Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Karlito
Příspěvky: 4
Registrován: 17. 05. 2020, 01:35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1816

Příspěvek od Karlito »

Dobrý večer, potřeboval bych pomoc.
Dostal jsem dalekohled jako dárek k 50 narozeninám.
Sestavil jsem ho dle návodu a dnes jsem poprvé jsem ho zkusil.
Jsem úplný začátečník. Když už jsem našel objekt,respektivě hvězdu, tak pořád v hledáčku vidím ten kříž co je uprostřed. Mám dalekohled Colestron astromaster 114 EQ # 31042.
Nic viděl jsem jen světlí bod ale pořád en kříž co je uprostřed. Tak nevím kde je chyba. Děkuji za pomoc
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1817

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Ten kříž v hledáčku uvidíš vždy - je tam proto, aby jsi byl v jeho středu a podle něj si vyhledal to, co chceš vidět.
Hledáček si seřizovacímy šroubky seřídíš tak, aby ukazoval na stejné místo jako hlavní dalekohled.
Když najedeš hledáčkem tam kam chceš a kříž máš na hvězdě (objektu) který hledáš, přejdeš k okulárovému výtahu ve kterém máš okulár a do něj
se podíváš na to, co jsi našel. Ten výtah má kolečka na zaostřování - jimy musíš obraz zaostřit.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Karlito
Příspěvky: 4
Registrován: 17. 05. 2020, 01:35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1818

Příspěvek od Karlito »

Omlouvám se za chybnou otázku, napsal jsem v hledáčku, ale myslel jsem okular. Vidím v okularu v hlavnim dalekohledu pořád kříž.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1819

Příspěvek od MilAN »

A když zaostříš na hvězdu tak, aby byla bodová, co vidíš ?
A jaký tam máš okulár ? Ten popis odpovídá tomu, že tam nemáš žádný :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karlito
Příspěvky: 4
Registrován: 17. 05. 2020, 01:35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1820

Příspěvek od Karlito »

20 mm Erecting Eyepiece. Když oddálímoddálí třeba hvězdu tak vidím jen malou tečku a když přiblížím tak uprostřed vidím ten kříž
Karlito
Příspěvky: 4
Registrován: 17. 05. 2020, 01:35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1821

Příspěvek od Karlito »

Omlouvám se všem, mojí nevědomosti jsem vyndaval celé přední víko. Místo abych vyndal jen ten střed. Děkuji za trpělivost a snahu mi to vysvětlit. Ještě jedna otázka, když bych chtěl vidět objekty blíže, tak menší číslo něco větší a jaké by jste mi doporučili třeba vidět planety nebo měsíc a na něm krátery. Děkuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1822

Příspěvek od MilAN »

Hvězda by měla být vždy jen malý bod, nic většího. Od toho tam je to ostření. Oddálením nebo přiblížením toho ostření nic nezvětšíš, jen to rozostříš. Zkus to odzkoušet na vzdálených pozemních cílech.
A pokud myslíš horním dílem to víko - ten dekl, tak ten samozřejmě musí při pozorování jít pryč celý
Menší číslo na okuláru znamená menší ohniskovou vzdálenost okuláru a způsobí větší zvětšení.
Zvětšení je poměr ohniska dalekohledu / ohnisko okuláru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1823

Příspěvek od Bill »

Karlito píše:20 mm Erecting Eyepiece
Ten 'erecting' je na denní pozorování - obrací obraz za cenu horší kvality. Na noční zkus nějaký jiný - pokud máš.
M:736 750 113
mateo06
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 05. 2020, 20:40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1824

Příspěvek od mateo06 »

Ahoj pořídil jsem si Skywatcher Dobson 150/1200 a chtěl bych se zeptat jestli je v tomhle dalekohledu možno vidět galaxie a hvězdy jinak než jen bílé zářící skvrnky s okuláry 10x a 25x a pokud ano jak na to. Díky. M.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1825

Příspěvek od Artaban »

mateo06: Tak hvězdy budou vždy jen bílé zářící skvrnky. Jsou prostě moc daleko. U těch jasnějších můžeš vidět jejich barvu, to ti něco řekne třeba o jejich povrchové teplotě. Některé hvězdy dokáže dalekohled rozlišt na dvojhvězdy, což bys pouhým okem neměl jinak šanci.
Galaxie budou vždy jen šedé flíčky. Některé trochu větší, Jako třeba M31 ale většina bude mnohem menší. Můžeš ale vidět jejich tvar, nebo různou nepravidelnost. Mlhoviny jako třeba M57, nebo M27 a mnoho dalších jsou taky něčím zajímavé.Jasnější kulové hvězdokupy dalekohled dokáže rozložit na mnoho hvězd. Zkus to pouhým okem. Ani je neuvidíš.
Zatím máš setové okuláry, což dozačátku stačí, ale pak si koupíš třeba nějaký širokáč a pohled do okuláru bude trochu řekněme záživnější. Co potřebuješ na slabé objekty, je tma. Pak je vidět vše lépe. Na barevné krásné snímky mlhovin atd. se podívej na netu.
Pokud bys koupi Dobson 200mm, tak to bude lepší jen nepatrně a pokud 250mm, tak zase trochu víc nepatrně. atd. Pozorování vesmíru, je trochu boj, ale když máš dalekohled, jaký máš, tak ho vyhraješ. Porovnej, co vidíš v dalekohledu a co bez něj ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1826

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj mateo,

já bych zas uvedl na pravou míru, že nemáš okuláry se zvětšením 10x a 25x. Je to 10 a 25mm. Zvětšení se počítá jako ohnisková vzdálenost dalekohledu, to je těch 1200mm děleno ohnisková vzdálenost okuláru. Tedy 1200/10=120x a 1200/25= 48x.
Hvězdy bys, pokud máš správně zaostřeno, neměl vidět jako skvrnky, ale jako zářící body. Galaxie ti dalekohled tohoto průměru ukáže jako mlhavé obláčky. Ale například v mnoha kulových hvězdokupách uvidíš stovky drobných hvězdiček a otevřené hvězdokupy budou nádherné.
Ještě se zeptám k tomu zaostření. Jde ti normálně zaostřit na vzdálený pozemní objekt? Například vysílač, strom na obzoru a podobně? Nebo na Měsíc?
Ptám se proto, že k tomu Skywatcheru někdy bývá u okulárového výtahu tubusek na 2 palcové okuláry a redukce na průměr 1,25. Když se tam dají oba zároveň, tak nejde zaostřit. Pokud zaostříš na Měsíc nebo vzdálený objekt tak se musíš naučit ostřit na hvězdu tak aby byla co nejmenší nejostřejší bod.
buno
Příspěvky: 81
Registrován: 30. 05. 2020, 11:06

astromaster 130/650 vs sky watcher 130/650

#1827

Příspěvek od buno »

zdravim skusal som tu hladat ale vela som nenasiel. mam momentalne astromaster 130/650 (ano viem ziadna vyhra) a mam moznost ho vymenit za sky watcher 130/650 (https://www.astroobchod.sk/telescope_sk ... p13065eq2/) ide len o tubus ... myslite ze to ma vyznam alebo by to bolo z blata do kaluze? popripade poradte co zhruba v takom ohnisku pre zacitocnika v astrofotografii
emzo
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 05. 2020, 16:21
Věk: 41

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1828

Příspěvek od emzo »

Z hľadiska priemeru objektívu a ohniskovej vzdialenosti sú rovnaké. Asi by som pozeral na rozdiely v príslušenstve či tam je nejaký dôvod meniť. Odtiaľto Ti neviem povedať a sám som začiatočník a idem kupovať SkyWatcher, kvôli tomu, že na Slovensku je skywatcherov zrejme dosť (podľa príspevkov tu), aby som napríklad vedel pozháňať nejaké vhodné extra príslušenstvo aj od ruky.

Odoslané z STF-L09 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1829

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj,

poměrně dost lidí jak se zdá, používá jako základní zrcadlo na astrofoto Sky-Watcher 150/750. Slušná optika, mnohem lepší a 2 palcový okulárový výtah a lepší kolimaci. V této verzi má i jemné ostření s převodem 1/10. https://www.astroobchod.sk/telescope_sk ... 50750otaw/.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1830

Příspěvek od MilAN »

Jen je k focení potřeba přikoupit pořádnější montáž, s touhle to nepůjde ani s jedním
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět