Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaky teleskop na foceni DSO

#3481

Příspěvek od hades »

To, co uvidíš, respektive vyfotíš, si můžeš spočítat, například zde. Pro začátečníka bych doporučil s klidným svědomím právě to EDčko od Skywatcheru. Pokud se aktuálně nedá sehnat nový, tak zkus sledovat místní bazar, docela často se tu objevuje, mezi lidmi je jich dost. Spolu s APS zrcadlovkou má rozumně veliké pole, HEQ5 ho unese krásně. Sám jsem na takové kombinaci začínal.
BTW: v Supře ho mají skladem: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3509.html
Je to sice dražší set, třeba to zenitové zrcátko se při focení nepoužívá, ale můžeš ho mít prakticky hned.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jaky teleskop na foceni DSO

#3482

Příspěvek od g »

ED80 jsem měl mnohokrát, dalekohledy v setu se mi jevily v průměru lepší a hl. mají dvojrychlostní výtah (v setu jednoduchý). Dnes dávám přednost APO80 F7 od TS:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63826.html
Ovšem jen názor z vizuálního pozorování, k focení více zde:
https://www.youtube.com/watch?v=WVmewXaAn_o
(auto-překlad titulků do EN popř. i do CZ je možný)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký teleskop na focení DSO

#3483

Příspěvek od Yarkho »

Na astrofoto treba k ďalekohľadu uvážiť i príslušenstvo; v prípade refraktoru reduktor/rovnač - k spomínanému TS 80mm f/7 mám tento,
ďalej nejaké tubusky, redukciu na fotoaparát, a prípadne tiež širokopásmový filter orezávajúci časť svetelného znečistenia (Napr. tento ekvivalent fotografických filtrov ako "Hoya Starscape"; iné možnosti sú napr. Astronomik CLS CCD, Optolong L-Enhance, L-Pro, L-extreme, prípadne niečo od IDAS... na výber je mnoho - závisí od účelu použitia, tiež množstva a charakteru svetelného znečistenia v okolí).

HEQ-5 v pohode uvezie 80mm refraktor s reduktorom, hľadáčikom, ASIAir, atď.

V prípade refraktoru na astrofotografiu treba uvážiť ešte ohniskovú dĺžku, ktorá
- v kombinácii s veľkosťou čipu určuje veľkosť obrazového poľa
- v kombinácii s veľkosťou apertúry určuje svetelnosť - komerčne dostupné sú f/4,5 ďalekohľady so zabudovaným reduktorom/korektorom

Pre porovnanie, TS Apo 80mm f/7 s 0,8x reduktorom má svetelnosť f/5,6. Naproti tomu f/4,5 ďalekohľad umožní skrátiť expozície o tretinu... ale ohnisková dĺžka je iná, pri porovnateľnej ohniskovej dĺžke rastie cena.

Na vizuál sú malé apochromáty fajn na rýchly okuk planét a Mesiaca, na DSO ich dosah zodpovedá apertúre: Na otvorené hviezdokopy stále fajn.

S Newtonom 150/750mm na HEQ-5 nemám skúsenosti, ale inšpirácia sa dá nájsť napr. na stránkach AstroBackyard.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký teleskop na focení DSO

#3484

Příspěvek od hades »

Když budeš za tmou jezdit, tak filtr na světelné znečištění nepotřebuješ
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Jaký teleskop na focení DSO

#3485

Příspěvek od malickej »

Dik za ten odkaz na astronomy.tools. To je sikovna vecicka. Ten SW ED80 tady jen tak nebude bych rekl. Vsechno z ciny je ted v radu mesicu. Odkazy na ty TS jsou zajimavy, ale vzhledem k tomu ze pobyvam v UK (proto mi nepomuze ani mistni bazar), tak bych jeste asi musel pripocist dan a clo :-( Nasel jsem v UK nejaky co vypadaji stejne, jen je to jina znacka, tak nevim jestli je to jen samolepka nebo ne viz. https://www.firstlightoptics.com/sharps ... copes.html Jeste mi prijde celkem zajimave toto https://www.rothervalleyoptics.co.uk/wi ... model.html + reduktor 0,8. Jeste me tak napada, da se fotit jak s FF, tak APS-C zrcadlovkou? Jak to tak vsechno postupne procitam, tak mi to prijde ze FF jen s tim reduktorem, ale nejsem si jist jestli ty popisky chapu uplne spravne. Ohledne tech filtru, tak se obavam ze se budou hodit. Abych nasel pekne tmavou oblohu tak je to alespon 100Km, coz se neda uplne vzdy :-(
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jaký teleskop na focení DSO

#3486

Příspěvek od hades »

Jo tak ty jsi přímo v UK, to mi nějak uniklo. FF vs. APS-C je o tom, jak velké pole dokáže reduktor/korektor vykreslit. To už záleží na konkrétním modelu. Doporučuji, pokud to je možné, kupovat reduktor přímo pro konkrétní typ dalekohledu od toho samého výrobce. A pokud budeš muset sáhnout po filtru, tak si dej pozor na to, jak "kazí" barvy. Na emisní mlhoviny jej můžeš použít bez obav, ale u galaxií a reflexních mlhovin už ti bude mršit barvy. Taky jsem měl na počátku Astronomik CLS-CCD filtr, teď už ale vše fotím bez filtru a jezdím na místo, kde jej nepotřebuju.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
malickej
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 01. 2021, 19:58

Re: Jaký teleskop na focení DSO

#3487

Příspěvek od malickej »

Ja tusim nikde puvodne nepsal ze ziju v UK, moje chyba, nejak mi to nedoslo. Prave ze vetsinou u tech reduktoru bylo ze jsou i pro FF. Ja nedavno byl asi 200km od baraku, nadherna tma, sakra jiny kafe nezli to co mam za barakem (cca pulmilionove mesto). Ale jak rikam, tam se neda jezdit porad. Je vyhoda ze kdyz objednam filtr, tak neni problem ho vratit kdyby nejak moc mrsil barvy. A reduktor bych urcite kupoval primo pro konkretni typ dalekohledu.
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3488

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím.
Měl bych jeden začátečnický dotaz. Mám několik(asi 20) snímků pořízených afokálně, Měsíc, Saturn, Jupiter digitálním kompaktem Panasonic Lumix.
Zajímalo by mě zda lze tyto jednotlivé snímky dále upravovat, např. kontrast atp. nějakým (jakým? programem). Nebo je to jen záležitost dlouhých expozic a skládání z více snímků. Zkoušel jsem Registax, ale nějak jsem se nechytal.
Díky za radu.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3489

Příspěvek od peta62 »

Upravovat urcite jde, jen ne programy na skladani ( stack ) vice stejnych snimku na sebe, jako je Registax. Vhodnejsi budou programy zamerene na editaci fotek jako Photoshop, Gimp atd.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3490

Příspěvek od Karel1 »

peta62: Dík za radu, zkusím to. Ty dva soubory jsou placené nebo volné?
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3491

Příspěvek od peta62 »

Neni zac. Photoshop je placeny, i kdyz ho nekteri maji zpirateny, Gimp je zdarma.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3492

Příspěvek od MilAN »

Jednoduchou editaci s běžnými úpravami lze provést i přímo ve WIN -( Fotky)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3493

Příspěvek od Zbych »

Na základní editaci nepotřebuješ profi programy typu Photoshop (natož ho kvůli tomu pirátit), stačí jak psal Milan nebo se podívej třeba zde na přehled programů: https://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-pro ... fault.aspx. Gimp byl kdysi dost neintuitivní, nevím jak dnes.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3494

Příspěvek od mirkovacik »

Tam je hlavne dôležité to, aby ten soft pracoval s 32bitovými obrázkami. Nielen tak, že ich vie načítať, ale tak, že ich aj vnútorne spracováva v 32 bitoch. Gimp to kedysi nevedel ale dnes už vie. Iné softy neviem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3495

Příspěvek od MilAN »

Vzhledem k otázce tazatele ( #3488) je to přeci úplně jedno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět