Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
čmelák
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 07. 2020, 20:08

Čmelák u dalekohledu

#721

Příspěvek od čmelák »

Zdravím všechny tuláky po hvězdách !
..
Jsem pořád ještě mladej kluk / 65 let /,
protože spolu s Vámi pořád cítím tu nádhernou závrať z hvězd.
V mládí jsem chodil dva roky na přednášky do planetária v Praze a pak jsem i krátce prováděl na hvězdárně na Petříně.
Ale už toho z hlavy mnoho uniklo.
..
Splnil jsem si konečně mladický sen a pořídil jsem si 10" Dobsona Binorum.
Zatím hledám, DSO zatím kulajda, ale snad se postupně zadaří.
Dnes snad bude dobře vidět kometa, včera se mi podařilo podívat se na Jupiter a Saturn.
Představa, že se tam někde na té tečce Europy pod ledem prohánějí možná nějaké medúzy je úžasná....
..
Moc rád bych někdy zajel na nějaké setkání, Konojedy mám dost blízko.
Přemýšlím ale nad mapou světelného znečištění, jestli by nestálo za to, zajet někam až ke Vlašimi,
kde začíná temnější oblast.
Pokud máte někdo tip na nějaké místo v té oblasti, sem s ním, prosím.
..
Zdař !
Čmelák
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#722

Příspěvek od Artaban »

čmelák: Ahoj na AF. Není nad dobrou tmu, ale do Konojed si zajeď. Na to, že to je kousek od Prahy, tak to není zase tak špatný. Praha je západně, takže ani moc neprudí. Jih je slušný a Mlečná dráha je někdy vidět celkem nízko. Místa tam je hodně. Těch objektů, které se dají pozorovat je hodně. Když teprve začínáš, tak Konojedy tě zaměstnají, to se neboj. Na nějaký moc velký duchařiny se jistě časem taky vydáš, ale mnoho jich jde i z Konojed.
Taky nejde jen o samotné pozorování, ale je dobré poznat další lidi, se stejným zájmem. Pokec je taky důležitej a občas se může stát, že tak trochu zapomeneš na dalekohled :) . Dáš řeč a jukneš do jiných dalekohledů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mrakoplaš
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 06. 2020, 08:44
Bydliště: Kozojedy, Praha Východ
Věk: 47

Re: Nováčci se představují

#723

Příspěvek od Mrakoplaš »

Po včerejším setkání v Konojedech mohu jen doporučit... bajecne skvele fascinujici
Alias Mrakoplaš :geek:
astrograf 203/800, SW 80/400, HEQ-5.
Orion N 254/1200 dobson
Celestron C6 XLT - odcizen,
čmelák
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 07. 2020, 20:08

Re: Nováčci se představují

#724

Příspěvek od čmelák »

Artaban : Díky za reakci. Máš pravdu, kromě astronomie jde taky o únik od dnešní podivné reality. Zvlášť Čína na Youtube dost děsí. Přeju hodně Perseid ! Já nedavno viděl nějaký "bolid", ale na při výbuchu byl podivně jasně zelený. Tak přemýšlím, co to vlastně bylo. Možná část družice se zbytky zásob ruského špenátu... ?
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Nováčci se představují

#725

Příspěvek od Ondra_z_hor »

zeleně hoří hořčík pokud se nepletu :)
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Nováčci se představují

#726

Příspěvek od g »

pleteš, hořčík čistě bílá - používal se ve starých bleskovkách k fotoaparátům, zeleně např. barium a z toho se družice nedělají. Nejspíš šlo o tepelnou barevnost mírně přes 1000°C a spíše do žluta..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nováčci se představují

#727

Příspěvek od MilAN »

A hlavně, vidět zánik družice je natolik vzácný a vyjímečný jev na sledování, že pokud ho budeš plánovat pozorovat, tak se ti to možná ani nepodaří.
Zcela určitě šlo o meteor.
-----
P.S. Pokud mě něco děsí, tak to není Čína na YT ( nevím, proč bych ji tam vyhledával) ale YT jako debilizátor mladší generace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
stefi_ul
Příspěvky: 14
Registrován: 11. 08. 2020, 10:56
Bydliště: ÚnL
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#728

Příspěvek od stefi_ul »

Ahojte noční lovci,

Jsem tu nováček, ikdyž už mám nějaký šediny a brousím pátou pneumatiku...
Hvezdy, nebe a dálavy mě fascinují už od 80. let minulého tisíciletí. Lehávali jsme na Sázavě v osadě Sedliště na louku a koukali na tu nádheru temné oblohy neznečištěné světelným smogem...
Pak za nějakou chvilku jsme měli návštěvu v podobě HaleBoppa a to jsme s kamarádem každý večer chodili koukat, protože si člověk uvědomí, že další šance být nemusí...
No a teď přišla Neowise... kráska viditelná i pouhým okem. Za ty roky jsem nastřídal nějaký ty skla, tak jsem se rozhodl to zkusit.
vybral jsem si místo nad Arnultovicemi u Ústí nad Labem. Je tam taková asfaltová plošinka, směrovaná k západu a od Ústí chráněná Chderovickým kopcem. Sbalil jsem se, pořádně si nastudoval, co a jak a jak jí najít a jak přípdaně nastavit foťák a ... další jsem popsal už v sekci o C/2020 F3
viewtopic.php?f=43&t=26811&start=330

Pohltilo mě to uplně, takže jsem tu mezi váma a uvažuju, co bude následovat k nakupovaní.
Jestli montáž a k tomu postupně optiku, nebo něco s ní, to se uvidí. Uspěchat to moc nechci a chtěl bych, aby mi to sloužilo a postpně na to šlo i něco nakládat na pozorování i při současném focení...
Asi bych šel už do nějaký montáže s naváděním a jak jsem včera počítal, tak foťák c200d, c70-200 2,8, +2x kenko, dává dohromady necelý dvě kila i s baterkou, takže SW EQM-35 ProSynScan mohla stačit.
Ale v hlavě mám i HEQ5 ProSynScan, což je ale o kousek jinde... Pročítal jsem toho za poslední týdny dost, ikdyž mám s okem problémy, ale musím na to jít s chladnou hlavou... Přecijen něco stála fototechnika, a tohle se řadí na úroveň těch lepších skel ;-)
Ve vlákně o tý 35 mě poslední příspěvek ale moc nenadchnul, takže musím uvažovat...
Snad se mi i oko zlepší a nebudu psát takto krátkou zprávičku mých současných dvě až tři hodiny... ta makulární díra je potvora...
Tak temnou oblohu, čistý výhled a krásné světlo z nekonečných dálek...
SW EQM-35 Pro
D: SW 150/750, SW 90/1250, SW ED72, SkyLux 70/700 (4mm, 10, 20, 25)
F: Canon EOS 200D , 40D, Nikon D5600
O: EF70-200mm f/2.8L USM, EF17-40mm f/4L USM , EF28-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Ex: Kenko Tplus Pro 3x, Kenko Tplus Pro 2x.
jato
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 08. 2018, 18:05

Re: Nováčci se představují

#729

Příspěvek od jato »

Ahojte
moje pozorovania oblohy začali už v detstve - voľným okom hlavne v lete na chate pri ohníku a špekačkách, cez triéder (a aj voľným okom) galaxia v Andromede a guľovka v Herkulovi, perzeidy. A raz za čas Hale-Boppova kométa - teda ak medicína značne nepokročí tak asi iba raz za život.

Veci sa trochu posunuli, keď moja bývalá priateľka (teraz manželka) dostala asi pred 12 rokmi na Vianoce vesmírne delo s názvom Celestron Powerseeker 60 eq1. Pri 4mm okulári a 3x Barlow ponúkal neprekonateľné zväčšenie - až 675x. A na obale boli nádherné farebné fotky z vesmíru. Ako asi väčšina z vás predpokladá, ani s tým fantastickým zväčšením sa mi nepodarilo zazrieť americkú vlajku na mesiaci a dokonca som nevidel ani tie nádherné farebné hmloviny. Dnes po pár rokoch pozorovania mám zlé tušenie, že fotky z obalu boli zhotovené cez úplne iný teleskop - s veľkou pravdepodobnosťou Hubblov. Ale pohľady na trasúci sa Mesiac so 4mm setovým okulárom sú nezabudnuteľné, takisto aj pohľad na hnedú machuľu so štyrmi rozmazanými bodkami (Jupiter s mesiacmi). Keďže som nemal žiadnu mapu, tak som iba behal ďalekohľadom hore dolu po oblohe a eq montáž som používal ako az. Potom som si dal na pár rokov pauzu, iba raz za čas som pozoroval mesiac a nejaké pozemské objekty (väčšinou to boli pozemšťanky idúce po ulici).

Hlavný zlom v mojom astronomickom živote nastal v lete 2018 na dovolenke v Chorvátsku. Večer pred západom slnka sa ma deti pýtali, čo je to za jasnú hviezdu na oblohe, tak som im sebaisto oznámil, že to nie je hviezda, ale planéta - Venuša. Ale keď Venuša pokračovala smerom na juho-východ a o chvíľu sa k nej pridala ďalšia a potom ešte jedna, zistili sme, že sú to lietadlá pristávajúce v Zadare. V každom prípade sme mali krásny výhľad na juh a tmavú oblohu. V noci po zotmení boli na oblohe Jupiter, Saturn a neskôr sa pridal aj Mars (tie už nešli smerom na Zadarské letisko) a voľným okom bolo nad obzorom vidieť nejaké obláčiky v Strelcovi v mliečnej dráhe. Samozrejme, že pri takomto pohľade sa prebudila moja dlho potláčaná astronomická vášeň. Keď sme sa z dovolenky vrátili, oprášil som Celestron, ktorý bol dlhodobo zastrčený u rodičov na povale. Urobil som dve základné veci, ktoré som mal urobiť už dávno. Vytlačil som si mapku oblohy a prečítal nejaké základné info. Čerpal som aj tu z fóra, dokonca som po 10 rokoch zistil, ako a prečo sa používa eq montáž a že so 675 násobným zväčšením cez Celestron Powerseeker 60 neuvidím ani ten Mesiac, nie to ešte americkú vlajku. A potom som išiel pozorovať na kopec nad mesto. Bolo nádherne, svetlá z mesta mi krásne osvetľovali mapku, takže som nemusel používať nejaké pomocné osvetlenie :) Napriek tomu to bolo krásne pozorovanie. Nepamätám si, či som pozoroval a videl nejaké DSO, ale pri 45x zväčšení som neveril, keď som po nejakom čase na Jupiteri zazrel 2 oranžové pásy a čím dlhšie som sa pozeral, tým lepšie som ich videl. Hneď pár dní na to nastala udalosť, ktorá ma už zrejme navždy a definitívne pripútala k astronómii. Bolo zatmenie mesiaca (úplné zatmenie 27.7.2018). Paradoxne Mesiac nebol v tú noc ten hlavný objekt. V ten deň som prvý krát cez hvezdársky ďalekohľad videl Saturn - krásny miniatúrny disk aj s prstencom. Viditeľnosť musela byť skvelá, lebo aj keď som sa naň pozrel cez 4mm okulár, vyzeral nádherne.

Od tej chvíle ma to chytilo a chodil som pozorovať vždy, keď sa mi dalo. Často aj z balkóna - napriek osvetleniu z ulice som v to prvé pozorovateľské leto videl messierovky v Hadonosovi, Strelcovi, Lýre, Labuti a na druhom balkóne na opačnej strane Perzeus a Veľký voz alias medvedica. Chi a h v Perzeovi sú pre mňa jeden z najkrajších pohľadov na oblohe, ale pokus o M101 z balkóna bol neúspešný, musel som sa presunúť pod tmavú oblohu mimo žiary reflektorov veľkomesta. Postupne som si zaobstaral podrobnú mapku oblohy, červenú baterku a našiel tmavé miesto na pozorovanie (asi 7 km autom a 300 m pešo - už som tam stretol zajace, kone, líšky a diviaky a pevne dúfam, že veľkú a malú medvedicu budem vidieť iba na oblohe). Veľmi mi pomohla aj brožúrka Binocular Certificate Handbook, kde je zoznam viacerých objektov, ktoré sa dajú relatívne ľahko nájsť aj malým ďalekohľadom a veľa z nich vidno aj na mestskej oblohe. Ďalší rok som zo 60mm Celestronu prešiel na ťažší kaliber - 70mm lidlskop z bazáru. A asi o mesiac som k nemu dokúpil aj druhý a urobil som si bino (ten druhý lidlskop sa mi nejako nedarilo zaostriť a keď som ho rozobral, zistil som, že jedna zo šošoviek v objektíve bola vložená naopak:). Rozdiel medzi 60mm a 70mm ďalekohľadom bol viditeľný, ale určite nie ohromujúci. Ale keď som prvý krát na oblohu pozrel cez Lidl-bino, bola to v mojich očiach nádhera, so 60mm Celestronom neporovnateľné. S týmto aparátom pozorujem dodnes. Bohužiaľ ako bino ho používam iba s 20 mm okulármi, iba tie mám dva rovnaké. Mám síce aj dva 4mm, tie som použil pár krát na mesiac, ale bolo to dosť zlé.

Aktuálne plánujem kúpiť väčší ďalekohľad - 250 dobson. A keďže som si zvykol používať pri pozorovaní obidve oči, bude k nemu aj binohlava - tentoraz to bude asi už trošku väčší skok ako z Celestronu na Lidlskop. Mojim snom je niekedy v budúcnosti dokúpiť aj druhý 250mm newton a postaviť si obr-bino. Len to budem asi musieť mať nejaké trvalé stanovište, lebo pochybujem, že by som to dokázal preniesť, alebo že by sa mi to zmestilo na balkón (hlavne cez leto, keď sú tam paradajky). Toľko v stručnosti:), ak to niekto vydržal čítať až do konca, tak som potešený - sám nerád čítam dlhé príspevky (čo však neznamená, že ich nerád píšem). Všetkým želám veľa pekných dní a nocí strávených pozorovaním oblohy.
Jano
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#730

Příspěvek od Artaban »

jato : Tak tu vítej a dík za kraťoučký astro-životopis ;)
jato píše:Aktuálne plánujem kúpiť väčší ďalekohľad - 250 dobson. A keďže som si zvykol používať pri pozorovaní obidve oči, bude k nemu aj binohlava
To je fajn a na planety a Měsíc bude binohlava supr. Na DSO spíš jen ty jasnější objekty.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#731

Příspěvek od dvader »

A na ty kontrastnější.
V srpnu jsem na 11” s binohlavou projížděl malé planetární mlhoviny (NGC) a taky to byla paráda!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
jato
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 08. 2018, 18:05

Re: Nováčci se představují

#732

Příspěvek od jato »

Ďakujem Vám za vrelé privítanie.
Sám som celkom zvedavý, ako sa pozoruje cez binohlavu a či je strata svetla veľká. Vo väčšine článkov som čítal, že je značne vykompenzovaná pohľadom obidvoch očí. Nechám sa prekvapiť a ak vydá, skúsim napísať nejaké stručné :):) informácie ohľadom pozorovania
macakv
Příspěvky: 3
Registrován: 06. 12. 2020, 22:16
Bydliště: Jesenské okr.Levice
Věk: 60

Re: Nováčci se představují

#733

Příspěvek od macakv »

Ahojte.Ja som sa dostal k astronomii trochu skôr ale nebol nejak čas sa tomu viac venovať.S dcérou som pozoroval pár krát nočnú oblohu a nejak ma to chytilo.Dcérka nás trochu skoro opustila a zostal mi po nej ďalekohlad tak by som ho chcel využiť ale neviem ani ako ho nastaviť.Ďalekohlad je Celestron NexStar 6 SE.
Celestron NexStar 6SE
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Nováčci se představují

#734

Příspěvek od Yarkho »

Montáž s ďalekohľadom je potrebné dať na statív tak, aby hlava statívu bola vodorovná (s použitím vodováhy, ak k ďalekohľadu nie je, dá sa nainštalovať Bubble Level aplikácia do telefónu). Potom treba rúčke montáže povedať, kde je (zemepisná šírka, dĺžka), aký je dátum, a koľko je hodín.

Nasleduje ustavenie montáže. K tomu treba red dot hľadáčik. Rúčka ponúkne viac možností
- denné (na 1 objekt, napr. Mesiac či planétu. Nepozorovať Slnko bez špeciálneho vybavenia!)

- u nočných potom na 1, 2, alebo 3 jasnejšíe hviezdy.
-- Pri 1-2 hviezdach treba poznať mená hviezd (pomôže mapa hviezdnej oblohy).
-- Pri ustavení na 3 hviezdy sa montáž zorientuje sama podľa daného trojuholníka. Treba však dať pozor, akým smerom sa nachádza na jednotlivé hviezdy.

Je to pomerne jednoduché, mal by to zvládnuť i informovaný laik.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
daggy
Příspěvky: 22
Registrován: 22. 11. 2020, 19:32
Bydliště: Belá nad Cirochou, SR
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#735

Příspěvek od daggy »

Pekne pozdravujem fanusikov astronomie. Ja som pred dlhymi rokmi zacal svoje pozorovania vdaka otacavej mapke hviezdnej oblohy z jedneho casopisu a bratovmu polovnickemu dalekohladu. Vdaka Kozmosu som sa dozvedel o dalsich moznostiach pozorovania a uz coskoro som obdivoval mesiace Jupitera cez polovnicky dalekohlad oprety o konar stromu :lol:
Potom som si skusal vyrobit sosovkovy dalekohlad podla navodu v jednom casopise, sice kvalita bola biedna, no bol to celkom velky skok v pred. Brat mi spravil drevenny stativ, to uz bolo pre mna doslova delo (doteraz ho mam na povale).
Mnoho nasledujucich rokov som bol len pasivny citatel clankov v Kozmose, az pred par tyzdnami ma to pochytilo nanovo a objednal som si SkyWatcher Dobsona 150/1200. Hned o dva dni po jeho doruceni a zlozeni sa vyjasnilo, tak som ho namieril na Jupiter a viditelnost jeho mesiacov ma uchvatila. Tak som ho pootocil malinko doprava na Saturn a ostal som v soku - prvykrat som videl jeho majestatne prstence a mesiac Titan. Rozhodol som sa aj nieco zachytit, tak som si kupil kamerku SVBONY SV105. Samozrejme po jej doruceni sme tu mali 2 tyzdne inverziu. Vcera sa ale mraky rozostupili a namieril som celu zostavu aj s barlowou sosovkou na Mesiac. Pohlad na monitor notebooku vyvolal pocit astronauta prelietavujuceho nad povrchom Mesiaca. Skusal som zachytit aj Jupiter a Saturn, no boli nizko nad obzorom a obraz bol velmi rozostreny. Na Mars sa mi nedarilo zaostrit, pri jemnom pokuse zaostrit kolieskom na vytahu lietal mimo zorne pole. Takze mam zachytenu iba prieletavajuci ziariaci kotucik. Jednoznacne treba skusat, casom sa azda nieco podari.
Astrofoto set: SW NEQ6pro, GSO newton 200/800, QHY 8L-C
Odpovědět