Pozorování z balkónu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorování z balkónu

#16

Příspěvek od michal.b »

stana napsal:
No, nerad bych tuto nesmYslnou debatu dál rozvíjel, ale krom toho, že se i s Dobsonem ze střechy skutááálím a poletíííím na hubu - 8-9 metrů, tak ten náš plecháč na baráku se tak třepe, že bych stejně viděl velký kulový..
P.S. Zahrada a betonová plocha mi docela vyhovuje a uklízet bojler mám daleko 6-7 metrů..Se nadechnu, chytnu Sumistu a pak pustím...
:D

Hovorime o panelaku, ne o RD se sikmou strechou. Na panelakove strese pozoruju uz nejakych 10 let a prijde mi to jako nejrozumnejsi reseni, pokud nechci cestovat.

P.S .Souhlasím s Hamrem, že jsou ty krámy čím dál těžšíí....Nicméně vrtat do překližky díry nehodlám... ;D
Nj, kdyz si kupujete bojlery misto dalekohledu... ;D
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Pozorování z balkónu

#17

Příspěvek od cacik »

michal.b napsal:

Hovorime o panelaku, ne o RD se sikmou strechou. Na panelakove strese pozoruju uz nejakych 10 let a prijde mi to jako nejrozumnejsi reseni, pokud nechci cestovat.


Nj, kdyz si kupujete bojlery misto dalekohledu... ;D
Já také nedám na panelákovou střechu dopustit!!!! Sice na tu nynější nesmím,ale lezl jsem tam dříve stále,nic nepřekáží v rozhledu a stále mnohem lepší než balkon,či někde za barákem!!! Přidělal jsem si úchyt na refr. 70 a nemělo to chybku - i větší přístroj by nebyl problém tam dostat ve dvou - podat si ho,-žebřík není dlouhý že? ;)
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Pozorování z balkónu

#18

Příspěvek od Tharos »

cacik napsal: Já také nedám na panelákovou střechu dopustit!!!! Taky doma občas naší střechy s vděkem využívám ;). Pokud pozorovateli není 80+ či netrpí nějakým zásadním pohybovým omezením, tak se dá nahoru dostat opravdu lecos, ve dvou tuplem... Navíc by střechy paneláků, pokud se nemýlím (kdyžtak prosím o opravu :)), měly být součástí společných prostor, a tak po domluvě s "domovním" by její legální využívání opravdu neměl být problém. Oproti balkónu střecha disponuje opravdu skvělým rozhledem a i na ní jsem zažil perfektní seeing - jak již bylo řečeno, samotné sálání paneláku nebývá až tak tragické, horší bývají otevřená okna obyvatel ve směru pozorovaného objektu, což je faktor, který se například v zimě projeví buďto zásadně, anebo vůbec (otevřeno/zavřeno :)).
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Pozorování z balkónu

#19

Příspěvek od caribic10 »

Hlavně se po horkém letním dnu nepřilepit k lepence

Také jsem přemýšlel o téhle variantě kvůli rozhledu. Jenže tem poklop na střechu máme vedle ve vchodě, což by pro mě znamenalo výrobu klíče, to se asi nikomu líbit nebude, a v neposlední řadě tahání dalekohledu 64 schodů dolů a 64 nahoru vedle ve vchodě tj.256 za večer. (To se na to můžu vy**at) :D
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
VlaPo
Příspěvky: 7
Registrován: 22. 11. 2005, 01:45
Bydliště: Brno
Věk: 65

Pozorování z balkónu

#20

Příspěvek od VlaPo »

Ahoj, jsem taky z Brna, z Vinohradů, a občas koukám z balkónu (nejčastěji) z 8. patra. Všichni mi závidí "překrásný" výhled na noční osvětlené město. Nicméně i z balkónu lze pozorovat - ale žádné zázraky nečekej. Měsíc, planety, dvojhvězdy, z galaxií M31, M81, M82, z mlhovin M42, M57, M27 potom hvězdokupy - otevřené i kulové. Hledání na přesvětlené obloze je dobrodružství, a chvění vzduchu v létě i v zimě je řádně dovede znepříjemnit. Ale občas se zadaří.
Podobných nešťastníků je více, dříve jsem narazil na tenhle odkaz, kde je zajímavý seznam objektů pro městské pozorování.
http://www.astroleague.org/al/obsclubs/urban/urban.html

Výhoda pozorování z balkónu - je to nejrychlejší, popadnu teleskop z obýváku (MAK127), vypnu světlo a za chvíli koukám.

Jinak pokud chceš něco vidět, vyjeď kamkoliv za město, uvidíš toho mnohem více, a lépe. Mám chatu v Beskydech, a tam je občas vidět M31 prostým okem.

MAK 127, ETX 70, 8" LX 200ACF, ES APO 80/480, EOS 4OD
Uživatelský avatar
m101
Příspěvky: 106
Registrován: 14. 02. 2008, 00:03

Pozorování z balkónu

#21

Příspěvek od m101 »

Ahoj,
já si myslím,že pozorování z bálkónu mělo svou úlohu v začátcích astronomie nejen u mě ale i u spoustu dalších astronomů.Já měl to štěstí,že rodiče mi nadělili poměrně veliký balkón v obci s VJZ výhledem a skočit na pozorování mi trvalo po vytemperování dalekohledu opravdu okamžik-jenom otevřít dveře na balkón...a pozorování mohlo začít.Balkón to byla moje první pozorovatelna... ;)
Kaiska
Příspěvky: 127
Registrován: 26. 12. 2008, 15:43

Pozorování z balkónu

#22

Příspěvek od Kaiska »

Už je to celkem dlouhá debata o panelácích.
Ty ,kdo potřebuješ poradit a seš ze štatlu,napiš maila a poradím ti celkem hezký místa cca 5km ze Slatiny.Pokud netrváš na tom balkonu.Zdravím taky na Vincky. ;)
P.S:je lepší se dívat každý večer z paneláku než mít doma drahé vybavení a pozorovat 1x za uherskej rok
Hlavně že tě to taky baví a o to de... :)
 Triedr TS 20x80Triplet na stativu BDP,Triedr 7x50 sovětský,Lídlák 70-700 deluxe na Astro3.
Odpovědět