Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Sympho
Příspěvky: 88
Registrován: 23. 09. 2020, 13:03

Re: Dotaz ohledně astronomů z Libereckého kraje

#1936

Příspěvek od Sympho »

Ahaaa.. A my jsme si mysleli, že to půjde kolimátorem.. No čistili jsme obě zrcadla jelikož kolega se o to moc nestará a bylo to docela už ve špatném stavu.. Takže jsme měli obě venku no..

Nějaký návod na správné zkolimování někde najdu?
-- Lze se řídit tímto?
https://starizona.com/tutorial/collimat ... assegrain/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1937

Příspěvek od MilAN »

Ten návod je v pořádku, problém je ale v tom, že se to týká SCT, kde se uživatelsky nekolimuje primární zrcadlo. Pokud ale bylo zrcadlo vyndané, bude potřeba nejdříve seřídit primár, a to se bez přípravků neobejde. Předpokládal bych , že při demntáži došlo k rozštelování primáru, stač už to, že je jinak natočené podle své osy než původně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Sympho
Příspěvky: 88
Registrován: 23. 09. 2020, 13:03

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1938

Příspěvek od Sympho »

Chápu.
Najde se tedy někdo z okolí Liberce kdo by měl nástroje k seřízení Cassegraina? :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1939

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že tyhle dalekohled nikdo tady nestaví a u komerčních nerozebírá, takže se maximálně nastavuje podle toho postupu na hvězdě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ramon
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 10. 2020, 14:31

Začátky - místo, vybavení, znalosti

#1940

Příspěvek od Ramon »

Ahoj,

chci se začít zajímat o souhvězdí, nebo celkově noční oblohu.
Zajímá mě jak nejlépe začít, objednal jsem si knížku https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydan ... ezdi-96507. Ale upřímně ta kniha je taková, víte jak čtete ale vlastně nevíte o čem a kde to je. Chtěl bych přímo se to naučit hledat na obloze - klasické známe souhvězdí - Velký a Malý vůz najdu nahned i dokonce cassiopeiu. Ale chtěl bych i pozorovat planety nebo složitější souhvězdí, na které je asi potřeba nějaké vybavení. A to mě zajímá jaké.

Za další mě zajíma, kde vlastně nejlépe ho jde sledovat - jsem z Frýdek-Místku, takže co jsme se dočetl nejlepší místo jsou Staré Hamry, popř nejlépe Grun, kde jsou dokonce i nějaké kurzy -> http://www.darkskybeskydy.cz/index.php.

Předem díkes za odpovědi.
Uživatelský avatar
MarekEx
Příspěvky: 71
Registrován: 27. 11. 2005, 00:55
Bydliště: Vnorovy
Věk: 53

Re: Začátky - místo, vybavení, znalosti

#1941

Příspěvek od MarekEx »

Doporučuji v prvé řadě navštívit nějakou hvězdárnu. Možná i několikrát a udělat si základní přehled o tom, kde je jaké souhvězdí na obloze vidět. Tedy naučit se orientaci na obloze. Naučit se nebeskou mechaniku atd.. Do té doby nemá, dle mého názoru, smysl uvažovat o astronomickém vybavení pro pozorování hlubšího vesmíru.
Explore scientific 80/480 ED APO ; Bresser Messier 127/635 planachromát ; ZWO ASI 178 MM ; ZWO ASI 183 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Začátky - místo, vybavení, znalosti

#1942

Příspěvek od MilAN »

Jediná možnost je vzít si tu knihu, zvolit si nějaké souhvězdí, které je někde poblíž toho, co znáš, a jít si ho v reálu najít. A tak postupovat krok za krokem. Číst si knihu jako takovou - z ní se toho moc nenaučíš poznávat na skutečné obloze. Ta by ti měla k tomu, co vidíš, dodat nějaká fakta. A nedělej si iluze, že tě na hvězdárně naučí souhvězdí - tímhle si musíš projít sám . A z té nebeské mechaniky je podstatné, jak se ta obloha " točí " , za jak dlouho a kolem čeho. To je k orientaci na obloze vše, co potřebuješ.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky - místo, vybavení, znalosti

#1943

Příspěvek od midars »

Zkusil bych třeba ASTRONOMICKÝ KURZ v planetáriu Ostrava. Před pár lety jsem ho absolvoval a podle mě stálo to za to.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Začátky - místo, vybavení, znalosti

#1944

Příspěvek od Jirka247 »

Stáhni si program Stelarium. Je v češtině a zdarma . Když si zaškrtneš v nastavení tvary souhvězdí vše Ti to ukáže. Také ho používám.
Ramon
Příspěvky: 2
Registrován: 07. 10. 2020, 14:31

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1945

Příspěvek od Ramon »

Ok, supr díky za rady...jj o tom planetariu v Ově jsem uvažoval noo
Peter
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2019, 14:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1946

Příspěvek od Peter »

Zdravím mám problém so zaostrovaním. Keď zaostrujem tak sa mi celý výťah strašné posúva nie hore dole výťahom ale do "strán" ale iba v momente keď pootočím koliesko.obycajne to nevadí ale keď pozorujem nejakú planétu strašne vadí mi keď sa obraz pohne o polovicu. Keď ho stiahnem skrutkou vôbec sa to nezmení. Skúšal som ho aj vybrať zistil som že jedna gumka je viacej vydratá môže to byť tým ? Inak sa nič po zmontovani nezmenilo...Prepáčte ak je to nejaká banálna chýba a pýtam sa tu iba zbytočne veci. Prosím poraďte kde je problém ako ho vyriešiť?
Dobson 150/1200
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1947

Příspěvek od g »

Výjimečně se bohužel některé hřebenové výtahy dobsonu SW 150/1200 (reaguji podle informace v podpisu) takto chovají. Možnou nápravu jsem nezjistil. Musel jsem předělat na výtah typu Crayford od TS. Bohužel nesedí původní rozpětí šroubků a je s tím dost práce. Může být i lepší původní výtah zafixovat dostatečně před ohniskem a použít redukci: http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-rv1-r ... -1-14.html
Nicméně nedá se použít přímo do 1.25" vstupu výtahu - resp. dá, ale výtah by pak zasahoval do optické trasy. Pokud tubusek 1.25" jde vyšroubovat a deska má T2 přírubu, je lépe použít: http://www.atc-astro.eu/eshop/atc-rv3-r ... 21-14.html
Vhodné jsou pak okuláry, které jsou alespoň přibližně parfokální (změnou ohniska není třeba přeostřovat)
Ovšem ne všechny mají (měly) T2 přírubu (ta bývá až u Crayford výtahu 200+ newtonů). Celkové náklady dobsona + výtahu pak dosáhnou na cenu 200/1200. Prodejní cena se však nezvýší (je však výhodné takový přístroj koupit).
Původní hřebenový výtah většinou funguje a svůj účel plní dobře. Několikrát jsem zde uváděl potřebu ověřit ihned po koupi. Lze pak vrátit ačkoliv tuto praktiku opravdu nemám rád, využil bych, po termínu - reklamovat. Čas od času někdo mění za Crayford i když není třeba, původní výtah pak může věnovat nebo prodat.
Zde je typický příklad, kdy bude náprava obtížná:
https://www.youtube.com/watch?v=WP2lwBq3cNo
Různé nalepování pásku apod. pomůže velmi krátkodobě a často ne ke spokojenosti:
https://www.youtube.com/watch?v=7vnEA6IsFKM
Naposledy upravil(a) g dne 11. 10. 2020, 10:04, celkem upraveno 3 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Peter
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2019, 14:14

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1948

Příspěvek od Peter »

g píše:
Zde je typický příklad, kdy bude náprava obtížná:
https://www.youtube.com/watch?v=WP2lwBq3cNo
Áno presne toto sa mi deje len našťastie to nie je až tak výrazne ako vo videu.
Na začiatku bolo všetko v poriadku ale myslím si že za to môže moja nevedomosť pretože som skrutku ktorá uťahuje výťah pritiahol moc a vtedy to začalo... Takze vyriešiť sa to moc nedá :cry: ... Len dúfať že sa to nebude zhoršovať.
Dobson 150/1200
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1949

Příspěvek od g »

Pokud to fungovalo, tak to asi napravit půjde, hovořím o případech, kdy nese výrobní chybu..
Můj známý má můj dobson 150/1200 o dost déle než deset let a stále funguje k jeho spokojenosti..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1950

Příspěvek od chickenkkrust »

Ahoj, chci se zeptat, jak moc se musí utahovat šrouby na paralaktické montáži pro nastavení zeměpisné šířky. Jestli "na krev" z obou stran, nebo stačí jen tak aby to drželo. Ptám se, protože jsem po měsíci používání u své montáže zjistil, že jeden šroub se ohnul :?
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Odpovědět