První dalekohled - Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#496

Příspěvek od dvader »

A nebo máš okulár pro malé zvětšení a rovnou vyhledáváš v něm. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První dalekohled - Dobson

#497

Příspěvek od peta62 »

MiniMistr píše:Red-dot není na skákání po hvězdách.
Slouží k tomu, aby jsi s jeho pomocí najel na nejbližší hvězdu kterou vidíš okem a po hvězdách směrem k objektu skáčeš optickým hledáčkem.
Petr
Samozrejme, ale tazateluv Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2 se dodava jen s red dotem, jestli ma hledacek nevim.
Jinak Telradem se skakat da, ale prave red dotem si to nedovedu predstavit.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: První dalekohled - Dobson

#498

Příspěvek od MiniMistr »

Právě proto jsem poukazoval na to, že k dalekohledu je třeba připočíst příslušenství.
Optický hledáček, nebo širokoúhlý okulár na minimální zvětšení - ideálně obojí.
Širokoúhlým dlouhoohniskovým okulárem dohledávám extrémě obtížné objekty, je to pro mě zajímavější než používat GoTo a jiné systémy.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: První dalekohled - Dobson

#499

Příspěvek od peta62 »

Ja to mam stejne, vyhledavani je u mne neoddelitelnou soucasti pozorovani, soucasti toho co mne bavi, bez ceho by to nebylo ono. Proto GoTo nepouzivam, ac u EQ6 je, Losmandy jsem umyslne koupil bez nej. A myslim si, ze by bylo velmi dobre, kdyby si tazatel pred nakupem zjistil zda je vyhledavaci nebo GoTo povaha nez rozhodne o dalsim dalekohledu. Jenze red dot, snad jedine zarizeni ( krom vtipu jako 6x30 hledacek ), kterym se skakat neda :( Ten sirokouhly okular by snad koupit mohl, zbyl by mu i k novemu dalekohledu. Pokud by koupil GoTo, mohl by se jim potom alespon kochat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

DOBSON + doplňky do 30 000 - začátečník

#500

Příspěvek od PlexCZ »

Dobrý den, jsem začátečník se zkušenostmi pouze s refraktory do 5000 ale rád bych něco vlastního. Po dlouhém pročítání různých stránek a tohoto fora jsem se přiklonil k Dobsonovské montáži pro nějaký slušný reflektor. Zajímá mě pozorování spíše DSO, fotit se zatím nechystám, když už tak kreslit. Mnohem praktičtější mi však přijde paralaktická montáž a tak se chci chci zeptat zdali se to dá nějak řešit. Určitě patřím spíše k hledačům nežli příznivcům GO TO avšak rád bych si udržel pozorovaný objekt v záběru delší dobu. Převoz a přenos upozadím pred kvalitnějším obrazem. Rád bych tedy nějakou sestavu obsahující Reflektor 200-250mm použitelnými okuláry v saďě a montáž schopnou sledovat objekt na obloze, sluneční filtr. Rád bych se vešel do 30 000 kč. Najde se tu prosím dobrá duše která by mi něco doporučila? Zaujaly mě dva dalekohledy a to: Teleskop Explore Scientific Dobson 10" (254/1270) a Meade LightBridge Dobson 254mm 10“ F/5. Můžete mě prosím navést? Děkuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DOBSON + doplňky do 30 000 - začátečník

#501

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že nebylo potřeba zakládat nové vlákno- v téhle sekce je pro tvůj dotaz více použitelných vláken
Asi by bylo potřeba ten dotaz nějak více specifikovat a ujasnit se používané pojmy.
Dobsonova montáž + nějaký reflektor : Dobsonův dalekohled je vždy reflektor tyu Newton na Dobsonově montáži a tak se to obecně nazývá Dobson ( Dobsonův dalekoheld.) . A je to azimutální montáž - trakže představa, že to bude držet nějak objekt moc nepřipadá v úvahu. Zvláště , pokud odmítáš GoTo . Protože se dělají i Dobsony, které mají pohony obou os - ale jsou to systémy s GoTo ( a jsou azimutálně montované) Ještě je možnost klasický Dobson ( = bez motorických pohybů) postavit na Poncetovu plošinu, kdy se to pak chová jako paralaktická monáž s pohonem jedné osy.
A k tomu konkrétnímu dotazu na výběr mezi 2 konkrétními dalekohledy: opticky bych rozdíly nehledal, osobně bych dal přednost lépe a praktičtěji zpracovanému Meade - pokud jde tedy o skladnost a trubkovou konstrukci. Pokud ne, tak kterýkoliv "plnotubus" s průměrem 10" : GSO, Sky Watcher, Bresser...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: DOBSON + doplňky do 30 000 - začátečník

#502

Příspěvek od peta62 »

Pokud chcete automaticke trasovani a zvazujete EQ montaz jen se zeptam, zda jste vyloucil katadioptry.
Tech 30000 je limit u nakupu noveho nebo i pouziteho ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#503

Příspěvek od PlexCZ »

Ahoj, dostal jsem spoustu věcných odpovědí na můj dotaz který jsem položil před měsícem, shlédl jsem však nějaká videa ze statických dobsonů bez GoTo a chtěl bych se zeptat zdali se vůbec vyplatí dobson bez go to kupovat. Jde mi o to že pokud budu sledovat nejaký deep sky objekt pri velkém přiblížení tak mi objekt po zdárném nalezení a zaměření do pár desítek vteřin zmizí ze záběru díky rotaci země a musel bych tedy znovu zaměřovat. Pokud to dobře chápu tak GOTO by mi měl daný objekt ať už je to mlhovina nebo planetka sledovat na obloze sám. Je tomu tak? Přijde mi dost nepraktické kupovat jakýkoli dalekohled na pozorování deepsky objektů bez GoTo. Pochopil bych to ještě kdybych měl reflektor na paralaktické montáži a otočením jedné osy bych provedl korekci posuvu sledovaného objektu.. ale u dobsonu je to cekem nutnost nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#504

Příspěvek od Artaban »

PlexCZ : Dobson bez GOTO má většina lidí a normálně pozorují. Je to o zvyku a penězích. 200mm Dobson a GOTO asi 30tis .a bez GOTO 300mm za asi 25tis. Co se týče výkonu na DSO 200mm vs. 300mm tak ten rozdíl je znát dost. Trochu rozdíl poznáš i u 250mm Dobsona, který je zárověň přenosnější, než 300mm Dobson.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#505

Příspěvek od MilAN »

PlexCZ píše:A Pochopil bych to ještě kdybych měl reflektor na paralaktické montáži a otočením jedné osy bych provedl korekci posuvu sledovaného objektu..
A u Dobsona to posuneš ve dvou osách. A během první 1/2 hodiny prvního pozorování to tam budeš postrkovat přímo správným směrem, bez toho, že bys rozlišoval pohyb v té či oné ose. A hlavně, ten objekt znovu nehledáš, ten objekt tam držíš v zornémp poli. Na funci GoTo u Dobsona spíš oceníš to, že ti objekt najde, než to, že ho drží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: První dalekohled - Dobson

#506

Příspěvek od dvader »

Jen doplním, že to, co psal Milan, platí při pozorování jednotlivcem - pokud by se měl dalekohled používat často pro ukazování oblohy většímu počtu lidí (širší rodina, veřejnost apod.), tak to sledování objektu je již skoro nutnost.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: První dalekohled - Dobson

#507

Příspěvek od armichael »

Taktiež záleží aj na chuti a motivácii.
Ja rád hľadám sám, lebo ma to tak baví a potom nech si goto ten objekt sleduje. Môžem nerušene pozorovať.
Aj napriek tomu by som sa ani dnes Dobsonu bez motorov nebránil.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
PlexCZ
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2020, 17:24

Re: První dalekohled - Dobson

#508

Příspěvek od PlexCZ »

No doma je nás 5, manželka o výletech hvězdnou oblohou sní už 8 let co se známe. Naše nejmenší pětiletá hvězdička malovala vesmír dříve než viděla jak vůbec múže vypadat... a nejstarší dvanáctiletý kluk toho zajímá úplně všechno. Mě to učarovalo když mi děda jako malému klukovi prvne ukázal měsíc v jeho refraktoru když jsem byl ještě špunt. Pozorovatelé bychom tedy byli 4, rád bych tedy véděl jak dlouho udržím dejme tomu jupiter v zorném poli s 300 dobsonem při velkéwm přiblížení? a jak tu nade mnou zmiňuje pán, GOTO mě neláká z důvodu automatického vyhledáváni ale právě pro samostatné udržení objektu v zorném poli abych se mohl pohodlně dívat. Vzhledem k tomu že jsou dalekohledy dlouhodobě vyprodané v celé ČR tak mohu bybírat a posuzovat... děkuji za rady :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První dalekohled - Dobson

#509

Příspěvek od MilAN »

Při zvětšení 200 x ti projede Jupiter přes celé zorné pole 70°okuláru za cca 80s, A když vyjede z pole, máš na dalekohledu ještě hledáček, takže ho bez problémů vrátíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: První dalekohled - Dobson

#510

Příspěvek od gunaroid »

Když pozorující mají zájem, tak jim postrkování dobsona nebude po prvotním tréninku činit problémy. Samočinné sledování objektu se hodí spíš třeba při předvádění známým/kolemjdoucím, ale kvůli tomu bych si ho asi nepořizoval...
Já mam na montáži pohony obou os, ale když pozoruju sám nebo s manželkou, tak je dost často ani nezapínám. Když ale vezmu dalekohled na grilovačku nebo do práce, tam je to dost užitečné.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět