky za radu.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2753

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ještě doplním, že fotky které neprectu v pct mi nechce zpracovat ani DSS
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2754

Příspěvek od MMys »

Budou asi poškozený ty soubory, tedy jejich obsah (třeba díky vadné paměťové kartě).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2755

Příspěvek od Ondra_z_hor »

a když mi obrázky ve chvíli, kdy byly uložené ve foťáku šli zobrazit a když jsou uložené v PC už nefungují, bude pravděpodobně problém při přenosu do PC, že?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2756

Příspěvek od MMys »

Nejspíš jo. Kartu jsi už vymazal ? A zkontroluj si nějakým testem, jestli ti nechybuje disk v PC. To už jsem taky zažil.

A zálohovat, zálohovat... To platí všeobecně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2757

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Právě že vymazal, poučení pro příště. Dnes ráno jsem zkoušel něco fotit a nahrát do PC a bylo OK, a raději jsem před dnešním focením objednal novou poměťovku. A s tím zálohováním souhlasím - akorát místo na externím disku dochází rychle :D
JacobCZ
Příspěvky: 88
Registrován: 25. 02. 2019, 08:48
Bydliště: Holice, Pardubice
Věk: 30

Montáž pro astrofoto

#2758

Příspěvek od JacobCZ »

Budu mít, možná trochu hloupý začátečnický dotaz.
Pokukuji se po montáži, pro začátek na astrofoto. Osazená DSLR s objektivem 300mm, případně časem menší refraktor kolem 400mm.
Velmi se mi líbí lehké montáže typu Sky-Watcher Star Adventurer nebo SkyGuider od iOptron. Všiml jsem si ale, že "klasické" montáže typu CG-4 atd. s připočtením ceny za pohon nevycházejí cenově o tolik dražší, navíc je to komplet se stojkami. V případě bazarů mi i přijde, asi vzhledem k tomu, že jich je víc, že je lze už s pohony sehnat i levněji.
Pokud odmyslím výhodu hmotnostní na straně SA, je zde ještě něco, kvůli čemu by se vyplatilo pro astrofocení koupit tuto, než klasickou určené pro dalekohledy? Třeba jemnost chodu nebo tak... Rád bych si nechal technicky vysvětlit, jestli v těch montážích je ještě nějaký zásadnější rozdíl.
Časem bych určitě si chtěl investovat i do nějakého "většího" dalekohledu a montáže s GoTo, přes který budu fotit, ale to momentálně na pořadu dne není, a stejně bych chtěl pak mít sadu dalekohled+sestava na focení.
A pro ilustraci, že nejsem moc náročný uživatel, doteď jsem si dělal pokusy s astrofotografií pomocí Pentaxu K70 s využitím AstroTraceru a taky jsem byl vcelku spokojený :D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2759

Příspěvek od vla »

Možná si lehčí EQ montáží moc nepomůžeš, když koupíš bez go-to a jen dokoupíš obyčejné motůrky, nebudeš mít možnost pointovat, tato nejlevnější řešení nemají vstup pro AG takže oproti astrotraceru moc velkou výhodu nezískáš.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
JacobCZ
Příspěvky: 88
Registrován: 25. 02. 2019, 08:48
Bydliště: Holice, Pardubice
Věk: 30

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2760

Příspěvek od JacobCZ »

Jasné, ty "fotografické" montáže mají možnost AG, ačkoliv tedy jen v jedné ose jestli se nepletu?
Takže teda radši montáž Star Adventurer nebo ten SkyGuider než nejlevnější motorizovanou EQ montáž.
Odpovědět