Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Nováčci se představují

#16

Příspěvek od Lukass »

Škoad že jsem tak mladý kluk ;D ;D Vy si všichni můžete sednout do auta a vyrazit na nějaké vaše oblíbené místo já bych musel prosit taktu a ten pořád jenom pracuje že musím nosit dalekohled na kopec,je tam sice hodně světla ale je to nejlepší místo co jsem našel.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Nováčci se představují

#17

Příspěvek od KDan »

Z toho si nic nedělej. Každý nějak začínal. Zase nemusíš shánět v oční optice brýlové čočky a z nich si stavět svůj v provnání s tím co máš velmi nekvalitní dalekohled - dnes je k dostání pro začátečníka mnoho přístrojů.

Kde vlastně bydlíš, že tam není možné vůbec pozorovat? Já jsem měl mnohokrát dalekohled vytažený i přímo za domem, kdy bylo pouliční osvětlení zastíněné a taky to docela šlo. Na pozorování objektů sluneční soustavy to místo fungovalo výborně a ty nejjasnější DSO (objekty vzdáleného vesmíru, z anglického "Deep Sky Objects") tam byly bezchybně vidět taky.

Nevím, jaké už máš nebo nemáš zkušenosti, napiš o tom kdyžtak víc a podrobněji. Ale zpočátku by bylo jistě vhodné seznámit se s oblohovým planetáriem - to znamená sledovat, jak, kdy a kde vychází planety a pozorovat je. Samozřejmě doporučuju sledovat i velice vděčný objekt pro Tvůj dalekohled, Měsíc. Sežeň si jeho mapy, je to nádherné potoulání v době, kdy stejně nejsou pro sledování DSO nijaké zvláštní podmínky. Když sleduješ postup terminátoru po měsíčním povrchu, den po dni, a díváš se, jak stíny zvýrazňují jednotlivé detaily, je to opravdu nádhera.

No a jak už jsem napsal, ani o DSO nepřijdeš na takovém na první pohled přesvětleném místě. Pozorovat jde i z balkónu u pouličního osvětlení, stačí jen zastínit tubus tak, aby do něj nešlo z lamp žádné přímé světlo. Pak se můžeš taky kouzelně projít i ve vzdáleném Vesmíru. Na ty nejjasnější a nejkrásnější DSO je zrovna správný čas - tedy, až do toho nebude tolik svítit Měsíc. Můžeš začít sledováním galaxie M31 v Andromedě, galaxie M33 v Trojúhelníku, velké kulové hvědokupy M13 v Herkulovi, planetární mlhoviny M57 v Lyře, planetární mlhoviny M27 v Lištičce; v zimě pak velké mlhoviny M42 v Orionu, a tak dále... Garantuju Ti, že i ze zdánlivě přesvětleného místa - třeba i z toho balkónu - uvidíš mnoho zajímavého, a nebudeš muset dalekohled na svém hřbetě příliš daleko tahat.

Můžeš - a měl bys - se učit orientaci na obloze, to je velmi, velmi důležité.

A nakonec, věř nebo nevěř, pokud máte kvalitní plastová okna s termoizolačním dvojsklem, jdou Měsíc, planety a jasnější DSO objekty sledovat i z tepla domova, přímo z pokoje, pokud vám zrovna naplno netopí radiátory (které případně můžeš po dobu pozorování ztlumit, aspoň ušetříte). Proč to tak je? Nad rozehřátými radiátory stoupá teplý vzduch a ten láme světlo jinak, než vzduch studený. Teplý a studený vzduch se míchají a tak vzniká zvláštní "plovoucí" obraz, v němž se ztrácí podrobnosti; astronomové to komentují odborně tak, že je špatný seeing.

Pozorovat Vesmír se dá ze spousty míst. Nezapomeň ale udělat si v pozorování nějaký systém, podle něhož se budeš koukat. Nezapomeň si svá pozorování plánovat a dokumentovat, vést si pozorovatelský deník. Když se podíváš do map hvězdné oblohy a podíváš se, jak jsou orientovaná okna, balkóny a jiná Tvá pozorovací místa, zjistíš, že skoro vždycky můžeš vidět něco zajímavého bez nějakých dalekých útěků za tmou.

Teprve ty slabší a většinou vzdálenější DSO vyžadují podobné výlety. Ale těch bližších a jasnějších DSO je docela dost, a než je poznáš, třeba budeš mít auto taky. Já jsem potom později za tmou jezdil na kole a s krosnou, v níž byl starý těžký dřevěný stativ a doma postavený dalekohled (refraktor 100/450).
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Nováčci se představují

#18

Příspěvek od Lukass »

No bydlím na Vsetíně,zkušenosti nemám skoro žádně sledoval jsem z balkonu měsíc a ješte jupiter.Na kopci za hvězdárnou je dost světla i samotné město hodně osvětluje proto se my tam nechce chodit .Je pravda že dalekohled dát do krosny a sednout na kolo by neměl být problém.Na DSO si ale asi ještě netroufnu.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Nováčci se představují

#19

Příspěvek od KDan »

Nikdo nemá zpočátku žádné zkušenosti. Můžu se zeptat, kolik Ti je let?

Bylo by totiž dobré udělat si nějaký systém, podle nějž bys pozoroval. Mohli bychom Ti pomoct ho zde sestavit, pokud by Tě to bavilo. Stihnul bys toho potom při pozorování mnohem víc.

Jak jsi na tom s orientací v rámci hvězdné oblohy? Tam bys měl začít a s tím spojovat svá pozorování. Uvidíš, že je to zajímavá a příjemně dobrodružná cesta...
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Nováčci se představují

#20

Příspěvek od Lukass »

No je mi 14 let.
Ale s tou orientáci je to špatné poznám max. ten jupiter budu si objednávat tuhle otáčivou mapu oblohy.
http://dalekohledy.cz/webmagazine/produ ... 5&idp=1838
Doufám že my pomůže
Ten systém by jsme mohli sestavit bylo by to určitě lepší.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Nováčci se představují

#21

Příspěvek od KDan »

Tak to je fajn - moc mě těší, že Tě takhle poznávám. A Taky mě těší, že Tě zajímá astronomie.

Pokusíme se nějaký plán sestavit. Nebude to hned dneska, ale třeba během týdne. Založím na toto téma nové vlákno ve Fóru pro začátečníky a v něm vytipujeme spolu s ostatními nějaké postupy.

Jinak ta otáčivá mapka hvězdné onlohy je výborná pomůcka, když se její funkce plně pochopí. Je z ní vysledovatelný princip zdánlivého pohybu noční oblohy a vůbec spousta věcí, potřebných pro orientaci. Doufám, že k mapce, kterou sis vybral, je k mání i nějaký podrobnější a dobře napsaný návod a popis.
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Nováčci se představují

#22

Příspěvek od Lukass »

Tak ro jsem rád že my s tím pomůžes.Zítra něco vymyslíme já musím jít spát.
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#23

Příspěvek od Sasa3 »

Lukass napsal: No bydlím na Vsetíně,zkušenosti nemám skoro žádně sledoval jsem z balkonu měsíc a ješte jupiter.Na kopci za hvězdárnou je dost světla i samotné město hodně osvětluje proto se my tam nechce chodit .Je pravda že dalekohled dát do krosny a sednout na kolo by neměl být problém.Na DSO si ale asi ještě netroufnu.
Ahoj. Vsetín trochu znám, naposledy jsem z toho kopce, o kterém píšeš, pozoroval v létě. Nebylo to přímo nad hvězdárnou, ale na zahradě rodinného domku u příbuzných. Není to špatné místo a půjde od tamaď vidět spoustu objektů. Rozhodně mnohem lepší než mezi paneláky v Karviné, kde jsem v Tvých letech pozoroval já. Určitě se tam, pokud bude pěkně čistá obloha, malý výlet vyplatí.

Jinak kousek nad Vsetínem je výborné pozorování z kopce Cáb. Vede na něj i cesta pro auto. Je tam ale zákaz vjezdu, protože cesta je soukromá, patří majiteli chaty. Byl jsem tam zatím 2x fotit, podruhé nás tam majitel "načapal". Naštěstí se ukázalo, že to je taky astronom amatér. Na kole bych tam ale nejel, je to sice asi jenom 10km, ale s dalekohledem a při takovém převýšení by mě museli nahoře krýsit, pokud bych tam vůbec vyjel...


ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lukass
Příspěvky: 57
Registrován: 11. 09. 2008, 00:28

Nováčci se představují

#24

Příspěvek od Lukass »

Tam to znám je to tam pěkné a věrím že se tam pěkně pozoruje
Astromaster 130/650 EQ-2
Uživatelský avatar
astronomix
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 02. 2009, 09:33

Nováčci se představují

#25

Příspěvek od astronomix »

nazdar all,som tu novy a v kratkosti sa predstavim ;)mam 17 rokov aktivne sa venujem kulturistike,ale bavia a zaujimaju ma vesmirne javy,planety,hviezdy...rad pozeravam aj katastrofitke filmy kde ma padnut na zem asteroid atd :Dzatial nepozorujem vesmir dalekohladom lebo ho nemam a aj neni su teraz money :'(tak to je vstrucnosti vsetko,ked som na nieco zabudol tak sa ma opytajte 8-)
Obrázek
Uživatelský avatar
alex333r
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 11. 2008, 17:57

Nováčci se představují

#26

Příspěvek od alex333r »

Ahoj jsem tu registrovaný asi 3 měsíce.Ještě jsem nenašel odvahu zde něco napsat protože jsem začátečník.Vesmír jako takový mne vascinuje už od mala.Už jenom ta otázka nekonečna.Nedávno jsem si pořídil dalekohled od celestronu Astromaster 130mm objektiv, mám k tomu dva obyčejné okuláry a mám v plánu si ho dovybavit.Jsem rád že toto fórum existuje dost jsem zde vyčetl.Je mi 31 let a mám dceru 10 let která se o tento koníček zajímá se mnou.Už bych si přál,aby se oteplilo a mohli jsem spolu vyrazit ven a sledovat.Tak se zde mějte a doufám,že se zde taky z něčím pochlubím.. :)
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Nováčci se představují

#27

Příspěvek od SKLP »

nazdar all,som tu novy a v kratkosti sa predstavim ;)mam 17 rokov aktivne sa venujem kulturistike,ale bavia a zaujimaju ma vesmirne javy,planety,hviezdy...rad pozeravam aj katastrofitke filmy kde ma padnut na zem asteroid atd :Dzatial nepozorujem vesmir dalekohladom lebo ho nemam a aj neni su teraz money :'(tak to je vstrucnosti vsetko,ked som na nieco zabudol tak sa ma opytajte 8-)Ahoj kolego  ;), kulturistika je muj druhý koníček ... 8let jsem se aktivně věnoval tomuto sportu, ne na závodní úrovni, i když stačil kousek a byl jsem tam . Po studiích a následném nástupu do zaměstnání jsem pocítil nedostatek času a tak jsem na činku nesáhl již 2roky. Předpokládám však, že se k tomu vrátím ....  8-)
Tak vítej na AF a přeji mnoho úspěchů jak v astronomii, tak i v kulturistice .
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
astronomix
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 02. 2009, 09:33

Nováčci se představují

#28

Příspěvek od astronomix »

dakujem,drzim palce aby si si na cinky cas naciel,svaly maju pamet 8-)
Obrázek
Uživatelský avatar
leviathan
Příspěvky: 127
Registrován: 19. 02. 2009, 05:34

Nováčci se představují

#29

Příspěvek od leviathan »

Ahojte všichni, regnul jsem se tu teprve dneska a už jsem získal pár dobrých rad ohledně výběru dalekohledu na šmírování měsíce a planet (takže zrušil objednávku jednoho a jinde naháním jiný, vhodnější a hlavně doporučený zkušenějšími než jsem já)
na noční oblohu koukám od malička, s tátou jsme jednou rozestavěli vlastní dalekohled, ale v roce 1982 byl docela problém sehnat zrcadlo (tedy pro nás), takže jsme skončili jen u základní kostry, která vzala za své při vyklízení půdy, potom jsem nějakou dobu nic nesledoval, ale zato četl scífi a podobný pro mě typický čtivo, stále jsem ale snilo vlastním dalekohledu (zrcadlo se stalo mou touhou), ale ten sen jsem se rozhodl splnit až v tomto roce, tak doufám že nám bude nebe přát
ju a je mi 33 :D
Newton, 203 mm/1 200 mm, Dobson
SKY RF ED-80 BLACK DIAMOND, AZ3
Okulary:10,25 Plossl, SKY PLANETARY 5mm, Hyperion 21mm, barlow/cel 2x Ultima, AstronomikUHC
GARRET GEMINI 12x60 LW
Uživatelský avatar
astronomix
Příspěvky: 6
Registrován: 18. 02. 2009, 09:33

Nováčci se představují

#30

Příspěvek od astronomix »

chcem sa opytat taku vec,viem ze je to asi nemozne a nezakonne,ale dalo by sa niako pomocou niecoho sa napojit na druzicu a sledovat zem online?
Obrázek
Odpovědět