Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1846

Příspěvek od gunaroid »

Zrovna teď s parádní kometou na obloze je odpověď nasnadě :) Triedr se určitě nadbytečným nestane.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Triedr jako základ?

#1847

Příspěvek od dvader »

vla píše:Určitě ano, rychlá přehlídka oblohy, vyhledání podezřelých objektů, které třeba i vidíš okem a nevíš o co se jedná atd. Hlavní výhoda je rychlost použití, nic nemontuješ, neustavuješ atd. vezmeš a koukáš. Časem jsem se dopracoval ke kvalitnímu triedru menšího průměru, který má uplatnění i přes den. Velké triedry průměr 70-80 mm sice ukáží více, ale držení v ruce jejich možnosti znehodnocuje, konec konců se v bazaru objevují docela často, nevím čím to je, ale kloním se k tomu, že již nejsou pohotové. Pokud plánuješ, nebo máš i větší dalekohled, myslím, že by plně dostačil kvalitní triedr kolem 40 max. 50 mm v průměru a zvětšení max 10x, raději ale méně. S menším zvětšení se bude méně projevovat chvění při držení a zároveň se bude zvětšovat zorné pole, což usnadňuje orientaci na obloze a komfort pozorování.
100% potvrzuji!
Kvalitní malé bino je skoro nutná výbava:
- rychlé zkouknutí oblohy, co kde jak vypadá
- Měsíc !!!
- velké hvězdokupy, souhvězdí, komety
- přes den na výlety, přírodu apod
- letadla, rogala a jiné létací vopičárny
- ...

Kvalitní je samozřejmě u každého trošku jiný level cen, ale výběr je velký. Nutné osobně vyzkoušet a dle mého názoru věnovat při výběru pozornost zejména:
- jak sedí očnice na oči (pohodlí pozorování)
- hmotnost, více než třičtvrtě kilo už je limitující pro univerzální použití
- velké zorné pole, ideálně nad 6 stupňů
- ideálně 8x32 až 8x40

Ohledně kvality ještě jedna poznámka:
I špičková bina nejsou dokonalá, vždy je tam nějaká optická vada/kompromis. Typicky jde proti sobě rovné pole a barevná vada. To si musí každý jedinec sám zjistit, co mu více vadí... Já třeba preferuji obraz bez barevných lemů a soudkovitost na krajích pole mi nevadí, někdo to má zase obráceně. Dobrý test pro barevnou vadu je Měsíc okolo úplňku.

Tož tak
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1848

Příspěvek od mnauprsk »

S tou kvalitou optiky bych ho nestrašil. Známí, co nemají zkušenosti s pozorováním, často nejsou schopni vidět chyby ani ve velmi levných přístrojích, pokud je na ně vysloveně neupozorním.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1849

Příspěvek od dvader »

mnauprsk píše:S tou kvalitou optiky bych ho nestrašil. Známí, co nemají zkušenosti s pozorováním, často nejsou schopni vidět chyby ani ve velmi levných přístrojích, pokud je na ně vysloveně neupozorním.
To není strašení, ale realita...
Je dobré mít informace a při porovnávání triedrů si toho být vědom - to, že pak zhodnotím, že mi to nevadí, je věc druhá. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
danmaus
Příspěvky: 14
Registrován: 20. 03. 2020, 21:40

Dalekohled a foto

#1850

Příspěvek od danmaus »

Existuje nějaká možnost propojení dalekohledu s kompaktními fotoaparáty?
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Dalekohled a foto

#1851

Příspěvek od Dansemacabre »

Leda sehnat redukci z filtrového závitu objektivu toho kompaktu (jestli nějaký má) na T2 a pak fotit za okulárem, případně nějaký podobný bazmek jako jsou v odkazech, ale spíš je to na seriózní focení nesmysl (moc skla v cestě). Použtelná stará zrcadlovka nebo obyčejná bezzrcadlovka bez objektivu se dá sehnat i za 4.000, bude to lepší varianta ;)
Kompaktem se dají fotit třeba noční krajinky nebo mléčná dráha.

https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1080_.jpg
https://www.bestbinocularsreviews.com/b ... apter1.jpg
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 511
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Dalekohled a foto

#1852

Příspěvek od PetrK »

Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
danmaus
Příspěvky: 14
Registrován: 20. 03. 2020, 21:40

Re: Dalekohled a foto

#1853

Příspěvek od danmaus »

Díky ;)
sedw
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 07. 2020, 16:33

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1854

Příspěvek od sedw »

Díky moc všem za názory ohledně triedru. Chtěl jsem koupit online, ale po přečtení si zajdu do prodejny a vyzkouším. Uvažuji v cenové relaci cca 5.000 Kč, co jsem se díval, tak za u by měl být sehnatelný triedr, který za něco stojí. Ale tady pořád přemýšlím, můžu investovat i něco víc, s ohledem na to, že když budu mít dobrý triedr, tak mi asi vydrží "napořád". Jsou kvalitativní skoky mezi triedrem za 5.000 Kč a třeba 8-10tis Kč zásadní, nebo už v případě ceny kolem 5.000 Kč se bavíme o kvalitním pozorování?
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1855

Příspěvek od dvader »

Už za těch 5 tisíc se dá pořídit slušný, v relaci okolo 10 tisíc jsou ale i lepší. Fakt to chce probrat v prodejně...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1856

Příspěvek od vla »

Rozhodně vyzkoušet na prodejně, hodně rozhoduje i ergonomie. Triedr bych volil s ED skly a dle mé zkušenosti mnohdy sedne k oku levnější model, než dražší. Je to hodně individuální.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
PetulePZ
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 07. 2020, 10:45

Kalibrace Maede

#1857

Příspěvek od PetulePZ »

Zdravím a doufám, že na tomto fóru najdu nějakého fajnšmekra, který má zkušenosti s Maede ETX 125. Dcera si přála k Vánocům dalekohled. Nakonec jsem koupila tento typ, ale ani po několika pokusech se mi jej nepodařilo zkalibrovat. Našel by se nějaký ochotný člověk, který by dorazil do Tuchoměřic, Praha západ a zkalibroval mi dalekohled na ty tři hvězdy? Výdaje s tím související pochopitelně převezmu. Už se trochu stydím, že ani po půl roce se mi ho nepodařilo zprovoznit a musím se uchýlit k založení tohoto vlákna, i když je mi jasné, že pro spoustu Vás je to triviální záležitost a úsměvné. Tak to prosím berte s humorem a budu se těšit, že nějaký ochotný nadšenec se mi ozve či někdo poradí jinak. Díky, Petra 776 289 777
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Kalibrace Maede

#1858

Příspěvek od Yarkho »

Dobrý deň,

alignment na 3 hviezdy patrí k náročnejším - montáž ďalekohľadu musí byť aspoň približne vo vodorovnej polohe a je vhodné vopred rozmyslieť, ktorým smerom sa bude na hviezdy nachádzať.

Pokiaľ je to možné, skúste alignment na 2 hviezdy, je menej náchylný na zlyhanie (následne i menej presný na hľadanie objektov ďaleko od tejto dvojice hviezd).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kalibrace Maede

#1859

Příspěvek od MilAN »

určitě bych zkusil kalibraci na 2 hvězdy- s tou nikdy nejsou problémy. Navíc, tu kalibraci je třeba dělat při každém startu dalekohledu, takže že by někdo přijel a skalibroval , by nedávalo moc smysl. Uvidíte, že to je záležitos jednotek minut.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
PetulePZ
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 07. 2020, 10:45

Re: Kalibrace Maede

#1860

Příspěvek od PetulePZ »

Děkuji za rady. Jak jsem to ale dobře pochopila, tu kalibraci potřebuji udělat jednou - jedná se o základní nastavení, protože máme automatické navádění a jakmile je dalekohled zkalibrován, už při automatickém navádění najde co má. Možná jsem to dost výstižně nenapsala. S dalekohledy nemám zkušenost, jsem naprostý amatér a budu vděčna, když se najde nadšenec, který by se tu zastavil a ukázal mi to. Pokud je to tak jednoduché, jak tady píšete, tak nejsem zase tak úplně pitomá a jednu malou instruktáž bych měla zvládnout. Nechci to zadarmo, již jsem psala, že výdaje s ochotou s tím spojenou převezmu. Díky za pochopení. Rady typu "udělej" skutečně v tuto chvíli pro mne jsou již zbytečné. Je-li někdo ochotný, ať mi zavolá, ráda se časově přizpůsobím.
Odpovědět