Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
báčik
Příspěvky: 11
Registrován: 25. 11. 2019, 10:34

Re: Nováčci se představují

#706

Příspěvek od báčik »

díval som sa teraz na tvoje fotky planét, pekné
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#707

Příspěvek od Artaban »

báčik píše:Napadlo ma, že si prilepim nejaký uhlomer na montáž a buzolu s presnou stupnicou, keby som hladal niečo malé...
Takhle to nefunguje. Jediný co potřebuješ, je mapa hvězdné oblohy a červený světlo aby tě neoslňovalo. Jedině třeba planety a komety ve hvězdných atlasech nejsou. Na netu si je ale dobře najdeš. Nejdříve se nauč hledat souhvězdí. Stačí mapa a oči. Když pak poznáš ty souhvězdí, tak v mapách jsou objekty, které můžeš pozorovat. Nejdříve ty jasné a postupně ty slabší. Nějakou dobu to bude trvat, než to půjde snadno, ale úhloměr a buzola ti je k ničemu.
báčik píše:díval som sa teraz na tvoje fotky planét, pekné
Děkuju :) , jen to nejsou fotky, ale kresby ;). Moje jsou ty přes refraktor 172mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
uwe.t
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 04. 2020, 21:41
Bydliště: Skřivany
Věk: 60

Re: Nováčci se představují

#708

Příspěvek od uwe.t »

Zdravím svět astronomie a vesmíru.
O letních prázdninách v osmé třídě mne vzal táta do Pražského planetária a byl to dodnes nezapomenutelný zážitek. O rok později jsem se začal jako elév probíjet v plachťáku oblohou
a jeden z členů aeroklubu byl Honza Kolář, který nás občas ohromil noční ukázkou oblohy.
Často jsem pak usínal vedle hangáru na karimatce s triedrem v ruce.
Před nějakou dobou jsem si pořídil spektiv – celestron ultima 80 – především na střelnici
a k němu ABY SE TO NEKLEPALO az4 na ocelových nohách.
Pak se u vnuka ve sklepě nalezl pod hromadou kol otlučený lídloskop 60/700
Tomu ta montáž opravdu sluší ale chtělo to na koukání trochu víc- ne o moc jen o trochu.
Víc jak rok prolézám tohle forum a rozebírám výběr dalekohledu ze všech stran.
A vítěz je tady- achromát 100 /1000
Už slyším ty ohlasy- měl sis pořídit dobson. Nebo ED
Ne a prozradím proč.
Když jsem lítal, bylo to úžasné dobrodružství a vše bylo prostoupeno KOUZLEM – nejen se rvát se stoupáky,
ale také s mapou a navigací. Najednou jsou všude GPS a kouzlo je pryč.
Jako parní lokomotiva – má prostě kouzlo.
A to samé na mne dýchá z obyčejného achromátu – úžasná doba kdy muž odhaloval bílá místa na mapě, objevoval neznámé hory a sjížděl do té doby neprobádané řeky,
ten dalekohled má kouzlo.
Nakonec jsem koupil od člena fora starší refraktor messier 102 /1000 a budu ho vozit na té AZ4.
První pozorování již proběhlo – bylo to jako poprvé s dívkou- neobratné, plné obav a očekávání,
která byla zcela splněna.
Mám k němu plossly 10, 15, 26 a barlow 2x takže se koukám po širokáči pro zametání oblohy .
A až přijdou příště večer vnoučata, tak odvrátím dalekohled od hlubin vesmíru a ukážu jim ty světelné znečisťovatele oblohy – saturn a jupiter.
Vím že v tomhle refraktoru nebude žádný úžasně dokonalý obraz, ale je MŮJ bude mu u mne dobře.
S přáním skvělého seeingu Váš Uwe
stroj : achromát messier D 102 f9,8
montáž : AZ4
okulary : antares WA70/25, SW WA58/6, setové plossl 10, 15, 25
filtry : baader kontrast booster
triedr D6 6x30 10x50 dekarem spektiv celestron 80
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#709

Příspěvek od Artaban »

uwe.t : Buď tu vítán náš Uwe ;) . Refraktoriána blázna, jako jsem já, tu vždy rád přivítám. Mám už jen refraktory a jeden achromát, který mi skoro tak velký jako lokomotiva připadá, když ho přenáším. Když pak pozoruji planety, tak je to jako návrat do časů kanálů na Marsu, nebo téměř 200 let zpět, kdy byla za pomocí výpočtů objevena planeta Neptun.
Jistě dej vědět, jak si refraktor vede.
uwe.t píše:A až přijdou příště večer vnoučata, tak odvrátím dalekohled od hlubin vesmíru a ukážu jim ty světelné znečisťovatele oblohy – saturn a jupiter.
Proč světelné znečisťovatele?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
uwe.t
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 04. 2020, 21:41
Bydliště: Skřivany
Věk: 60

Re: Nováčci se představují

#710

Příspěvek od uwe.t »

1.Měsíc je tvůj nepřítel č. 1.
2. Jupitera považuješ za světelné znečistění. :D
to není z mé hlavy :lol:
stroj : achromát messier D 102 f9,8
montáž : AZ4
okulary : antares WA70/25, SW WA58/6, setové plossl 10, 15, 25
filtry : baader kontrast booster
triedr D6 6x30 10x50 dekarem spektiv celestron 80
Uživatelský avatar
uwe.t
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 04. 2020, 21:41
Bydliště: Skřivany
Věk: 60

Re: Nováčci se představují

#711

Příspěvek od uwe.t »

Donedávna sem si myslel že nepřítel č. 1 je čak noris pod postelí
díky tomuhle foru jsme došel prozření :D
stroj : achromát messier D 102 f9,8
montáž : AZ4
okulary : antares WA70/25, SW WA58/6, setové plossl 10, 15, 25
filtry : baader kontrast booster
triedr D6 6x30 10x50 dekarem spektiv celestron 80
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nováčci se představují

#712

Příspěvek od Yarkho »

Nech ďalekohľad slúži! Prajem veľa spokojných zážitkov.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#713

Příspěvek od Cztwerec »

uwe.t píše:Donedávna sem si myslel že nepřítel č. 1 je čak noris pod postelí
díky tomuhle foru jsme došel prozření :D
Tak nepřítel Měsíc určitě není. Spíš bych řekl, že můžeš hodně lidem (a vnoučatům) přímo na něm ukázat, že obloha není nudná.

To je prostě příroda, obloha není jen o hvězdách, jsme na Zemi. A například i ten achromát bude na taková pozorování výborný.

Tak doufám, že i díky mě a podobným dojdeš prozření ještě hlubšímu...

Ještě vypnout Slunce a tu hroznou Venuši :D
Lectorem iustus...
Saturnax
Příspěvky: 156
Registrován: 17. 05. 2020, 12:00
Bydliště: Pata, Slovensko
Věk: 44

Re: Nováčci se představují

#714

Příspěvek od Saturnax »

Zdravim, volam sa Matus, mam 39 rokov a o astronomiu, fyziku a vedu vseobecne sa zaujimam od malicka. Pracujem ako vyvojovy inzinier v jednej nemenovanej automobilke a po rokoch pozorovania nocnej oblohy volnym okom by som si rad splnil svoj davny sen: slusnu zostavu na astrofotografiu, primarne DSO. Viete mi, prosim, poradit, v ktorej casti fora mozem zalozit vlakno s prosbou o pomoc pri vybere zostavy? Dakujem. Matus.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#715

Příspěvek od Artaban »

Saturnax : Buď zdráv na AF. Doporučuji nejdříve přečíst článek od Martina Myslivce ( tady na AF MMys) http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf a pak se můžeš ptát třeba tady viewtopic.php?f=28&t=8126&p=423001#p423001
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Saturnax
Příspěvky: 156
Registrován: 17. 05. 2020, 12:00
Bydliště: Pata, Slovensko
Věk: 44

Re: Nováčci se představují

#716

Příspěvek od Saturnax »

Artaban píše:Saturnax : Buď zdráv na AF. Doporučuji nejdříve přečíst článek od Martina Myslivce ( tady na AF MMys) http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf a pak se můžeš ptát třeba tady viewtopic.php?f=28&t=8126&p=423001#p423001
Cau Artaban, vdaka za info, ten vyborny clanok od Martina Myslivce uz mam zopar krat precitany.
Uživatelský avatar
ibex
Příspěvky: 34
Registrován: 18. 05. 2020, 13:22

Re: Nováčci se představují

#717

Příspěvek od ibex »

zdravím zdejší členy,
už delší dobu toto fórum pročítám a až nyní jsem se registroval a s dovolením se představuji. Od mládí jsem se toulal s báglem na čundrech a vždy jsem se těšil na usínání při sledování noční oblohy.
Mládí je dávno pryč a bohužel i ty čundry (párkrát do roka se ale ještě utrhnu...) Ovšem obloha mě přitahuje stále, mnohokrát sedím dlouho do noci na terase a jen tak pokukuji po hvězdách triedrem. Mno a nedávno mě napadla myšlenka, že bych si mohl pořídit i něco většího a dokouknout "dál a výš" Pročetl jsem spoustu názorů a v jednu chvíli už jsem chtěl kupovat tu tenhle pak tamten nebo tento dalekohled... Nakonec jsem zavítal do obchodu z dalekohledy a chvíli se bavil s prodejcem. Nakonec jsem odešel s Maksutovem 90 s pár okuláry + AZ3 montáží, páč ten bágl, ešus a toulavé boty pořád mám a tohohle prcka tam snadno přibalím.
Takže tak..
Ibex
Celestron Mak 127/1500 + goto/AZ3, SW Dobson 8, Explore scientific 10, 15, TS Planetary 6, 8, 25, Celestron Skymaster 15x70, Fomei 10x42 DCF Beater FMC
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Nováčci se představují

#718

Příspěvek od Mrakoplaš »

Su tu od včerejška a už mám z toho skvělý pocit. Tesim se na cteni zažitků z pozorování a až se to naučim pořadně i ja, tak se pochlapim nebo pochlubim...
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#719

Příspěvek od Artaban »

Mrakoplaš: Ahoj na AF.
Pěkně se to čte, to Tvoje natěšení ;) Tak ať to vydrží! Z Kozojed do Konojed :) , snad se tam někdy potkáme.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Nováčci se představují

#720

Příspěvek od Mrakoplaš »

Tak to sme se už mohli potkat včera, pozvánku s vláknem Konojedy letiskotriduby jsem obdržel dnes ráno.. :lol: Já vytáhl pozorovadlo jen na zahradu a vskutku to mám kousek ;) Jako kluk cca 5. třída jsem chodil na astronomický kroužek, to je léta páně dávno.... takže povědomí, co tam nahoře je tak trochu mám :D
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
Odpovědět