GOTO nebo ne-GOTO

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

GOTO nebo ne-GOTO

#16

Příspěvek od phobos »

Teda - vubec me nenapadlo, ze paralaktiky s GOTO nemaji rucni jemne pohyby :o

Je velkej rozdil to mackani tlacitek oproti otaceni koleckama?

Toho nabijeni baterek bych se taky nebal - trochu modelarim a neverili byste, kolik baterek clovek musi nabit, kdyz si jde zalitat (vysilacka, prijimac, starter, zhaveni) - a to mam v letadle spalovaci motor ;)

honza42: jaký máš důvod si GOTO explicitně nekupovat?

-- na to myslim odpovedel michal.b:

Ale rozhodne bych sel cestou non GOTO -> GOTO, protoze clovek, ketry je zvykly hledat si poradi v jakekoliv situaci, zatimco clovek ktery od zacatku spoleha na pocitac je bez elektriky namydleny.

Je pravda, ze se to da vypnout - takze by se to dalo zvladnout tak, ze si sam pro sebe dam ukol, ze kazdou noc zkusim treba aspon jeden objekt vyhledat bez navadeni. Zase je otazka, na kolik bych mel pevnou vuli, abych takovy ukol splnil ;D
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

GOTO nebo ne-GOTO

#17

Příspěvek od mikpp »

Naváděná montáž je v mém případě hlavně o pohodlí (spíš vlastní lenosti). Původně jsem uvažoval jen o hodinovém strojku. Při velkém zvětšení zaostřit je prostě lahůdka, když se objekt roztřepe sotva sáhnete na kolečko ostření a zároveň svižně míří ven ze zorného pole. Nakonec jsem pořídil GOTO tady na bazaru a ani to tak moc nestálo.
Mám i montáž bez pohonu, takže kdybych chtěl, klidně můžu hledat sám. A myslím si, že pokud ji neopatřím alespoň tím hodinovým strojkem, tak ji asi nevytáhnu, i když se na obloze celkem obsojně orientuju. Ale už jsem si celkem dokázal, že najdu to co chci i bez navádění dostkrát a nemám potřebu si neustále něco dokazovat.
Takže abych to shrnul: z mého pohledu je jediná nevýhoda naváděné montáže její vyšší cena oproti nenaváděné. To jestli se někde ocitnu bez elektriky je spíš moje hloupost než nevýhoda naváděné montáže. Ale ještě se mi to nestalo - pozoruju kolem domečku, takže akorát tahám káble. Jen jednou jsem byl nucen použít jako zdroj své auto a taky to bylo v pohodě.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
mikpp
Příspěvky: 145
Registrován: 28. 01. 2008, 05:19
Bydliště: Krnov
Věk: 53

GOTO nebo ne-GOTO

#18

Příspěvek od mikpp »

phobos napsal: Toho nabijeni baterek bych se taky nebal - trochu modelarim a neverili byste, kolik baterek clovek musi nabit, kdyz si jde zalitat (vysilacka, prijimac, starter, zhaveni)  - a to mam v letadle spalovaci motor


Taky modelařím, takže vím o čem mluvíš. Nabíjet baterky je teda něco. Zrovna včera jsem byl večer zalítat. lítám na elektriku. Mimochodem, já můžu pohonné baterky používat i na pohon montáže.
Lídlskopy Messier R102, Skylux 70/700
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

GOTO nebo ne-GOTO

#19

Příspěvek od dvader »

Já vidím jako 3 hlavní nevýhody Go-To tyto:
1. Vysoká cena za použitelný stroj
2. Problém s ustavením při částečně jasné obloze
3. Ztráta radosti z ručního najití obtížného objektu

Zase je to vyváženo pohybem za objektem a možností "kochat se". A jednoduchým najitím slabých objektů, důležité pro velké průměry...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vsw
Příspěvky: 88
Registrován: 11. 09. 2007, 16:16

GOTO nebo ne-GOTO

#20

Příspěvek od vsw »

S GOTO lze urcite taky hledat manualne, jen misto rouceni kolecek mackam sipky (nikdy jsem nevidel, jen moje predstava).
Dobson 254/1200 (SW 10" Flex Tube), SW 80/400 Table
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GOTO nebo ne-GOTO

#21

Příspěvek od Konihlav »

dvader ma pravdu v tom, ze "opruz" u paralaktiky je jeji ustaveni. ALE pro vizualni pozorovani, kdy nepotrebuji nejakou super extra presnost, je ustaveni preci velmi jednoduche. Tak nejak zamirim na sever smer polarka (ma-li montaz polarni hledacek, je to pohoda) a je to fakt to zabere tak 5 minut (maximalne), pri trose zkusenosti mene...

takze je to o tom, co kdo chce. Nektere zminene duvody proti jsou napriklad pro me zcela irelevantni, takze pro me GoTo vyznam (a cenu) ma. Setri mi cas pri hledani objektu pro foceni, kdy clovek bojuje i s jinou technikou - laptop, dalsi kabely, SW...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GOTO nebo ne-GOTO

#22

Příspěvek od Konihlav »

vsw napsal: S GOTO lze urcite taky hledat manualne, jen misto rouceni kolecek mackam sipky (nikdy jsem nevidel, jen moje predstava).jo jde to, ale proc bych mackal sipky, kdyz muzu primo vyhledat co chci a to hned neboli to ;D
Uživatelský avatar
vsw
Příspěvky: 88
Registrován: 11. 09. 2007, 16:16

GOTO nebo ne-GOTO

#23

Příspěvek od vsw »

protoze radost z nalezu ? :D
Dobson 254/1200 (SW 10" Flex Tube), SW 80/400 Table
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

GOTO nebo ne-GOTO

#24

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Teda dvaderova tlusta berta bez elektriny asi moc ovladat nepujde, ale newton na HEQ5 je v pohode... Jinak se mi stalo jednou, ze mi dosla baterka po 160 minutach expozice, a to proto, ze jsem byl blbej a nedobil jsem ji. A nikdy jsem si ja ani nikdo kiny neukopnul zadny kabel :-)
A ustaveni je zalezitost peti minut i pri castecne zatazene obloze, protoze nejakou hvezdu pro ustaveni vzdycky najdu, v seznamu GOTO ovladace jich je dost. A nemusim se ani zatezovat polarnim ustavenim, pokud chci jen koukat, takze viditelnost Polarky neni vubec nutna...
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

GOTO nebo ne-GOTO

#25

Příspěvek od voko »

Ty uváděné nevýhody Go-To bych viděl jako marginální záležitost (kromě ceny, ale i to je individuální záležitost).
Navíc tu dosud nezazněla jedna výhoda Go-To, kterou já dost oceňuji, a to tzv. "Cesty", tzn. předvolené objekty zájmu. Chci si prohlížet galaxie? Zvolím si cestu po galaxiích. Chci si prohlížet barevné dvoj- a vícehvězdy? Zvolím cestu po barevných dvojhvězdách. Chci Messierův maratón nebo nejjasnější NGCčka či mám zájem se podívat na kulové hvězdokupy? Zvolím si patřičnou cestu. Atd atd. A programů je na internetu celkem dost. Nemusím s sebou nosit žádné mapy a ušetřím spoustu času. A bez vzrušení z hledání objektu se už klidně obejdu, v minulosti jsem si toho užil víc než dost.
A úvaha o výpadku elektřiny nebo ustavení? Stalo se mi to jednou a za pět minut nemám co dělat.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
vsw
Příspěvky: 88
Registrován: 11. 09. 2007, 16:16

GOTO nebo ne-GOTO

#26

Příspěvek od vsw »

Ono uz to tady asi v nejake forme padlo, nevyhoda GOTO pro urcitou skupinu zajemcu (do niz se nakonec pocitam) je, ze GOTO "sezere" cast prumeru dalekohledu. Na utratu mam nejaky rozpocet a pokud se do nej chci vlezt, s GOTO mam horsi dalekohled nez bez GOTO (Dobson 300 versus 200mm GOTO newton).
Dobson 254/1200 (SW 10" Flex Tube), SW 80/400 Table
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

GOTO nebo ne-GOTO

#27

Příspěvek od stana »

To vsw: Tím stanoveným rozpočtem to ale většinou nekončí..Začneš pokukovat po dalších okulárech a nějakém tom filtru/UHC, Měsíčním, Slunečním../
:-/ ;D ;)
/Vlastní zkušenost/..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

GOTO nebo ne-GOTO

#28

Příspěvek od dvader »

To Alien_MasterMynd:
Budeš se divit ale docela to jde  ;D
Zkoušel jsem to čistě ze zájmu a i bez elektřiny bych si poradil... V azimutu to má sice "skokové" chování (nejde to zcela lehce) ale dá se to nacvičit a ve výšce to jde naprosto lehce a v pohodě.  ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vsw
Příspěvky: 88
Registrován: 11. 09. 2007, 16:16

GOTO nebo ne-GOTO

#29

Příspěvek od vsw »

stana napsal: To vsw: Tím stanoveným rozpočtem to ale většinou nekončí..Začneš pokukovat po dalších okulárech a nějakém tom filtru/UHC, Měsíčním, Slunečním../
:-/ ;D ;)
/Vlastní zkušenost/..
Ale vis jak to je ... kdyz chces, prachy se najdou. Kdyz to cloveka chytne, tak si vzdycky nejak utrhnes od huby a treba misto novych zaclon poridis filtrik Taky uz to pak nemusi byt takova palka jednorazove, prikupovat se da postupne. Samozrejme Ethosy po 13k za jeden, to je jina klasa :-)
Dobson 254/1200 (SW 10" Flex Tube), SW 80/400 Table
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

GOTO nebo ne-GOTO

#30

Příspěvek od stana »

vsw napsal:

Ale vis jak to je ... kdyz chces, prachy se najdou. Kdyz to cloveka chytne, tak si vzdycky nejak utrhnes od huby a treba misto novych zaclon poridis filtrik Taky uz to pak nemusi byt takova palka jednorazove, prikupovat se da postupne. Samozrejme Ethosy po 13k za jeden, to je jina klasa :-)Jó, ale stačí ti dva a nepotřebuješ okulárů celou krabici...
Jsem Ethoi..To je bohužel drahá diagnóza..
;D :D
Časem třetí E 17-21 mm a mám vystaráno až do ... ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět