Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1576

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

iooo píše:co když zvětšení bude příliš veliké? Dá se s tím něco dělat?
U projekce za okulárem stačí vyměnit za okulár s delším ohniskem.
U focení v primárním ohnisku použít reduktor ohniska nebo kameru s větším snímačem (větší snímač = větší zorné pole na stejném ohnisku).
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1577

Příspěvek od iooo »

Díky všem za rady. Až to otestuji, vznesu další dotazy :-)
KatkaM
Příspěvky: 1
Registrován: 11. 08. 2019, 18:47

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1578

Příspěvek od KatkaM »

Dobrý den,

taky bych potřebovala poradit a vznesu asi hloupý začátečnický dotaz. Mám CPC 11" s GoTo, okuláry Morpheus 9 mm, Hyperion 21 mm (dá se upravit na 32 mm), Plossl 40 ml. Byla jsem teď o víkendu pozorovat a viděla jsem Saturn (+měsíce), Jupiter (+měsíce), M3, M57, M27, Caldwell 6...ale s čím mám problém jsou galaxie - chtěla bych Vás požádat o tip na nějaké, které bych mohla hezky vidět, případně jakým okulárem (s jakým zvětšením) tak, abych, pokud možno, viděla galaxii jako celek, se strukturou. Proto je mi jasné, že třeba M31 nepřipadá do úvahy...zkoušela jsem i M101 a M51, ale bezúspěšně. A kdyby byl tip na nějakou aktuálně viditelnou mlhovinu, která bude vypadat hezky i bez filtru, který zatím nemám, tak bych se nezlobila ;) moc děkuji za ochotu...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1579

Příspěvek od Artaban »

KatkaM : Zdravím a vítej na AF:
Tady http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/andromeda.php si můžeš najít mnoho objektů, které jsou právě na obloze. Hodně záleží, v jakých podmínkách pozoruješ. Blízko měst, nebo přímo ve městě to je hodně špatný, co se DSO týče. Planety a Měsíc tam budou ale vpohodě.
Těch objektů, jako je M 57, nebo M27 tolik není. V dobrých podmínkách bys ale měla slušně vidět objekty do asi 10-11mag. Občas nějaká ta struktura vidět je, ale chce to trénované oko.
Rozhodně to není žádná vypalovačka. Nezmiňuješ kulové hvězdokupy. Přitom na těch je něco větším dalekohledem už vidět. Několik těch jasných, jako M13, M92, M3, M15 a pár dalších jdou rozložit na hvězdy. Je to pěkný pohled.
Máš 40mm okulár a to je celkem malé zvětšení. Jsou okuláry s širím polem, ale budou něco stát. Na planety by se hodil nějaký, co dá zvětšení kolem 180-200x. Těch 311x bude často hodně a 133x zase někdy zbytečně málo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1580

Příspěvek od iooo »

Dobrý den,

otestoval jsem si snímání obrazu astrokamerou v primárním ohnisku (zasunul jsem ji místo okuláru), jak mi bylo tady na fóru doporučeno a je to paráda. Zkoušel jsem i použití Barlow čočky a do ní zasunout kameru - obraz je větší a taky je to použitelné. Můj dotaz ale je: jaké relativní zvětšení oproti primárnímu ohnisku bych získal při použití projekce? (je mi jasné, že záleží na použitém okuláru, ale obecně - bylo by zvětšení větší nebo menší?). A co přesně bych měl koupit, abych kameru takto mohl použít? Byl by někdo tak hodný, a dal sem přímo odkaz na e-shop, co k tomu potřebuji? (hledal jsem to ale nejsem si jistý a nerad bych koupil něco nevhodného) Opakuji, kamera se dá přímo zasunout do okulárového výtahu 1,25" místo okuláru . Děkuji
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1581

Příspěvek od nou »

Zvacsenie oproti projekcii v primarnom ohnisku vyratas ked vydelis ohniskovou vzdialenostou okularu rozdiel vzdialenosti kamery od okulara a ohniskovej vzdialenosti kamery. Teda pri pouziti 20mm okularu a 100mm vzdialenosti kamery od okularu to bude (100-20)/20 = 4 nasobne zvacsenie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1582

Příspěvek od iooo »

nou píše:Zvacsenie oproti projekcii v primarnom ohnisku vyratas ked vydelis ohniskovou vzdialenostou okularu rozdiel vzdialenosti kamery od okulara a ohniskovej vzdialenosti kamery. Teda pri pouziti 20mm okularu a 100mm vzdialenosti kamery od okularu to bude (100-20)/20 = 4 nasobne zvacsenie.
Díky za odpověď. Nicméně co je to "ohnisková vzdálenost kamery" ?
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1583

Příspěvek od iooo »

Poradil by, prosím, někdo s tímto?

"Co přesně bych měl koupit, abych kameru mohl použít k projekci za okulárem? Byl by někdo tak hodný, a dal sem přímo odkaz na e-shop, co k tomu potřebuji? (hledal jsem to ale nejsem si jistý a nerad bych koupil něco nevhodného) Opakuji, kamera se dá přímo zasunout do okulárového výtahu 1,25" místo okuláru . Děkuji"
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1584

Příspěvek od MilAN »

iooo píše: Díky za odpověď. Nicméně co je to "ohnisková vzdálenost kamery" ?
Tam je překlep, má být "ohnisková vzdálenost okuláru"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1585

Příspěvek od PetrK »

KatkaM píše:Dobrý den,

taky bych potřebovala poradit a vznesu asi hloupý začátečnický dotaz. Mám CPC 11" s GoTo, okuláry Morpheus 9 mm, Hyperion 21 mm (dá se upravit na 32 mm), Plossl 40 ml. Byla jsem teď o víkendu pozorovat a viděla jsem Saturn (+měsíce), Jupiter (+měsíce), M3, M57, M27, Caldwell 6...ale s čím mám problém jsou galaxie - chtěla bych Vás požádat o tip na nějaké, které bych mohla hezky vidět, případně jakým okulárem (s jakým zvětšením) tak, abych, pokud možno, viděla galaxii jako celek, se strukturou. Proto je mi jasné, že třeba M31 nepřipadá do úvahy...zkoušela jsem i M101 a M51, ale bezúspěšně. A kdyby byl tip na nějakou aktuálně viditelnou mlhovinu, která bude vypadat hezky i bez filtru, který zatím nemám, tak bych se nezlobila ;) moc děkuji za ochotu...
Gratuluji k pěknému pozorování. Vidět struktury v galaxiích není snadné, je k tomu potřeba dobrá tma a pozorovatelské zkušenosti. Ze začátku budou galaxie v dalekohledu vypadat jako šedé mlhavé obláčky. Ale podívejte se také na hvězdokupy, třeba v Herkulovi je pěkná kulová hvězdokupa.
Doporučuji knihu Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy (Erich Karkoschka).
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1586

Příspěvek od jentzek »

Připojuji odpověď @ KatkaM:
Blahopřeji k CPC-11, báječný to přístroj.
Potvrzuji rady Artabana, časem bude vhodné přejít i na 2" okuláry, které nabídnou širší obrazové pole. Každopádně to chce co nejtmavší oblohu, což je, oč tu běží. A to oko je opravdu třeba vycvičit.
V zimním období bude třeba zamezit rosení přední korekční desky - home made z karimatky udělá tuto službu obstojně :) .
Ze zkušenosti bych doporučil 2" okuláry od Baadera, 31mm Aspherical neb od Explore Scientific, i delší ohniskové vzdálenosti. Limit minimálního zvětšení je, řekněme 1/6 průměru objektivu [mm] mkrni sem, čili cca 47x, nad může vadit stín sekundárního zrcátka v zorném poli. Ony ty galaxie začnou, až Andromeda a Velká Medvědice vystoupají do rozumné výšky...
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1587

Příspěvek od Karel1 »

Dobrý den. Mám jen jeden malý dotaz. Při pozemním pozorování refraktorem je lepší menší nebo větší světelnost dalekohledu? Jedná se mi o vzdálenost cca 200m - 3km. Děkuji.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1588

Příspěvek od MilAN »

Na světelnosti absolutně při vizuálním pozorování nezáleží. Pokud bude za šera/tmy obraz už tmavý, je nutno zmenšit zvětšení.To je jediný parametr, kterým lze regulovat jas obrazu při vizuálním pozorování.
Význam možnosti zvolit si pro dalekohled světelnost je v okamžiku, kdy potřebuji pozorovat za šera/tmy a u dalekohledu nelze měnit zvětšení. Ale i zde platí, že rozhodující je průměr výstupní pupily ( t.j. poměr průměru objektivu / zvětšení). Čím větší, tím větší je jas. Ale jen do stavu, kdy se průměr téhle pupily rovná průměru oční pupily - další její zvětšování již nepřispěje k ničemu. A oční pupila se s věkem zmenšuje-za mlada 8 mm, v 50 letech maximálně 5 mm ....
Takže na jednoduchou otázku není až tak jednoduchá odpověď :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1589

Příspěvek od Karel1 »

Milan: Přesto děkuji za vysvětlení. Trošku odbočím jsem 40 let akvaristou a tam má střed ph vody 7, pod je kyselá nad zásaditá. Myslel jsem jestli takový pomyslný střed nemá i světelnost dalekohledu. A když už jsi mi tak ochotně odpověděl máš nějaké zkušenosti při pozemním pozorování se zvětšením? Např. u refraktoru 102/600 nebo 102/1000. Díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1590

Příspěvek od MilAN »

ale to se zase dostáváme k nejednoduché odpovědi.
Jedna věc je, jaké zvětšení ve dne - u pozemního pozorování, umožní vzduch a jeh o turbulence. Tam to lze asi ohraničit za dobrých podmínek maximálním zvětšením 80x.
Druhá věc je, jak si s tímhle zvětšením poradí dalekohledy. Tady je potřeba rozlišovat podle druhů dalekohledů a podle jejich optických vad a podle toho, jakou kvalitu jsme schopni akceptovat. Pokud těmi dalekohledy jsou myšleny achromatické refraktory, tak lepší obraz vyjde při stejném zvětšení z refraktoru 100/1000, přičemž oba tyto dalekohledy ono zvětšení 80x zvládnou.Při zvětšní 50x, což je zvětšení, které většinou vzduch umožní (ne tedy nad vyhřátou osluněnou plochou), ak bych už kvalitu obrazu mezi těmito achromaty neřešil.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět