Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nováčci se představují

#751

Příspěvek od kuceraz »

Vítej, na začátek máš rozhodně perfektní stroj :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Bohus202
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 04. 2021, 16:02
Bydliště: Nitra

Re: Nováčci se představují

#752

Příspěvek od Bohus202 »

Dakujem, ano.. som tomu rad. :) Co som cital malo by sa jednat rozhodne o kvalitny dalekohlad. V sekcii dalekholady som sa o nom co to docital. Byvaly majtel s nim pozoroval skor sporadicky.. neviem.. zrkadlo vyzera byt ok. Cital som v tej konkretnej teme Dalekohlady, ze po istom case je nutne dat pokovit zrkadlo :shock: .. bohuzial, aktualne je tu u nas pomerne zatiahnute cize, zatial som nemal prilezitost ho vyskusat. Dalekholad vsak nie je nijak poskodeny cize si myslim, respektive.. dufam ze to bude ok.

:)
SkyWatcher Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nováčci se představují

#753

Příspěvek od Yarkho »

Namier ďalekohľad niekde na náprotivnú anténu alebo strom, pozerať sa do toho dá i cez deň a na naučenie sa vyhľadania objektu to na začiatok stačí.
S pokovením by som sa netrápil, zrkadlá mávajú ochrannú vrstvu (SiO2).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nováčci se představují

#754

Příspěvek od kuceraz »

Na zahraničních fórech se většinou uvádí, že je vhodné to pokovit co 10 let, ale nikde jsem nedohledal nějaký exaktní test, který by jasně řekl, jestli je zrcadlo zašlé nebo ne. Zbývá jedině srovnání s novým. Věřím tomu, že po čase se to na slabých objektech projevit může - je potřeba vzít v potaz, že zrcadla máme dvě, problém se tedy násobí.
Ale nutno dodat, že v mém dobsonu je cca 10 let staré zrcadlo (bez obnoveného pokovení) a rozhodně mi nepřijde, že by to nějak vadilo nebo neukazovalo.
Tzn., to teď v začátku určitě neřeš :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Jirkaracice
Příspěvky: 11
Registrován: 25. 05. 2021, 12:28
Bydliště: Polná
Věk: 32

Re: Nováčci se představují

#755

Příspěvek od Jirkaracice »

Ahoj, tak je načase abych se i já představil. Jmenuji se Jirka, 30 let, momentálně bydlištěm na Vysočině. Astronomii se pasivně/aktivně věnuji již od školy. Většinou to byly spíše pozorování s triedrem (12x50). Je to cca rok co jsem si pořídil malý refráček (SW 90/900 na eq3-2) a začal pořádat astronomické výlety za tmou. Na dotaz proč refrák a ne něco většího odpovím, že občas s vybavením chodím i více než kilometr pěšky a každé kilo je pak poznat...
Celestron xlt 120, CG4 + 1,25" motorové ostření
Sony NEX-5
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nováčci se představují

#756

Příspěvek od peta62 »

Ahoj, pozdrav do pamatne Polne. Pekne vybaveni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Kosmo5
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 02. 2021, 11:34

Re: Nováčci se představují

#757

Příspěvek od Kosmo5 »

Tak už je asi načase, abych se taky představil.
Můj nick je Kosmo5 a jsem nováčkem v astronomii. Zajímám se hlavně o příjem obrázků a dat z vesmírných družic a o radioastronomii. Optickým pozorováním však samozřejmě nepohrdnu. ;)
Mám nějaké ty zkušenosti s programováním, 3D modelováním a 3D tiskem, dělám lehce do robotů a elektroniky. Co se týče astronomie, tak jsem na tom poměrně blbě se znalostmi :? , takže budu rád za jakékoliv odkazy na zajímavé webové stránky nebo doporučení zajímavé literatury.
Jinak mám také velmi rád kosmonautiku. Obzvlášť tu z éry předešlé (SSSR vs USA). Takže spíš historii kosmonautiky. Moc se mi líbí přednášky pana Tomáše Přibyla. :)

To je tak nějak asi všechno o mně. Nejsem moc zajímavý člověk. :ugeek:

(Prosím nepohoršovat se nad mým slohem a pravopisem.)
Zdravotník
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 10. 2021, 10:25
Věk: 56

Re: Nováčci se představují

#758

Příspěvek od Zdravotník »

Dobrý den.
Jako zdravotník pracující na směny jsem nikdy neměl času nazbyt.O astronomii jsem se také nikdy vlastně nezajímal.
Před více jak rokem jsem zůstal po rozvodu sám a zbývající roky mé pozemské existence nechci proflákat ani po hospodách ani u zaplé televize.Zájem o astronomii ve mně vyvolala návštěva planetária v Praze.Skutečně úchvatná podívaná a já v tu chvíli rozhodl že si o podobných věcech rád přečtu a v budoucnu se také snad vlastním dalekohledem na tu krásu podívám.Zatim tedy jen studuji literaturu a pročítam začátečnické fórum.Koupi dalekohledu nechám asi až na později.Pokud by se zde prosím našel astronom amatér z Prahy který by mne přizval na nějaké to pozorování,byl bych moc rád.
S pocitem nostalgie vzpomínám na našeho profesora na voj.škole p.Wimra který byl úžasným nadšencem a propagátorem astronomie a sám také stavěl dalekohledy.Jo,kéž bych tak dokázal vrátit čas....
S pozdravem zdravotník....
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nováčci se představují

#759

Příspěvek od kuceraz »

Vítej mezi námi! :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 812
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nováčci se představují

#760

Příspěvek od PetrŠ »

Ahoj chlape :)
Vítej mezi námi a hned na úvod, pracuju taky ve zdravotnictví a dá se to skloubit i s 24h službami. Proč by to nešlo. Jestli jsi z Prahy a máš auto, tak se velmi často hlavně kolem novu setkáváme na letišti v Konojedech, stačí sledovat tohle vlákno. viewtopic.php?f=46&p=463804&sid=9c1033b ... 8a#p463804.
Letiště je tady: https://mapy.cz/s/geducotova
Příjezdová cesta je na závoru od které máme klíče, je proto třeba sledovat na foru jestli tam někdo bude. Občas se tam sejde třeba i deset lidí s dalekohledy, někdy je to trochu komornější. Přijeď, podíváš se různými dalekohledy, pokecáme a uvidíš co by ti do budoucna tak asi vyhovovalo.

Petr
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Zdravotník
Příspěvky: 3
Registrován: 19. 10. 2021, 10:25
Věk: 56

Re: Nováčci se představují

#761

Příspěvek od Zdravotník »

Ahoj
Bohužel hned na úvod se musím doznat že auto nevlastním a vzhledem k tomu že bydlím v Praze již asi 13 let,je to celkem problém.Tam odkud pocházím se stačilo přemístit na kole pár kiláků a bylo to v pohodě.Praha Háje je však plná světel po setmění.
Počítám s tím že do budoucna si budu muset vystačit s batohem na zádech a přemístit se MHD,či vlakem.Pokud by se našel někdo kdo by mne přibraljako spolucestujícího autem,mile rád se podělím o náklady na cestu.
Prozatím po večerech pročítám literaturu a v sobotu se chystám do planetária na další pořad.
Výběr dalekohledu mi zatím potíže nedělá.Vzhledem k tomu že jej nejspíš budu nosit na zádech,bude se jednat o něco menšího.Myslím že Dobson 130/650 by mohl vyhovovat.Ale času dost.
Ještě jednou děkuji za vlídné a milé přijetí.
Martin
Majo8888
Příspěvky: 1
Registrován: 05. 11. 2021, 19:11

Re: Nováčci se představují

#762

Příspěvek od Majo8888 »

Ahojte, tak som úplný nováčik v astronomií čiže budem dosť potrebovať vaše rady :D Volám sa Majo a mám 34 rokov. Bývam blízko sulovskych skál. Vesmír má fascinoval a fascinuje už od mala. Rád pozerám dokumenty tohoto typu. Môj prvý stroj je kanon ráže F30070m :lol: a aj pohľad cez tento detský teleskop ma nadchol na toľko aby som zvážil kúpu o niečo lepšieho teleskopu na občasné sledovanie nočnej oblohy, hlavne mesiaca a planet našej sústavy :)
Celestron powerseeker 80/900 EQ
ErikS
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 11. 2021, 18:46

Re: Nováčci se představují

#763

Příspěvek od ErikS »

Ahojte..volám sa Erik a som tu nový .. o astronómiu sa zaujímam ,asi od mojej dvadsiatky ,keď som sa dostal k časopisu Kozmos. Pracne som si zaobstaral Vixen New Icarus 60L .. f 910 (inak mám ho dodnes), no a myslel som si ,že by to mohlo stačiť .. a na dlhú dobu aj áno.. ale doba išla dopredu aj ja som pár vlakov zmeškal.. a namiesto pozorovania som len čítal a teoretizoval pred Stellariom , takže som v podstate nováčikom čo sa týka praxe.. a tak som sa sem prihlásil ,aby som sa niečo dozvedel.. lebo aj New Icarus je upgrade-ovaný .. aj ja potrebujem upgrade.. takže želám čisté nebo pre všetkých.
Celestron 150/1200 ,Vixen 60/910, TS Vario 60/248 ED ..
Patrik93
Příspěvky: 120
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Nováčci se představují

#764

Příspěvek od Patrik93 »

Zdravím, tak pridám k tomuto aj ja niečo. S astronómiou som sa prvý krát stretol na hvezdárni v Martine, keďže sestra chcela chodiť na krúžok ale nechcelo sa jej samej, tak ma ťahala zo sebou. Bohužiaľ boli sme tam iba 3x (na prednáškach) keď ju to prestalo baviť a mne sa samému nechcelo, takže to celé zapadlo a na dobrých 15 rokov som zabudol že niečo také existuje.
Poslednou dobou som sa nudil a nevedel čo zo sebou, tak som vymýšľal s čím sa zabaviť aby som len nesedel za PC (pracujem ako IT) a napadlo ma že som už dospelý a môžem si vlastne kúpiť čo chcem, tak som sa rozhodol pre teleskop. Tak po prehľadávaní fóra asi pol roka som sa dostal k záveru že newton na EQ montáži by mohlo byť fajn. Jeden sa ponúkol v bazare za 12000kč tak som neváhal a vydal sa na cestu cez pol republiky po teleskop.
Výsledok je taký že pozorovať ma až tak nebaví, stačia mi planéty a mesiac, takže skúšam fotiť.
Fotky zatiaľ nič moc, ale učím sa a baví ma to. Orientácia na oblohe sa postupne zlepšuje a fotky tiež.
Tu na fórum sa snažím nič neprispievať, nemám z toho zatiaľ dobrý pocit. Takže skorej kontaktujem členov cez súkromné správy a snažím sa poradiť pokiaľ viem, poprípade opýtať keď vidím že by mi daný človek vedel pomôcť s konkrétnou vecou. Inak sa dá pohodlne zvyšok vyhľadať na internete a nemusím nikoho otravovať (necítim sa dobre pýtať sa na banality aj keď by mi to napr ušetrilo pol dňa hľadania).

To je zatiaľ asi všetko čo som chcel vypustiť do sveta, prajem všetkým pekný deň a čisté jasné noci.

S pozdravom Patrik.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Nováčci se představují

#765

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak drzim palce. Ono ja si pamatam casy, ked sa tu nebol problem pytat a clenovia nereagovali otravene, ci arogantne (vtedy okrem jedneho :D). Bohuzial, je to demotivujuce nielen pre zaciatocnikov, skoda, ze sa to tu nezmenilo. Kazdopadne sa neboj pytat - minimalne ja mam stale trpezlivost a rad poradim, ak viem ;).
Odpovědět