Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Vodorovná podložka pod Dobson s Goto montážou

#1921

Příspěvek od dvader »

MirecXP píše:
MilAN píše:Postavíme Dobsona jednoduše do terénu a pozorujeme :)
K čemu podložku, když má nožiky ?
Prosim ta do akej miery ti to goto kompenzuje sikmu plochu? Mas skusenost, ze aj na svahu bude goto vediet rovnako najst objekt po spravnom zarovnani? Lebo zatial, vzdy ked som to mal sikmo, musel som omnoho viac dohladavat. Pri pekne vyrovnanej montazi sa goto trafi velmi spolahlivo.
U AZ montáže, pokud je kvalitní a má dobré najíždění, je její vodorovné umístění důležité pouze pro zjednodušení ustavení. Např. když dáš ustavení na 2 hvězdy, tak ti to na tu druhou už najedete poměrně přesně a máš ji obvykle v zorném poli okuláru. Pokud není montáž vodorovně, je nutné druhou hvězdu dojíždět manuálně...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1922

Příspěvek od zdenal19 »

Jsem nedávný začátečník vlastním hvězdářský dalekohled na bázi montáže Dobsona - Binorum 305/1500 DeepSky PRO 12″ 1:10 Dobson.
Zatím s pozorováním začínám - dalekohled používám na balkoně s výhledem na východ, jih asi to tak zůstane, poněvadž přesun je moc náročný. Důraz dávám na pozorování planet. Můj dotaz se týká okulárů a jejich zobrazení v nich.
Mám dodaný okulár dodávaný s dalekohledem tj.
- 2″ Okulár SuperView 30mm (zvětšení 50x)
- 1,25″ Okulár Plossl FMC 9mm (zvětšení 167х) a ještě jeden Okulár, ale ten jsem zatím nepoužil, poněvadž zvětšení je zde velké a zatím se musím naučit zacházet s menším zmenšením.
Teď ten dotaz: pokud jde o Okulár SuperView 30 mm pozoroval jsem zatím Mars a Saturn a v okuláru jsou vidět, jako kulička hrášku detaily malilinké jsem viděl objevili se mi i hvězdy, které nejsou pouhým okem vidět takže bez problému.
Co se týká Okuláru Plossl FMC 9 mm je to základní okulár dodávaný s dalekohledem. Zde se chci zeptat, jak to je u tohoto okuláru s pozorováním já mám problém vtom, že vidím třeba hvězdy a když se chci podívat na Mars, Saturn tak ho v tom okuláru nemohu najít, protože mi pořád uniká a když namířím hledáčkem na planetu např. Mars tak v okuláru superView 30 mm ho hned vidím, ale když se podívám v okuláru Plossl FMC po najítí v hledáčku na Mars tak ho nemohu spatřit, přičemž hvězdy vidím. Ještě pro upřesnění dalekohled je už venku přes 2 hodiny takže by měl být vytemperovaný, bohužel jsem na vesnici a poblíž svítí pouliční světla myslím si jestli tady není problém, zřejmě ano. Můj dotaz směřuje jen na okuláry Plossl FMC 9 mm. Dalekohled dávám na balkon cca v 19 hodin nasazuji SuperView 30 mm vidím v příhodné době vidím Saturn kolem 20 hodiny, jako kuličku hrášku i s malinkým detailem prstenu - Mars vylézá později, ale když jsem na začátku zkoušel nasadit okulár Plossl FMC 9 mm tak jsem neviděl nic tedy kolem 20 hodiny, proto ten můj nejdůležitější dotaz je možné, že je ještě hodně světla a tyhle okuláry se hodí jen do větší tmy a jsou moc osvětleny, proto nic nevidím, nebo je chyba někde jinde? To zorné pole je pochopitelně menší, protože je vlastně zvětšení 1500/9 = 166x. Jak uvádím s Okulárem superView problém není spíše mě zajímá, jak používáte vy okuláry s větším zvětšením jestli při úplné tmě, nebo také hned na začátku, kdy je dalekohled dostatečně vytemperován tedy v tuto dobu kolem 20 hodiny. Předem se chci omluvit pokud dávám hloupé otázky, ale úplný začátečník a pozorování mě silně baví a momentálně potřebuji vědět tady tohle tedy pozorování s okuláry co mají větší zvětšení než 50x. Je to vlastně vyšší level, protože každý píše, že máme začít s tím nejmenším zvětšením myslím začátečníky. Budu moc rád za každé podněty od vás profíků. Děkuji.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vodorovná podložka pod Dobson s Goto montážou

#1923

Příspěvek od MilAN »

MirecXP píše:
MilAN píše:Postavíme Dobsona jednoduše do terénu a pozorujeme :)
K čemu podložku, když má nožiky ?
Prosim ta do akej miery ti to goto kompenzuje sikmu plochu? Mas skusenost, ze aj na svahu bude goto vediet rovnako najst objekt po spravnom zarovnani? Lebo zatial, vzdy ked som to mal sikmo, musel som omnoho viac dohladavat. Pri pekne vyrovnanej montazi sa goto trafi velmi spolahlivo.
Protože žádná montáž není absolutně přesně ustavená ani iniciovaná, software si spočítá vždy polohu "pólu" montáže. Pak už je výpočet jen řešením sférického trojúhelníku, což musí stejně. U klasického řešení navádění Push-To nebylo potřebné zadávat so bylo potřeba definovat jen 1 polohu dalekohledu ( vodorovně , svisle) a definovat 2 zaměřené hvězdy - ty se musely najít ručne. U těchto GoTo najede dalekohled na ty hvězdy autonomně, k trochu přesnému najetí potřebuje souřadnicea čas, a nějak definovanou rovinu. Tím, že se vycentrují ručně potom ty 2 hvězdy, dál vychází dalekohled už z těchto hvězd a jejich poloh , dál vše řeší diferenciálně vůči nim a opět řeší sférický tojúhelník. Zkus si dát dalekohled hodně šikmo a proveď dobře ustavení na 2 hvězdy. Nekoukej na to, jak najíždí na ně, ale jak přesně najíždí potom na hledaný objekt.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1924

Příspěvek od gunaroid »

zdenal19: řekl bych, že máš jen nedokonale seřízený hledáček, takže jím nalezený objekt leží mimo zorné pole 9 mm okuláru. Když planetu vidíš 30 mm okulárem, umístíš obraz planety na střed zorného pole a vyměníš okulár za 9 mm, tak přece ta planeta nezmizí, ne? :)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1925

Příspěvek od MilAN »

A klidně si ten hledáček seřiď s daleohledem ve dne na nějakém vzdáleném objektu. Najdi si nějaký objekt s okulárem s malým zvětšením, dej ten objekt přesně do středu a pak dej ten 9 mm okulár. Opět dej objekt do středu pole a pak si seřiď hledášek , aby také ukazoval na ten objekt. V ničem jiném problém nehledej. Okuláry typu Plössl nejsou špatné, v nich určitě problém nebude. A samozřejmě, při pozorování bude potřeba zřejmě každý z okulárů zaostřit trochu v jiné poloze - v jiném vysunutí okulárového výtahu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1926

Příspěvek od zdenal19 »

Děkuji - určitě s hledáčkem vyzkouším jenom mám ještě jeden dotaz, kdybych byl problém jinde než v hledáčku např. pokud je v okuláru 9 mm obraz rozmazaný na začátku tak by mohl zřejmě být problém v tom, že dalekohled není dobře vytemperován, ale pokud je dalekohled venku přes 2 hodiny a obraz není vůbec vidět, nebo také rozmazaně tak bude problém asi jinde a to právě nevím? Což se také stalo u okuláru 9 mm.
Jinak při pozorování úplňku minulý týden na okuláru 9 mm jsem viděl jen rozmázlý měsíc, žádné detailní krátery a pokud jsem dal okulár 30 mm tak měsíc byl krásně ostře vidět danému zvětšení 50x. To mě nějak znervoznuje poněvadž okulár 9 mm musí ukazovat lepší detaily má větší zvětšení.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1927

Příspěvek od Artaban »

zdenal19 píše:Jinak při pozorování úplňku minulý týden na okuláru 9 mm jsem viděl jen rozmázlý měsíc, žádné detailní krátery a pokud jsem dal okulár 30 mm tak měsíc byl krásně ostře vidět danému zvětšení 50x. To mě nějak znervoznuje poněvadž okulár 9 mm musí ukazovat lepší detaily má větší zvětšení.
No jo jenže když je Měsíc v úplňku, tak se krátery a pohoří moc nepozorují, páč nevrhají stín ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1928

Příspěvek od wizard_Kysi »

A to mě vede k domněnce, zda pán vůbec zaostřuje výtahem, když vymění okulár 30 za 9..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1929

Příspěvek od zdenal19 »

Děkuji všem za vysvětlení, je mi to hloupé se ptát, ale vypadá to, co mě tak napadá, že bude u mě problém v aretaci, protože tu aretaci a ostření jsem zatím nevychytal, ale spíše nechápu funkci a princip. Crayfordův výtah má 2 šroubky, kterým se zřejmě nastavuje aretace. U mě je problém ten, že při seřizování hledáčku za bílého dne a když mám v hledáčku vybraný vzdálenější objekt přesně ve středu kříže, tak ho sice z dálky vidím v malém otvoru okuláru, ale když dám oko blíže objekt je zcela rozmazaný a nelze ho ani identifikovat. Proto si myslím, že je chyba v ostření, nebo aretaci. Měl bych prosbu na vás, pokud budete vstřícní vysvětlit fukci aretace a ostření při pozorování, abych to dělal přesně tak, jak to děláte vy profíci, podle mě tam je u mě kámen úrazu. V okuláru 30 mm je ten obraz rozmazaný a špatně identifikovatelný, i když z dálky ho v malém otvoru vidím. Proto bych chtěl mít na vás i prosbu, co vidíte vy za bílého dne v okuláru, když třeba hledáčkem zamíříte na vzdálený objekt, který je přesně uprostřed kříže, jestli také rozmazaně, nebo jasný detail objektu? Jak píši je mi to trapné se ptát u tak základních věcí, ale myslím si, že to je můj problém s čím teď válčím. Je pravda, že při tmě při klasickém pozorování už hvězdy i planety vidím v okuláru a ostření funguje jenom ta aretace a ostření bych měl právě prosbu, aby mě to někdo stručně vysvětlil. Děkuji.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1930

Příspěvek od hades »

Zkusím ti popsat jednoduše, jak ostřit:
1) Povolíš aretační šroub na výtahu. Tento šroub je typicky na spodní straně výtahu, na přiloženém obrázku je označen jako "Focus Lock Thumscrew". Ten druhý, označený "Tension Control Thumbscrew" slouží k astavení přítlaku uvnitř výtahu. Když jej moc povolíš, bude výtah prokluzovat. Hkdyž jej moc přitáhneš, tak bude těžké výtah zasouvat/vysouvat.
Obrázek
2) Ostříš pak pomocí dvou prvků, nejprve nahrubo zaostříš pomocí "Coarse Focus Knob" a pak zaostření doladíš pomocí "Microfocus Knob"
Každý okulár, jak už tu bylo napsáno, se může podařit zaostřit v jiné poloze výtahu. Takže když měníš jeden za druhý, bude ve většině případů muset změnit polohu výtahu. Zaostřit můžeš i ve dne, ideálně na nějaký hodně vzdálený objekt. Pokud se ti bude obraz chvět, není to chyba zaostření ale chvěje se vzduch, kterým odražené světlo prochází mezi objektem a tebou.
Zkus se podívat na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=rlCKtd5NvVo
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1931

Příspěvek od zdenal19 »

Hades - mockrát děkuji za detailní vysvětlení.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
dufejo
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 08. 2020, 13:43

Skyportal nastavení

#1932

Příspěvek od dufejo »

Prosím o radu, jak mám nastavit Skyportal na Celestron Astro F1, pořád mi to nejde, dávám tam 3 objekty a dělá si to co chce. Tak nevím, děkuji za rady.
Sympho
Příspěvky: 88
Registrován: 23. 09. 2020, 13:03

Dotaz ohledně astronomů z Libereckého kraje

#1933

Příspěvek od Sympho »

Zdravím pánové a dámy,
Chtěl bych se zeptat zda se zde najde někdo kdo by měl laserový kolimátor na seřízení zrcadel dalekohledu? Mám od kolegy půjčený postarší cassegrain SW a potřebovali by jsme zkontrolovat zda je správně seřízené zrcadlo.. Bohužel momentálně není finanční situace na to si koupit vlastní (časem plánuji také zakoupit dalekohled) takže to chci zkusit touto cestou.

Děkuji Vám za odpověď ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz ohledně astronomů z Libereckého kraje

#1934

Příspěvek od MMys »

Jenomže laserovým kolimátorem toho u SCT moc nezkontroluješ. Vlastěn jen sekundární zrcátko. Primár to neřeší.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dotaz ohledně astronomů z Libereckého kraje

#1935

Příspěvek od MilAN »

Cassegrain nejde kolimovat klasickým laserovým kolimátorem.
Rozumný amatérský postup je kolimovat ho na obraz hvězdy - na soustředné difrakční kroužky. Pokud se hýbalo oběma zrcadlama , je potřeba mít přípravky na seřízení , nebo speciální sadu na kolimaci.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět