První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#511

Příspěvek od PlexCZ »

Pánové, jste skvělí. Hlavně Milan ten mi pomahal i ve zprávách a hodně me posunul. Teď mi jen prosím vysvětlete v čem tkví hlavní rozdíl mezi flex tube a standardním full tube ... zvažuji tento dobsík

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... ob12pyrex/

Ale ta přenositelnost je pro mě přeci jen také jeden z důležitých prvků. Tím že je to je na "tyčkách" se snižuje stabilita obrazu? A chtel bych se jeste zeptat je pravda ze Bresser sky watcher a ještě jedna značka kterou si teď nepamatuji se montuje v číně a je to v podstatě jedna fabrika? To mi řekl po telefonu prodejce nejmenovaného éshopu před vánocemi když jsem sháněl kukátko.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: První dalekohled - Dobson

#512

Příspěvek od hades »

Já bych ještě k tomu postrkování dodal, že existuje něco, čemu se říká Poncetova plošina. Je to takové jednoduché zařízení, které právě umožní sledovat objekt po několik (až desítek) minut. Zkus si to zadat do googlu. Dá se to buď koupit jako hotový výrobek nebo postavit, pokud je člověk zručný nebo někoho zručného zná.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#513

Příspěvek od MilAN »

Pokud tedy Poncetovu plošinu kupovat, potom se pohybujeme v cenách od 11.000 do 30.000 Kč a je potřeba počítat s další vahou kolem 8 kg a "bedýnkou" pod Dobsona o výšce cca 15 cm. Výsledkem je , že je potřeba tu plošinu slušně orientovat na sever (stačí busola) a motor bude zhruba po 60 minut posunovat dalekohled V druhé ose, pokud bude potřeba, jen ručně.
Je dobré si uvědomit, že GoTo Dobson je zhruba jen o 16.000 dražší než klasický, má databázi objektů a funkci GoTo, která najede na zvolený objekt a dál drží objekt velmi doře. A umožňuje pomocí ručky zasahovat do pohybů a posouvat objekt v zorné poli. .
Mám-li tedy potřebu , aby se dalekohled pohyboval synchronně s otáčením oblohy, bude zřejmě výhodnější investovat hned do GoTo Dobsonu. Poncetova plošina byla vynikající řešení v době, kdy nebylo žádné navádění a motorizace a tak se vyrábělo poměrně hodně komerčních výrobků. To už dnes je ale s výběrem velmi špatné.
Na druhou stranu, navádění se daleko víc uplatní u větších dalekohledů, kdy je k dispozici hodně slabých objektů a kde už mnohdy nepostačuje ke správné cestě hledáček.
Pokud Dobson GoTo, pak bych zvážil průměr 250 mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#514

Příspěvek od PlexCZ »

V tom případě mi jako jasný vítěz vychází tento dalekohled a od vás bych rád znal názor zdali nedělám chybu pokud si ho chci koupit především na sledování planet a deep sky. A zdali jsou okuláry dodané v sadě pro začátek doatačující. Protože už tak nějak všemu docela rozumím ale okuláry jaou pro mě velká neznámá ač mi je jasné že to je opravdu důležitý prvek dalekohledu. A mohu poprosit o tu německou stránku kde se dá srovnávat zobrazení různých dalekohledů? Někde jsem tu na to kdysi narazil ale stránka nefungovala.

Tady ten dalekohled:
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _842214gt/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: První dalekohled - Dobson

#515

Příspěvek od Bill »

Podle mne je to dobrá univerzální volba. Na planety by se asi našel i jiný dalekohled, ale planet je málo a na DSO je podle mne těch 10" minimum. Jenom pár mých subjektivních poznámek:

1) je to macek, asi bych se na něj raději nejdříve podíval, potěžkal... Na DSO to chce aspoň občas vyrazit za tmou. Dneska je to problém, ale takový tip - Supra prodává náboje, takže by mohla mít otevřeno. http://www.supra-dalekohledy.cz/. Samozřejmě by ti jej neměli prodat - ale pokud půjdeš kupovat náboje, tak si ho můžeš prohlédnout ;)
2) na pozorování planet zejména za horšího seeingu může být těch 10"/F4.7 trošku nevýhoda - ale pohon ti naopak pomůže, protože planety nebudou utíkat. Na druhé straně 10" s pohonem je naopak velice dobré na "focení" planet, pokud by tě to někdy zaujalo. (používá se kamera a nahrává se video, které potřebuje hodně světla)
3) je dobré vědět, že Dobson i s pohonem se nehodí na focení DSO - dochází ke stáčení pole při delších expozicích. Ale zase by se dal použít určitě na EAA (pozorování pomocí kamery), kde se používají krátké časy
M:736 750 113
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#516

Příspěvek od PlexCZ »

Macek to sice je ale skladem ho nemají ani v tom shopu který si doporučoval Bille. Poslední čtvrt rok se nevyrábí nic od sky watcheru bresseru ani celestronu. Chlapík z jednoho eshopu mi s usmevem v hlase tvrdil ze se to vse montuje v cine v podstate v jedne fabrice ... co je na tom pravdy netuším ale diky za doporuceni.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#517

Příspěvek od MilAN »

Nemám zkušenosti s focením DSO pomocí GoTo Dobsona. Jak dlouhé (tedy určitě spíš krátké ) expozice jsou ještě akceptovatelné pro EAA. T.j. odchylky v obou osách, "periodická chyba" , to bude směrodatné vzhledem k ohnisku a použité kameře a vymezí max. expoziční čas jednotlivé expozice. Vzhledem ktomu, že při EAA to nehrozí velké množství díčích snímků, resp. dlouhá výsledná doba, nebude stáčení pole nijak dramatické
P.S. : zatím není kam spěchat se zbraní v ruce - všechny GoTo Dobsony jsou zakřížkovány jako momentálně nedostupné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#518

Příspěvek od PlexCZ »

S focením na dlouhou expozici a s focením celkově a s úpravou fotek mám nemalé zkušenosti. S photoshopem si rozumím velice dobře a co se focení týče tak to bych zatím neřešil... snažím se obepisovat eshopy zdali nemají nějaké info o možných termínech naskladnění ale jeden z eshopu mi tvrdil ze ma kontakt primo na vyrobce a a nekdy okolo 15. Prosince mi bylo sděleno že vyrobce bude expedovat nejdrive na konci března spis duben kveten.
ZED
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 01. 2021, 14:00

Re: První dalekohled - Dobson

#519

Příspěvek od ZED »

Zdravím všechny zdejší uživatele a odborníky.
Taky se přidávám do skupiny nadšenců a pozorovatelů. Pořídil jsem si před vánocemi Sky-Watcher 150/1200 Dobson 6´´ Uvažoval jsem sice i o 8´´ ale cenový rozdíl cca 5 tis byl hodně. Kvůli počasí jsem jej ještě moc nevyzkoušel, zatím víceméně pouze na pozorování měsíce, což je paráda. Chci postupně začít se seznamováním se s noční oblohou a začít planetami.
V základu jsou 2 okuláry 10mm a 25 mm. Chci dokoupit asi ještě jeden (nejspíše 7mm Sky-Watcher okulár SWA Plossl) a také SW barlow 2x, což by mě snad mohlo do začátku stačit na nějaký ten rozsah.
Chci se zeptat, kde nejlépe najít informaci v kterém období je která planeta nejlépe pozorovatelná...taky píšete o nějakém tom seeingu (chápu že to jsou víceméně podmínky pozorování) - ten se dá nějak odhadnout nebo je to vždy na lokálních podmínkách? Já bydlím na vesnici, takže moc světelného smogu tu není, jen zatím nevím na co se kdy soustředit pro to optimální pozorování
Dále bych se zeptal, jak se dá u tohoto dalekohledu fotit. Já zkusil zatím měsíc vyfotit jen tak nadivoko přiložením k okuláru....kompaktní fotoaparát k tomu asi nepřipevním co?
Díky moc
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První dalekohled - Dobson

#520

Příspěvek od peta62 »

Na zjistovani stavu cehokoli jsou ruzne free software, ja bych doporucil Cartes du Ciel, ale je jich vice.
Na seeing je napriklad Meteoblue.
Existuji drzaky na mobil, u kompaktu nevim.
Ostatni jiste pripisi dalsi informace.
Edit : K objektum jeste treba https://telescopius.com
Naposledy upravil(a) peta62 dne 13. 01. 2021, 15:45, celkem upraveno 1 x.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#521

Příspěvek od Zbych »

Vnitřní planety se pohybují rychle, tedy i na obloze a neexistuje, že je v nějakém období nejlépe viditelná. Vnější se také otáčejí kolem Slunce a tedy nejsou na obloze na stejném místě i když je pohyb výrazně pomalejší. Ideální je nainstalovat si např. http://stellarium.org/ nebo hledat informace o viditelnosti třeba na: https://www.astro.cz/clanky/ukazy.html, https://www.astro.cz/na-obloze/obloha-aktualne.html, https://sever.rozhlas.cz/planetarium-6826205 ... Těch měsíčních přehledů je spousta stejně jako mobilních aplikací, viz vlákno "Software, literatura" nebo "Doporučuji odkaz."

Focení za okulárem se dá, používá se k tomu afokální držák (zadat do vyhledávače). Rozhodně je to lepší, než foťák držet v ruce :).
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: První dalekohled - Dobson

#522

Příspěvek od Zbych »

Seeing, tedy něco jako neklid atmosféry, proudy vzdušných mas (např. v jedné výšce jedním směrem, v další o jiné teplotě úplně jiným), se nedá dost dobře předpovědět. Je to lokální záležitost, kterou ovlivňují spousty faktorů. Třeba i jaká je krajina, jestli vznikají na holých pláních (pole) teplé vzduchové bubliny nebo koukáš nad lesy... Prostě uvidíš, že jednou je obraz klidný a jindy doslova plave. A další pozorovatel to bude mít o 50 km dále třeba opačné.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: První dalekohled - Dobson

#523

Příspěvek od armichael »

Na info o planétach, ich východe, západe, fázach Mesiaca je celkom fajn appka DaffMoon (android) , taktiež odporúčam Stellarium, ale aj klasickú papierovú otáčaciu mapu a literatúru s popisom súhvezdí.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
ZED
Příspěvky: 7
Registrován: 13. 01. 2021, 14:00

Re: První dalekohled - Dobson

#524

Příspěvek od ZED »

Díky za odpovědi. no dostal jsem k tomu 2 knížky - Hvězdy - úplný obrazový průvodce a Karkoschkův astronomický atlas
Jdu kuknout na to stellarium...snad to není složitý prográmek :-)
A jak prosím s těmi okuláry? bude stačit dokoupit zatím tu 7mm + barlow 2x?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#525

Příspěvek od Artaban »

ZED : Barlow nepotřebuješ. 1200mm je dost dlouhé ohnisko. 3 okuláry zatím budou stačit a až budeš mít potřebu dalšího zvětšení, nebo lepšího okuláru místo setového, tak si kup další slušnější okulár.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět