Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Nováčci se představují

#76

Příspěvek od Jan Kučera »

grajda:Díky Moc Měsíc ted bude moje privilegium a měl bych si objednat v nejbližší době konečně afokální držák tak se Těším :)
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

Nováčci se představují

#77

Příspěvek od guli16 »

Zdravím všechny na Astroforu!Sice jsem tu už zaregistrovaný od minulého roku...ale zhruba od podzimu jsem se odmlčel až do této doby...to víte měl jsem starosti a bylo toho víc ale ted jsem zpět a plný elánu a chci se věnovat pozorování a ted už i focení (zatím jen měsíce).Mám sice začátečnický dalekohled Bresser Galaxia 114/900 ale zatím dostačuje a ukáže toho pro začátečníka celkem dost.Sice nějakou základní teorii o Astronomii mám (něco jsem samozřejmě už zapomněl) ale co se týče pozorování v terénu tak jsem ještě naprostý laik.O vesmír jsem se zajímal už od dětství zhruba 4-5 let ale pak mě to nějak omrzelo asi  kvůli tomu...že jsem neměl žádnou možnost získat jakýkoliv dalekohled (z finančních důvodů).Ale dalekohled jsem koupil zhruba před půl rokem tak mě to chytlo opravdu hodně.Tot asi vše...našel jsem toto vlákno tak jsem tady napsal něco málo  :) Jo a jinak musím opravdu pochválit Administrátory (či Webmastery) za inovaci vzhledu Astrofora...nevím přesně kdy jste to předělali ale je naprosto perfektní jak po stránce Vzhledu tak i Funkčnosti.No a nakonec Přeji tímto všem stálým a zkušeným astronomům...i dalším začátečníkům,jako jsem já...mnoho Úspěchu a jasnou oblohu  ;)Také mám podobné plány s focením jako ty:)...a těším se na tvé fotky:)
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Nováčci se představují

#78

Příspěvek od Jan Kučera »

guli16:Díky kámo :)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#79

Příspěvek od Konihlav »

kluci vitejte na foru preji at se dari a hlavne se pri prvnim, jakemkoli nezdaru, nenechte odradit :-)
Uživatelský avatar
Jan Kučera
Příspěvky: 244
Registrován: 08. 04. 2008, 10:02

Nováčci se představují

#80

Příspěvek od Jan Kučera »

Konihlav:Taky Ti Moc Děkuji Neboj...mě už ted jen tak nic neodradí ;)

A musím opravit jednu chybičku...dalekohled už mám přesně rok...a ne půl roku...jak jsem původně psal.Kupoval jsem ho v dubnu minulého roku od jednoho člena tady z AF.Zjistil jsem to ted podle starších SZ které jsem měl ještě uložené...To by člověk fakticky nevěřil...jak ten čas tak strašně rychle letí :o
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Nováčci se představují

#81

Příspěvek od Krysarr »

Zdravim osazenstvo, tak jsem tenhle vikend potreti vytahl novyho Dobsona, nakonec jsem snizoval pozadavky a skoncil u SW 203/1200. A ted zvazuju filtry, okulary, lepsi hledacek, atd atd. desny A casem bych to chtel posadit na poradnou montaz a sem tam neco vyfotit, ale snad me to choutky prejdou. No a pozorovani, asi pred 14 dny jeden vecer mesic pri dost mlhave obloze, nic moc, ale i tak jsem valil bulvy, co je vsechno videt. Noc na to podobny podminky, ale nasel (ano, malej zazrak) jsem i Saturn a opet zavrel pusu az brzo rano No a ted v sobotu se udelalo hezky, tak jsme s pritulkou misto domu jeli zpatky na chatu a obloha uzasna, obstojnej seeing, na noc vesnice zhasina lampy, takze opet Saturn, nadhera... no a pak v ty zakladni vybave opet spadla celist pri cuceni na M13, taxem si rikal, ze mi to jde, tak Andromeda (ktera byla jeste nizko), ale ten flek jsem nasel, a pak uz jsem odpadl a sel spat a nemel jsem ani obleceni na +5C Takovy jsou moje prvni zazitky se zrcadlem :D
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
Gogostyl
Příspěvky: 62
Registrován: 16. 05. 2009, 17:01

Nováčci se představují

#82

Příspěvek od Gogostyl »

Čauky kluci a děvčata.Vesmir a jeho skrytá tajemství mě zajimaji od detství.Zjištuji o něm co se dá,miluji pozorovaní jasné letní oblohy,kdy je vsechno hesky vidět,když počasí dovolí,a hlavně Mesíc když je paradne osvíceny.nekdy je opravdu obrovský.A někdy me i báječně navyguje,když se z hospody domů potácím Velky dalekohled jsem chtel odjakživa a pozorovat z mího pokoje,ale investoval jsem prve do muziky.nyni po 6 letech si chci splnit svuj sen a koupit si konečne dalekohled,svuj prvni.Doufam ze na jizni Moravě bude dost jasnych nocí, hlavne v létě a naplní se má očekávání.Snad i poznat nove přátele a uskutečnovat spolu tajemné vypravy pod hvězdami osvetlenou oblohou.jsem rád ,že jsem i našel tohle fórum,je to bezvadný ,hlavně pro přínos potřebných informací. Všem vám přeju hodně fajn zážitků , pepé
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Nováčci se představují

#83

Příspěvek od František54 »

Nazdar kolegové začátečníci!
O kouzlu astronomie tady bylo napsáno už mnoho - prostě je to nádhera a to že člověk, díky astronomii, zabrousí do oborů, které by ho asi naprosto minuly, je úžasný - Filozofie, historie, matematika, fyzika, etektrintechnika, strojařina, počítače atd., atd.
Před 25ti léty jsen dostal od známého malý dalekohled na azimutální montáži a asi 3 roky jen hledal a koukal.
Pak přišla stavba baráku, rodina-děti, léta 90. - euforie z podnikání, pak vystřízlivění a opět je tu astronomie.
V prosinci 2009 jsem zakoupil Newtona 200/1000 na EQ 5 GOTO a zase čumím (už nemusím hledat - což mělo své kouzlo). Dalekohled pak strávil 2 měsíce v opravě v Supře a já měl dost času na teoretickou přípravu a pročítání Astr. fora.
Jelikož mi nikdy nestačilo co vidí nedokonalé lidské oko, zcela logicky dělám pokusy s fotografováním a navycházím z údivu. Zde jsou mé první pokusy:
http://tuma.fr.sweb.cz/ASTRFOTO/Galaxie ... 202009.jpg
http://tuma.fr.sweb.cz/ASTRFOTO/M%20101.jpg
http://tuma.fr.sweb.cz/ASTRFOTO/Měsíc%201.5.2009.jpg
Zatím je to vše bez komakorektoru, bez filtrů, pointováno ručně pres "Lidlskop", foceno na Canon EOS 450 nemodifikovaný.
Byl bych velice rád kdybychom jsme se zde v této rubrice prezentovali - my začátečníci, svými pokusy a
od zkušenějších kolegů vyslechly vše co je blbě a jak to napravit - nechci se se svými začátečnickými pokusy hnet cpát do rubriky "Asrtonomické fórum/Snímky"
To jsem se teda rozkecal, ale dnešní (resp. včerejší) počasí slibovalo úžasnou noc a ono se v jednu hodinu zatahlo, takže jsem usedl k počítači a píšu.
Zdraví František54

Uživatelský avatar
baranka
Příspěvky: 541
Registrován: 02. 02. 2008, 23:49

Nováčci se představují

#84

Příspěvek od baranka »

Zdravím a vítám vás Františku,tak jste se chvilku ohřál na fóru pro začátečníky a hajdy na "Astronomické fórum/Snímky".
Newton 114/900
Uživatelský avatar
PeVa
Příspěvky: 47
Registrován: 10. 02. 2009, 14:01

Nováčci se představují

#85

Příspěvek od PeVa »

Zdravím všechny na astroforu.
Tak jsem se taky konečně rozhodl se zde představit.
Astronomie se stala mým koníčkem, stejně jako u mnoho z Vás, již před mnoha lety (asi v 10-ti letech). A taky to začalo koukáním na oblohu pouhým okem, pak přišel první jednooký ruský dalekohled, ve kterém jsem poprvé uviděl něco jiného než jen „tečky“. Byl to Jupiter. Ten mě chytl. Začal jsem koukat na temné nebe intenzivněji. Následovala koupě prvního newtona. Byl to ruský Alkor 60mm, který mi zadotoval můj tata, když videl jak pořád koukám na hvězdy. Tam už bylo na co koukat. Pak však přišla doba, kdy na astro nebyl čas,  přišla rodina,děti, barák,…..Po mnoha letech jsem se k astronomii zase vrátil. A chytlo mě to asi o to víc. Děti už jsou větší a já mám na to víc času. Stejně jsem mezi vama velkej amatér.
To co jsem za ten rok a půl mohl na astro-fóru přečíst je fakt síla. Jsou tu opravdu mezi Vámi machři. Jsem strojařského zaměření a baví mě to. Tak jsem se před rokem rozhodl postavit svůj dalekohled newton200, pak paralaktickou montáž. Teď finišuji. Jsem z Vysočiny a počasí mi zrovna nepřeje. Tak Vám chci popřát čisté nebe. Zdarec.
;)
Newton 200/800-vlastní konstrukce , SW200/1000, MAK 127/1500, montáž EQ6 SS, triedr CCCP 7*50,
fryc
Příspěvky: 100
Registrován: 23. 01. 2009, 11:52

Nováčci se představují

#86

Příspěvek od fryc »

Ahoj všichni tady na fóru.
Chtěl bych se taky představit.
Astronomie a pozorování souhvězdí mě bavila už v 15-ti letech.Samozřejmě že jsem pozoroval pouze očima neměl jsem v té době možnost získat aspoň nějaký triedr, ale stačilo to.Pak jsem mi v roce 2001 podařilo koupit levně newton Bresser Pluto 114/500 ,byl to můj první dalekohled a byl jsem jím nadšen i když kvalita okulárů nicmoc ale poprvé vidět prstence saturnu nebo oblačné pásy jupiteru to stálo za to.Pak přišly rodinné problémy a já jsem na astronomii zanevřel,ale časem se vše vyřešilo a astronomie mě zase začala bavit.Nedávno jsem si postavil refraktor 104/850 a začínám opět odznova.Jinak pocházím z Novojičínska a bývám na samotě , takže mívám dost tmavou oblohu.Jinak fórum je super ,dají se tady sehnat spousty rad a návodů pro začátečníky a vyvarovat se chyb , kterých jsme se dopouštěli v začátcích.Přeji všem tmavou oblohu a dobrý seeing.
Dobson TS-GSO de luxe 250/1250 , Refraktor vlastní konstrukce 104/850 na AZ4 ,Newton 114/500 Bresser
Okuláry TS 70° 2"-30mm , plössl 1,25"-6.5;9mm , SW-UWA 70° 13;5mm , achro.barlow2x , triedr Bpc 7x50
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Nováčci se představují

#87

Příspěvek od ladis »

Přeji všem tmavou oblohu a dobrý seeing.
Raději špatný seeing, ale dobrou průzračnost 8-)

Vítej a přijeď na MHV do Zubří!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
fryc
Příspěvky: 100
Registrován: 23. 01. 2009, 11:52

Nováčci se představují

#88

Příspěvek od fryc »



Raději špatný seeing, ale dobrou průzračnost  8-)

Vítej a přijeď na MHV do Zubří!
Díky za pozvání , uvidím jak to budu mít s volným časem
Dobson TS-GSO de luxe 250/1250 , Refraktor vlastní konstrukce 104/850 na AZ4 ,Newton 114/500 Bresser
Okuláry TS 70° 2"-30mm , plössl 1,25"-6.5;9mm , SW-UWA 70° 13;5mm , achro.barlow2x , triedr Bpc 7x50
Uživatelský avatar
maxovna
Příspěvky: 29
Registrován: 01. 08. 2009, 10:24

Nováčci se představují

#89

Příspěvek od maxovna »

Ahoj. Taky bych se představil. Vesmír mě zajímá už od mládí. Někdy za dobrého počasí jsem pozoroval stařičkým triedrem 8x30. I přez něj je obloha mnohem zajímavější.
Chtěl bych hlavně poděkovat za rady, které jsem tu našel a posléze jsem podle nich zakoupil Sky Watcher Dobson 200/1200. Zatím mi počasí nepřeje a ještě k tomu chodím na noční. Proto se mi podařilo najít jen Jupiter, Venuši a nevalně i M31. I s dodávanými okuláry je to krásný pohled.
Ještě jednou děkuji a přeji všem čisté nebe...
--- refra SW 90/900 AZ3, okuláry původní 10 a 25mm, PLANETARY 5mm 58°, 32mm 50° OMNI. Triedr 8x50 ---
Uživatelský avatar
Voky
Příspěvky: 4
Registrován: 08. 08. 2009, 16:48

Nováčci se představují

#90

Příspěvek od Voky »

Zdrávím všechny zde na fóru.
Taky se přidám s představením.Na posledy sem koukal přes astr.dalekohled asi před 23 roky jako člen astro kroužku.Nějaký rok už se přemlouvám abych si pořídil nějaký koukadlo :).Byl sem rozhodnut pro refraktor 90/900 na azimut.montáži.Včera se konečně rozhoupal a vyrazil do matičky Prahy a tam my řekli že my prodaly před nosem poslední.Ale jelikož sem byl vybaven znalostmi ze zdejšího fóra sem nezaváhal a odjel s 6" Dobsonem(azimut jako azimut) ;).
Složeno a hned večer vyzkoušeno,moje starší dítko se mnou pobýhalo až do půlnoci na zahradě,potom to už strácelo smysl,měsíc svítil jak slunce.Stihli jsme ale Jupiter s jeho měsíci (4x),M 57 v Lyře( tu sem hledal snad 20 minut,nějak sem se nemohl s tou montáží domluvit ::)) a potom jsme jen tak koukaly do hlubin vesmíru.Měsíc taky hezký,ale bez filtru by to vypálilo člověku díru do hlavy,první věc co si musím dokoupit.
Je to paráda,doufám že my to nadšení vydrží.
Přeji všem čisté nebe
Odpovědět