V případě dlouhých ohnisek je to samozřejmě pravda (s čestnou výjimkou focení Slunce, Měsíce a pár jasnějších planet), ale v případě ohnisek, kratších zbývá poměrně mnoho zajímavých objektů či spíše oblastí (souhvězdí, ramen Mléčné dráhy, jasných či temných mlhovin, i nějaká ta galaxie), kde lze vystačit velmi dobře s běžnou fotografickou technikou:
- nejlevnější DSLR (v nouzi vyhoví i lepší kompakt)
- setový objektiv či staré M42 Sonnary/Heliosy/Jupitery z Praktiky či Zenitu přes příslušnou redukci
- pevný stativ, drátěná spoušť
- astronomický Freeware SW).
Výsledkem jsou buďto emotivní záběry hvězdných drah - Star Trails (ani takový "profík" jako MMys jimi občas nepohrdne). A nebo běžné záběry noční oblohy, kde je chybějící astronomická montáž - umožňující mnoho minutové až hodinové záběry - nahrazena množstvím několika sekundových záběrů (řádově desítky až stovky). Ty jsou pak následně složeny přes sebe ve vhodném free SW pro zpracování astronomických záběrů (mým favoritem je pak uživatelsky velmi přívětivý Deep Sky Stacker, ale možností je samozřejmě více).
Jediné na co je tato metoda velmi náročná je místo na paměťové kartě a disku počítače.
Pro ilustraci dokládám snímek Orionu z předevčerejší noci. Použita byla DSLR Canon40D, objektiv Canon 50/1,8 přicloněn na 2,8. 40 záběrů po 8sekundách expozice, ISO 1600:

A vloni snímanou kometu Holmes v souhvězdí Persea. Canon 20D, objektiv Sigma 150/2,8 na plnou díru (20x4s):

Oba snímky mají dosah okolo 13 magnitud a když se na ně nedá moc koukat v rozlišení 1:1 myslím, že slušně ilustrují jak lze take začít s astrofotografií prakticky "zadarmo" (za předpokladu existující běžné fotovýbavy)...
S těmi komu Ježíšek nadělil novou zrcadlovku a chtěl by to zkusit (ale nejen s nimi) se tady v tom vlákně rád podělím o další zkušenosti a rád si prohlédnu Vaše záběry.
S přáním všeho nejlepšího a jasných novoluní do roku 2009,
Pavel Vabroušek