Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Maniak
Příspěvky: 1
Registrován: 31. 01. 2021, 23:50

Re: Nováčci se představují

#736

Příspěvek od Maniak »

Dobrý den pánové a dámy,
jsem tu, potože už delší dobu pošilhávám po pořízení teleskopu na takové to domácí žvýkání a našel tu spoustu užiteřných informací. Aktuálně ohledně výběru dalekohledu. O vesmír a tak kolem se zajímám od klukovských let, měl jsem východoněmeckou stavebnici plastového dalekohledu a mapu hvezdé oblohy. Občas v zimě s tím bylo i něco vidět. :-) Teďka občas koukám binokulárem a pokukuju po něčem, co by ukazovalo o chlup líp.
Tož hezký Nový rok :-)
Libor
Uživatelský avatar
JURIN
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 06. 2020, 18:19
Bydliště: Třebíč
Věk: 41

Re: Nováčci se představují

#737

Příspěvek od JURIN »

Ahoj, minulý rok jsem se rozhodl splnit klukovský sen a pořídit dalekohled. Výběr dalekohledu byl velice složitý i časově náročný. V první řadě a tak jak se to nemá jsem se snažil udělat přehled o vlastnostech dalekohledu navštěvováním různých e-shopů a porovnáváním na základě popisu prodejce. Naštěstí jsem v touze po hledání informací narazil na toto fórum. Po pročtení spousty témat, hledání a hlavně doporučení zdejších uživatelů jsem si koupil triedr Skymaster 15x70 a SW 200/1200 na montáži dobson. Docela mě udivilo, že s triedrem lze snadno ukojit vášeň po hledání spousty objektů na hvězdné obloze. Mám pocit, že bych si s ním vystačil klidně i delší dobu :), ale touha podívat se dál a víc do detailů mi pomohla uspíšit pořízení teleskopu. Rovněž jsem při hledání informací o astronomii narazil na online Astrokurz provozovaný Brněnskou hvězdárnou. Tento kurz můžu vřele doporučit. Lze tam najít spoustu zajímavých a užitečných informací zakončenými teoretickými i praktickými úkoly. Pro začátečníka jsem já naprosto srozumitelné a příjemné zasvěcení do základů astronomie.
Všem co mi zde pomáhali s výběrem dalekohledu DĚKUJI a všem přejí hodně úspěchu při pozorování.
J.
SW 200/1200 Dobson, SP 25, 10 mm, Baader Hyperion 13, 10 a 5 mm, TS planetary HR 7 mm.
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nováčci se představují

#738

Příspěvek od kuceraz »

Zdravím nového kolegu taktéž z Třebíče! :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#739

Příspěvek od dvader »

To JURIN:
Dobrá kombinace! S tím si “vyhraješ” dlouho...

Na čem máš ten Skymaster?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
JURIN
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 06. 2020, 18:19
Bydliště: Třebíč
Věk: 41

Re: Nováčci se představují

#740

Příspěvek od JURIN »

Asi nepůjdu příkladem, ale ze začátku jsem si ho opíral o zábradlí balkónu, mám docela dobrý výhled na jih, když jsem šel ven tak sem si bral karimatku a pozoroval z leže a na konec jsem ho doma nasadil na velice bídný stativ od foťáku, kterýmu sem trošku zpevnil (zde by se to mělo asi nazvat montáž) a když se zabořím do křesílka píchnu do země tak se trochu třepe, ale pořád lepší jak opírání o zábradlí nebo držet v ruce. :D
SW 200/1200 Dobson, SP 25, 10 mm, Baader Hyperion 13, 10 a 5 mm, TS planetary HR 7 mm.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#741

Příspěvek od dvader »

Jo, je potřeba být kreativní a zkoušet.
Nicméně pořádnej stativ je pořádnej stativ... 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Nováčci se představují

#742

Příspěvek od Grga Pitič »

Ahoj. Povoláním koukám většinu času pod nohy, ale vždy mě bavilo sledovat vše nad hlavou. Triedr už nestačil a proto jsem si nechal od manželky naježit Lidlskop, abych si osahal, zda mě to chytne či ne. Výsledek je, podle tohto příspěvku asi jasný, a nyní se po přečtení mnoha recenzí a různých doporučení zde na foru i jinde chystám poříidit něco lepšího, nejpravděpodobněji Dobsna 8" či 10". Bydlím na vsi s poměrně neznečištěnou oblohou u J. Hradce. Česká Kanada, která je svou poměrně čistou oblohou známá je jen pár kilometrů. Ve městě máme hvězdárnu, toho času bohužel zavřenou, tak se zatím s "malýma satanama" chystáme na občasné návštěvy. Baví mě focení, proto bych se časem rád propracoval i k astrofotografii. Pokusy o normálnější nick byly již zabrané, tak jsem uspěl až jedním ze svých ujetějších :).
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nováčci se představují

#743

Příspěvek od hades »

Ten nick je dokonalý :lol: Tak vítej
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Nováčci se představují

#744

Příspěvek od Grga Pitič »

Díky. Je to jméno jedné z hlavní postav v Kosturicově filmu Černá kočka bílý kocour. Skvělá komedie o balkánských pseudomafiánech :).
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#745

Příspěvek od Zbych »

Zdravím Sulejmana Pitiče mezi pár nadšenci ze stejné oblasti a posílám soukromou zprávu.
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Nováčci se představují

#746

Příspěvek od Kikidixi »

Zdravím všechny a díky za přijetí. Jsem úplný začátečník, kterého uchvátil vesmír.Posledni 2 roky sleduji dokumenty a vše kolem vesmíru, tak jsem si řekl, že bych chtěl vyzkoušet a koupit nějaký dalekohled a zkusit si to na vlastní oči, jsem si jistý, že mě to bude bavit. I když je mi jasné že obrázky v TV a realita je úplně jiná.Nemam vyhraněné co bych chtěl pozorovat asi všechno. Co jsem tady četl na fóru spousta zkušených doporučuje Newtony na dobsonu.Abych to shrnul.. Jsem z Ostravy... Pozorovací stanoviště zatím panelákovy balkón-rozměry 80*300,ale do budoucna určitě párkrát do roka ven... Kolik práce dovolí... Směr pozorování j, jz... Částka kterou si můžu dovolit investovat je 13000,plus časem nějaké ty okalary další zakl. vybavení.... Nechci fotit, ani nic s naváděním (z toho jsem úplně jantar) prostě si to prošmejdit a najít sám ikdyz začátek bude asi velký chaos. Padl mi oka již zmíněný n200/1200 ale ten balkon to asi zhatí, ikdyž jsem tu četl o nějaké té bedynce pod dobsona nevím nevím no. Chtěl bych něco co budu mít na delší čas možná na furt. Proto jdu požádat o radu při výběru zkušené borce tady na fóru. Díky a všem čisté nebe.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Yoki
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 02. 2021, 07:54

Re: Nováčci se představují

#747

Příspěvek od Yoki »

Jsem tu take novy, tak nemam co radit a jeste ne v tomhle vlakne, ale na 80cm balkon 1,2 m velkyho Dobsona fakt nedas. Okular ma na spicce a to akorat prepadnes z balkonu:) Ale jinak je Dobson fajn, pro zacatek vic jak dobrej.
hronik
Příspěvky: 28
Registrován: 12. 04. 2021, 12:41
Bydliště: Osek u Rokycan
Věk: 43

Re: Nováčci se představují

#748

Příspěvek od hronik »

Ahoj jsem v této disciplíně nováčkem a i když mě vesmír fascinoval od mala, tak jsem se odhodlal až nyní. Zatím mám jen malí refraktor, ale už teď vím, že si pořídím něco víc. Pozorování noční oblohy mě prostě dostalo. Vždyť každý pohled na hvězdy je vlastně pohledem do minulosti tak nač vymýšlet stroje času :) . Má aparatura je skromná, ale jak můžu tak pozoruji. Rád se tady na fóru něco přiučím.
Bohus202
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 04. 2021, 16:02
Bydliště: Nitra

Re: Nováčci se představují

#749

Příspěvek od Bohus202 »

Zdravim, volam sa Bohus a pochadzam z Nitry. :) Na forum som sa zaregistroval nakolko sa mi dostal do ruk dalekholad Dobson 254/1200. Po byvalom majtelovi, ktory pre pracovnu casovu zaneprazdnenost toho vela nenapozoroval. A nakolko mu uz par rokov (cca 5) viacmenej necinne stal v kute, rozohodol som sa ho od neho zadovazit (vyzera byt nastasti v dobrom stave). Ohladom pozorovania som uz davnejsie poskuloval po tejto moznosti. Cize som zaciatocnik. Ako taky zakladny prehlad o vzdialenejsich objektoch mam z triedru, knih a vzdy napomocneho Stellaria.

Snad sa tu teda nestratim :-)
SkyWatcher Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nováčci se představují

#750

Příspěvek od Yarkho »

Vítaj na astrofóre.
Z toho, čo píšeš, vyzerá, že máš správne základy a teraz už bude treba len pozorovať :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět