TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
SSTTRRYYCC

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#1

Příspěvek od SSTTRRYYCC »

:-/Nemáte někdo zkušenosti nebo poznatky o tomto dalekohledu -
TSC/SKY REF. 120/600mmm AZ-3
http://www.celestron.cz/phpscripts/obra ... dzb=841208 ?

Do "DOBSONA" se mi kvůli rozměrům nechce a   "apochromát"  je dost drahý .
Dokážete mi někdo popsat tu barevnou vadu?
Děkuji .
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#2

Příspěvek od vla »

SSTTRRYYCC napsal: :-/Nemáte někdo zkušenosti nebo poznatky o tomto dalekohledu -
TSC/SKY REF. 120/600mmm AZ-3
http://www.celestron.cz/phpscripts/obra ... dzb=841208 ?

Do "DOBSONA" se mi kvůli rozměrům nechce a   "apochromát"  je dost drahý .
Dokážete mi někdo popsat tu barevnou vadu?
Děkuji .Měl jsem různé refraktory achromáty až do 150mm průměru, tento ještě ne, přesto sem trochu přispěji,  jediná nevýhoda, kterou má je barevná vada, je třeba počítat díky tomu s menším kontrastem na planetách při zvětšení cca nad 60x, jinak velmi zajímavý přístroj s možností velkého zorného pole na přehlídky oblohy. Pokud Ti jde o něco takového rozhodně bych doporučil.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#3

Příspěvek od Regulus »

Ahoj,
vlákno k tomu je tady

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1114975430

a zde je nejaka recenze:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1602

a mozna by toho slo najit jeste vic. Tento dalekohled jsem vlastnil asi rok, takze co se tyce mych zkusenosti:
Montaz AZ3: kombinace je dostatecna, na tu montaz celkem nedam dopustit, ma jemne pohyby a dobre se s ni dela
Pozorovani ve dne: taky se da, diky prilozenemu prevracecimu hranolu
Prenosnost: dobra, vejde se do vetsi krosny, montaz uz sice asi ne ale je lehoucka
Astro: na DSO to ukaze to co se od takoveho prumeru da cekat (cili mlhave fleky ;D) ale samoze u tech jasnejsich je videt i nejaka struktura, vzdy jsem si vystacil s max. zvetsenim 120x a na ty mlzinky to neva. Poridil jsem 32 mm plosel a zorne pole 2,5 ° (za tu cenu...) na mlecnou drahu bylo supr.
Co se tyce planet: opravdu to neni planetarni dalekohled, ale neda se rict, ze by byl nepouzitelny. Zvlaste na jasnych objektech (Jupiter,Venuse,Mesic) je barevna vada zrejma od cca 50x vyse, Saturn uz tak citlivy neni. Co pomaha pri takovych pozorovani: omezeni prumeru na 80 nebo 100mm (overeno), obycejny mesicni filtr (overeno). Samozrejme ze takove rozliseni jako ED, APO stejneho prumeru se temito zpusoby z toho nedostane, ale vizualne prestane barevna vada otravovat... Pak jsou tu jeste specialni filtry pro achromaty (osobne neovereno-zadny nemam).

Takze pokud chces relativne velky a levny (na refraktory), prenosny, bezudrzbovy, dalekohled na rychlou prehlidku, a to i v pripade planet (cili zkontrolovat Saturn jestli ma jeste prstenec lze ale na detaily radeji jiny dalekohled) tak doporucuju.
R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#4

Příspěvek od Lukina »

Zrovna jsem chtel zalozit podobny topic, ktery by se zajima idealnim pristrojem "do batohu".

Sam ted neco vybiram a myslim, ze ne kazdy chce z duvodu prenosnosti kupovat Dobson nebo nejakou podobnou trubici nebo treba nechce zrcadlo.

Chci jit spise do 102/500. Ocekavani: vysoka prenositelno, obhlidky oblohy (zadna podrobna pozorovani).

Chtel bych se zeptat, kdy se zacne projevovat barevna vada a jak moc pomaha filtr Fringe Killer na tento problem.

Zatim vybiram mezi TSC/SKY R102/500mm AUTO TRACK (AZ) na strankach Supry nebo bych koupil na Supre samotny tubus a montaz pouzil z Lidlskopu, resp. koupil bazaroovu AZ3.

Diky
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#5

Příspěvek od Tulen »

Lukina napsal: Zrovna jsem chtel zalozit podobny topic, ktery by se zajima idealnim pristrojem "do batohu".

Ideální stroj do batohu je taky třeba ten můj


Dalekohled v krabici v batohu, stativ v ruce a už se jde ;)
zdar
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
SSTTRRYYCC

TSC/SKY REF. 120/600mm AZ-3

#6

Příspěvek od SSTTRRYYCC »

Děkuji vám za ochotnou odpověď, alespoň mám víc jasno. Ani jsem netušil ,že dostanu tak rozsáhlé a plnohodnotné rady zrovna k tomuto dalekohledu. Díky
Odpovědět